Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Stratené mesto Z - David Grann, Tatran, 2013

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Stratené mesto Z

Príbeh smrtonostnej posadnutosti v Amazónii

Plukovník Percy Fawcet fascinoval milióny ľudí na celom svete, keď sa so svojím synom snažil dokázať, že najväčší prales na svete ukrýva žiarivú krajinu Eldorádo... Čítať viac

Vydavateľstvo
Tatran, 2013
260 strán
4-5 hodín čítania

Plukovník Percy Fawcet fascinoval milióny ľudí na celom svete, keď sa so svojím synom snažil dokázať, že najväčší prales na svete ukrýva žiarivú krajinu Eldorádo... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 33 knižniciach. Požičať v knižnici

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Beyond the Story (slovenský jazyk) - BTS ,Myeongseok Kang, Ikar, 2023
Nakúpte knižné darčeky do 22.12. na Martinus.sk alebo v našich kníhkupectvách a deň pred Vianocami vyhrá sedem z vás poukážku v hodnote 200 €. Sedem sviatočných hrdinov a hrdiniek žrebujeme 23. decembra 🎄

Viac informácií nájdete tu

Viac o knihe

David Grann je kmeňovým autorom The New Yorker, a keď sa bližšie začal zaujímať o Percyho Fawceta, jedného z najväčších bádateľov 20. storočia, jeho život a príbeh ho doslova pohltil až natoľko, že sám sa vybral do Amazónie po jeho stopách.

Plukovník Percy Fawcet fascinoval milióny ľudí na celom svete, keď sa so svojím synom snažil dokázať, že najväčší prales na svete ukrýva žiarivú krajinu Eldorádo. Fawcet patril k výnimočným zjavom, ktorý ako prvý zmapoval hranice Brazílie, prenikol do brazílskeho pralesa na miesta, kam ľudská noha nevkročila. David Grann podrobne preštudoval Fawcetove cestovateľské denníky a podáva obdivuhodné svedectvo o ľudskej vytrvalosti a odvahe v čase, keď sa mapovali posledné biele miesta na zemeguli.

Skutočný príbeh o smrtonostnej posadnutosti v Amazónii, ktorý bol inšpiráciou nielen pre Stratený svet od Arthura Conana Doyla, ale aj tvorcov Indiana Jonesa

David Grann je kmeňovým autorom časopisu The New Yorker, no popritom píše pre renomované denníky ako New York Times Magazin, The Atlantic, Washington Post, Wall Street Journal a The New Republik. Tento vynikajúci novinár sa po vydaní svojho románu Stratené mesto Z zaradil medzi takých veľkolepých rozprávačov ako Eric Larson či Laura Hillebrandová, ktorí vedia čitateľovi natoľko priblížiť neznámu osobnosť alebo dobu, že ho vtiahnu do deja a on ho prežíva naplno, akoby bol prinajmenšom súčasník.

Davida Granna rovnako ako mnohých iných vedcov a dobrodruhov natoľko očarila osobnosť plukovníka Percyho Fawcetta a objavy, ktoré dosiahol, že sa začal bližšie zaoberať jeho životom a úspechmi. Fawcett popri Livingstonovi patril medzi najväčších bádateľov 20. storočia v čase, keď našu zemeguľu pokrývali ešte mnohé biele miesta, najmä na póloch a v Amazónii.

David Grann sa osobne vydal do Amazónie, aby rozlúskol najväčšiu bádateľskú záhadu – čo sa stalo s Percym Fawcettom, ktorý pátral po stratenom meste Z. V roku 1925 sa Fawcett opäť podujal na riskantné hľadanie starej civilizácie v Amazónii a vyhlásil, že urobí jeden z najväčších archeologických objavov v dejinách. Európania po stáročia verili, že najväčší prales na svete ukrýva žiarivú krajinu Eldorádo. Pri jej hľadaní zahynuli tisícky ľudí. Časom mnohí vedci dospeli k názoru, že Amazónia je smrteľná pasca, kde nemohla vzniknúť vyspelá civilizácia. Plukovník Fawcett však budoval svoju teóriu roky a odvážne výpravy, ktorými sa ju snažil dokázať, inšpirovali Conana Doyla k napísaniu diela Stratený svet. Plukovník Fawcett fascinoval milióny ľudí na celom svete, keď spolu so svojím dvadsaťjedenročným synom nastúpil na loď odhodlaný dokázať, že stará civilizácia skutočne existovala. A potom zmizol bez stopy s celou výpravou.

David Grann si z pozostalosti preštudoval množstvo denníkov, korešpondencie a máp, aby mohol sledovať poslednú Fawcettovu výpravu. Na svojej ceste postupoval po Fawcettovej stope od jedného indiánskeho kmeňa k druhému, no najväčší objav mu odhalil Michael Heckenberger, amazonský archeológ, ktorý pomohol vyvrátiť názor na amazonský prales ako na falošný raj, ktorý nemohol uživiť prosperujúcu, vysoko vyvinutú civilizáciu.Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
The Lost city of Z
Počet strán
260
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
147×222 mm
Hmotnosť
469 g
ISBN
9788022206327
Rok vydania
2013
Naše katalógové číslo
150598
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Tatran
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

12 hodnotení

7
2
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

17

Čitateľ prevažne Post-apokalyptických románov :) ale som otvorený akémukoľvek žánru. Vyštudoval som SPU v Nitre a momentálne pracujem :)

Štefan Filaga
Overený zákazník
22.3.2018
Názor čitateľa
David Grann zhrnul vo svojej knihe nie len Fawcettovu cestu do Strateného mesta Z. On zhrnul jeho celoživotné dielo ktoré pre našu spoločnosť tento bádateľ dosiahol. Od jeho počiatku až po jeho koniec vynikajúco spracoval jeho bibliografiu a jednotlivé cesty do Amazónie. Ako bonus sa v tejto knihe nachádzajú aj opisy ďalších výprav a ďalších osôb, ktoré mali na Fawcetta výrazný vplyv ( alebo on na nich ). Čo sa mi však ďalej páči na tejto knihe je to, že samotný autor sa vydal po stopách Fawcetta a strateného mesta Z až do srdca Amazónskeho pralesa. Autor dokázal nie len zhrnúť to, čo bolo napísané v rôznych knihách či denníkoch - ale to v podstate aj prežiť. Síce nie taký nebojácny a odvážny ako bol Fawcett, ale svojim presvedčením a chuťou priblížil ďalšie možnosti, ktoré môžu zodpovedať otázku - Čo sa stalo s Fawcettom a či Stratené mesto Z existuje alebo teda existovalo.

Pre mňa bola kniha veľmi príjemným spestrením niekoľkých dní a aj napriek tomu, že som videl najprv film a až potom čítal knihu - ma práve ona oboznámila s mnohými novými informáciami ohľadom Fawcettovho života a Amazónskom pralese. Priblížila mi život jednotlivých kmeňov či neskutočne nehostinné prostredie pre nás ľudí, ktorí sme zvyknutí na luxus v podobe strechy nad hlavou či iných vymoženostiach.

Hodnotím 5 hviezdičkami :)
Čítať viac
sylvia
Neoverený nákup
16.1.2014
neskutocne dobra kniha
Zboznujem dobre knihy. mam precitanych klasikov atd. A tato kniha ma uplne dostala. Vynikajuca. Nebudete lutovat. Vynikajuco spracovana - geografia, kartografia, historia. A hlavne podla skutocneho pribehu. Autor si dal na spracovani zalezat. Fakt dobre. Zaujimave az po poslednu stranu. Čítať viac
Marika
Neoverený nákup
10.1.2014
výborná
výborná kniha, tešila som sa na každú kapitolu, a to už nemám dvadsať rokov ! Odporúčam !!! Čítať viac

Recenzie, kritiky

Stratené mesto Z od Davida Granna je objav, ktorý skutočne poteší – pohľad na život a dobu P. H. Fawcetta, jedného z najväčších a najodvážnejších cestovateľov po bielych miestach na mape, a jeho pátranie po stratenom meste v Amazónii. Veď čo môže byť napínavejšie – posadnutosť, záhada, smtonosný hmyz, zmenšené ľudské hlavy, fyzické utrpenie v nehostinnom prostredí amazonského pralesa a nepriateľskí domorodci – to všetko si vychutnáme doma v bezpečí pred horiacim kozubom.
Erik Larson, autor kníh Thunderstruck, The Devil In The White City a Issac´s Storm

Príbeh o meste Z mieri priamo do vnútra ústredných otázok našich čias. Kto v boji človeka
s nepriateľským prostredím? Pútavá, skvelá kniha.
Malcolm Gladwell, autor kníh Blink a The Tipping Point

David Grann sa objavil na našej národnej scéne so strhujúcim dielom ako významný nový talent. Naplno predviedol svoj jedinečný autorský štýl, rozprávačské schopnosti a reportérske skúsenosti, majstrovsky využil historické vedecké dokumenty v pútavom príbehu s magickou témou, ktorá vás drží v napätí od začiatku do konca. Fantastická kniha.
Doris Kearns Goodwinová, autorka knihy Team of Rivals

Aký búrlivý a dobrodružný život! Z obratných rozprávačských rúk Davida Granna sa bádateľ Percy Fawcett vynára ako jedna z najambicióznejších, pestrofarebných, jednoznačne nebojácnych osobností, aké kedy vkročili do Nového sveta. Fawcett, čiastočne Indiana Jones, čiastočne Livingstone a čiastočne Kit Carson, našiel svojho životopisca v Davidovi Grannovi, a ten odvážne prekonal všetky útrapy v Amazónii, aby poskladal príbeh tohto britského dobrodruha a jeho posadnuté hľadanie stratenej civilizácie.
Hampton Side, autor kníh Blood and Thunder a Ghost Soldiers

Vydavateľstvo Tatran

Čítať viac

„Na veľa ciest v živote sa dá zohnať mapa, ale najvzácnejšie sú tie, ktoré nečakáme. “