Predstavte si, že ste prežili detstvo s niekým, kto pre vás znamenal celý svet – spriaznenú dušu, prvú lásku, s ktorou ste verili, že vás nič nerozdelí. No život dokáže... Čítať viac
Predstavte si, že ste prežili detstvo s niekým, kto pre vás znamenal celý svet – spriaznenú dušu, prvú lásku, s ktorou ste verili, že vás nič nerozdelí. No život dokáže pripraviť nečakané skúšky. Príde deň, kedy sa vaše cesty musia rozísť.... Čítať viac
Táto kniha sa môže na cestu ku vám vybrať prakticky okamžite! Ak si ju objednáte do 13:00 v pracovný deň, odošleme vám ju ešte dnes, inak najneskôr nasledujúci pracovný deň.
Chcete si túto knihu požičať z knižnice? Toto je zoznam knižníc, v ktorých ju majú. Po kliknutí na názov vás presmerujeme priamo na stránku knižnice, kde si môžete overiť jej dostupnosť a prípadne ju aj priamo rezervovať.
Sľub
Zuzana Bilavská
Predstavte si, že ste prežili detstvo s niekým, kto pre vás znamenal celý svet – spriaznenú dušu, prvú lásku, s ktorou ste verili, že vás nič nerozdelí. No život dokáže pripraviť nečakané skúšky. Príde deň, kedy sa vaše cesty musia rozísť....
Táto kniha sa môže na cestu ku vám vybrať prakticky okamžite! Ak si ju objednáte do 13:00 v pracovný deň, odošleme vám ju ešte dnes, inak najneskôr nasledujúci pracovný deň.
Predstavte si, že ste prežili detstvo s niekým, kto pre vás znamenal celý svet – spriaznená dušu, prvú lásku, s ktorou ste verili, že vás nič nerozdelí. No život dokáže pripraviť nečakané skúšky. Príde deň, kedy sa vaše cesty musia rozísť. August sa s rodinou sťahuje do Londýna, zatiaľ čo Jola zostáva doma…
O roky neskôr sa August vracia, vedený neprekonateľnou túžbou stretnúť dievča, ktoré kedysi bolo neodmysliteľnou súčasťou jeho života. Z diaľky sleduje mladú ženu a v jeho srdci sa prebudí stará známa iskra. Už to nie je to dievča, ktoré kedysi opustil, ale nádherná žena, držiaca za ruku iného muža. Napriek tomu sa v jej očiach zračí niečo, čo mu pripomenie ich dávny sľub – nádej, že ich príbeh ešte neskončil.
Dojímavý príbeh plný nostalgie, lásky a túžby po druhej šanci.
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
Hodnotenia
4,5 / 5
24
14
1
0
1
Recenzie čitateľov
Zhrnutie recenzií
Zosumarizované pomocou AI, ktorá môže robiť chyby.
Romantický príbeh o Jole a Augustovi, ktorí boli priateľmi a prvej láske z detstva a po rokoch dostanú druhú šancu. Dej je rozdelený na dve časti (pohľady Joly a Augusta) a obsahuje vianočnú atmosféru, emocionálne momenty a témy ako neplodnosť, adopcia či nefunkčné manželstvo. Kniha je čítavá, emotívna a mnohých čitateľov pohltila od začiatku do konca. Niektorí čitatelia však upozorňujú na mätúce preskakovanie medzi minulosťou a prítomnosťou a na želanie väčšieho rozsahu alebo drobné nedostatky v spracovaní.
Čitatelia oceňujú
Silné emócie a dojímavé scény, ktoré čitateľov často rozosmejú aj rozplakajú.
Pútavé a rýchle čítanie, ktoré mnohí prečítali na jeden dych.
Dobre vykreslené postavy, najmä August je často označovaný za sympatického hrdinu.
Vianočná atmosféra a pekné vizuálne spracovanie knihy (obálka, oriezka) pridávajú na charme príbehu.
Čitatelia ďalej hodnotia
Preskakovanie medzi minulosťou a prítomnosťou nie je vždy jasne oddelené, čo niektorých čitateľov mátalo.
Niektorí by uvítali viac strán alebo hlbšie rozpracovanie niektorých častí príbehu.
Drobné nedostatky v detaile alebo pár miest, na ktorých by sa dalo ešte zapracovať.
Tak k tejto knihe sa mi vyjadruje trochu ťažšie. Nie však preto, že by ma ta kniha až tak veľmi vzala, aby som mala ešte neutriedené myšlienky, práve naopak. Mnohé knihy mám v hlave ešte niekoľko dní alebo týždňov po prečítaní, ale žiaľ, táto k nim patriť nebude.
Veľmi ma zaujal príbeh ako samotný, najlepší priatelia sa pätnásť rokov nevideli a zrazu bum, vidia sa a nadväzujú tam, kde prestali. Veľmi ma zaujal aj autorkin štýl písania, je vidieť, že to nie je jej prvá kniha napriek tomu, že pre mňa je to jej prvá prečítaná kniha. Stále je tam nejaké ale. Ale niečo mi tam proste chýbalo. Ale mala som chaos v tom, kedy sme v minulosti a kedy už v prítomnosti. Nebolo to nijako ohraničené. V prvej vete som v minulosti a spomínam a v druhej vete už zrazu prešlo pätnásť rokov a komunikujú medzi sebou. To ma dosť miatlo.
Ale koncept bol až príliš zaujímavé, proces adopcie, neskutočne silná potreba byť rodičom, zrada, nevera, odlúčenia, rozvod, slabé vzťahy medzi dieťaťom a rodičmi, pokušenie, Vianoce a aj leto, láska a aj nenávisť, priateľstvo aj rozlúčenie, nepochopenie a naivita, pretože obaja mi miestami prišli až príliš naivní, pritom udalosti boli do očí bijúce. Tak vznikali nedorozumenia a veci sa preto časovo vliekli a išli pomaly. Mohli si ušetriť kopu pokušenia alebo času.
Takže knihu hodnotím ako dobrú, no nie ako to najlepšie, čo som v poslednej dobe čítala. Nezanechalo to vo mne to obrovské wau...
Napriek všeobecnému presvedčeniu, ktoré na bookstagrame koluje , rada dávam šancu slovenským autorkám a siahnem po ich tvorbe. Tentokrát som potrebovala zmenu a tak som vzala do rúk knihu Sľub od Zuzany Bilavskej.
Priznám sa, nie je to žáner, po ktorom by som bežne siahla, takže to bol menší výstup z mojej komfortnej čitateľskej zóny . Ale viete čo? Neľutujem ani sekundu!
Musím sa však priznať meno Jola bolo pre mňa nonstop Jula (pardon, autorka ). A keď k tomu pripočítame, že hrdina sa volá August… no, kliniec do rakvy. Ale počkať MILUJEM TO!
Počas čítania som zažila všetky druhy emócií od smiechu cez slzy až po tie momenty, keď si musíte dať pauzu, lebo srdce bije ako o život . Ich príbeh bol komplikovaný (hlavne vďaka nim dvom, lebo si to vedia pekne skomplikovať ), ale bol aj nádherne krehký a silný zároveň.
Úprimne? Chcela som viac. Viac strán, viac lásky, viac času s nimi… jednoducho VIAC.
Perfektná kombinácia? Krb + čaj (alebo pohár vína ) + deka + táto kniha. To je recept na dokonalý večer!
Odporúčam všetkým romantickým dušiam , ktoré majú chuť na vtipný príbeh plný lásky, sladkosti a momentov, pri ktorých vám roztopí srdiečko.
Jediné mínusik? Minulosť a prítomnosť neboli nijako oddelené, takže som sa občas musela spamätávať, kde som práve zakotvila .
Knihy od Zuzany Bilavskej evidujem už dávnejšie a veľmi dlho som si od nej chcela konečne niečo prečítať. Román Sľub ma zaujal nielen krásnym jemným grafickým spracovaním s oriezkou, ale aj anotáciou, ktorá sľubovala príbeh plný lásky, spomienok či nostalgie. Ak sa rozhodnete aj vy siahnuť po tejto knihe, dostanete však toho omnoho viac.
Autorka sa v knihe venuje témam, ktorými ešte viac umocňuje jej zaradenie medzi príbehy zo života. Neplodnosť, adopcia, ochladnuté rodinné vzťahy, hľadanie svojho miesta v živote a uvedomenie si vlastnej hodnoty. Okrem toho dáva odpoveď na otázku, či si skutočná láska zaslúži druhú šancu, ak sa jej podarí prekonať aj náročné prekážky.
Sympatie k hlavným postavám som si vybudovala takmer okamžite. Jola je krehká, no zároveň silná žena, utápajúca sa v nešťastnom manželstve s mužom, ktorý jej nič nemieni uľahčiť. August je dobráčisko s veľkým srdcom, ktorý svoj život zasvätil vzdelaniu a prinášaniu nezištnej radosti ostatným.
Ich spoločné stretnutia majú aj po rokoch silnú iskru a emócie, ktoré autorka dokáže preniesť na čitateľa s obdivuhodnou ľahkosťou. Píše citlivo, uveriteľne, z textu cítiť istotu a vypísanosť. Romantické situácie neraz kombinuje aj s jemne dramatickými zvratmi, ktoré vnášajú do deja dynamiku.
Ak teda máte chuť na autentický ľudský príbeh o priateľstve a láske, román Sľub vám môžem určite odporúčať. Dostanete dojímavý príbeh o nevinnej detskej láske, odlúčení, pretrvávajúcej náklonnosti, no najmä nádeji na druhú šancu. To všetko popretkávané nielen zradou či občasnými výčitkami, ale aj množstvom spomienok tých smutných i veselších.
Na túto knihu som popravde videla dobré ohlasy, čo mňa ako milovníčku romantiky prinútilo dať jej šancu, ale bohužiaľ sa budem radiť k menšine, ktorú nenechala nadšenú.
Ako prvé určite spomeniem to, čo sa mi páčilo, a tým je štýl písania. Je cítiť, že autorke písanie nie je cudzie a páčili sa mi krásne myšlienky, ktoré tam vsunula.
Ale k dobrej knihe ja rozhodne potrebujem aj vzťah k postavám, čo sa v tomto prípade nevydarilo. Jola si ma nezískala, aj keď v prvej polovici ešte bola pre mňa fajn, ale v druhej polovici pre mňa to začalo ísť dole vodou. August je podobný prípad, ale oceňujem detaily, ktoré im autorka poskytla a takto pôsobili väčšou hĺbkou.
V prvej časti som sa chystala ešte knižku hodnotiť štyrmi hviezdičkami, aj keď vzťah medzi Jolou a Augustom mi až príliš pripomínal insta-love.
Druhá časť bola pre mňa sklamaním. Neviem, či autorka plánovala nejaké malé zvraty alebo jej zámer bol, aby čitateľ presne vedel, čo sa bude diať, keďže ja som už dopredu odhadla, aké zápletky do druhej časti dá a už ma nič neprekvapovalo a čakala som na koniec.
Druhá časť je pre mňa práve tá, kde by som ubrala z drámy. Počas čítania som mala pocit, že tie situácie s drámou boli až príliš nútené a na niektoré veci bol kladený až príliš veľký dôraz.
Ako som už spomenula, viac sa mi pozdávala prvá časť s komplikáciami s jej manželom, ale potom sa celá vec okolo neho až príliš rýchlo zahladila.
Je to iba môj osobný pocit, ale často som nadobudla myšlienku, že v knihe sa až príliš sústredilo na ten štýl písania a využívanie rozmanitej slovnej zásoby, než na zlepšenie deja a nakoniec to pre mňa vyzerá ako vydekorovaný predmet, ale s menšou kvalitou.
Koniec na mňa pôsobil až príliš sladko a vznášal sa v úplne inej atmosfére ako zvyšok knihy.
Na záver chcem pripomenúť, že toto je iba môj osobný názor a ak chcete dať knihe šancu, rozhodne choďte do toho. Sto ľudí, sto chutí.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Hlavnými hrdinami tohto príbehu sú Jola a August. Ako deti v minulosti spolu vyrastali , boli najlepší kamaráti a spolu zažili svoju prvú pusu. Bohužiaľ ich cesty sa potom rozišli .
Po niekoľkých rokoch sa August vracia na Slovensko do Bratislavy, kde náhodou uvidí svoju prvú lásku Jolu s iným mužom menom David. August nikdy nezabudol na Jolu. August zistí, že Jola sa po čase vydala , ale žije v manželstve bez detí.
Jola je nadšená , keď stretne Augusta, ktorý prebudí v nej staré city.
Príbeh sa mi veľmi páčil. Kapitoly sa čítali rýchlo aj samotný príbeh mal rýchli spád. Celkový príbeh bol dobrý a ľahký. Knihu by som odporúčala aj mladším čitateľom . V knihe nie sú žiadne "spicy" scénky.
Marian Fulop
Neoverený nákup
17.12.2024
Dojímavý príbeh
Brilantne napísaný príbeh Augusta a Joly, plný vášne a romantiky, ale aj prekážok, ktoré im osud postavil do cesty.
Knižka je predurčená stať sa bestsellerom vďaka svojmu príbehu a literárnému spracovaniu. Číta sa jedným dychom a nebudete ju vedieť pustiť z rúk. Autorka opäť ukázala svoje spisovateľské kvality, ktoré pretavila do krásného romantického príbehu s čarovnou atmosférou Vianoc.
Ivet
Neoverený nákup
14.12.2024
Krásny pocit z čítania
Túto nádhernú knižku som prečítala na jeden dych. Nie je krásna len zvonku ale aj zvnútra.
Takto príjemne zasnívane a pohodovo som sa dlho necítila pri čítaní knihy.
Autorkin štýl písania je naozaj pútavý až by som povedala návykový. Knihu som si prečítala dvakrát po sebe lebo ten vynikajúci pocit pri čítaní nemá konkurenciu.
Dej, zápletka aj rozuzlenie bolo príjemne reálne, opisy podporili moju predstavivosť.
Jedinú jednu chybu môžem tejto knihe vytknúť a to, ze nemá aspoň 3000 strán. Autorka si zaslúži môj obdiv klobúk dolu a teším sa na jej ďalšie diela.
Stráviť detstvo obklopení rodičovskou láskou je pre dieťa na nezaplatenie. Vyrastať v harmonickej rodine je prirodzené a veľmi to ovplyvňuje vývoj dieťaťa. Cítiť lásku od oboch rodičov utvára v dieťati pocit istoty a bezpečia. Milujúci rodičia sú tu vždy pre svoje deti, s otvorenou náručou pripravení pomôcť, poradiť či utešiť, keď sa vrátime domov s plačom. My, čo máme takých rodičov, sme sa narodili pod šťastnou hviezdou. Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí sú chladní a uzavretí. Nevedia vyjadriť city. Ich deti sa cítia osamelé a sklamané. Často si kladú otázku, kde urobili chybu. Vo svojich malých hlávkach si neuvedomujú, že žiadnu chybu neurobili. Potom pozornosť a lásku hľadajú inde. Niektorým sa podarí nájsť svoju spriaznenú dušu, ktorá sa postupne zmení na prvú lásku. Aj o tomto je príbeh Sľub, ktorý v sebe nesie dávku nostalgie a nádej druhej šance.
August a Jola boli od detstva spriaznené duše, ktoré spolu trávili veľa času. Postupne to prerástlo do tínedžerskej lásky. Sľúbili si, že navždy ostanú spolu. Osud ich cesty v istom momente rozdelí, keď August odíde s rodičmi do Londýna. Trhalo mi srdce a mala som slzy v očiach, keď sa ich cesty rozdelili. Tajne som dúfala, že sa ich cesty nejakým spôsobom opäť spoja.
Prešlo niekoľko rokov a spoznávame už dospelú Jolu, ktorá sa trápi, pretože nedokáže dať manželovi to najdôležitejšie dieťa. Ich manželstvo sa ocitá v kríze. Jola robí všetko preto, aby mu vyhovela, hoci vnútorne cíti, že s tým nie je stotožnená. Chápala som ju a vedela som sa do nej vžiť. Navyše sa to všetko odohráva v najkrajšom období v roku na Vianoce. David mi nebol sympatický už od začiatku. Zhoršil si to, keď jedného dňa z ničoho nič opustil Jolu.
Ona odchádza na sviatky do malého mestečka k mame. Jej mamu som si veľmi obľúbila. Sršala z nej láska a pozitívna energia. Je to osud alebo náhoda, že sa na tom istom mieste nachádza aj August, jej priateľ z detstva?
Ich stretnutie po rokoch bolo veľmi zaujímavé a aj ma pobavilo. Vzplanie medzi nimi opäť láska? Doprajú si druhú šancu?
„Nezamiluj sa do mňa.“
August napriek tomu, že v detstve nepocítil lásku od rodičov, nezanevrel na nich. Prekvapil ma, akým dobrosrdečným človekom bol, ako pomáhal druhým. Snažil sa byť lepším človekom ako jeho rodičia. Veľmi sa mi páčili spomienky z ich detstva. Bláznivé dobrodružstvá, ktoré spolu prežili, vyvolali vo mne nostalgiu, mala som pocit, akoby som tam bola s nimi.
Aj keď boli od seba niekoľko rokov, ich plamienok lásky pretrval. August bol muž, ktorý nezabudol na svoju lásku a stále veril, že sa ich cesty spoja. Tým si získal aj moje srdce. Vášnivé scény podčiarkovali ich vzájomné city.
Oceňujem, že príbeh bol z dvoch pohľadov. Mňa viac vtiahol ten Augustov. Strany mi len tak lietali medzi prstami. Autorka sa tu venuje workoholizmu a druhej šanci. Každý si zaslúži druhú šancu.
Sľub je príjemný romantický príbeh, ktorý vás pohladí na duši počas vianočného obdobia. K lepšej atmosfére by mohli padať snehové vločky. Bolo by to krásne a dokonalé. Odporúčam.
Sľub je jedným z tých príbehov, ktoré si vás získajú už od prvej stránky a nepustia vás, kým neotočíte poslednú. Je to nádherná a dojímavá romanca, ktorá rozpráva o druhej šanci v láske, o sile priateľstva a o tom, že osud vie byť niekedy rovnako milosrdný, ako je nevyspytateľný.
Príbeh Joly a Augusta je ako stvorený pre všetkých, ktorí veria, že prvá láska môže pretrvať aj roky odlúčenia. Jola, silná a odhodlaná žena, bojuje s pocitom sklamania zo svojho nefunkčného manželstva. Jej život sa zdá byť zacyklený v nešťastí a nepochopení, no práve vtedy, keď sa zdá, že sa všetko rúca, vracia sa do jej života August priateľ z detstva, prvá láska, muž, ktorý nikdy nezabudol.
August je knižný hrdina, ktorý si jednoducho získa vaše srdce. Jeho charizma, oddanosť a veľké srdce robia z neho muža, o akom mnohé snívajú. Ich stretnutie po rokoch je plné napätia, nevypovedaných slov a nevyrovnaných účtov. Emócie medzi nimi boli silné, takmer hmatateľné, a ja som im držíte palce, aby si dokázali navzájom odpustiť a znovu nájsť cestu k sebe.
Kniha je bohatá na emócie smiala som sa, plakala, cítila hnev, nádej aj dojatie. Vianočná atmosféra, ktorá preniká veľkou časťou príbehu, ešte viac umocňuje jeho čaro. Zároveň však autorka neostáva len pri romantike. Otvára aj hlboké a náročné témy ako neplodnosť, adopciu, rodinné problémy či hľadanie vlastnej hodnoty v živote. Každá kapitola vás vtiahne hlbšie do sveta postáv a ukáže vám, aké krehké, no zároveň silné môžu byť ľudské vzťahy.
Najviac ma fascinoval kontrast medzi Joliným bojom o vlastné šťastie a Augustovou obetavosťou. Napriek ich rozdielnym cestám je ich príbeh pripomienkou, že skutočná láska prekoná aj tie najväčšie prekážky. Chémia medzi postavami je neuveriteľná každé ich gesto, rozhovor či dotyk nesie obrovskú emocionálnu váhu.
Sľub nie je len knihou o láske, je to príbeh o odpustení, nádeji a o tom, že aj keď život niekedy zamotá naše cesty, dá nám možnosť začať odznova. Táto kniha mi zlomila srdce a zároveň ma naplnila nádejou. Ak hľadáte romantický príbeh, ktorý vás dojme, rozosmeje, zahreje pri srdci a prinúti zamyslieť sa nad tým, čo je v živote skutočne dôležité, Sľub je pre vás tou správnou voľbou. Nemohla som ju pustiť z rúk a viem, že si ju ešte dlho uchovám v pamäti.
Zuzana Bilavská nie je nováčikom v rámci slovenskej tvorby. Na konte má už niekoľko kníh, avšak táto sa odlišuje už svojim vizuálnym spracovaním. Na obálke aj oriezke si možno všimnúť jemné náznaky Vianoc. Kniha v sebe skutočne nesie ducha Vianoc, čo ju robí výnimočnou.
Príbeh sleduje Jolu, ktorá čelí manželskej kríze spôsobenej ťažkosťami s počatím. Ďalšou významnou postavou je August, Jolin kamarát z detstva, s ktorým sa však dlhé roky nestretla až do jedného dňa…
Dej je rozdelený do dvoch častí. Prvá časť je o niečo dlhšia, ale čo je dôležité - odohráva sa v zime. Práve v nej môžete naplno precítiť sviatočnú atmosféru. Hoci kniha rieši citlivú tému nemožnosti počatia, nesie v sebe kúzlo a čaro, k čomu prispieva aj motív tajného Santu.
Druhá časť príbehu, odohrávajúca sa už v lete, je o niečo slabšia, keďže autorka skĺzava do klišé situácií. Hoci to z časti slúži potrebám príbehu, niektoré momenty by sa dali ešte vyladiť, aby pôsobili prirodzenejšie. Napriek tomu to príbehu výrazne neublížilo stále ide o krásne dielo, ktoré v kombinácii s prítomnou romantikou zanechá silný dojem. A možno vás príbeh presvedčí veriť aj na zázraky.
Zuzana Bilavská sa narodila a vyrastala v Trenčíne, no žije a pracuje v Bratislave, kde sa aj venuje písaniu. Jej prvá kniha Nenávidím, milujem si podmanila mnoho čitateliek a práve to ju inšpirovalo k ďalšiemu písaniu. Je autorkou šteklivých románov, no nevyhýba sa ani náročnejším témam. Okrem kníh a písania miluje pláže a zvieratá, ktorým sa venuje vo voľnom čase.
Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?
Spontánne a s veľkým nadšením. Pretože tak to má byť, ak sa púšťate do niečoho nového a očakávate, že to splní vaše predstavy . S literatúrou ako takou sme doteraz mali skúsenosti z tej druhej strany. Ako autori, a tak sme si povedali, že skúsime preplávať na druhý breh.
Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?
Tituly, ktoré vydávame a plánujeme vydávať si vyberáme podľa schopnosti autora zaujať čitateľa. Príbehom, štýlom písania alebo pridanou hodnotou v podobe humoru. Empaticky, a tak trochu vizionársky sa snažíme vyberať rukopisy, ktoré by z pultov predajní v čo najväčšom počte skončili na policiach domácich knižníc alebo na displeji čítačiek. Chceme prinášať uveriteľné, svieže a zmysluplné texty pre milovníkov kníh, lebo slovo je dobrý nástroj, ak na ňom dokážete celkom slušne hrať.
Na ktorú knihu ste najviac hrdí?
Ak by sme neboli hrdí na každý titul, ktorý vydáme v našom vydavateľstve, naša práca by stratila zmysel. A to by sme vážne nechceli.
Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde si môžete zvyšovať svoju knihomoľskú úroveň.