Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, Portugalský inštitút, 2024

15,59 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, Portugalský inštitút, 2024
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, Portugalský inštitút, 2024

Dievčatá

V románe Dievčatá prináša oceňovaná brazílska spisovateľka Lygia Fagundes Telles sondu do vnútorného, citového života troch dospievajúcich dievčat, ktoré spolu bývajú v... Čítať viac

Vydavateľstvo
Portugalský inštitút, 2024
312 strán
4-5 hodín čítania

V románe Dievčatá prináša oceňovaná brazílska spisovateľka Lygia Fagundes Telles sondu do vnútorného, citového života troch dospievajúcich dievčat, ktoré spolu bývajú v katolíckom penzionáte v Sao Paule v období brazílskej diktatúry. Bohatá idealistka... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

15,59 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Čik - Wolfgang Herrndorf, Absynt, 2024

Viac o knihe

V románe Dievčatá prináša oceňovaná brazílska spisovateľka Lygia Fagundes Telles sondu do vnútorného, citového života troch dospievajúcich dievčat, ktoré spolu bývajú v katolíckom penzionáte v Sao Paule v období brazílskej diktatúry. Bohatá idealistka Lorena, revolucionárka Lia a nádherná, ale drogovo závislá Ana Clara pochádzajú z rozličných vrstiev brazílskej spoločnosti. Každá je iná, všetky sú však mladé, plné túžob, nádejí a pochybností, krehké i silné zároveň a spája ich hlboké priateľstvo. Tento napínavý polyfonický román, ktorý vyhral Cenu Jabuti aj Cenu Coelha Neta Brazílskej literárnej akadémie, je svedectvom pohnutej doby a dnes patrí ku klasike v brazílskej literatúre.

Koľko nádhery, koľko sily, koľko živej a srdcervúcej látky je v Dievčatách! Carlos Drummond de Andrade

Preklad a vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
2468041
Počet strán
312
Väzba
pevná väzba
Rozmer
134×215 mm
Hmotnosť
430 g
ISBN
9788099967404
Rok vydania
2024
Štýl
filozofický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Brazília
Vydavateľstvo
Portugalský inštitút
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

4 hodnotenia

2
2
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

9.7.2024
Dievčatá sú podmanivé a okúzľujúce, strhnú vás ako lavína a zhodia vás z nôh.
Každá z trojice pochádza z inej sociálnej vrstvy, má iné problémy a iné nazeranie na svet, no keďže platí, že protiklady sa priťahujú (a žijú na jednom mieste), vytvoria si medzi sebou pevné priateľské puto. Možno sa nie vždy navzájom chápu, no nakoniec vždy nájdu vzájomné porozumenie.

Jedna je nešťastne zamilovaná do ženatého muža, túži sa zbaviť nevinnosti, no všetku svoju starostlivosť venuje svojim priateľkám.
Druhá je nešťastná zo stavu svojej krajiny a aktívne sa snaží zmeniť sociálne pomery, no zároveň ju sužuje snaha vyslobodiť milého z väzenia.
Tretia s veľkými snami o lepšom a krajšom živote, v ktorom by bola finančne zabezpečená, prepadá zúfalstvu a temnote. Spomína bohatého, no tvrdého snúbenca, avšak z túžby sa oddáva inému.

Chvíľu síce potrvá, kým sa naučíte odlišovať jednu od druhej, keďže vopred neviete, ktorá sa k vám prihovorí, no každá má svoj špecifický štýl a jazyk, vďaka ktorým ich rýchlo identifikujete. A potom vás strhnú do víru svojich životov.

Milujem Lydiu za to, že ukazuje, ako sa mladé ženy vyrovnávajú so životom a jeho prekážkami (či už úspešne alebo nie), ako dozrievajú v seba samy a ako sa vnútorne hľadajú.
Milujem Lydiu aj za to, že nevyšla v ústrety "everegreenu" - ženy/dievčatá sokyne bojujúce o muža, akoby to bolo to jediné, na čom záleží.
Milujem Lydiu aj za to, že je trochu ako Clarice Lispector a Hilda Hilst, no zároveň úplne iná.
Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
21.5.2024
Veľmi dobrá psychológia postáv
Sny, túžby a nádej sú častokrát naším hnacím motorom, bez ktorých by sme ostali stáť na mieste, ale nie vždy dosiahneme to, po čom túžime. Sny sa rozplynú, prípadne ich zastúpia iné, čo je lepší prípad, a aj keď sa hovorí, že nádej zomiera posledná, niekedy strácame aj tú. Tri dievčatá, kamarátky Lorena, Lia a Ana Clara bývajú v katolíckom penzionáte v Sao Paole v období brazílskej diktatúry. Každá z nich pochádza z inej spoločenskej vrstvy, každá je iná, ale okrem priateľstva majú spoločné to, že túžia, snívajú, majú pochybnosti, strach, bolesti, spoznávajú lásku a v neposlednom rade nestrácajú nádej. Každá z nich však túži byť milovaná. Dokážu si nájsť svoje miesto pod slnkom?
Autorka vytvorila tri rôzne postavy, ktoré majú svoje vlastné príbehy a osudy, ale navzájom sa prepletajú. Lygia dáva dôraz na ich vnútorné prežívanie, ich pocity a myšlienky. Celý príbeh sa odohráva na pozadí politických udalostí v krajine. Autorka otvára viaceré témy, akými sú drogová závislosť, homosexualita, rasizmus, feminizmus a poukazuje aj na možné priateľstvo medzi ľuďmi z rôznych spoločenských vrstiev. Strieda rozprávanie dievčat bez upozornenia, ale pre každé zvolila jeho typický slovník a vyjadrovanie sa, preto nebudete mať problém rozlíšiť, o ktoré kedy ide. Zároveň sa tu nachádza aj ďalšia osoba, ktorá je akýmsi nezávislým pozorovateľom. Možno sa vás nedotkne osud každého jedného dievčaťa, v istom zmysle mi niektoré ich konania a názory liezli na nervy, ale ak som nad tým tak uvažovala, pred dvadsiatimi rokmi by som s nimi možno zdieľala viaceré ich pocity a myšlienky. Myslím si, že autorka veľmi dobre vystihla charaktery postáv a ich vnútorné prežívanie a aj keď som z knihy nespadla na zadok, niektoré momenty z nej vo mne zarezonovali. Určite vám ju odporúčam.
Čítať viac

Vydavateľstvo Portugalský inštitút

Čítať viac

„Je len jedna vec prázdnejšia ako život bez lásky - život bez bolesti.“

Spasiteľ - Jo Nesbo, 2012
Spasiteľ
Jo Nesbo