Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Spev sirén
E-kniha

Reportážna kniha Tomáša Forróa Spev sirén predstavuje monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu, ktorá sa vymyká bežnému mediálnemu obrazu tejto vojny. Podáva jej... Čítať viac

Vydavateľstvo
Absynt, 2024
600 strán
8-9 hodín čítania

Reportážna kniha Tomáša Forróa Spev sirén predstavuje monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu, ktorá sa vymyká bežnému mediálnemu obrazu tejto vojny. Podáva jej brutálne zemitý príbeh, ktorého ďalšie kapitoly sa píšu... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

20,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Reportážna kniha Tomáša Forróa Spev sirén predstavuje monumentálnu cestu do srdca ukrajinského konfliktu, ktorá sa vymyká bežnému mediálnemu obrazu tejto vojny. Podáva jej brutálne zemitý príbeh, ktorého ďalšie kapitoly sa píšu dodnes. Aj preto sa na ňu musíme začať pozerať inak. Bez ružových okuliarov, bez pátosu a mýtov, ktorými je opradená.

Tomáš Forró pracuje na celej šírke frontovej línie, v bombardovaných mestách, medzi vojakmi v zákopoch i hladujúcimi civilmi odkázanými na humanitárnu pomoc. Z novinára sa postupne zmenil na humanitárneho dobrovoľníka a neskôr – na priameho účastníka bojových operácií.

Kniha Spev sirén však nie je chronológiou bojov, ani výpočtom hrdinstiev či krutostí jednej či druhej bojujúcej strany.

Je to bolestivo úprimná sonda do sveta za našimi východnými hranicami. Navštívime v nej všetky bojiská ukrajinského konfliktu, ktoré zažijeme očami ich priamych účastníkov. Či už ide o zanietených bojovníkov alebo dezertérov, kolaborantov a vlastencov, obetí bombardovania i tých, čo rabujú domy a rozkrádajú humanitárnu i vojenskú pomoc.

Spoznáme život na územiach okupovaných ruskou armádou, dilemy obyvateľov miest, ktoré sa postupne menia na ruiny, aj vražedné operácie partizánov hlboko v tyle nepriateľa. Precítime hlad, zúfalstvo i bezmocnú nenávisť, ale tiež čriepky ľudskosti, spolupatričnosti a nádeje, ktorá prežíva aj tie najhoršie okamihy.

To však zďaleka nie je všetko. Tomáš Forró vďaka dôkladnej práci v teréne prináša doteraz neznáme udalosti a informácie, ktoré ukážu príbeh ukrajinskej vojny z úplne novej perspektívy.

Čo hľadali ruskí generáli v rádioaktívnych poliach Černobyľu? V čom pochybila tajná služba pri plánovaní invázie? A ako sa v tieni vojny mení celá ukrajinská spoločnosť? Aj o tom je reportážna kniha Tomáša Forróa Spev sirén.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
2512597
Počet strán
600
Rok vydania
2024
Edícia
Forróvky
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Absynt
Pre koho
pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

13 hodnotení

13
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Nie je pravdivejšej vety ako to, že táto kniha "...je bolestivo úprimná sonda"

...ale miestami sa zdá, že tá sonda zasahuje na miesta až desivo blízko domova, až príliš známe, príliš povedomé a vlastne.. v nás. Všetko od dedičstva "sovietskej mentality", tradície korupcie, bezútešných sídlisk až po ľudí, ktorí sa vytrvalo snažia spraviť niečo dobré a zachrániť, čo sa ešte zachrániť dá.
Vedela som, že budem čítať výbornú vojnovú reportáž, tušila som, že knihu nebudem chcieť odložiť napriek tomu, že už nevládzem čítať viac. No nečakala som, že - vo svojej podstate veľmi pragmaticky a bez pátosu podaná reportáž - bude tak citlivo ľudská a bude so mnou vedieť takto zamávať.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Brano
Neoverený nákup
5.7.2024
Brano
Velka vdaka za takuto knihu, reportaze z prvej ruky, priamo z frontovej linie, su take realisticke, take krute, a zaroven s citom a empatiou,.... nieje to ziadna oddychovka, citatel pochopi cez osudy obycajnych ludi hroznu tragediu tohto regionu, tragediu nasej doby. Vyborna kniha o hroznej dobe. Čítať viac
Renáta Biroščáková
Neoverený nákup
1.7.2024
Každý jeden človek by si mal túto knihu prečítať skôr než napíše akýkoľvek komentár na sociálnu sieť. Udalosti opísané v knihe dávajú zmysel, zapadajú do seba, čitateľovi pomôžu urobiť si obraz o správaní a konaní ľudí na Ukrajine. Čítať viac
Peter
Neoverený nákup
11.6.2024
Spev Siren
Tomas Forro je klenot a citanie je take putave ze sa neda od neho otrhnut. Skvela knizka ktoru odporucam kazdemu kto ma rad absyntovky a kto chce potesit svojich kamaratov alebo rodinu ktora mu povie ze vojna na Ukrajine je vymyslena. Čítať viac
Peter
Neoverený nákup
25.5.2024
Kniha fantastická ako všetky od Tomáša. Popisuje širšie súvislosti a vývoj, ktorý dospel až k vojne. Zápisky z bezprostrednej blízkosti frontu su dopĺňané osobnými pribehmi množstva ľudí, ktorých sa dotkla vojna. Prečítane takmer na jeden nádych. Čítať viac
Lucka
Neoverený nákup
22.5.2024
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
neuveriteľná kniha) všetko je veľmi dobre napísané, vďaka autorovy! je potrebné upriamiť pozornosť na Ukrajinu a niech pozná každý čo sa tam deje Čítať viac
33
Overený zákazník
16.5.2024
O najväčšom ozbrojenom konflikte našich čias som čítal so zatajeným dychom. Spev sirén ma omráčil a v mnohom obohatil.
.
Nová kniha nezávislého reportéra Tomáša Forróa nesie v štyroch obsažných častiach čerstvý náhľad na vojnu na Ukrajine. Čitateľovi ponúka možnosť zorientovať sa v problematike a taktiež uvedomiť si rôzne scenáre informačných realít vojny ako takej. Pri hrozivých obrazoch vojny zachádza hlbšie do detailov a nazerá tak do zákulisia jej medializovaných portrétov. Forróove kroky smerujú naprieč celou krajinou, od severu k juhu až na východ, od veľkomiest k mestečkám a dedinám spustošených nespočetnými bojovými frontami. Sú to kroky novinára a zároveň humanitárneho aktivistu, ktorým sa priebežne podľa potreby stáva. Objektívny novinársky odstup, ako autor sám priznáva, sa možno dostáva na inú koľaj, no čítajúc ním zachytenú mozaiku dianí, môžem povedať, že práve tieto jeho skúsenosti dodávajú knihe silnú autenticitu skľučujúcej reality vojny.
.
Reportáž cez historickú genézu premosťuje vojnu z roku 2014 s tou, akú vnímame od 24. februára 2022. Je sondou do mechanizmov vojenských jednotiek v priamom strete s vojnovými zverstvami. Súčasne je aj sondou do životov civilistov, do konkrétnych ľudských osudov a konkrétnych činov v kľúčových momentoch ich života. Je sondou do reality ovládnutých území ruskými vojskami, odzrkadľuje sily totalitnej propagandy a stalinistických praktík pri akomkoľvek náznaku proukrajinskosti v separatistických častiach. Kniha otvára oči pred prítomným zlom a terorom, od ktorého nás delia práve ukrajinské životy. Citlivo podnecuje empatiu voči vojnovým utečencom, ktorí musia čeliť psychickej záťaži a existenčným potrebám. Pomáha aktivovať obozretnosť voči agresorovi, redukovať nezáujem a nabádať k podpore napadnutej krajiny a tých, ktorí tam zostali.
.
Vojnové sirény neutíchli ani po dvoch rokoch bojov a ktovie, ako dlho ešte budú spievať. Všetko to, čo bolo samozrejmé, bežné a dostupné ako napríklad kúpa mlieka v obchode, či prechádzka ulicou, sa rozpadá v základoch a zdá sa byť na mnohých územiach ako niečo dávne.
Vojna na Ukrajine stále trvá, rozlieha sa k nám všetkým. Sú to temné časy. Znamenajú stratu slobody a stratu ľudskosti. Jednoducho stratu 21. storočia, v ktorom by vojny mali byť len smutnými spomienkami a výstrahami z minulosti, nie realitou dneška. Kým ja o nej skrz túto knihu z bezpečia domova "len" rozmýšľam, Ukrajinci vojnu stále zažívajú.
.
Podobne ako ostatné knihy Tomáša Forróa, aj táto je písaná spôsobom "page-turner". A hoci som ju ledva vedel odložiť, občas som si od váhy obsahu potreboval oddýchnuť. Spev sirén je jednoznačne skvelá reportáž z prvej ruky (podčiarkujem) a odporúčam si ju prečítať, aby ste ju aj vy mohli odporúčať ďalej.
Čítať viac

Tomáš Forró

Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„Reťaz je vždy len taká pevná, ako je pevný jej najslabší­ článok. “

Slovenská mafia - Ján Petrovič, 2019
Slovenská mafia
Ján Petrovič