Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024

Slovensko Komické
E-kniha

  • Autorský kolektív

Slovensko Komické je druhou knihou poviedok od najlepších slovenských a českých autorov, ktoré odštartoval zborník Slovensko Noir a ktoré doposiaľ neboli publikované. Prichádza... Čítať viac

Vydavateľstvo
EZOPO
464 strán
6-7 hodín čítania

Slovensko Komické je druhou knihou poviedok od najlepších slovenských a českých autorov, ktoré odštartoval zborník Slovensko Noir a ktoré doposiaľ neboli publikované. Prichádza v časoch, ktoré môžeme zvládnuť práve ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

15,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Slovensko Komické - Kolektív autorov, EZOPO
E-kniha
15,50 €

Viac o e-knihe

Slovensko Komické je druhou knihou poviedok od najlepších slovenských a českých autorov, ktoré odštartoval zborník Slovensko Noir a ktoré doposiaľ neboli publikované. Prichádza v časoch, ktoré môžeme zvládnuť práve vďaka humoru a smiechu. V tomto multižánrovom projekte však nájdete aj tragikomédiu, trpkosť, čierny humor, smiech cez slzy a príbehy o časoch minulých, súčasných, o vzťahoch, snoch, túžbach či očakávaniach. Dovoľte nám zabaviť vás.

Umenie, ktoré vás opäť trafí priamo do srdca.

Slovensko Komické je pokračovaním výnimočného multižánrového projektu. Od bežných knižných projektov sa odlišuje najmä tým, že spája štyri druhy umenia. Literatúru, herectvo, hudbu a výtvarníctvo.

Zakladatelia projektu Judita Hansman a František Lintner, spolu so zostavovateľkou Luciou Lackovičovou, zaradili do knihy tridsaťpäť diel od slovenských aj českých autoriek a autorov. Poodhalili nám tak svoje svety. So štipkou nadsázky, samozrejme. Ak si ich chcete prečítať, siahnite po zborníku poviedok Slovensko Komické, nikde inde ich totiž nenájdete.

„Autorky a autorov, ktorých som oslovila na spoluprácu pri tvorbe knihy Slovensko Komické, som vyberala s prihliadnutím na genézu ich tvorby a štýl. S väčšinou z nich som už predtým spolupracovala, preto som vedela, čoho sú schopní. Texty sú rozdielne, tak ako aj tí, ktorí ich napísali. A rovnako tak sú jedinečné. Originálne. Napísané len pre túto knihu a poskladané tak, aby vami pri čítaní a počúvaní prešli ako vlna. Cez niektoré presakuje fantastika, cudzie svety a sny, cez ďalšie zas tvrdá realita. Prepája ich nejaká forma humoru, nadhľadu či komična. Tvorcovia diel v knihe Slovensko Komické sú známi aj známejší a verím tomu, že po prečítaní tejto knihy zostanú pre čitateľov nezabudnuteľní. A že od mnohých si toho budete chcieť prečítať viac,“ hovorí zostavovateľka obsahu Lucia Lackovičová.

Originálne poviedky vytvorili tajuplný priestor, kde sa rozdielne svety stretávajú niekde na pomedzí komédie a tragikomédie. V tohtoročnej edícii na vás čaká aj bonus s názvom Česko Komické. Poviedky doplnili českí spisovatelia Michal Viewegh a Petr Stančík a spisovateľka Františka Vrbenská, známa najmä svojou záľubou v sci-fi.

Autori a autorky literárnej časti vytvorili s hercami a herečkami unikátne spojenie. Kvalitné dvojice, kde originálne zvolené slová dopĺňajú známe hlasy.

Bonus číslo dva v knihe Slovensko Komické je venovaný humoru v slovách a obrázkoch. Nájdete v ňom aforizmy a glosy Tomáša Janovica doplnené o ilustrácie od Františka Jablonovského. Fragment komiksu Radostná správa: Komiksový príbeh Lasicu a Satinského z čias, ktoré humoru nepriali, dodalo vydavateľstvo Monokel.

1. SOŇA URIKOVÁ: S celého srdca
2. PETER BALKO: Rodičovská hliadka
3. MÁRIUS KOPCSAY: Bobrík dospelosti
4. ANNA OLEJÁROVÁ: Malá modrá knižka a ako ju nehľadať
5. MICHAL BRAT: Meteosexuáli
6. JANKO IŠA: Hriešnik
7. VANDA ROZENBERGOVÁ: Brezová 28
8. MARTIN PETRO: Starec, kocúr a údolie
9. PETER BAŤKO: Au. (Denník pacienta alebo tri dni v nemocnici)
10. LUCIA SIPOSOVÁ: Jonny a klídeček
11. KAROL D. HORVÁTH: Posledné Vianoce v Hornej Lábe
a širokom okolí
12. SAMO TRNKA: Svätý Biliard
13. MIRO ŠVERCEL: Mavťan
14. VANDA ROZENBERGOVÁ: Galaktická encyklopédia
1 5. JAKUB NVOTA: Ävendžiere
16. ANDREJ CSINO: Pravda
17. VERONIKA SEBECHLEBSKÁ: Redaktorský gambit
18. RASŤO PIŠKO: Spolužiak all inclusive
19. LIVIAN ALLEN GATH: Z čirého nerozumu byl na první místo
postaven Calboni
20. DUŠAN TARAGEL: Masáž prostaty
21. DOMINIKA MADRO: O Chĺpok
22. FRANTIŠEK KOZMON: Dôležitosť nosenia nohavíc
23. ARPÁD SOLTÉSZ: Kresťanská mutácia
24. ALEXANDRA PAVELKOVÁ: Svetloružová Anička
25. NIKITA SLOVÁK: Imro
26. VANDA ROZENBERGOVÁ: Bocian z Buzitky
27. ONDREJ SOKOL: Ako som kovidoval
28. SAMO MAREC: Čo sa stalo v Malej Polhore
29. LUCIA LACKOVIČOVÁ: Mimo rytmu
30. JÁN SNOPKO/MILAN LASICA: Posledný rozhovor s Lasicom
Bonus: Česko Komické
31. MICHAL VIEWEGH: Slonice v porcelánu
32. FRANTIŠKA VRBENSKÁ: V chýši z pavučin přebývá stín
33. PETR STANČÍK: Světový kongres šprýmařů
Bonus: Humor v slovách a obrázkoch
34. TOMÁŠ JANOVIC/ FRANTIŠEK JABLONOVSKÝ:
Aforizmy a glosy
35. KOMIKSOVÝ PRÍBEH LASICU A SATINSKÉHO Z ČIAS,
KTORÉ HUMORU NEPRIALI
scenár: Peter Gärtner, ilustrácie: Ďuro Balogh
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1309129
Počet strán
464
Edícia
Slovensko NOIR
Štýl
humorný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
EZOPO
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

3 hodnotenia

3
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

21
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, 2024
Práve čítam
Dievčatá

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
7.1.2022
Opäť dokonalé!
ROZMANITOSŤ!
ORIGINALITA!
JEDINEČNOSŤ aj SVOJSKOSŤ!
Zážitok na dlhší čas a odbúranie stereotypu mysle!
V rýchlej skratke mojimi pocitmi opísané Slovensko komické ala voľné pokračovanie knihy Slovensko NOIR.

ÚŽASNÁ A VEĽKÁ. Neľahká (aj váhou), lež nútiaca nás zamýšľať sa a rozoberať to, čo má byť len tak, pre pobavenie. Slovensko Komické v prvom rade zabáva, ale ak poviem, že v prevahe ide o smutno-trpký až tragický humor, uveríte mi? Uveríte, lebo MY Slováci sme už raz takí. Na nás sa tragikomédia doslova lepí. Chytá nás za členky. Radi sa smejeme a zabávame. Radi si z niekoho strieľame a sme aj škodoradostní, aj sebeckí a občas hlúpi. Rada by som vypichla slovo "komika" alebo dala nejakú trefnú múdrosť o tom, kde sa vzal, tu sa vzal humor, ale v knihe je tak dokonalý prológ, že som radšej ticho. :D

Som milo, až s efektom WAW prekvapená, aký hmatateľný posun dokázalo urobiť Prešporské divadlo so svojou len 2 časťou knižnej série poviedok Slovensko. Aby som si knihu stihla prečítať do Vianoc, chytila som do rúk najprv audio nahrávku a čítala ušami. Opäť som si potvrdila, že som hold klasik a aby som naplno prežila príbeh, musím ho vnímať na 100%, tj. čítať. :)
Čo je však super na audio? Vďaka nej mám svojich favoritov, ku ktorým sa vrátim a prečítam si ich v tichu a spomalenom režime, lebo si to zaslúžia. Napríklad taká poviedka "Brezová 28", po ktorej dopočúvaní mi stislo srdce, ale aj "Čo sa stalo v Malej Polhore", tam mi skoro ušli slzy (samozrejme od smiechu) a môjmu priateľovi zase pri "O Chĺpok". :D
Taká pikantéria skrytá v poviedke "Masáž prostaty" tiež správne zaúčinkovala a "Bocian z Buzitky" prekonal môj tip na koniec. Nádhera! Každý si nájde svojich favoritov a možno vám niektoré nesadnú, ale.. zisťujem, že každý deň ma človek inú náladu a rebríček obľúbencov sa s ňou mení.

Že bude kniha obsahovať aj časť "Česko komické", či humor v slovách a obrázkoch, prípadne bonus ako krátky komiks L+S a smutné pravdy v anekdotách, aforizmoch a glosách, to som nečakala! Naozaj prepracovaný koncept všakovakých uličiek, ktoré spája humor, zábava, či spomienka a veľká pravda. Slovensko Komické (ďalej už len "SK") sa dá čítať celý rok ak nie celý život. Niektoré poviedky doznievajú pár hodín a preto knihu tak skoro neotvoríte. Na iné budete potrebovať ticho a dážď za oknom, či špeciálny "mood". Je úžasne mať v rukách niečo, z čoho je cítiť práca viacerých ľudí a že ich bolo jako hodně! Opäť veľa autorov/spisovateľov, hercov, hudobníkov, kamarátov a ďalší skvelý výtvarník Fero Lipták. Jeho ilustrácie sú úsmevné, častokrát samé o sebe vtipné a veľmi trefné.

V knihe sa tiež nachádza posledný rozhovor s Milanom Lasicom, ktorý bol síce komický, ale ostalo mi smutno. Prisľúbil napísať poviedku, tak ako stihol aj do Slovensko Noir, ale pri jeho vyťaženosti radšej navrhol rozhovor. Právom je celá kniha venovaná práve jemu a aj v tomto prípade sa dá hovoriť "smiech cez slzy". Aj ja ďakujem, majstre!

Multižánrovou čerešničkou na torte je ďalšia zberateľská magnetka (neverííím, že ich bude ešte 7, mamička pomoooc, lebo celý projekt sa má skladať z 9 kníh). Už teraz sa neviem dočkať, akú tému bude niesť tretia kniha Slovensko. Zatiaľ však mám čo robiť, lebo "SK" nám ponúka až 35 poviedok v rôznych témach (fantastiku nevynechajúc) na krásne farebne vytlačených 464 stranách a čítať, či počúvať ich viete dokolečka dokola, či cez deň ku káve alebo popri varení (ako ja) alebo len tak, k poháru vínka, keď slnko za oknom zapadá a vy chcete vojsť do "inej reality". :)

Vďaka "SK" som lepšie spoznala režiséra Nikitu Slováka, ktorého poviedky ma berú za srdce. Žeby to bolo tou spomínanou smrťou, ktorá patrí do našich životov? Boh vie, ale ďakujem za ne! ;)

Moje jediné mínus patrí autorom, ktorí si neodpustili dve "krčmové" veci - čím to je, že potrebujete v písomnej tvorbe využívať moc vulgarizmov ako aj samotnú tému SEX? Alkohol pochopím, predsa len ako národ máme natrénované a tiež sex je súčasťou nášho života, ale.. prečo toľké sexovanie, stoporenie, nohavičky sem, honka tam? :D Stále mi chodí po rozume otázka, či je naozaj nutné vkladať do poviedok sex ako taký (aby viac zaujali? aby pôsobili reálnejšie a prirodzenejšie?) - za mňa to vôbec nie je potrebné. Miestami ma to trochu poburovalo a to nie som žiadna konzerva, hreším ako Pohan, čiže žiadne citlivé Béčko, ale.. vedela by som si niektoré užiť aj bez tých, na môj vkus, silených sex scén alebo narážok.
Beriem však na vedomie, že slovo sex a všetko, čo k nemu patrí, vytvára témy, rozhovory, situácie, vzťahy a čo si budeme hovoriť, tiež zbližuje. ;)

P.S.: hudba, opäť jedinečná, podmanivá, dotvárajúca celkovú atmosféru a vytvorená špeciálne pre túto knihu, ako sa vraví "šitá na mieru". Musím vyzdvihnúť skrytú skladbu na konci poviedky "Bocian z Buzitky", ach.. veď, vypočujte si!

Veľká vďaka patrí vydavateľstvu EZOPO . Za to ako to robíte, za váš prístup a že som si mohla túto krásavicu prelistovať už v deň, keď sa narodila.
Mať možnosť vybrať si, či áno a či nie..!
Čítať viac
21
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, 2024
Práve čítam
Dievčatá

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
7.1.2022
Opäť dokonalé!
ROZMANITOSŤ!
ORIGINALITA!
JEDINEČNOSŤ aj SVOJSKOSŤ!
Zážitok na dlhší čas a odbúranie stereotypu mysle!
V rýchlej skratke mojimi pocitmi opísané Slovensko komické ala voľné pokračovanie knihy Slovensko NOIR.

ÚŽASNÁ A VEĽKÁ. Neľahká (aj váhou), lež nútiaca nás zamýšľať sa a rozoberať to, čo má byť len tak, pre pobavenie. Slovensko Komické v prvom rade zabáva, ale ak poviem, že v prevahe ide o smutno-trpký až tragický humor, uveríte mi? Uveríte, lebo MY Slováci sme už raz takí. Na nás sa tragikomédia doslova lepí. Chytá nás za členky. Radi sa smejeme a zabávame. Radi si z niekoho strieľame a sme aj škodoradostní, aj sebeckí a občas hlúpi. Rada by som vypichla slovo "komika" alebo dala nejakú trefnú múdrosť o tom, kde sa vzal, tu sa vzal humor, ale v knihe je tak dokonalý prológ, že som radšej ticho. :D

Som milo, až s efektom WAW prekvapená, aký hmatateľný posun dokázalo urobiť Prešporské divadlo so svojou len 2 časťou knižnej série poviedok Slovensko. Aby som si knihu stihla prečítať do Vianoc, chytila som do rúk najprv audio nahrávku a čítala ušami. Opäť som si potvrdila, že som hold klasik a aby som naplno prežila príbeh, musím ho vnímať na 100%, tj. čítať. :)
Čo je však super na audio? Vďaka nej mám svojich favoritov, ku ktorým sa vrátim a prečítam si ich v tichu a spomalenom režime, lebo si to zaslúžia. Napríklad taká poviedka "Brezová 28", po ktorej dopočúvaní mi stislo srdce, ale aj "Čo sa stalo v Malej Polhore", tam mi skoro ušli slzy (samozrejme od smiechu) a môjmu priateľovi zase pri "O Chĺpok". :D
Taká pikantéria skrytá v poviedke "Masáž prostaty" tiež správne zaúčinkovala a "Bocian z Buzitky" prekonal môj tip na koniec. Nádhera! Každý si nájde svojich favoritov a možno vám niektoré nesadnú, ale.. zisťujem, že každý deň ma človek inú náladu a rebríček obľúbencov sa s ňou mení.

Že bude kniha obsahovať aj časť "Česko komické", či humor v slovách a obrázkoch, prípadne bonus ako krátky komiks L+S a smutné pravdy v anekdotách, aforizmoch a glosách, to som nečakala! Naozaj prepracovaný koncept všakovakých uličiek, ktoré spája humor, zábava, či spomienka a veľká pravda. Slovensko Komické (ďalej už len "SK") sa dá čítať celý rok ak nie celý život. Niektoré poviedky doznievajú pár hodín a preto knihu tak skoro neotvoríte. Na iné budete potrebovať ticho a dážď za oknom, či špeciálny "mood". Je úžasne mať v rukách niečo, z čoho je cítiť práca viacerých ľudí a že ich bolo jako hodně! Opäť veľa autorov/spisovateľov, hercov, hudobníkov, kamarátov a ďalší skvelý výtvarník Fero Lipták. Jeho ilustrácie sú úsmevné, častokrát samé o sebe vtipné a veľmi trefné.

V knihe sa tiež nachádza posledný rozhovor s Milanom Lasicom, ktorý bol síce komický, ale ostalo mi smutno. Prisľúbil napísať poviedku, tak ako stihol aj do Slovensko Noir, ale pri jeho vyťaženosti radšej navrhol rozhovor. Právom je celá kniha venovaná práve jemu a aj v tomto prípade sa dá hovoriť "smiech cez slzy". Aj ja ďakujem, majstre!

Multižánrovou čerešničkou na torte je ďalšia zberateľská magnetka (neverííím, že ich bude ešte 7, mamička pomoooc, lebo celý projekt sa má skladať z 9 kníh). Už teraz sa neviem dočkať, akú tému bude niesť tretia kniha Slovensko. Zatiaľ však mám čo robiť, lebo "SK" nám ponúka až 35 poviedok v rôznych témach (fantastiku nevynechajúc) na krásne farebne vytlačených 464 stranách a čítať, či počúvať ich viete dokolečka dokola, či cez deň ku káve alebo popri varení (ako ja) alebo len tak, k poháru vínka, keď slnko za oknom zapadá a vy chcete vojsť do "inej reality". :)

Vďaka "SK" som lepšie spoznala režiséra Nikitu Slováka, ktorého poviedky ma berú za srdce. Žeby to bolo tou spomínanou smrťou, ktorá patrí do našich životov? Boh vie, ale ďakujem za ne! ;)

Moje jediné mínus patrí autorom, ktorí si neodpustili dve "krčmové" veci - čím to je, že potrebujete v písomnej tvorbe využívať moc vulgarizmov ako aj samotnú tému SEX? Alkohol pochopím, predsa len ako národ máme natrénované a tiež sex je súčasťou nášho života, ale.. prečo toľké sexovanie, stoporenie, nohavičky sem, honka tam? :D Stále mi chodí po rozume otázka, či je naozaj nutné vkladať do poviedok sex ako taký (aby viac zaujali? aby pôsobili reálnejšie a prirodzenejšie?) - za mňa to vôbec nie je potrebné. Miestami ma to trochu poburovalo a to nie som žiadna konzerva, hreším ako Pohan, čiže žiadne citlivé Béčko, ale.. vedela by som si niektoré užiť aj bez tých, na môj vkus, silených sex scén alebo narážok.
Beriem však na vedomie, že slovo sex a všetko, čo k nemu patrí, vytvára témy, rozhovory, situácie, vzťahy a čo si budeme hovoriť, tiež zbližuje. ;)

P.S.: hudba, opäť jedinečná, podmanivá, dotvárajúca celkovú atmosféru a vytvorená špeciálne pre túto knihu, ako sa vraví "šitá na mieru". Musím vyzdvihnúť skrytú skladbu na konci poviedky "Bocian z Buzitky", ach.. veď, vypočujte si!

Veľká vďaka patrí vydavateľstvu EZOPO . Za to ako to robíte, za váš prístup a že som si mohla túto krásavicu prelistovať už v deň, keď sa narodila.
Mať možnosť vybrať si, či áno a či nie..!
Čítať viac
Katarína Medňanská
Neoverený nákup
8.12.2021
3 v 1 - skvelý mulitižánrový umelecký počin. Ak máte chuť na dobrú knihu, dobré počúvanie - slova i hudby - a dobrý vizuálny zážitok, ak sa chcete zasmiať (možno i cez slzy), ak hľadáte zaujímavý a originálny darček - toto je pre vás... Čítať viac

„Sklouzla rukou k srdci a spočinula na něm dlaní. Zde se skrývá síla, na níž záleží, řekla její matka neskutečně dávno. Ať jsi kdekoli, ať se ocitneš jakkoli daleko, zavede tě domů.“

Království popela - Sarah J. Maas, 2019
Království popela
Sarah J. Maas