Klasické dielo literárneho vampirizmu “Dracula” od autora, ktorý celé detstvo pre vážnu chorobu strávil v posteli, snáď ani netreba predstavovať.
Ovplyvnený strašidelnými ľudovými príbehmi a keltskými mýtmi, ktoré mu v detstve rozprávala jeho matka sa Bram stal jedným z popredných autorov horrovej literatúry svojej doby.
Šarmantný a desivý gróf Dracula, citlivý a obetavý Jonathan, rozumná a nebojácna Mina, naivná a krutá Lucy, vzdelaný a odvážny profesor Van Helsing, ohľaduplný a rozhodný Dr. Seward. To všetko sú autorom výborne opísané hlavné postavy románu, ktoré budete buď milovať, alebo nenávidieť.
Dej poskladaný z denníkov hlavných postáv, dokonalé opisy prírody v rodisku krvilačného grófa, ľudové povery, tajuplný hrad týčiaci sa majestátne na vysokej skale v Karpatoch, prítomní vlci a netopiere, truhly plné záhadnej zeminy, spočiatku nevysvetliteľné ranky na krku, kvety cesnaku a odvážny boj proti silnému predátorovi… - to všetko bude mať za následok zimomriavky po celom Vašom tele.
Čítať viac
Keď sa pozriem na recenzie, Draculov príbeh dokáže očariť aj po 120 rokov – a tuším všetkých okrem mňa. Neprekážal mi staromódny štýl písania a denníkové záznamy práveže dodávajú knihe dynamiku, ktorá vyvažuje tú zdvorilú upätosť viktoriánskeho Anglicka v rozprávaní postáv.
Úplne rozumiem dôležitosti tohto dnes už klasického diela a literárny akademik vo mne jasá nad množstvom vecí, ktoré sa dajú v ňom rozoberať. Ako čitateľ v roku 2020 však musím skonštatovať, že to bola – nuda. Napätie je postavené na tom, že NEVIEME, že Dracula je upír, prísť na to máme spolu s postavami, má to byť celé šokantné a neslýchané a mali by sme byť aj tak celkovo pobúrení, že existuje nejaké nadprirodzeno v našom pragmaticom svete. Pre toho, kto videl animovaný Hotel Transylvánia, je upír rozprávková postavička, ktorá nielen že nevyvoláva strach, ale môže byť dokonca predmetom ľúbostných túžob ako v Twilighte. Takže za mňa: ak si chcete doplniť prehľad, Draculu určite nevynechajte. Ak sa chcete báť, skúste radšej niečo menej ikonické.
Čítať viac