Román o dějinách filosofie. Norský učitel kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví... Čítať viac
Román o dějinách filosofie. Norský učitel kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch. Čítať viac
Máte čítačku, tablet alebo mobil? Stiahnite si do nich e-knihu: budete ju mať hneď a ešte aj ušetríte život stromom. Viac informácii o e-knihách nájdete tu.
Román o dějinách filosofie. Norský učitel kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch. V roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.
Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.
Nápad vysvetliť jednotlivé filozofické školy pomocou príbehu, ktorý ich bude celý rámcovať, je úplne fajn. S prevedením je to už horšie, čo tvrdím napriek tomu, že túto knihu mnohí ľudia milujú a veľmi vychvaľujú.
Zrozumiteľnosť výkladu základných filozofických znakov rôznych období a ich mysliteľov spolu s jedným plot twistom v strede sú asi jediné, čo sa dá v knihe oceniť. 15-ročná Sofia a 40-ročný Alberto postupne preberú všetko podstatné, čo sa v západnom svete od Sokrata až po Sartra udialo. No ostatné pôsobí veľmi umelo: uveriteľnosť toho, ako sa Sofia k súkromnému učiteľovi filozofie vlastne dostane, spôsob, akým sa rozprávajú, jej „zvedavé“ otázky, ktoré majú očividne funkciu len prerušiť monologický výklad i ľahkosť, akou si všetko zapamätá a dokáže s tým hneď pracovať.
Sofiin svet je teda za mňa skvelý spôsob, ako priblížiť mladým ľuďom dejiny filozofie. Celkovo plochosť postáv, školácke dialógy a veľmi zvláštne vykreslené vzťahy z diela robia ok-ish čítanie pre tínedžerov, ale skôr s cieľom ich trochu vzdelať ako pobaviť. Ako literárne dielo má pre mňa od skvostu ďaleko.
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Je to úžasná kniha pre tých, ktorí s filozofiou začínajú, pretože sú tu vysvetlené kľúčové myšlienky kľúčových postáv filozofie. Samozrejme, trochu hutnejší a odbornejší úvod do filozofie je od Arno Anzenbachera (Úvod do filozofie), no prednosťou tejto knihy je práve jej jednoduchosť občas doplnená o odborné termíny a citáty a pojmoslovie filozofov.
Nie je vhodná pre náročných čitateľov (tí nech skočia rovno po filozofických textoch s odbornou interpretačnou literatúrou), lež inšpiruje a motivuje sa takýmto čitateľom stať.
Zdá sa vám zivot samozrejmý? Už ste v živote všetko objavili? A filozofia sú nudné kecy?
Tak po prečítaní tejto knihy budete mať v hlave znova veľa otázok, na ktoré, ako ste boli presvedčení, sú odpovede jasné.
Zistite, že nie sú.
Premýšlať je o čom.
; )
Krásna kniha o filozofii podaná takou hravou formou, že jej porozumie dieťa, aj dospelý. Pútavá forma vás udrží pri knihe až dokonca. Ale pozor, je silná, ako bourbon. Sŕkajte pomaly, vnímajte vedomosti a buďte súčasťou objavovania seba samého popri príbehu.
Nebránim sa tomu, že filozofia je oblasť, ktorá ma fascinuje. Keď na mňa v knižnici žmurkla zo spodného regálu 516-stranová knižka Sofiin svet a jej anotácia vo mne vyvolala literárne vzrušenie, vzala som ju a po večeroch sa oddávala slastnému pocitu ničnerobenia a zároveň vážneho rozjímania sa nad tým, kto je človek, aké je jeho miesto vo svete a ako zmýšľal odpradávna dodnes. A potom som ju čítala znova. Stala sa mojou filozofickou lekárničkou, keď som sa chcela zahĺbiť do svojho vnútra.
Veronika
Neoverený nákup
31.3.2022
Výnimočná kniha
Dostala som ju ako dar a nevedela som, čo čakať. Bola som však príjemne prekvapená, akým smerom sa príbeh uberal, a najmä, ako zaujímavo sa dajú vysvetľovať aj náročné filozofické teórie. Hoci, je pravda, že to začalo jednoducho a potom sa už len komplikovalo, ale pomohlo mi to pár vecí pochopiť.
Je to jedna z mojich obľúbených kníh a mám v úmysle sa k nej po vyše desiatich rokoch znovu vrátiť.
Kniha sa čítala ľahko a bavila ma. Je to v podstate "filozofia hrou", taká lepšia učebnica s nadstavbou príbehu, čo by sa mládeži mohlo čítať lepšie, než napríklad životopisy či klasické učebnice. Kniha môže poslúžiť aj niekomu, kto už bežný kurz filozofie (napríklad zo strednej školy) má za sebou - kniha ponúka možnosť filozoficky myslieť, nie len sa bifľovať historické udalosti.
Kniha je skôr pre čitateľov, ktorý majú radi jednoduché príbehy. Prostredníctvom polorozprávkového príbehu autor uvádza čitateľa do sveta veľkých filozofov a chce mu ukázať, čo sa skrýva za ich komplikovanými myšlienkami. Povedal by som, že je to pre čitateľov, ktorých síce láka svet filozofie, ale nemajú žalúdok na čítanie pôvodných filozofických diel, či ani len populárno-náučnej literatúry. Pre toho, kto chce trocha zabŕdnuť do filozofie a pritom zostať v pohodlnom kresielku a popíjať čaj alebo kávu, je tento román ideálny.
Musím priznať, že v niektorých momentoch sa mi kniha lúskala ťažko. Ale vo všeobecnosti je to pre mňa skvelý počin, ktorý nás zoznamuje s filozofiou od antiky až po 20. storočie. Jednotlivé filozofické smery sú tu vysvetlené pomerne zrozumiteľne, takže kniha je dobrým vzdelávacím materiálom :) A ten koniec - na ten si každý musí urobiť svoj názor :)
Táto kniha je napísaná veľmi výnimočným spôsobom a dala mi mnoho. Nejde len o obyčajný výklad dejín filozofie, samotný príbeh s nimi súvisí tak dokonale, akoby bol šitý spolu s nimi. Kniha spája fakty do súvislostí, vďaka nej čitateľ pútavo pochopí, akým spôsobom sa vyvíjalo myslenie ľudí v Európe a kam až nás naša zvedavosť doviedla. Príbeh Sofie a Hildy je zamotaný a práve preto taký krásny a nadčasový. Všetci sme prepojení, všetko má dôvod a nad všetkým sa oplatí zamyslieť. Dojem z čítania, určite nie posledného, si uchovám ešte veľmi dlho.
skvelý román, možno trochu intelektuálne náročnejšia young adult :) alebo len pre začínajúceho študenta filozofie. Kniha je napísaná čítavo a zoznamuje nás aj Sofiu s významnými filozofmi všetkých čias. za mňa príjemné čítanie
Narodil sa 8. augusta 1952 v Oslo. Jostein Gaarder pôsobil istý čas ako učiteľ filozofie a dejín myslenia. Je spoluautorom viacerých učebníc o svetonázore a náboženstve. V posledných rokoch sa etabloval ako jeden z popredných nórskych spisovateľov pre deti a mládež.
Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí nakladatelského domu Albatros Media a. s.
V roce 2016 nakladatelství Albatros získalo prestižní pečeť Czech Superbrands award 2016. Albatros tak potvrdil své výjimečné postavení na českém knižním trhu. Ocenění Superbrands je nejuznávanější nezávislou globální autoritou v oblasti hodnocení a oceňování obchodních značek. Titul Supebrands je znakem speciálního postavení a uznáním vynikajícího postavení značky na lokálním trhu.
Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře.
Máte chuť pozrieť si všetky svoje recenzie na jednom mieste a podeliť sa o ne aj s ostatnými používateľmi? Aktivujte si čítateľský profil, kde môžete okrem iného zbierať knihomoľské odznaky, či zvyšovať si svoju knihomoľskú úroveň.