Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Krivolaká prť je ku šťastiu - Viola Vyholená-Šípivá, Slovenský literárny klub v ČR, 2007

6,36 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Krivolaká prť je ku šťastiu

Zápisky Violy Vyholenej-Šípivej, rusovlasej blogerky so strunistými nohami

"Sú také chvíle v našom malom pražskom bytíku, keď ja, v bielom froté župane, s uterákom omotaným okolo rusovlasej hrivy, sedím pohodlne v kresle, potichu si lakujem nechty na... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovenský literárny klub v ČR, 2007
257 strán
4-5 hodín čítania

"Sú také chvíle v našom malom pražskom bytíku, keď ja, v bielom froté župane, s uterákom omotaným okolo rusovlasej hrivy, sedím pohodlne v kresle, potichu si lakujem nechty na strunistých nohách a môj filozof si ma z kresla oproti nenápadne dovzdeláva..." Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Kúzelné Vianoce s Albi - Albi, 2023

Viac o knihe

Krivolaká prť je ku šťastiu,
ku nešťastiu taktiež veľmo krivolaká...
(z plánovanej básne Violy Vyholenej-Šípivej)

... Sú také chvíle v našom malom pražskom bytíku, keď ja, v bielom froté župane, s uterákom omotaným okolo rusovlasej hrivy, sedím pohodlne v kresle, potichu si lakujem nechty na strunistých nohách a môj filozof si ma z kresla oproti nenápadne dovzdeláva. Takéto pekné chvíle trávievame spolu odvtedy, čo začal dochádzať vlakom z Brna do mojej petržalskej garsónky. Lebo mne to pripadá vyslovene intímne. "To bys neřekla, zlato," hovorí mi napríklad, "jak vtipně skrze fraktály pojednává Mandelbrot matrjošku." Alebo že: "Já snad budu muset s tím blbcem Chomským souhlasit, poslechni si, co soudí o postřikovém účinku metaforického vehikula na zaplevelená sémantická pole." Mne sa to strašne páči - lakujem si nechty a pritom sa mi len tak bokom rozširujú obzory. Od môjho filozofa už viem, že po Occamovi pomenovali britvu, po Mannovi zase hokejku a podľa Minkowského nazvali dokonca klobásu. A taktiež viem, že ľudia bez dlhých rečí hneď chápu, čo to je, keď sa povie: Kunderova druhá slza alebo Bujakyho falický imperatív, Gottwaldova baranica, prípadne Bagalova Poviedka. A mám taký jeden dievčenský sen. Neviem, či ešte niekedy dostanem nápad napísať nejakú ďalšiu knižku, ale páčilo by sa mi, keby už podľa tejto prvej raz všetci bez dlhých rečí hneď vedeli, čo to je, keď sa povie, že Violino chrumkavé trapasco, napríklad.
Svoje umelecké krycie meno Vyholená som si dala podľa knižky tajuplného slovenského autora Maxima E.Matkina, ktorý sa pred čitateľmi skrýva. Aj český spisovateľ Kundera sa skrýva. A po Paríži vraj chodí s nalepenýmmi ryšavými fúzami, aby ho nik nespoznal. Toto keď som sa, strunistá a rusovlasá, dozvedela, nebolo mi viac treba. Rozhodla som sa, že aj ja budem taká: tajuplná Kundera slovenskej literatúry. Ale potom, pri rannej káve, keď obvykle mávam hlbšie myšlienky, som si povedala, že to je sprostosť. Nech len všetci pekne vedia, že túto knižku som napísala ja, Viola Vyholená-Šípivá. Ale len pre tých, ktorým sa bude páčiť, pochopiteľne.
Čítať viac
Počet strán
257
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×190 mm
Hmotnosť
279 g
ISBN
8087016053
Rok vydania
2007
Naše katalógové číslo
48125
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Slovenský literárny klub v ČR
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

5 hodnotení

4
0
0
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

jašopeťo
Neoverený nákup
16.12.2008
jedna z domáceho naj
skvelé! ďakujem, Viola, čakám ďalšiu knižku. Čítať viac
babu
Neoverený nákup
5.11.2008
ó, áno!!!
taká lahodná , že sa jej nevyrovná ani čerstvo namlynčekované karí. recept na ovládnutie počasia. Čítať viac
samoľúbe inteleguáno
Neoverený nákup
7.6.2008
ako to vidím
Tie strunisté nohy, tá rusovlasá hriva, vejúca ponad všetko mysliteľné, tá nahosť, holosť až vyholenosť astrálneho tela i tá ideálne vyrovnaná krivolakosť hlbších až najhlbších myšlienok, sústredených do energetických zásobníkov - životobudivých batérií! Jedna z nich už to nevydržala a vystrčila sa z radu, aby bolo vidieť, že to celé je WONDER, ZÁZRAK!
Je fotka z obálky knihy zatuhnutou Vyholenej myšlienkou, a či priam matricou jej neuchopiteľného myslenia, cítenia a radostnej detskosti, blížiacej sa vo vyvzdorovaných okamihoch až k vysnívanej infantilnosti? Alebo je len dôkazom, že všetko podstatné už tu je, len to čaká na našu sústredenejšiu pozornosť?
To keby som tak vedel(o).
Čítať viac

Recenzie, kritiky

"Bývali časy, keď slovenskí blogeri ešte neboli masovo podchytení, organizovaní a dozorovaní na komerčných kolblogoch typu Smeblog. Z tých pradávnych čias spred troch rokov sa nám veselou knižkou prihovára vychýrená rusovlasá blogerka so strunistými nohami Viola Vyholená, vlastným menom Šípivá. Predtým než začala písať na svojom blogu Krivolaká prť, šarapatila v diskusných fórach slávneho Inzinu sk. spolu s ďalšími milovníkmi netových haluzí a prečudesných mien ako: smutné opíča, mimoriadne zvláštny agent Flusaj, samoľúbe inteleguáno, citovo konstipovaná, Slobododrotár, Minela či jebo ze sedlackej dubovej. Na blogu Krivolaká prť zverejňovala svoje hlboké až hlbšie myšlienky, ako ju ony napadali pri rannej káve, ale aj inokedy a inde, prirodzene. A taktiež plánované básne, nevšedné venezuelské telenovely, celkom otvorené listy i travestívne, obojpohlavné poviedky. Jednu z nich dotlačila, len tak z bravúry, až do finále Bagalovej Poviedky 2004. Kniha Krivolaká prť je ku šťastiu predstavuje výber najbujnejších, najbystrejších a najstrunistejších textov mladej blogerky.
"Viete, čo to je neskrotná radosť? To sa ráno zobudíte, a z ničoho nič máte radosť, ktorá sa nedá skrotiť," píše Viola Vyholená-Šípivá v úvode jedného zo svojich hlbších zamyslení. Tým prekypujúcim pocitom je Krivolaká prť naplnená až po okraj. Najradostnejšia slovenská kniha roka, skrátka." Slovenské Dotyky

"... celu cestu z prahy v prndoline som sa nad nou smial. v kutoch na mna chceli spolucestujuci zavolat zachranku z pinelovej nemocnice." Tomas H.

"Zabite ma, ale nenašiel som tam jedinú vetu, ktorá by samu seba brala vážne. Iba ak maximálne štyri." Gaco Novomesský

„Charlie jemne pohladil povrch pultu. Koľko rozhovorov viedol ponad tento kúsok kameňa? A koľko kníh sa prenieslo ponad tento pult, aby zmenili život? Dokonca aj zachránili život? Knihy to dokážu. To bol hlavný dôvod, prečo Charlie veril v kníhkupectvo.. “

Most - Karen Kingsbury, 2017
Most
Karen Kingsbury