Už teraz sa môžete tešiť aj na
Diár duševného zdravia 2021.
Dokážete si predstaviť, že by niekto bežal celý maratón šprintérskym tempom? Nie, zrejme by vysilený padol na zem po pár stovkách metrov, tí vytrvalejší po pár kilometroch. Napriek obrovskému vynaloženému úsiliu by nedobehol do cieľa ani prvý, ani medzi prvými.
Prečo sa snažíme takto fungovať v našich bežných životoch? Dlhé zoznamy úloh a nestihnuteľné termíny, ktoré nás tlačia do šialených výkonov, nedokážeme znášať dlhodobo – je to šprintérske tempo, ktoré nedá ani ten najlepší bežec. Na jeho konci je často syndróm vyhorenia, ktorý niektorí opisujú ako „infarkt" duše.
Kniha
Nevyhorení ukazuje
skutočné príbehy 21 ľudí, ktorí si prešli vyhorením a rozhodli sa prehovoriť neraz aj o tých najťažších chvíľach svojho života. Skúsenosti Slovákov a Sloveniek však dokazujú, že aj keď ide o vážnu diagnózu, existuje z nej cesta von. Oni ju našli, a preto nesie kniha názov
Nevyhorení.
Či už ide o tzv. pomáhajúce profesie, ktoré v knihe reprezentuje príbeh psychiatra, učiteľky či zdravotnej sestry, alebo o manažérov, riaditeľov firiem, športovcov či umelcov, téma duševného zdravia a syndrómu vyhorenia sa dotýka nás všetkých. So svojou skúsenosťou sa podelili napríklad podnikateľ roka 2018 Šimon Šicko, bývalá tenisová šestka Karol Kučera, speváčka Celeste Buckingham a mnohí ďalší známi aj neznámi ľudia naprieč rôznymi pracovnými sférami.
Kniha rozoberá aj to, prečo diskusiu o vyhorení vedú často mileniáli a v jednotlivých kapitolách ponúka množstvo vedeckých poznatkov, štatistík a dôležitých informácií o vyhorení. V závere knihy sa nachádza hĺbkový rozhovor s psychológom Matúšom Bakytom, ktorý zodpovie mnohé odborné aj praktické otázky o tejto problematike.