Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Teória smútku Milevy Einsteinovej - Slavenka Drakulić, Zelený kocúr, 2022

12,50 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Teória smútku Milevy Einsteinovej

Silný príbeh výnimočnej a nadanej Milevy Marićovej, prvej manželky Alberta Einsteina, ženy s ťažkým životným osudom, ktorá si so sebou nosí svoj náklad smútkov... Čítať viac

Vydavateľstvo
Zelený kocúr, 2022
208 strán
3 hodiny čítania

Silný príbeh výnimočnej a nadanej Milevy Marićovej, prvej manželky Alberta Einsteina, ženy s ťažkým životným osudom, ktorá si so sebou nosí svoj náklad smútkov... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,50 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 30 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Ťažké časy v Číne - Pavel Dvořák ml., Rak, 2024
Teória smútku Milevy Einsteinovej - Slavenka Drakulić, Zelený kocúr, 2022
12,50 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Silný príbeh výnimočnej a nadanej Milevy Marićovej, prvej manželky Alberta Einsteina, ženy s ťažkým životným osudom, ktorá si so sebou nosí svoj náklad smútkov. Ako jedna z prvých žien študovala teoretickú fyziku na univerzite v Zürichu, no napriek talentu a úsiliu sa jej nepodarilo naplniť svoje ambície a stať sa vedkyňou.

Autorka pri písaní románu vychádzala z autentických dokumentárnych materiálov, ale i predpokladov, podľa ktorých bola Mileva spoluautorkou Einsteinových prevratných prác na poli fyziky. Kniha je skôr sugestívnym psychologickým románom než biografickou rekonštrukciou. Ponárame sa do vnútorného sveta krehkej a citlivej ženy, ktorá sa vo chvíli bolestivého a ponižujúceho rozpadu svojho manželstva vracia k zásadným udalostiam svojho života, ku vzťahu s komplikovaným, nepredvídateľným a citovo nezrelým mužom a analyzuje, prečo sa jej nepodarilo naplniť životné sny a ambície. Ide o univerzálny príbeh ženy, ktorá v istej chvíli svojho života musela voliť medzi osobnými ambíciami a starostlivosťou o rodinu a potom už nebolo cesty späť. Jej kariérny aj osobný život zároveň nezvratne poznamena psychický otras spojený so smrťou prvého dieťaťa. Mileva bojuje s depresiami, komplikovanou finančnou situáciou nezabezpečenej matky dvoch detí, zdravotnými problémami mladšieho syna a snaží sa pri tom neprepadnúť úplnej beznádeji, nájsť v sebe zbytky energie a ísť ďalej.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
912213
Originálny názov
Mileva Einstein. Teorija žalosti
Počet strán
208
Väzba
pevná väzba
Rozmer
124×173 mm
Hmotnosť
257 g
ISBN
9788089761906
Rok vydania
2022
Edícia
Pevý bod
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Chorvátsko
Vydavateľstvo
Zelený kocúr
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

9 hodnotení

5
4
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

9
Malé jablko - Katarína Hybenová, 2021
Práve čítam
Malé jablko

Som bezhlavo zamilovaná do YA, NA, romantických a erotických kníh. Okrem toho ma baví cestovať, piť zelený čaj a prechádzky.

Michaela Beňová @books.collection
Overený zákazník
6.5.2022
Skvelý príbeh
Táto kniha je niečo mimo môjho bežného čitateľského žánru, no vôbec to neľutujem. Príbeh manželky Alberta Einsteina mi vyrazil dych. Ťažké ale pritom zaujímavé čítanie, ktoré mi nedovolilo prestať a túžila som vedieť viac.
Mileva má môj obdiv za to, čo všetko vo svojom živote dokázala aj na úkor samej seba. Zabúdala na svoje potreby a oberala sa o energiu, radosť a šťastie. Silno zamilovaná žena, z ktorej sa takmer stala troska.
Táto kniha mi v mnohom otvorila oči. Môžem byť vďačná v akom svete a s akou rodinou žijem dnes. Odporúčam každému prečítať si tento príbeh. Určite vo vás zarezonuje minimálne tak, ako vo mne.
Čítať viac
21
Dievčatá - Lygia Fagundes Telles, 2024
Práve čítam
Dievčatá

Malá knihomoľka z Bratislavy :) zbožňujem knihy, ale nie sú viac ako skutočný život, tak nezabúdajme žiť a zažívať! <3 IG: mercinkaa

Marcela Kurajdová
Overený zákazník
6.5.2022
Výborná!
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Ďalší malý poklad, ktorý zlomí nejedno ľudské srdce. Toľko smútku a samoty na 200 stranách a predsa mi otvorili oči a zmenili názor na jedného z najvýznamnejších vedcov minulého storočia, Alberta Einsteina. Veľkú slávu mala zožať jeho prvá žena, v ich mladosti múdrejšia a talentovanejšia Srbka menom Mileva Maričová. Študovala matematiku fyziku a bola lepšia ako drzý, pravidlá nerešpektujúci a sarkastický flákač Albert. Po prečítaní knihy a rôznych iných pravdou podložených článkov už viem, že práve Mileva ma veľký podiel na významnosti a ocenení pána Einsteina. Ten už nikdy nebude v mojich očiach takým VEĽKÝM človekom - vedcom, ako bol doteraz.
Mica, ako Milevu rodina volala, bola introvertné, bystré, ale športovo obmedzené dievča. Narodila sa s vykĺbenou nohou, vďaka čomu krívala a výsmech spolužiakov ju za to, žiaľ, neminul. „Krivica“ – tak po nej kričali a šikanovali ju. :(
Zanechalo to rany, z ktorých sa spoločensky utiahla. Na rozdiel od zakomplexovaného zlomyseľného samotára Albiho v škole naďalej excelovala. Okrem odboru mali spoločný záujem v hudbe a názoroch na problémy v oblasti fyziky. Z úprimného priateľstva vzniklo zaľúbenie a narodenie nemanželskej dcéry Lieserl, ktorej sa obaja vzdali. Vlastne, ona sa dcérky vzdala pre Albertovu vizitku a budúcnosť. Do dnes sa nevie, či dali maličkú na adopciu alebo umrela na šarlach, no Mileva sa z odlúčenia nikdy nespamätala.
A&M v sebe našli spriaznenú dušu a sobášu už nikto nezabránil. Boli „ein-stein“ - jedna skala. Jej oddanosť, opatera a láska patrili aj k ich ďalším dvom synom. Stala sa žienkou domácou a kariéra, sny a študijné túžby išli „do kytek“. Nebol čas, lebo všetky povinnosti ostali iba na nej, zatiaľ čo Albert mal voľné pole pre ďalší rast. Zmenil sa, no nikdy nedospel. Cynik večne nespokojný a emočne nezrelý. Von sa tlačila jeho samoľúbosť a rodina strácala význam. Dôležité boli nové poznatky a pracovné ponuky.

Mica bola z vyčerpanosti (fyzickej aj psychickej) na takom dne, že umývanie šálok jej dávalo najavo, že ešte existuje. Ako každá milujúca žena videla vo svojom mužovi aj dobré stránky. Keď hral na klavíri, bol nežný, ale zabúdala, že nie kvôli nej, lež kvôli hudbe, ktorú miloval. Jej zúfalstvo, samota, pocit zlyhania a absencia lásky boli cez slová na papieri tak hmatateľné, až ma z toho rozbolel celý človek. Teória veľkého smútku je bez debaty najvhodnejším názvom pre všetky jej emócie.
Postupom času sa z nej stala vyžiarlená a zatrpknutá kôpka nešťastia. Žiadna matka tej doby nemala čas na budovanie svojej kariéry, aj keď talent tam stále bol. Niekto sa musel starať o deti, domácnosť, komfort Alberta a jeho čisté košele, ktorého sláva vďaka tomu rástla a s ňou aj jeho sebavedomie a ego.
~
„Trvalo jej dlhý čas, kým pochopila, že z Alberta sa stal muž, ktorého sexuálny apetít narastá spolu s jeho spoločenským úspechom.“
~
Otec bol zo svojej Milevy sklamaný. Veľa peňazí a nádeje išlo na jej štúdium VŠ Polytechnika, ktorú kvôli tehotenstvu nedokončila. Myslím, že pre Alberta bola odrazovým mostíkom. Dala mu všetku energiu, podporu a dostala ho na vrchol. On sa jej odvďačil odporom, nechutenstvom, inou ženou a najponižujúcejším zoznamom podmienok, ktoré od nej vyžadoval. Začal sa tak boj na dlhé trate o výživné, ktoré často meškalo, o nepodpísané rozvodové papiere a strach o mladšieho syna, ktorého agresia a hlasy v ušiach rástli, až bola nutná hospitalizácia v sanatóriu. Mladšiemu synovi diagnostikovali schizofréniu. Kým matka trpela pocitom zlyhania, sebecký a narcistický otec si zatiaľ spokojne žil so sesternicou, typickou ženou nosiacou opätky, výstrih a koketnosť. Ach, ako mi len Mici bolo ľúto. Chcela byť vedkyňou, učiteľkou matematiky a fyziky, ale stala sa až „slobodnou“ matkou, žobrajúcou od manžela každú jednu mincu, ktorá jej patrila. Psychická záťaž, žiarlivosť, nedocenenosť, výčitky, žiaľ a strata dcéry aj milovaného muža – kam inam by to viedlo, ako k depresii a menejcennosti vlastného ja?
Kedysi sebavedomá, racionálna, pútajúca inteligenciou a jedinečná v obore. Po rozvode iba jeho amputovanou časťou, ako sa vyjadril. Do toho všetkého rozpútaná 1 sv. vojna, aj keď Mica už jednu, tú svoju vnútornú, mala rozbojovanú už dávno.
~
"Porozumenie aj podpora preňho síce boli dôležité, ale len v rannej mladosti, no už dávno si začal byť sám sebou istý. Moja úloha v jeho živote sa zmenila. Odkedy som sa stala matkou, prestala som preňho byť zaujímavá. Ako by som aj mohla byť, keď sa zriedka rozprávame o inom než o problémoch. O peniazoch, o byte, o chlapcoch... žiadna fyzika či filozofia ako kedysi."
~
Kniha neponúka celý Micin život s Albertom Einsteinom. Zachytáva iba určité obdobie a je skôr rozpravou o jej skutočnom smútku, samote a žiali, ako faktografickým životopisom. Román je výborne napísaný a aj keď v ňom nie je priama reč, autorka ju napísala tak, že vraví za ňu. Ťažšie čítanie, za ktoré som vďačná, lebo vo svete je veľa takýchto žien, ktoré kvôli mužovi obetovali všetko o čom snívali a na oplátku nedostali takmer nič.
~
"Opustila Lieserl kvôli Albertovi. Zanedbala jedného syna kvôli druhému a Alberta kvôli deťom. A nakoniec zanedbala aj seba."
~
Pevný bod: edícia kvalitnej európskej prózy (vydavateľstvo Zelený kocúr)
Čítať viac
4.5.2022
"Za každým veľkým mužom nie je žena, je vedľa neho, je s ním, ale nie za ním" (Tariq Ramadan). Tento výrok však ani zďaleka nevystihuje život Milevy Einsteinovej, prvej manželky slávneho vedca a fyzika Alberta Einsteina.

Mileva bola jednou z mála žien, ktoré začiatkom 20. storočia mali možnosť dosiahnuť vyššie vzdelanie a jej rodina ju v tom plne podporovala. Súhrou životných udalostí sa jej však nepodarilo adekvátne využiť svoj vedecký a intelektuálny potenciál a stala sa ženou v domácnosti, navyše odsúdenou naveky žiť v tieni svojho manžela.

Už v úvode knihy sa stávame svedkami toho, ako Mileva číta list, v ktorom si Albert určuje podmienky ich vzájomného spolužitia. Okrem toho, že sa má postarať vždy o čistotu jeho odevu a bielizne, pravidelnej stravy, či udržiavania priestorov kde sa Albert zdržuje, Mileve je nariadené aby sa vyhýbala osobnému kontaktu s jeho osobou vrátane intímneho spolužitia. Mileva je zdrvená. Čo sa stalo s jej manželom, ktorý v nej v začiatkoch ich vzťahu videl silnú a nezávislú ženu?

Román Slavenky Drakulić zobrazuje ťažký a smutný príbeh Milevy, ktorá ako študentka, neskôr manželka a matka, dostáva jednu ranu osudu za druhou. Z inteligentnej a cieľavedomej vedkyne sa pod tiahou Albertovho egocentrizmu stala emočne vyčerpaná žena v domácnosti, ktorá sa neskôr len veľmi ťažko vyrovnávala s rozvodom a staraním sa o dvoch synov, pričom sa u jedného z nich začali prejavovať príznaky psychickej choroby. Mileva trpela depresiami, ale pred svojimi synmi sa snažila zostať silnou, aby tu bola pri nich vždy, keď ich otec nebol, nemohol alebo nechcel. Hoci priama reč v knihe chýba, autorka príbeh podáva veľmi zaujímavo, pretože rozprávanie v tretej osobe sa preklápa s rozprávaním v prvej osobe, teda Milevy samotnej. Hlboko opisuje smútok a vnútorné pohnútky hlavnej postavy až tak, že je to niekedy vyčerpávajúce a skľúčujúce, no veľmi živé. V tomto diele teda nie sme len akýmisi "mechanickými" pozorovateľmi deja, ale cítime, smútime, intenzívne vnímame každú jednu bolesť, ktorú Mileva prežíva. Tak smutná, no zároveň brilatná bola teória Milevy Einsteinovej.
Čítať viac
4.5.2022
Útly, ale za to silný príbeh Milevy Einsteinovej, o nič menej geniálnej matematičky a fyzičky než jej slávny manžel Albert, ukrýva veľa smútku a bolesti po ich odlúčení. Mileva, ktorá sa dostala na pokraj fyzických aj psychických síl spomína na začiatky ich lásky, premýšľa nad sebou ako nad matkou, obviňuje sa za všetko zlé, čo sa stalo jej deťom a smúti za kariérou, ktorej sa musela vzdať.

Čím ďalej som čítala, tým bol príbeh smutnejší a repetitívnosť, ktorá mi na začiatku vadila, som si prestala všímať, príbeh ma začal viac vťahovať, viac sa ma dotýkať. Ak vám neprekáža, že sa vám po prečítaní tejto knihy Albert ako človek pravdepodobne zhnusí, tak Teóriu smútku určite skúste.
Čítať viac
25

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
21.4.2022
3,5*/5*

Kto by už len nepoznal slávneho Alberta Einsteina. Veď sa o ňom učíme aj v škole. Ale pozná niekto z vás jeho prvú manželku Milevu? To už asi ťažko. A práve táto kniha nám odkrýva túto ženu, môžeme sledovať jej život, ale taktiež sa ponoriť do jej mysle.

Kniha skrýva silný príbeh so silným sociálnym podtónom, ktorý je odvodený od príbehu dvoch výnimočných osôb, ktorí sú partneri, priatelia ale aj výnimočné mysle.
Na jednej strane je svetovo známy Albert a na druhej, ponechaná v depresiách, jeho manželka Mileva, ktorá bola taktiež vedkyňou.

Mileva bola pre nositeľa Nobelovej ceny veľmi dôležitou osobou, bola jeho asistentkou, priateľkou, manželkou a ženou, ktorá im porodila prvú dcéru. „Nemohol“ však strácať čas s dcérou a tak sa rozhodli nechať dievčatko u starých rodičov a vrhli sa späť do fyzikálno-matematické teórie. Einstein bol podľa mňa jeden otupený, nezrelý a hlboko sebecký človek, ktorý nedokázal znášať bolesť svojej manželky a nakoniec ju opustil.

Autorke sa veľmi darilo popisovať pocity a emócie vedkyne, ktorá žila vo svete mužských vedcov. Celý život mala pocity viny za to, že nedokázala urobiť to, čo od nej jej rodina, spoločnosť alebo aj sama od seba očakávala. Po rozvode sa ocitla sama, s dvoma deťmi, so značnými psychickými problémami a finančným nedostatkom. A aby toho nebolo málo, jeden zo synov trpel schizofréniou.

V knihe som našla pár vecí, ktoré mi pri čítaní prekážali, ako napríklad neustále opakovanie tých istých faktov a tiež poukazovanie na to, že Mileva je škaredá a Einsteinova druhá manželka Elsa je krásna. Myslím, že niečo také do tejto knihy nepatrí a podľa môjho názoru to pravda ani nebola. To že Mileva krívala nie je znakom toho, že musela byť škaredá žena.
Veľmi mi chýbala priama reč. Našťastie kniha má málo strán, tak som sa s ňou netrápila, a prečítala som ju prakticky na jedno posedenie.
Čítať viac
41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
7.4.2022
Výborná kniha
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Mileva, prvá manželka Alberta Einsteina, ktorá mu bola vedomosťami rovnocenná, pomáhala mu, ale po otehotnení sa jej život začal meniť. Vidina života vo svete vedy sa rozplynula a Albert bol ako večné dieťa, ktoré nikdy emočne nedospelo. Po rokoch manželstva, staraní sa o domácnosť a deti, nevyužití príležitostí a s hendikepom (krívala) sa musela postaviť voči Albertovým Podmienkam a rozvodu. Stala sa z nej žena smutná, ponížená, ubitá, plná bolesti po strate dcéry, a to všetko vyústilo do psychických problémov, ktoré boli v ich rodine z časti dedičné a najmladší syn bol dokonca schizofrenik. Mileva žila v nepriaznivej dobe pre kariéru ženy (ani teraz to nemáme ľahké) a autorka výborne vystihla jej možné pocity a myšlienky. V mnohom sme si podobné a v mnohom i odlišné. Veľmi sa ma jej osud dotkol, cítila som, aká mi je blízka a spomenula som si na pieseň od Nogu a Skrúcaného Dobrí chlapci. Autorka síce nepoužíva klasickú priamu reč, ale píše tak pútavo, vierohodne a trefne, že pri čítaní som s Milevou preciťovala všetky jej emócie a vyronila s ňou každú jednu slzu. Bola vlčou matkou, ktorá sa vzdala kariéry, alebo len mala málo pevnej vôle či podpory? To už posúďte sami.
Výborná kniha s autentickými citátmi, ktorá sa mňa osobne veľmi dotkla a vďaka nej si niektoré veci vo svojom živote musím prehodnotiť. Bude patriť do mojej tohtoročnej TOPky a vám ju tiež odporúčam si prečítať. Možno nesadne každému, ale ženy, ktoré už niečo majú za sebou, ju v mnohom pochopia, alebo aj nie.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Odkedy Virginia Woolfová vymyslela postavu Shakespearovej sestry, dalo sa písať o tom, čím sa človek nestane, ak je ženou. …Čo ak by mal Einstein sestru s vlohami pre teoretickú fyziku? Nuž, mal takú manželku. Volala sa Mileva, podarilo sa jej odísť na štúdiá a ako jediná žena bola Albertovou spolužiačkou. Mali spoločné témy a potom deti. Ich príbeh však nie je podobný manželom Curiovcom, ktorí skúmali rádioaktivitu spoločne. Aký relatívny je príbeh, ktorý zmenil fyziku!“ Zuska Kepplová

„Tento román hovorí o ťarche, ktorú pociťuje žena pri silnom a geniálnom mužovi, o vzťahu dvoch intelektuálne rovnocenných partnerov, ktorým však spoločenské normy a konvencie vytvárajú celkom odlišné podmienky.“ Tina Lešničar

„Slavenke Drakulić sa podarilo vytvoriť grandiózny, veľmi dojemný román, ktorý dokonale obnažuje tragédiu ženy, ktorá kvôli láske opustila samú seba. S empatiou a brilantným zmyslom pre jemné tóny ľudskej krehkosti nás autorka vtiahne do Milevinho myšlienkového sveta, plného lásky k Albertovi, ale i nádejí a snov, či pochybností a démonov, ktorí ju prenasledovali celý život. Drakulićovej jednoduchý a priamočiary jazyk robí Milevinu narastajúcu samotu a zúfalstvo hmatateľnými bez toho, aby do nich upadol aj čitateľ.“ Rosa Emma

„Sme zrodení zo zeme, s láskou ju obrábame a ona nám na oplátku dáva všetko, čo potrebujeme. Keď zomrieme, vrátime sa do nej. Vlastne jej patríme.“

Brieždenie v Dženíne - Susan Abulhawová, 2013
Brieždenie v Dženíne
Susan Abulhawová