popis
Archív
21
November
2017

Jana Pronská

21. 11. 2017 o 17:00

Sme veľmi radi, že na poslednú tohtoročnú besedu prijala pozvanie spisovateľka Jana Pronská. Hlavnou témou bola jej novinka Kumánska princezná, ktorá je v poradí už pätnástou historickou romancou od autorky. Janke stredovek učaroval a tak je jasné, kam by sa vybrala, keby mala stroj času :) S úsmevom hovorí, že má písanie zakódované v DNA a jej knihy sú "rozprávky pre dospelých", kde dobro víťazí nad zlom. Čo vie Janke urobiť radosť? Aké bude mať Vianoce a čo chystá budúci rok? Takmer hodinový rozhovor sa niesol v príjemnej atmosfére. Ďakujeme pekne autorke aj divákom za účasť.

20
Október
2017

Katarína Holetzová

20. 10. 2017 o 17:00

Sme veľmi radi, že takmer presne do roka sme v našom kníhkupectve opäť privítali autorku Katarínu Holetzovú. Katarína napísala v poradí druhú knihu, kde sa znovu stretávame so svojským vyšetrovateľom René Juhászom. Tentokrát dej začína vraždou v luxusnej vile a tému v ňom zohrajú bývalí detskí agenti. Stop, viac už neprezradíme! Hoci sme hovorili veľa o Katkiných knihách, reč padla aj na iné témy. Kto je autorkin najväčší kritik? Ktorá je jej TOP kniha a ktorú naopak nedočítala? Aký dostala najbizarnejší darček, čo ju dokáže vytočiť a naopak - ako vyzerá jej ideálny deň? Takmer hodinový rozhovor bol vtipný, zaujímavý a ani nevieme ako rýchlo ubehol.

12
Október
2017

Jana Necpalová

12. 10. 2017 o 17:00

Na včerajšiu besedu so žilinskou autorkou Janou Necpalovou prišlo vééééľa detí, z čoho máme, samozrejme, radosť :) Spisovateľka im (aj nám) porozprávala o svojich knižkách, najmä o príbehoch Zo škrupinky a Zo škrupinky 2. Kto ju inšpiroval pri písaní o chlapcovi menom Jožko? Prečo dostal od rodičov práve krokodílie vajce? Akou literárnou postavou chcela byť Janka v detstve? Bude písať aj pre dospelých? Veľmi príjemný rozhovor popretkávaný zábavnými príhodami zaujal deti aj dospelých. Autorka ešte dlho po besede podpisovala knižky. Sme radi, že k nám prišla a ďakujeme za účasť divákom.

27
September
2017

Juraj Thal

27. 9. 2017 o 17:00

Prvá knižná beseda po letnej pauze je za nami. Prišiel autor Juraj Thal, s ktorým sme sa rozprávali predovšetkým o jeho novinke Nenávisť, ale aj death metalovej hudbe, patológii a knihomoľstve :) Prečo vlastne píše pod pseudonymom? Čo má spoločné s vyšetrovateľom Leom Legenom? Dočkáme sa pokračovaní krimipríbehov zo slovenského prostredia? Prezradíme, že zrejme áno. Foto: Jana Kollárová.

14
September
2017

Ľuboš Fellner

14. 9. 2017 o 18:00

Cestovateľské témy majú v Žiline úspech, o čom svedčí aj bohatá účasť na štvrtkovej prednáške pod taktovkou Ľuboša Fellnera z Bubo. Za viac ako hodinu nás previedol viacerými kontinentmi, porozprával zaujímavosti a určite navnadil na cestovanie :) Kam odporúča ísť v Európe? Jednoznačne na Balkán. Viete, ktorá krajina je bezpečná? Možno vás to prekvapí, ale Irán. Ktoré jedlo mu najmenej chutilo? Tuleň. A hoci videl kus sveta, jeho TOP je (zatiaľ) Čad. Otázok po skončení prednášky bolo veľa - Žilinčania sú zvedaví.

20
Jún
2017

Tomáš Vilček

20. 6. 2017 o 17:00

Posledná beseda pred letnou pauzou je za nami. Prišiel Tomáš Vilček, ktorý nám porozprával o svojej ceste okolo sveta. Kedy sa najviac bál? Kedy prišiel moment, že sa chcel vrátiť na Slovensko? Ako cestoval a kde býval? Čo mu vyrazilo dych? Kde by si vedel predstaviť žiť? Kde mu chutilo a kde bol hladný? Sme na Slovensku chudobní a sú Slovenky najkrajšie? To všetko sme sa dozvedeli počas takmer hodinového rozhovoru, ktorý pokračoval aj po oficiálnom skončení besedy - nuž ľudia boli zvedaví :) Ďakujeme Tomášovi aj divákom, že prišli.

13
Jún
2017

Viliam Dobiáš

13. 6. 2017 o 17:00

Doktor Viliam Dobiáš prišiel do nášho kníhkupectva už druhýkrát, takže sme vedeli, že sa máme na čo tešiť :) Rozprával zaujímavo, poučne a s istou dávkou humoru neraz rozosmial divákov. Vedeli ste, že vyťahovanie zapadnutého jazyka je strata času? Čo robiť pri úpenlivom detskom plači? Ako vytiahnuť kliešťa, čo robiť pri pichnutí včelou, krvácaní z nosa či pri vyrazenom dychu? Toto všetko spadá do prvej pomoci a odkaz na besede bol jasný. Čím viac ľudí bude vedieť prvú pomoc, tým lepšie :) Ďakujeme pánovi Dobiášovi aj divákom v hojnom počte, že prišli.

23
Máj
2017

Jana Plauchová

23. 5. 2017 o 17:00

Prišla k nám Jana Plauchová, ktorá predstavila svoju najnovšiu knihu Úvod do teórie chaosu. Janka je astronómka s neskutočným prehľadom. Horoskopy číta len ak sa chce pobaviť, neverí na mimozemšťanov, jej najmenej obľúbená planéta je Mars, radšej má Venušu :) V detstve chcela byť kozmonautkou, neskôr ekologičkou. Dnes píše i prednáša, vesmír ju stále fascinuje. Jej knižný hrdina Pete má fóbiu z tlaku a Janka zo zubára. Oboch fascinuje voda, ale Janka nevie plávať (so smiechom hovorí, že to musí byť fyzikálna odchýlka :) Naozaj veľmi zaujímavé rozprávanie. Ďakujeme autorke za príjemnú besedu.

16
Máj
2017

Mark E. Pocha

16. 5. 2017 o 17:00

Autor škandalózneho trileru Krajina kanibalov Mark E. Pocha prináša čitateľom nový napínavý príbeh z lona slovenských hôr. Jeho novinku Kontakt vydalo vydavateľstvo Hydra a anotácia tvrdí: Čítať túto knihu je lepšie než pozerať film...Pokiaľ máte dostatočne pevné nervy! Autor počas netradičnej besedy knihu predstavil aj v našom kníhkupectve.

20
Apríl
2017

Jozef Zelizňák

20. 4. 2017 o 17:00

Druhá beseda s Jozefom Zelizňákom bola viac o prekladaní než cestovaní, no na zaujímavosti jej to neubralo :). Prekladateľ môže hovoriť rovnako pútavo ako autor (ak nie dokonca pútavejšie), vtipne, s príhodami, ktoré stoja za to :). Harry Hole (čítaj Hary Hule), kniha Smäd, Jo Nesbo (nikdy sa nenaučím ako sa číta), film Snehuliak, prekladateľské úskalia, obľúbený podnik v Osle - to sú len náčrty dnešných otázok a tém. Keď Jozef Zelizňák prekladá, prekladá celá jeho rodina a niekedy je to dosť riziková práca (pri ktorej hrozí rozpad manželstva - nebojte, žiadne sa nerozpadlo). Jozef Zelizňák sa doslova zaľúbil do knihy Zrada a na preklade Smädu robil, ako sám povedal, s veľkou láskou. Prajeme príjemné čítanie, ďakujeme hosťovi aj divákom, že k nám prišli stráviť jeden príjemný podvečer.

21
Marec
2017

Prezentácia knihy Reflex

21. 3. 2017 o 17:00

Patrik Herman, Zuzana Štelbaská a OTO - to bola včerajšia zostava, ktorá prišla na besedu k nám do Žiliny. Známy moderátor a autorka spolu prezentovali knihu Reflex. Ako ju uvideli do knižného života? Podľa čoho vyberali príbehy, ktoré sa dostali do knihy? Vedia sa od práce odstrihnúť? Aký je v televízii ich tím (prezradíme, že so super zmyslom pre humor)? To je len zlomok otázok, ktoré počas večera padli. Rozprávanie bolo veľmi zaujímavé a vtipné :) Ďakujeme, hosťom aj divákom, ktorí prišli.

15
Marec
2017

Pavol Weiss a Danglár

15. 3. 2017 o 17:00

Weiss a Danglár - to je dvojka! :) Rozprávali sme sa s nimi o knihe Tajomný mlyn v Karpatoch, o "akčnej pätke" a, samozrejme, o ilustráciách. Páni vedia, ako zaujať publikum, hovorili pútavo a vtipne, čo sa vždy stretne s dobrým ohlasom u divákov. My už vieme, komu autor knihu venoval aj to, že pán Danglár nerád kreslí stromy ;) Čo však ostalo skryté pod rúškom tajomstva je, aké má ilustrátor tajné sny a túžby a o čom bude veľký román od Pavla Weissa - nuž necháme sa prekvapiť :) Ďakujeme obom, že k nám prišli a divákom ďakujeme za účasť.

9
Marec
2017

Mengeleho dievča

9. 3. 2017 o 17:00

Kniha Mengeleho dievča je bestseller, o to viac nás teší, že pozvanie do Žiliny prijala jej autorka Veronika Homolová Tóthová. Téma bola náročná. Druhá svetová vojna a holokaust. Kto čítal knihu, ten vie. Veronika rozprávala a po jej odpovediach nastalo v publiku ticho. Niektoré momenty boli naozaj dojímavé. Po skončení besedy si autorka zaslúžila štvornásobný potlesk. Napriek desivej téme bola beseda výborná a divákov prišlo neúrekom. Ďakujeme!

23
Február
2017

Marek Mittaš

23. 2. 2017 o 17:00

Na druhú februárovú besedu prijal pozvanie autor z Prievidze - Marek Mittaš. Jeho kniha NEVINNÝCH 15 je zbierkou odvážnych, poburujúcich, šokujúcich poviedok, ktoré rozhodne dokážu zanechať dojem. Autor rozoberá témy, o ktorých sa nahlas viac nehovorí ako hovorí, rozpráva o temných stránkach ľudských duší... Odkiaľ berie inšpiráciu? Kedy sa mu najlepšie píše? Ostane verný poviedkam alebo plánuje aj iné formy prózy? Na motív jeho poviedky Interpersonálna dokonca nakrútili kratší film so Zuzanou Mauréry v hlavnej úlohe.

15
Február
2017

Čítanie hercov

15. 2. 2017 o 17:00

Kniha Smith & Wesson od Alessandara Baricca je super a Mestské divadlo Žilina ju má dokonca v repertoári. Hrali ju aj 14. februára a hneď na druhý deň nám prišli o nej porozprávať - Juliána Oľhová (ako Rachel Greenová) a Michal Tomasy ( ako Tom Smith). Bola kniha pre hercov pomôckou, aké bolo skúšanie, ktorú časť z hry majú najradšej a ktoré charakterové vlastnosti sa im na Rachel a Tomovi páčia? Čítanie z knihy popretkávané rozprávaním bolo veľmi príjemné a aj vtipné. Ďakujem pekne hercom, že prišli a tešíme sa do divadla!

26
Január
2017

Prezentácia knihy Svet podľa Filka

26. 1. 2017 o 17:00

O knihu Svet podľa Filka bol a stále je zo strany čitateľov záujem, a tak sme radi, že sa o nej debatovalo aj u nás v Žiline. Reportér Tomáš Forró, kreatívec Vladimír Lefík, právnik Tomáš Vavrák spolu s moderátorom Andrejom Svorenčíkom (jeden zo zostavovateľov textov-knihy) rozoberali rôzne témy: migrácia, globalizácia, slovenské diaľnice, americký prezident... A, samozrejme, hneď úvodom hovorili o Martinovi Filkovi. Diváci boli zvedaví, padli aj otázky z publika. Ďakujeme hosťom i divákom, že prišli.

19
Január
2017

Barbora Kardošová

19. 1. 2017 o 17:00

Besedy pre rok 2017 sme odštartovali s Barborou Babčou Kardošovou. Keďže autorka u nás bola už tretíkrát, vedeli sme, že to bude určite milé debatovanie. Viete, kto je Veronika a Robin, ktorým Babča venovala svoje detské knihy? Tie sú mimochodom vy-ma-ka-né čo sa obsahu aj ilustrácií týka. S autorkou sme sa rozprávali o pokladoch, bunkroch, kamošoch, logických príkladoch, sladkostiach, farbách aj o "33 prípadov Kristy B." - tak sa volá Barborina najnovšia kniha pre dospelákov. Reč bola o láske, mamách, odpúšťaní i vode :) Publikum, kde sedeli a počúvali i deti, bolo spokojné, autorka veríme tiež a my, samozrejme, takisto. Ďakujeme Barbore, že k nám prišla :)

3
December
2016

Martin Pyco Rausch

3. 12. 2016 o 14:00

PYCO je náš obľúbenec a sme radi, že jeho prvá autogramiáda Štyroch ročných období bola práve v Žiline :) Viacerí si Martinovu najnovšiu knihu nájdu pod vianočným stromčekom aj s venovaním. Pyco sa so všetkými porozprával, mnohí chceli aj fotku. Tešíme sa na nové recepty na každé ročné obdobie. Ďakujeme a dobrú chuť.

22
November
2016

Trojčarodejnícky večer

22. 11. 2016 o 17:00

12 fotky · Updated približne pred minútou Trojčarodenícky večer bol super. Knihy od J. K. Rowlingovej majú svojich fanúšikov, ktorých neprekvapia ani náročné otázky. Niektorí dokonca odpovedali so stopercentnou správnosťou! Jedna zo súťažiacich nám aj prečítala úryvok z knihy Harry Potter a kameň mudrcov a išlo jej to skvele. Súťažiacich zaujali aj fanúšikovské teórie o tom, kto je vlastne Smrť, prečo sa Harry zaľúbil do Ginny a mnohé ďalšie. Po skončení akcie sa traja výhercovia tešili z cien a všetci dostali Harry Potterovské záložky.

16
November
2016

Katarína Holetzová

16. 11. 2016 o 17:00

Pozvanie na besedu prijala Žilinčanka Katarína Holetzová, autorka napínavej detektívky Smrť prekliatych. Ako sa jej písal knižný debut? Ktoré pasáže boli náročnejšie? Ako vznikol knižný hrdina, svojský, sympatický a hlavne "netypický" René Juhász? Knihu autorka venovala svojmu bratovi Andrejovi, s ktorým sa v detstve hrávali na detektívov :) Katarína má s písaním už niekoľkoročné skúsenosti, keďže písala pre slovenské a české média - kniha je však predsa len iná skúsenosť. Momentálne prednáša na vysokej škole a nikdy nechcela byť policajtkou .

19
Október
2016

Zuzka Šulajová

19. 10. 2016 o 17:00

Zuzka Šulajová je autorskou hviezdou medzi mládežou. Dôkazom toho je, že na besedu prišlo naozaj veľa mladých čitateliek aj čitateľov. Tí sa do jej Džínsových denníkov "zamilovali", no šiestou, záverečnou časťou končí táto séria definitívne. Ako sa Zuzke lúčilo s denníkmi? Vedela už dávno, ako to celé uzavrie? Čo ju s hlavnou hrdinkou Paulou spája a čo ich naopak rozdeľuje? Čo si Zuzka rada prečíta, kde by sa chcela vidieť o desať rokov a stále si píše svoje vlastné denníky? Otázok bolo viac a rad ľudí čakajúcich na podpis po skončení besedy nekonečný.

6
Október
2016

Vydavateľstvo Absynt

6. 10. 2016 o 17:00

Reportážnou žurnalistikou nás previedol jeden z dvojice zakladateľov vydavateľstva Absynt - reportážna literatúra, Filip Ostrowski. Jeho kolega Juraj Koudela, žiaľ, nemohol prísť. Filip je rodený Poliak, slovenčinu však zvláda bravúrne, presne tak, ako zvládol besedovať v podstate za dvoch. Dozvedeli sme sa o smelých začiatkoch vydavateľstva, ich súčasnosti a o veľmi zaujímavých pripravovaných tituloch. Čo sa Filipa týka, dostali sme tip, ktorou knihou začať, aby sme prepadli čaru reportážnej žurnalistiky (nie že by sme už neprepadli) - je to Impérium. Čítali ste? My áno a odporúčame všetkými desiatimi. Lebo v Žiline sme sa stali závislými na Absynte!

21
September
2016

Angie Bakes

21. 9. 2016 o 17:00

Angie Bakes má viac ako 5 miliónov videní svojej stránky a viac ako 22 tisíc fanúšikov na známej sociálnej sieti. Aký bol jej úplne prvý koláč, ktorý piekla? Má dezert "na pohladenie duše"? Rada experimentuje v kuchyni? Aké sú jej najobľúbenejšie ingrediencie? Dostanú ju do cukrárne a prejedla sa sladkého? Otázok bolo neúrekom a chuť na koláče narastala :) Sme radi, že k nám známa foodblogerka prišla. Knihou si splnila sen a my jej držíme palce pri plnení tých ďalších.

13
September
2016

Juraj Vojtáš

13. 9. 2016 o 17:00

Prišiel k nám na besedu Juraj Vojtáš, ktorý nám predstavil svoju prvotinu. Svet fantasy ako ho nepoznáme, boj o dobro ľudskej duše, ale aj láska, ktorá ľudí privádza na tú správnu cestu - taký je príbeh Odvážne srdce. Hlavný hrdina Will stojí pred najdôležitejšou voľbou - ktorú svoju vlastnosť si vyberie. Môžeme povedať, že autor si vybral tú najlepšiu - lásku k literatúre a fantasy. A vďaka tomu sa aj vy môžete začítať do jeho prvotiny :) Martinusáci zo Žiliny tento príbeh pre 12-ročných chlapcov smelo odporúčajú aj tým dospelým.

8
September
2016

Jozef Zelizňák

8. 9. 2016 o 17:00

Jozef Zelizňák je skvelý rozprávač. Nielen podmanivými príbehmi o cestovaní po severských krajinách, ale aj o úskaliach prekladania, uchvátil všetkých návštevníkov. Včera si ho k nám do kníhkupectva prišlo vypočuť asi 60 ľudí a vytvorili sme spolu skvelú atmosféru. Až máme chuť vyraziť na cesty.

22
Jún
2016

Jana Pronská

22. 6. 2016 o 17:00

"Čujte, čujte ľud žilinský i nežilinský. Potešením i cťou mi je predstaviť pisárku z kráľovského dvora Janu od Proncov."Tak takto privítala Janu Pronskú skupina z Cechu Terra de Selinan. A bolo to doslova dych berúce. S týmto nápadom prišla naša Katka Michalová a s Jankou Danihelovou ho dotiahli do úspešného konca. Myslíme, že autorka bude mať na čo spomínať :) Janka Pronská k nám prišla po dvoch rokoch a my sme sa opäť na ňu tešili :) Janka patrí k sympatickým spisovateľkám, porozprávala nám o svojej najnovšej knižke Rebelka, prezradila čo by zo stredoveku preniesla do súčasnosti, reč padla aj na knižku, ktorú chystá. Dozvedeli sme sa toho veľa, ale ako pikošku prezradíme, že Janka má doma terč a strieľala z luku (a nielen ona ale celá rodina). Beseda bola veľmi príjemná, neraz sme rozosmiali publikum. Jednoducho pekná bodka pred letnou pauzou.

16
Jún
2016

Katarína Gillerová

16. 6. 2016 o 17:00

Predposledná beseda pred letom je za nami. Obľúbená autorka Katarína Gillerová nám porozprávala o svojej najnovšej knihe Hra na milovanie. Prečo je to úplne iný román, než sú čitateľky zvyknuté? Kto Kataríne spomedzi šiestich postáv v príbehu najviac sympatický? O čom bude jej ďalšia kniha? Napíše rozprávky? Má čas na čítanie a ako vyzerá jej ideálna dovolenka? Takmer hodinu sme sa rozprávali s veľmi milou a sympatickou spisovateľkou a dosť často sme sa pri tom smiali. Autorka má dobrý zmysel pre humor, sme radi, že prišla.

24
Máj
2016

Zdravé raňajky

24. 5. 2016 o 17:00

Dievčatá Barbora Drahovská a Mira Nemčeková nám predstavili svoju knižku Zdravé raňajky, prezradili ako a kedy začali spolupracovať, prečo sú vegetariánky, čo im nechutí a čo naopak milujú. Aké sú ich ranné rituály, či sú ranné vtáčatá a čo v prípade, keď vstanú ľavou nohou. Tieto dve sympošky sú akčné a dokonca v priamom prenose aj pripravili recepty. Smoothie bolo vynikajúce, ostatné pochúťky si odniesli diváci, ktorí prezradili, čo raňajkujú. Dávame palec hore - sme radi, že baby prišli.

10
Máj
2016

Gabrielle Bernátová

10. 5. 2016 o 17:00

Gabrielle Bernátová je sympatická, usmievavá, sršiaca elánom, až je ťažko uveriť, že má aj zlé dni. Je autorkou kníh z mafiánskou témou, i príbehmi zo života. Ak ju niekto nahnevá, potom vo svojich príbeh vraždí - aj tak sa dá vyventilovať. Je otvorená, priama a nebojí sa tém, ktorú sú stále tabu. Píše o homosexualite i anorexii. Jej slovník je v príbehoch občas drsný, ale tak to má byť. V hlavne nosí už niekoľko ďalších knižiek, najnovšiu by rada (ak všetko dobre dopadne) uviedla na trh už na jeseň. Sme radi, že k nám prišla na besedu.

19
Apríl
2016

Soňa Uriková

19. 4. 2016 o 17:00

Živé ploty - debutová kniha, ktorú napísala mladá autorka Soňa Uriková. Počas besedy nám prezradila, ako poviedky vznikali, ktorú má najradšej i s ktorými vyhrala literárne súťaže. Hoci sú jej poviedky trochu drsné, autorka o sebe tvrdí, že je optimistka. Svoju prvú poviedku, s ktorou súťažila napísala už ako desaťročná (a možno ju raz aj zverejní:). Jej texty majú aj otvorené konce, aby si čitateľ mohol vybrať ako príbeh skončí. V každom prípade jej kniha určite zanechá dojem a my sme radi, že k nám Soňa prišla. Prajeme jej nech sa jej splní sen byť spisovateľkou na plný úväzok.

Zistil som, že knihy ma poučia, ale samy zo mňa človeka nespravia. (Lessing)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 442 848,36 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička