popis
Archív
25
November
2017

Katarína Holetzová

25. 11. 2017 o 18:00

24 fotky · Updated približne pred minútou Mladá sympatická autorka si urobila výlet do Popradu, aby nám na svoje meniny predstavila svoju najnovšiu knižku SVORKA. Po minuloročnom úspešnom debute Smrť prekliatych pokračuje v trilerovom deji s vyšetrovateľom René Juhászom. Základ príbehu sa odvíja v polovičke 80.tych rokov v detskej ozdravovni Hviezda, kde sa stretnú hrdinovia nášho príbehu. Čitatelia môžu oceniť zaujímavé témy a zápletky, autentické postavy, napínavý dej, ktorý nedovolí pustiť knihu z rúk. Autorke sa tiež podarilo do textu plného napätia prepašovať humor, čo je ďalšie veľké plus. Má Katarína Holetzová svoje vlastné spisovateľské stereotypy? Je detailistka? Prečo si vybrala za hlavnú postavu muža-nešiku, a nie ženskú vyšetrovateľku? Ako zasiahlo tvorenie kníh do jej súkromia? Čo všetko ju inšpiruje? Je farbistejšia bežná realita, alebo autorkina predstavivosť? To všetko a ešte omnoho viac sme sa dozvedeli pri našom bezprostrednom besedovaní.

13
September
2017

Ľuboš Fellner

13. 9. 2017 o 18:00

Privítali sme u nás cestovateľa Ľuboša Fellnera u BUBO, jeho prednášku si prišli pozrieť desiatky návštevníkov :) Kam odporúča ísť v Európe? Jednoznačne na Balkán. Viete, ktorá krajina je bezpečná? Možno vás to prekvapí, ale Irán. Ktoré jedlo mu najmenej chutilo? Tuleň. A hoci videl kus sveta, jeho top je Čad. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

23
Jún
2017

Tomáš Vilček

23. 6. 2017 o 18:00

Tomáš Vilček si splnil svoj cestovateľský sen a dokonca o tom napísal knihu. Irán, Afganistan, India, Bolívia, Pobrežie Slonoviny a oveľa viac. Na ceste okolo sveta zažil nevídané dobrodružstvá a stretol mnoho inšpiratívnych ľudí. V knihe odhaľuje aj citlivé rozhovory s miestnymi, ktoré odzrkadľujú obraz jednotlivých krajín. Tomáš nám o svojich cestách porozprával na besede a určite inšpiroval mnohých začínajúcich cestovateľov.

2
Jún
2017

Viliam Dobiáš

2. 6. 2017 o 16:00

Privítali sme u nás lekára, pedagóga a v neposlednom rade aj prezidenta Slovenského Červeného kríža Viliama Dobiáša. Prednedávnom mu vyšla nová kniha 5P Prvá pomoc pre pokročilých poskytovateľov. Dozvedeli sme sa, že prvú pomoc učia už deti v škôlke, berú to ako zábavu, ale keď na to príde, vedia pomôcť veľmi logicky a efektívne, aj to, že ľudia často volajú záchranku bez toho, aby skontrolovali pacienta sami a mnohokrát záchranársky výjazd supluje skôr prácu obvodného doktora, ktorý kedysi chodil do domácností. Na otázku, kde berie pán Dobiáš energiu na všetky svoje aktivity, nonšalantne odpovedal, že on vlastne nepracuje, ale všetko, čo robí, sú jeho koníčky a robí ich rád! A že sa do svojej práce-nepráce vkladá celý, je cítiť z celej jeho bytosti :)

27
Máj
2017

Andrzej Stasiuk

27. 5. 2017 o 18:00

Andrzej Stasiuk sa radí medzi najprekladanejších poľských prozaikov. Jeho najnovší román Východ je knihou-vyznaním, čistou ako špiritus, vybielenou ako kosti kôz na púšti Gobi a zahmlenou ako nejasné spomienky na detstvo v poľskom Podlesí. Autor v nej na svojich cestách cez periférne končiny Ruska, mongolské stepi až po ujgurské oblasti v Číne spomína nielen na detstvo, ale v spomienkach sa vracia až k vojnovým zážitkom svojich prarodičov a konfrontuje prežitú minulosť s cestou za jej znovuprežitím.

7
Apríl
2017

Mengeleho dievča

7. 4. 2017 o 18:00

Privítali sme u nás Veroniku Homolovú Tóthovú, autorku knihy Menegeleho dievča, ktorá sa rýchlo stala bestsellerom. Na besede sme sa dozvedeli, že je to pre autorku a redaktorku, dokumentaristku jeden z troch najsilnejších príbehov, aké kedy zachytila kamerou a spracovala. Knižku písala po nociach, popri svojej práci a rodinnom živote, všetky fakty z knihy sú overené, teda preskúmané vďaka archívom, historikom a svedkom - trvalo dva roky, kým Veronika všetko spracovala. Ona sama bola prvýkrát v koncentračnom tábore v Osvienčime ako 9-ročná so svojím starým otcom a podľa jej slov pokým žijú ľudia, ktorí sú ochotní nám rozprávať o svojich strastiach a skúsenostiach s nacistami, je našou povinnosťou je minimálne nájsť v sebe odvahu si ich vypočuť, prečítať.

24
Marec
2017

Prezentácia knihy Reflex

24. 3. 2017 o 18:00

Za vyše desať rokov vysielania sa relácii Reflex podarilo udržať si status najsledovanejšieho publicistického magazínu na Slovensku. V tejto knihe sú spracované niektoré z množstva silných ľudských príbehov, ktoré môžu diváci denne sledovať na obrazovkách. Vo forme poviedok, reportáží a rozhovorov získali príbehy úplne novú atmosféru. Odhaľujú to, na čo v televízii nie je dostatok priestoru – hlboké emócie respondentov, ich myšlienkové pochody v kritických životných situáciách, ako aj zákulisie nakrúcania. Knihu k nám prišli predstaviť autorka Zuzana Štelbaská a moderátor Patrik Herman. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

4
Marec
2017

Popradský deň literatúry

4. 3. 2017 o 16:30

Zapojili sme sa do čítacieho maratónu. V sobotu počas Popradského dňa literatúry u nás čítala naša Kaja úryvky z kníh Čarodejník z krajiny Oz a Ja malkáč. V našom kníhkupectve organizátori aj vyhlásili víťazov, ktorí sa zapojili do čítaní na všetkých miestach počas celého dňa. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a víťazom gratulujeme.

3
Marec
2017

Piata loď

3. 3. 2017 o 18:00

Piata loď prichádza do slovenských kín a my sme sa ešte pred premiérou stretli s tvorcami filmu a hercami. Diskutovala u nás Iveta Grófová - režisérka a scenáristka filmu, Milan Chalmovský - asistent réžie na prácu s detským hercom a divadelný herec a dvaja z hlavných predstaviteľov - Matúš Bačišin a Katarína Kamencová. Premietli sme aj ukážky z filmu a titulnú pieseň od Katarzie Kde sa slzy berú. Moderovala Mirizmá Kirkov. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

1
Február
2017

Marek Mittaš

1. 2. 2017 o 18:00

Zbierka pätnástich odvážnych poviedok nás vtiahne do najhlbších zákutí ľudskej duše a zmení našu optiku pohľadu na ľudské činy. Miestami nás autor nečakanou otvorenosťou, pripomínajúcou Henryho Millera, vťahuje do sveta, kde vládne šepot podvedomia, ľudských vášní a obsesií, ktorý sa až priveľmi snaží tváriť ako každodenný bežný život. Marek Mittaš k nám prišiel porozprávať o svojej knihe Nevinných 15 a my ďakujeme krásne za návštevu.

27
Január
2017

Prezentácia knihy Svet podľa Filka

27. 1. 2017 o 18:00

Kniha textov Martina Filka (1980 - 2016) prináša plastický pohľad na jednu z najvýraznejších osôb slovenského verejného života posledného desaťročia. Editori vybrali jeho najlepšie články z prierezových tém ekonómie, hospodárskej politiky, spoločnosti a zdravotníctva. Rozprávali sme sa so Štefanom Kiššom a Liborom Meliorisom o Martinovi Filkovi, aký bol a aké boli jeho plány a ciele. Dostali sme sa aj k téme diaľnic, baníkov v Handlovej či poľnohospodárskym dotáciám.

27
Január
2017

Martin Pyco Rausch

27. 1. 2017 o 14:00

Minulý piatok nás navštívil PYCO, aby sa stretol so svojimi fanúšikmi. Viac než hodinu sedel, podpisoval knihy, fotil sa, rozprával, dával rady a venoval sa všetkým, ktorí prišli.

2
December
2016

Antónia Mačingová

2. 12. 2016 o 18:00

Privítali sme u nás obľúbenú autorku Antóniu Mačingovú, ktorá nám predstavila svoju tretiu knihu Najedzte sa do štíhlosti a zároveň vysvetlila rozdiel medzi prvou a treťou časťou. Priestor dostali aj otázky z publika a na záver bola ochutnávka vianočného menu - falošnej kapustnice, falošného zemiakového šalátu, zelerových hranoliek , vianočnej ryby a kávového koláča, ktorú pripravilo bistro Dobrú chuť. Ďakujeme všetkým za peknú účasť a vynikajúcu atmosféru a pani Mačingovej za návštevu.

30
November
2016

Trojčarodejnícky večer

30. 11. 2016 o 18:00

Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na náš Trojčarodejnícky večer s Harrym Potterom a vytvorili parádnu atmosféru. Veľmi sa tešíme aj z našich najmenších fanúšikov a čitateľov, ktorých prišlo neúrekom :) Pripravili sme pre vás kvíz, ktorý asi potrápil aj tých najskalnejších fanúšikov či zaujímavosti zo sveta kníh a filmov o chlapcovi, ktorý prežil. Veríme, že sa vám páčilo rovnako ako nám.

25
November
2016

Katarína Holetzová

25. 11. 2016 o 18:00

Katka Holetzová k nám prišla predstaviť svoj debut Smrť prekliatych. Kniha vyšla vo vydavateľstve Marenčin PT a patrí do kategórie krimi. Mladý policajt René Juhász počas vyšetrovania prípadu bojuje nielen s vrahom, ale aj s nevraživosťou kolegov a s vlastným strachom. Katarína nám okrem svojej prvotiny porozprávala aj o novinke, ktorú chystá a ktorú už začala písať. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

20
Október
2016

Open book

20. 10. 2016 o 18:00

Opäť sme si u nás v komornej atmosfére čítali. Zazneli úryvky z Orwella, Banáša i Feldeka a atmosféru umocnili upíri, ale aj hrôzostrašný King. S našimi odvážnymi čitateľmi sme sa pobavili aj o tom, kto ich ku knihám priviedol či prečo sa nebáť upírov. Tešíme sa na vás opäť pri najbližšej besede s Katkou Holetzovou.

6
September
2016

Jozef Zelizňák

6. 9. 2016 o 18:00

Jozef Zelizňák je dvorným prekladateľom Jo Nesba a sprievodcom v CK BUBO. U nás mal zaujímavú prednášku spojenú s prezentáciou cestovateľských fotiek. Dozvedeli sme sa, že vo výrobe pálenky sme oveľa lepší ako Nóri a ako suvenír si máme radšej kúpiť sošku Elfa, o Islandskom starostovi Reykjavíku - komikovi a jeho pôsobení, a tiež o snáď najneviditeľnejšom McDonalde na svete.

1
Júl
2016

Nora Baráthová

1. 7. 2016 o 18:00

Rozprávali sme sa s s pani Norou Baráthovou a jej vydavateľom ( a zároveň moderátorom) Jarom Šlebodom. Počas príjemného rozhovoru sme sa dozvedeli, že kniha Meč a srdce vznikala sedem rokov, že pani Nora jediný raz v živote kopírovala tvorbu iného autora, keď bola malé dieťa, aké podivné veci sa jej diali počas písania knihy, o jej strašidielkach, i to, že Kežmarčania sa pred Levočanmi v storočnej vojne bránili syrovo-tvarohovými bombami. Pani Nora miluje fantasy a sci-fi, nikdy si nevymýšľa, ani neprifarbuje historické fakty a obchádza romantické limonádové knihy. Troch pozorných divákov sme odmenili knihami, zasmiali sme sa na vtipných historkách z dávnej minulosti a tiež sme sa dozvedeli plány pani Nory do budúcna.

27
Máj
2016

Zdravé raňajky

27. 5. 2016 o 18:00

Barbora a Mimi z Bite me (vegetarian blog) k nám prišli predstaviť svoju prvú knihu Zdravé raňajky. Dozvedeli sme sa čo baby najradšej raňajkujú, či sú ranné vtáčatá, ale aj to, ako sa dá nahradiť múka či cukor. Na mieste sme si vyskúšali spraviť smoothie a raňajkové musli, ktoré si odniesli dve odvážne diváčky. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu :)

29
Apríl
2016

100 krajín lovca zážitkov

29. 4. 2016 o 18:00

Dá sa spojiť cestovateľský večer venovaný Škandinávii a iným krajinám s diskusiou o detektívkach? Áno, ak je hosťom Jozef Zelizňák, profesionálny sprievodca a prekladateľ zo škandinávskych jazykov. Okrem románov Jo Nesba a Stiega Larssona sa rozprávalo aj o Islande, totalitných režimoch a seriáli Most. Diváci sa mohli opýtať na akúkoľvek krajinu sveta, lebo Jozef tam už pravdepodobne bol :) Ďakujeme za skvelú diskusiu :)

8
Apríl
2016

Márius Kopcsay

8. 4. 2016 o 18:00

Román Asvabaždénie od Máriusa Kopcsaya nie je napriek svojmu názvu politickým trilerom. Je príbehom hlavného hrdinu, ktorý zisťuje, že vývoj nemusí byť len lineárny a pozitívny, že oslobodenie môže byť aj okupáciou a človek je sám sebe najlepším okupantom. Že s taškou sa dá porozprávať a s fénom chodiť na prechádzky. Že hviezdy nám vysielajú znamenia a že celý vesmír je utkaný z prázdnoty. Dej knihy rámcujú udalosti od Krymu 2014 až po Sýriu 2015 a fejsbúkové diskusie o nich. Autor knihu predstavil aj v našom kníhkupectve, ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

31
Marec
2016

Vydavateľstvo Modrý Peter

31. 3. 2016 o 18:00

Besedovali sme s autormi vydavateľstva Modrý Peter. Peter Milčák porozprával, aké je 20 rokov viesť vydavateľstvo, v ktorom je sám jediným zamestnancom a ako si vyberá svojich autorov. Finalista Anasoft litera 2014, Juraj Briškár, nám vysvetlil, že vydavateľstvá sú vlastne cestovné kancelárie, lebo kniha zmení vnímanie sveta podobne ako dovolenka. Ľuboš Benzák čítal so svojej novej básnickej zbierky, Pohreb andulky a iné udalosti dňa. Okrem toho sa diskutovalo asi naozaj o všetkom. Tak, ako sa to dá len s básnikmi.

25
Február
2016

Open book

25. 2. 2016 o 18:00

Popradskí knihomoli sa stretli v našom kníhkupectve, aby sa navzájom obdarovali čítaním. Znela próza, ale aj veselé a smutné básne. Zaspomínali sme si na Uja Klobásu pri dvoch poviedkach Jula Satinkého, takto pred voľbami bola aj Orwellova Zvieracia farma. Po vznešených veršoch Shakespeara a Poa nás rozosmiali veršovačky Pavla Garana. Na krásu detstva bez techniky sme spomínali s knihou Ľuba Dobrovodu Ja malkáč. Znela aj súčasná slovenská próza, ale aj viola v podaní Kamily Droppovej. V našom kníhkupectve sa stretli milí ľudia, ktorí vytvorili výbornú atmosféru. Ďakujeme všetkým, ktorí sa prišli podeliť o lásku k svojej literatúre!

12
November
2015

Barbora Kardošová a Katka Slaninková

12. 11. 2015 o 17:00

Knihu Traja kamoši a fakticky fantastický bunker k nám prišla predstaviť autorka Barbora Kardošová, ktorá sa veľmi pekne a zaujímavo porozprávala s moderátorom Rudim Rusom. Bola to naša prvá beseda a tešíme sa na ďalšie!

Kniha, ktorá nestojí za druhé prečítanie, obyčajne nestojí ani za to prvé. (F. Vymazal)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 442 747,13 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička