popis
Archív
19
September
2017

Juraj Thal

19. 9. 2017 o 17:00

Máme za sebou prvú besedu po prázdninách, ktorá sa niesla sa v duchu krimi, keďže Juraj Thal sa venuje žánru, ktorý aj najradšej číta. Nenávisť je autorovou druhou knižkou, no prvou z prípadov vyšetrovateľa Lea Legena. Pravdepodobne (a zatiaľ) sa môžeme tešiť na 6 príbehov, v ktorých nás bude hlavný hrdina sprevádzať napínavým dejom. Hoci je autor pracovne maximálne vyťažený, písaniu sa rozhodne venuje, keď má čas, a z ďalšej knižky má už približne polovicu napísanú. Hoci ho žáner krimitriler napĺňa, v budúcnosti sa môžeme tešiť aj na ťažšie skutočné príbehy, ktoré sa budú týkať židovskej tematiky. No a ďalší príbeh z pera Juraja Thala pribudne do kníhkupectiev pravdepodobne budúci rok :)

21
Jún
2017

Juraj Červenák

21. 6. 2017 o 17:00

Máme za sebou poslednú besedu pred letnou pauzou a táto teda naozaj stála za to! Prišiel Juraj Červenák, ktorý porozprával najmä o svojej novej knihe Vlk a dýka. Kniha je napísaná v prvej osobe, čo sa autorovi zapáčilo, takže nevylučuje, že takto nenapíše aj pokračovanie. Tento príbeh napísal dokonca len za dva mesiace, inak mu to trvá približne sedem. Po besede Juraja tradične čakal dlhý rad na podpisy :) Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a Jurajovi za skvelú besedu :)

19
Jún
2017

Tomáš Vilček

19. 6. 2017 o 17:00

Tomáš Vilček precestoval 30 krajín sveta a aj o tom nám porozprával na besede v našom kníhkupectve. Rozprával o svojich zážitkoch z rôznych krajín, veľmi ho zaujal Afganistan, naopak, najviac sa bál ísť do Austrálie, pretože ho vystrašili reči o najjedovatejších hadoch sveta. Zaujímavosťou je, že zažil aj bitku, a to v Afrike, kde naňho zaútočil šialený nahý chlap. Ale potešila ho ľudskosť ostatných, ktorí ich rozdelili a mohol pokračovať v ceste. Prvého júla odchádza Tomáš na ďalšiu výpravu, z ktorej bude určite tiež písať blogy tak, ako doteraz. Aj tie raz možno vyjdu v knižne :)

29
Máj
2017

Žltým včelám žlté slzy

29. 5. 2017 o 17:00

Diskutovali sme u nás s tvorcami inscenácie Žltým včelám žlté slzy, ktorá je inšpirovaná poéziou Miroslava Válka. Herec Jakub Rybárik musel po polhodinke síce odísť, keďže mal predstavenie, ale stihol prezradiť, že sa mu Válkove texty učili neskutočne ťažko a samotný režisér robil za behu rôzne zmeny, čím len prejavoval svoju tvorivosť. Dramaturg inscenácie Svetozár Sprušanský divákom priblížil dej a zákulisie tvorby inscenácie Žltým včelám žlté slzy, no predstavil aj mnoho ďalších predstavení, ktoré môžete vidieť v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

23
Máj
2017

Viliam Dobiáš

23. 5. 2017 o 17:00

Sme radi, že sme u nás mohli opäť privítať pána Viliama Dobiáša, ktorému len nedávno vyšla nová kniha 5P - Prvá pomoc pre pokročilých poskytovateľov, s podtitulom Pre tých, čo chcú vedieť viac. V knihe sú poznatky o poskytovaní prvej pomoci nadobudnuté autorom za viac ako 40 rokov pôsobenia v oblasti výučby a poskytovania prvej pomoci laikmi a profesionálnymi záchranármi. Okrem svojich vedomostí k nám pán Dobiáš priniesol aj letáky projektu Krajina záchrancov. Ide o návody poskytnutia prvej pomoci pri rôznych situáciách a vzadu je odkaz na mobilnú aplikáciu Prvá pomoc, ktorá je zadarmo, a v prípade núdze tam nájdete úplne všetko potrebné. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

15
Máj
2017

Mark E. Pocha

15. 5. 2017 o 17:00

Privítali sme u nás autora, ktorý je známy pod pseudonymom Mark E. Pocha. Mnohí nás varovali, že autor je schopný všetkého a presvedčili sme sa o tom aj na besede. Mark priviedol aj ilustrátora, ktorý počas besedy kreslil ilustráciu knihy na plátne. Obraz sme nakoniec darovali jednej čitateľke. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

27
Apríl
2017

Jozef Zelizňák

27. 4. 2017 o 17:00

Prišiel k nám prekladateľ a cestovateľ Jozef Zelizňák. Dozvedeli sme sa veľa zo zákulisia prekladu, Jozef nám prezradil, prečo išiel študovať prekladateľstvo a tlmočníctvo švédskeho, nemeckého a nórskeho jazyka. Dozvedeli sme sa, čo všetko prekladá a, samozrejme, venovali sme sa najmä knihách o Harrym Holem od Jo Nesbøa. Prezradil, ktorá sa prekladala najťažšie, ktorú má najradšej a porozprával nám aj zaujímavé pikošky o samotnom Nesbovi.

19
Apríl
2017

Tolkien kvíz

19. 4. 2017 o 17:00

Ani škaredé počasie či hokejový zápas neodradili zopár fanúšikov J.R.R. Tolkiena, ktorí si prišli zmerať svoje vedomosti v super kvíze, ktorý pripravili naši kamaráti z Tolkien.sk. Ďakujeme organizátorom aj návštevníkom. Foto: Matúš Nerád.

3
Apríl
2017

Mengeleho dievča

3. 4. 2017 o 17:00

Privítali sme u nás autorku bestselleru Mengeleho dievča, ktorý opisuje príbeh Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Veronika Homolová Tóthová prezradila, že pri písaní knihy si s pani Violou niekoľkokrát poplakali a na otázku, ako komunikovali, odpovedala prekvapivo: okrem telefonátov a osobných stretnutí používala vtedy 91-ročná pani e-mail. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

23
Marec
2017

Pavol Weiss a Danglár

23. 3. 2017 o 17:00

Známy slovenský autor Pavol Weiss prichádza s prvou knihou pre detských čitateľov, ktorú nezameniteľne ilustroval Danglár. Kniha sa volá Tajomný mlyn v Karpatoch a už stihla aj získať jedno významné ocenenie v súťaži Najkrajšie a najlepšie detské knihy jesene 2016. Dozvedeli sme sa, že kniha bola inšpirovaná dcérou pána Weissa, ktorému sa vždy páčili Danglárove ilustrácie, tak ho poprosil o spoluprácu. Môžeme sa tešiť aj na ďalšie dve pokračovania. Jedno je už napísané, čaká sa len na vyjadrenie vydavateľstva a na ilustrácie. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu :)

20
Marec
2017

Prezentácia knihy Reflex

20. 3. 2017 o 17:00

Silné ľudské príbehy z televíznej obrazovky. To je krátky opis knihy Reflex, ktorú napísala Zuzana Štelbaská. Autorka spolu s Patrikom Hermanom knihu predstavila aj v našom kníhkupectve. Za vyše desať rokov vysielania sa relácii Reflex podarilo udržať si status najsledovanejšieho publicistického magazínu na Slovensku. V tejto knihe sú spracované niektoré z množstva silných ľudských príbehov, ktoré môžu diváci denne sledovať na obrazovkách. Vo forme poviedok, reportáží a rozhovorov získali príbehy úplne novú atmosféru. Odhaľujú to, na čo v televízii nie je dostatok priestoru – hlboké emócie respondentov, ich myšlienkové pochody v kritických životných situáciách, ako aj zákulisie nakrúcania.

9
Marec
2017

Piata loď

9. 3. 2017 o 17:00

Film Piata loď prichádza tento týždeň do kín a my sme sa u nás rozprávali s tvorcami na o tom, ako sa tvorí filmová hudba a titulná pieseň k filmu podľa úspešného slovenského románu? Diskutoval autor filmovej hudby a soundtracku Matej Hlaváč, režisérka a scenáristka Iveta Grófová a špeciálnym hosťom besedy bola Katarína Kubošiová - Katarzia, autorka titulnej piesne k filmu Kde sa slzy berú. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

21
Február
2017

Laco Kerata

21. 2. 2017 o 17:00

Máme za sebou besedu s Lacom Keratom, s ktorým sme sa rozprávali najmä o hre Dobro, ale aj o jeho tvorbe. Pán Kerata je režisér, scenárista, herec, venoval sa dabingu, momentálne pôsobí v slovenskom rozhlase ako režisér. Hra Dobro je vtipná, provokatívna, politicky nekorektná, obrazne rozviata, poeticky strelená aj drsne konkrétna. Autentická v zachytení životného pocitu súčasného obyvateľa Slovenska aj Európy. Pozrieť si ju môžete v Divadle Andreja Bagara.

16
Február
2017

Marek Mittaš

16. 2. 2017 o 17:00

13 fotky · Updated pred 4 minútami Privítali sme u nás Mareka Mittaša, ktorý prišiel predstaviť svoju knihu Nevinných 15. Rozprávali sme sa aj o práci s vydavateľstvom, jedna jeho poviedka z inej knihy bola dokonca sfilmovaná študentami a autor prezradil, ktorú by si ešte vedel predstaviť vo filmovej podobe. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu :)

24
Január
2017

Prezentácia knihy Svet podľa Filka

24. 1. 2017 o 17:00

Kniha textov Martina Filka (1980 - 2016) prináša plastický pohľad na jednu z najvýraznejších osôb slovenského verejného života posledného desaťročia. Editori vybrali jeho najlepšie články z prierezových tém ekonómie, hospodárskej politiky, spoločnosti a zdravotníctva. Práve o týchto témach, ale aj o tom, aký bol Martin človek, čomu veril a čo chcel dosiahnuť, sa diskutovalo na besede. Hosťami boli podnikateľ Ivan Štefunko a ekonóm Ľudovít Ódor. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

17
Január
2017

Barbora Kardošová

17. 1. 2017 o 17:00

Privítali sme u nás obľúbenú autorku Barboru Kardošovú, ktorej len nedávno vyšli dve nové knižky. A práve o nich, ale aj o svojej práci dramaturgičky a režisérky nám Barbora porozprávala. Ako sa jej písalo pokračovanie knihy Traja kamoši a fakticky fantastický bunker? Bude aj tretia knižka s troma kamošmi? Ako veľmi autobiografická je novinka 33 prípadov Kristy B.? Toto a mnoho ďalších vecí sme sa dozvedeli na besede. Ďakujeme Barbore, že k nám prišla.

13
December
2016

Martin Pyco Rausch

13. 12. 2016 o 17:00

PYCO vydal svoju tretiu knihu a najmä o nej nám prišiel porozprávať. Kniha Štyri ročné obdobia je rozdelená do štyroch farebných kapitol, ktoré otvára rozhovor s odborníkom a ponúka desiatky receptov podľa dostupnosti čerstvých surovín, úrody, kalendára. Zaujímavosťou je, že titulná fotka, na ktorej sú konzervy, bola fotená presne tak, ako ju vidíme na knihe, uňho doma :) S našou moderátorkou Mary sa rozprávali aj o o tom, ako spracováva recepty, či o tom, kto je jeho najčastejším ochutnávačom. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli :)

30
November
2016

Trojčarodejnícky večer

30. 11. 2016 o 17:00

18 fotky · Updated pred 2 minútami Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na náš prvý Trojčarodejnícky večer s Harrym Potterom :) Pripravili sme kvíz pre tých najväčších fanúšikov, ale aj zaujímavosti zo sveta kníh a filmov o Harrym Potterovi. Porozprávali sme sa o našich zážitkoch s knihou a moderátorka Mary prezradila do koho z knihy bola zaľúbená, či ktoré úmrtie ju najviac rozosmutnilo. Veríme, že sa vám páčilo rovnako ako nám :)

23
November
2016

Katarína Holetzová

23. 11. 2016 o 17:00

Katarína Holetzová k nám prišla predstaviť svoj debut Smrť prekliatych. Autorka odmalička miluje krimi, jej otec je policajt a mama právnička, takže vplyv prostredia nezaprie. Okrem iného nám prezradila aj to, že sa určite môžeme tešiť na pokračovanie, v ktorom sa opäť stretneme s hlavnou postavou René Juhászom. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

9
November
2016

Daniel Hevier

9. 11. 2016 o 17:00

Privítali sme u nás vzácneho hosťa, spisovateľa Daniela Heviera. Porozprával nám nielen o svojej tvorbe pre deti aj dospelých, ale aj o predstavení Povolanie pápež, ktorého je spoluautorom. Muzikál si môžete pozrieť v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

25
Október
2016

Vladimíra Šebová

25. 10. 2016 o 17:00

Tešíme sa, že k nám prišla Vladimíra Šebová, autorka knihy Insomnia. Autorka bola svojská a vtipná, okrem svojej tvorby sa venuje aj motivačnej literatúre a zaujíma sa o vegánsku stravu a aj o tom nám porozprávala v rozhovore s našou Mary. Po prvotine Insomnia sa v novembri môžeme tešiť aj na novinku Hypersomnia. Ďakujeme autorke a všetkým, ktorí prišli na besedu.

11
Október
2016

Peter Opet

11. 10. 2016 o 17:00

Peter Opet, doteraz známy najmä ako hudobník z kapely Polemic, napísal svoj debut. Kniha Život Adama - Zápisky rebela z piatej triedy je hlavne pre deti a mládež, ale určite si to môžu prečítať aj rodičia :) Peter nám na besede porozprával nielen o knihe, ale samozrejme aj o svojom hudobnom svete. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

4
Október
2016

Jana Benková

4. 10. 2016 o 17:00

Janka Benková u nás hovorila o svojej novej knihe Uličnica, ktorá je už v poradí jej 27 kniha! A, predstavte si, ďalšie 2 knihy, ktoré vyjdu budúce leto, už má napísané. Čiže dokopy už 29 kníh. Oslovili ju aj severské vydavateľstvá, takže okrem Ruska, Čiech, Nemecka, Anglicka sa posúva aj tam :) Hovorila aj o rozdielnom prístupe v zahraničí, vraj len na Slovensku je rivalita. Rozprávala aj o svojom pôsobení v politike, takisto aj o novinárskej praxi, kde sa stretla s významnými osobnosťami ako Michael Jackson, Robert Redford či Hugh Grant.

26
September
2016

Jozef Zelizňák

26. 9. 2016 o 18:00

Exotické krajiny a dych vyrážajúce zážitky na cestách od pólu k pólu nám priblížil Ľuboš Fellner, riaditeľ BUBO a jeden z najscestovanejších Slovákov. Ľuboš Fellner je lekár s praktickými skúsenosťami z ciest do všetkých kútov našej planéty. Hovoril o tom, kam je bezpečné cestovať, kam, naopak, by sme sa chystať nemali. Prezradil veľa zaujímavostí zo svojich ciest a my sme radi, že si jeho prednášku prišlo pozrieť toľko fanúšikov.

20
September
2016

Angie Bakes

20. 9. 2016 o 17:00

Privítali sme u nás milú šikovnú foodblogerku Angie bakes, ktorej prednedávnom vyšla prvá kniha Sladko, ľahko a s láskou. Kniha obsahuje 160 osvedčených a jednoduchých receptov sladkých, ale aj zdravých dobrôt, ktorých prípravu zvládne každý. Ďakujeme Angie, že sa s nami podelila o rady a zážitky a doniesla aj sladkú ochutnávku.

13
September
2016

Peter Lavo

13. 9. 2016 o 17:00

Predstavili sme u nás knihu Tiesňové volanie od Petra Lava. V knihe sa pohľadom laika pozriete na jadro práce zdravotníckych záchranárov, ktorých vídate v televízii, v novinách a na ulici ale možno v skutočnosti neviete akú náročnú prácu robia a budete tak mať možnosť spoznať zákutia ich práce, ktoré boli doteraz pre vás možno neznáme. Príbeh sa odohráva v Nitre, v reálnych uliciach. Okrem zaujímavého rozprávania autora sa návštevníci besedy mohli pozrieť, ako vyzerá poskytovanie prvej pomoci a čo všetko to obnáša.

28
Jún
2016

Katarína Gillerová

28. 6. 2016 o 17:00

Privítali sme u nás obľúbenú autorku Katarínu Gillerovú, ktorá u nás predstavila svoju najnovšiu knihu Hra na milovanie, ale s našou moderátorkou Mary sa porozprávali aj o jej staršej tvorbe a o tom, čo chystá. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

21
Jún
2016

Jana Pronská

21. 6. 2016 o 17:00

Privítali sme u nás obľúbenú slovenskú autorku Janu Pronskú, ktorá prišla porozprávať o svojej tvorbe a predstaviť svoj najnovší román Rebelka. Najnovší román obľúbenej autorky ponúka strhujúci príbeh lásky zo stredovekého Slovenska, odohrávajúci sa na pozadí skutočných historických udalostí. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

9
Jún
2016

Michal Kopecký

9. 6. 2016 o 17:00

Autor Michal Kopecký je zakladateľom najpopulárnejšieho slovenského blogu o mužoch, ženách a vzťahoch akozbalit.sk a autorom prémiových kurzov, ktorými do dnešného dňa prešla vyše tisícka chlapov. Michalovým cieľom je pomôcť chlapom stať sa o niečo schopnejšími a príťažlivejšími a priniesť tak ženám lepšie zážitky. Verí, že keď budú chlapi makať na sebe, na svojom sebavedomí, hodnote, charizme a komunikácii, budú priťahovať ženy úplne prirodzene a nebudú ich musieť naháňať, nasilu baliť a skúšať na ne rôzne naučené triky a finty “baličov”. A práve o tom a o svojej novej knihe Príťažlivosť prišiel porozprávať aj k nám do kníhkupectva. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

31
Máj
2016

Zdravé raňajky

31. 5. 2016 o 17:00

Barbora a Mimi z Bite me (vegetarian blog) majú prvú knihu Zdravé raňajky a prišli ju predstaviť aj k nám! Ďakujeme za výbornú debatu a aj praktické ukážky smoothie a musli, ktoré si mohli vychutnať návštevníci besedy. Bolo nám s babami veľmi dobre a ich knihu určite odporúčame!

Knihy sa majú vyberať ako priatelia — uvážene a nadlho. (Michail Larionovič Michajlov)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 404 460,36 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička