popis
Archív
22
November
2017

Jana Pronská

22. 11. 2017 o 16:30

Veľmi nás potešilo, že na záver roka prijala naše pozvanie autorka historických romancí Jana Pronská. Svoju prvú knižku vydala v roku 2008 pod názvom Zlatníkova chovanica a odvtedy plní aj sny čitateliek v pravidelných intervaloch, zväčša dvakrát ročne. Ako nám autorka prezradila, v šuplíku má vždy niekoľko naraz rozpracovaných príbehov, ktoré musia dozrieť, o inšpiráciu teda nie je núdza. Jej knihy nie sú náročné, ide v prvom rade o oddych, zábavu, a vždy končia dobre - inak by predsa nemalo zmysel písať tento typ žánru! Jana Pronská zároveň cez svoju tvorbu predstavuje a popularizuje nepoznané oblasti našich dejín, ako aj hrady, zámky, i ruiny pamiatok na území Slovenska, ktoré sama rada navštevuje. Opäť jeden z veľmi príjemných knižných večerov!

19
Október
2017

Katarína Holetzová

19. 10. 2017 o 16:30

Naše pozvanie na besedu tentokrát prijala mladá talentovaná autorka krimi románov Katka Holetzová. Predstavili sme si jej novinku SVORKA, ktorá má opäť veľmi napínavý dej, atraktívnu tému a dokonca vtipné momenty popretkávané pomedzi trilerové scény. Autorka nám o sebe prezradila, že je bojazlivá a má obrovskú predstavivosť, postavy z knihy sa dostali až do jej rodinného života. Katarína Holetzová miluje písanie a do svojich príbehov je doslova ponorená, ale dokáže sa aj odosobniť a žiť "normálne". Prečo je magnetom na príbehy cudzích ľudí, ako zužitkováva vypočuté a aké sú reakcie tých, ktorí sa v knihe spoznajú? Spoločne strávená hodina nám rýchlo ušla, ďakujeme za návštevu autorke i čitateľom! :)

11
Október
2017

Jana Necpalová

11. 10. 2017 o 16:30

Jana Necpalová je veľmi kreaktívna v rôznych oblastiach tvorby, okrem písania knižiek sa popri učiteľskom povolaní venovala detskej dramaturgii, tvorila scenáre pre divadelné hry a vyprodukovala dva muzikály, ktoré hrali v Mestskom divadle v Žiline i Bratislave. V roku 2014 získala za knižku Zo škrupiny ocenenie Kniha Horného Považia. Tvorba Jany Necpalovej má šmrnc, je plná dobrodružstiev, jemnučkých poučení, plní vzdelávaciu funkciu, keď detskí hrdinovia cestujú po svete, aby zachránili svojho krokodíla. Hlavné postavy Jožka a jeho kamarátky Anastázia sú veľmi sympatické a rýchlo sa s nimi stotožníte. Zo "Škrupinovej série" zostane čitateľovi, či už malému alebo dospelému, príjemný pocit súnaležitosti a správnosti sveta - a veríme, že aj úsmev na tvári a chuť čítať ďalej!

27
September
2017

Aké je vydavateľstvo Absynt?

27. 9. 2017 o 16:30

Hoci je vydavateľstvo Absynt - reportážna literatúra na trhu len od roku 2015, do povedomia čitateľov sa dostalo rýchlo a dokonca vznikla celkom silná skupina skalných fanúšikov, ktorí netrpezlivo čakajú každý nový titul. Absynťáci sa snažia rovnomerne dávkovať čitateľom reportážne knihy zo sociálnej, historickej i aktuálnej sféry, vyberajú témy, ktoré momentálne rezonujú v spoločnosti a je predpoklad, že zahýbu aj naším vnútorným svetom. Zároveň však nemajú žiadne ambície odpovedať na otázky, ktoré vyvstanú pri čítaní ich kníh, nehodnotia ani nekomentujú - čitateľ si hľadá svoje pravdy sám a vníma posolstvá z kníh ako súčasť potreby poznania sveta. Filip Ostrowski a Juraj Koudela nám poodhalili svoj literárny svet zo strany vydavateľa, prezradili, čo ich najviac každodenne zamestnáva, čo bolo po vyjdení prvých kníh pre nich prekvapením, z čoho majú naozajstnú radosť a prečo sa cítia stále iba na začiatku objavovania dobrodružnej cesty.

14
September
2017

Ľuboš Fellner

14. 9. 2017 o 16:00

Ľuboš Fellner z BUBO v sebe nezaprie ostrieľaného dobrodruha, ktorý objavuje zaujímavé destinácie pre iných. Prišiel sa s nami podeliť o nádherné, autentické zábery z celého sveta a porozprávať o krajinách, ktoré považuje v nabližšom roku za veľmi bezpečné, alebo naopak ich vôbec neodporúča na cestovanie. Dozvedeli sme sa aj to, že jedol už naozaj takmer všetko a najviac mu nechutil tuleň na Islande, že najkrajšie mayské pamiatky sú v Guatemale a že najbližšie sa chystá do Mongolska na tradičný festival. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

21
Jún
2017

Tomáš Vilček

21. 6. 2017 o 16:30

Privítali sme u nás cestovateľa Tomáša Vilčeka. Čo sa zmenilo v Tomášovom pohľade na svet pod vplyvom cestovania? Ponúkali mu niekde vo svete nevestu? Čo si začal vážiť a ako vníma život na Slovensku po svojom príchode? Vďaka rozprávaniu nášho hosťa sme sa naučili, že Iránci sú veľmi pohostinný národ, India je krajina plná kontrastov a paradoxov, Maroko naopak stratilo svoju exotickosť dopadom turizmu. Mladý cestovateľ mal pre nás jasný odkaz: svet nie je až také nebezpečné miesto, ako sa nám to niekedy predkladá - i v médiách. Nešpekulujte, ale naštudujte si napríklad na blogoch vybranú destináciu a potom už len hurá za dobrodružstvom!

14
Jún
2017

Viliam Dobiáš

14. 6. 2017 o 16:30

Privítali sme u nás pána Viliama Dobiáša, ktorému len nedávno vyšla nová kniha 5P. Opäť sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí, napríklad aj to, že už 5-6 ročné deti sa učia v škôlke prvú pomoc a často postupujú logickejšie a efektívnejšie ako väčšina dospelých. Aj 4 a pol ročná vnučka pána Dobiáša vie dať dospelého človeka do stabilizovanej polohy :) Pán Dobiáš má svoju prácu naozaj rád a baví ho pestrosť i riziko, ktoré so sebou prináša a zasadzuje sa o to, aby sa prvá pomoc učila ako povinný predmet v školách. V týchto dňoch píše ďalšiu knihu, ktorá sa bude venovať záchrane a ochrane detí, ako aj rôznym mýtom a nepravdám, bude zároveň podaná humorne, odľahčene. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu a pánovi Dobiášovi za návštevu.

17
Máj
2017

Mark E. Pocha

17. 5. 2017 o 16:30

Autor sci-fi s prvkami hororu píšuci pod pseudonymom Mark E. Pocha nám prišiel predstaviť svoju najnovšiu knižku KONTAKT - Záhuba prichádza z nebies. Zaujímalo nás, prečo si vybral pre svoj príbeh lokalitu Strážovských vrchov, akí sú podľa autora mimozemšťania a či v nich tvorca desivého príbehu vôbec verí. Mark je veľmi komunikatívny a na prvý pohľad veselý typ, ktorý nám na oplátku prezradil, že svet nie je taký, akým sa na prvý pohľad zdá byť. Jeho sci-fi príbehy preto tiež nie sú iba strašidelné, ale aj vtipné a majú svoju hlbšiu pointu. Pri tvorbe príbehu čaká na prvotný impulz z bežného života, ktorý v ňom spustí tvorbu deja. V týchto dňoch autor dopísal svoju ďalšiu knižku, a ak všetko pôjde, ako má, môžeme sa na ňu tešiť ešte v tomto roku.

26
Apríl
2017

Jaroslav Miškolci

26. 4. 2017 o 16:30

Jaroslav Miškolci sa stal po Jaroslavovi Katriňákovi ďalším Turčanom, ktorý sa predstavil na prestížnej Rely Dakar. Najnebezpečnejších pretekov sa zúčastnil päťkrát ako navigátor v medzinárodnom tíme Bonver Dakar Project, ktorý jazdí s 3 Tatrami Jamal a má cca 40 členov. Náš hosť nám premietol krátky film a počas skoro dvojhodinového rozhovoru priblížil aspoň z časti automobilový svet a život plný adrenalínu. Okrem automobilov a Dakaru miluje slnko, čaje a knihy - aj o tom všetkom bola reč. Jaroslav Miškolci je nielen skúsený navigátor, je aj zanietený motivátor a charizmatický človek. Ďakujeme za zaujímavý večer nabitý pozitívnou energiou, kopou informácií a emócií

19
Apríl
2017

Jana Plauchová

19. 4. 2017 o 16:30

Privítali sme u nás mladú slovenskú autorku Janu Plauchovú, ktorej vyšla vo vydavateľstve Artis Omnis kniha Úvod do teórie chaosu. Autorka pracuje v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom a prednáša Raketovú techniku a kozmonautiku v Hurbanove, na pomaturitnom štúdiu astronómie. Knihu Úvod do teórie chaosu písala takmer 10 rokov, počas tohto obdobia musela naštudovať kvantum faktov z rôznych oblastí ako je potápačská medicína, morské živočíchy, ponorky, raketoplány, fyzikálne javy ohľadom tlaku vzduchu a vody a podobne.

22
Marec
2017

Prezentácia knihy Reflex

22. 3. 2017 o 16:30

Za vyše desať rokov vysielania sa relácii Reflex podarilo udržať si status najsledovanejšieho publicistického magazínu na Slovensku. V tejto knihe sú spracované niektoré z množstva silných ľudských príbehov, ktoré môžu diváci denne sledovať na obrazovkách. K nám do Martina prišla knihu predstaviť autorka Zuzana Štelbaská a moderátor Patrik Herman, ktorí so sebou priniesli aj sošku Ota. V kontraste k príjemnej nálade, ktorá medzi nami panovala, sme sa z časti dotkli situácií, s ktorými sa potýkajú v rámci novinárskej praxe. V knihe Reflex sú povyberané niektoré z nich, pričom nie sú len sucho poprepisované z reportáží, ale čitateľ má možnosť nahliadnuť do pocitov všetkých zúčastnených, alebo sledovať premenu obete na podvodníčku. Ťažké témy, Reflex spracoval okolo 12 000 príbehov bežných ľudí, ktorí sa na naň obrátili so žiadosťou o pomoc. Aj z nášho rozhovoru bolo cítiť, že Reflex nie je "len" relácia, ale pre našich hostí vyslovene životný štýl, práca, rodina a osobné prostredie.

27
Február
2017

Stanislav Sobkuliak

27. 2. 2017 o 16:30

Na konci mesiaca sme ešte stihli besedu s mladým profesionálnym fotografom Stanislavom Sobkuliakom. Oslovil nás najmä svojím ambicióznym pohľadom na svet, napriek veku aj skúsenosťami a presvedčením, že je dobré naučiť sa mať rád všetko, čo robím a zabávať sa pri tom. Veríme, že sa nám v tento večer podarilo sprostredkovať aspoň časť z vášní, radostí a postojov nášho hosťa aj naším poslucháčom a ukázať im tak nové cesty. Stretnúť zaujímavého človeka, ktorý pôsobí inšpirujúco, je vždy príjemný zážitok.

22
Február
2017

Piata loď

22. 2. 2017 o 16:30

Nestáva sa každý rok, aby slovenský film získal také prestížne ocenenie, ako je Krištáľový medveď na Berlinale. Filmu Piata loď / Little Harbour sa to podarilo. O priebehu vzniku filmu, zaujímavostiach z nakrúcania, detskej duši, a špecifikách práce s nedospelými a nehereckými protagonistami nám prišli porozprávať režisérka filmu Iveta Grófová, psychologička Zlatica Bartíková, Milan Chalmovský - asistent réžie na prácu s detským hercom a zároveň divadelný herec. Hostí spovedala Eva Lacová.

25
Január
2017

Prezentácia knihy Svet podľa Filka

25. 1. 2017 o 16:30

Prvá tohtoročná beseda je za nami, predstavovali sme knihu Svet podľa Filka a rozprávali sa na zaujímavé témy. Moderátorské kreslo si vyskúšal Andrej Svorenčík a zhováral sa s mediálne známym Radoslavom Baťom, poradcom prezidenta a Matejom Kurianom, politológom a manažérom projektu Hodnota za peniaze. Diskutujúci sa všetci poznali s Martinom Filkom, spolupracovali na rovnakom cieli, len pri tom pôsobili v odlišných sektoroch a pracovali rôznymi nástrojmi. Spoločný cieľ, ktorý by sme mali mať my všetci aj s politikmi - aby bolo Slovensko dobrá krajina, kde sa dá dobre žiť a dobre pracovať.

30
November
2016

Vanda Rozenbergová

30. 11. 2016 o 16:30

Privítali sme u nás Vandu Rozenbergovú, ktorá nám porozprávala najmä o svojej knihe Slobodu bažantom, ktorá bola nominovaná na cenu Anasoft Litera. Sloboda bažantov je poviedková kniha vystavaná na panoptiku svojráznych postáv, ktoré však všetky vyznievajú úplne autenticky, realisticky. Dokonca aj polárnici na myjavských kopaniciach sa úplne hodili do tohto celku! Okrem debaty s autorkou sme mali čas prečítať si aj ukážky z knihy. Moderátorka Ivka si vybrala úryvok o Márii Šedivej, riaditeľke materskej školy, ktorá nosila celý život jednu a tú istú šedú, vyťahanú sukňu, a isto-iste tým poznačila vývoj viacerých generácií detí.

24
November
2016

Zora Mintalová-Zubercová

24. 11. 2016 o 16:30

Zora Mintalová-Zubercová patrí k popredným slovenským etnologičkám a historičkám, k nám prišla predstaviť najmä svoju najnovšiu knihu Príbeh vlákna. Bežného čitateľa prekvapí kniha množstvom rôznorodých informácií historického charakteru, kde autorka veľmi obšírne odkrýva a postupne rozoberá súvislosti. Ako sama povedala, okrem toho, že má naozaj veľmi kladný postoj k textíliám a nášmu dedičstvu, miluje súvislosti a so svojimi vedomosťami sa chce aj touto formou podeliť s čitateľmi.

9
November
2016

Jozef Tatár

9. 11. 2016 o 16:30

Privítali sme u nás Jozefa Tatára, básnika, prozaika, liter. vedca, v neposlednom rade vysokoškolského pedagóga na katedre slov. literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty M. Bela v Banskej Bystrici. Bolo príjemné ocitnúť sa vo svete Jozefa Tatára. Je to svet plný tradícií, figliarstva, ľudových povedačiek, porekadiel, ale i tajomna, bájnych bytostí a múdrosti našich predkov. Ak ste mali deň plný stresu a potrebujete vypnúť, máme pre vás správny liek: Turčianske povesti s ich príslovečným humorom a hĺbkou. Ďakujeme Jozefovi Tatárovi za to, že nám dovolil nahliadnuť do svojho sveta.

26
Október
2016

Mária Ďuranová

26. 10. 2016 o 16:30

Hostili sme autorku Máriu Ďuranovú, ktorá sa posledné roky pretransformovala do profesionálne píšucej autorky, ale robí aj editorku, čím si privyrába. Z autorky sršala energia a láska k písanému slovu, príbehom z bežného života. Dozvedeli sme sa, že do svojich kníh (je ich už jedenásť a ďalšia vyjde v najbližších týždňoch) rada zakomponuje vypočuté príbehy, ale len ich fragmenty. Niektoré totiž, napriek tomu, že sú skutočné, vyznievajú príliš nereálne a treba ich preto okresať do prijateľnej podoby. Vďaka vydavateľstvu Brána sa jej titulom otvorili aj dvere do českého knižného sveta, a jej kniha Už sa nebojím vyšla preložená do francúzštiny.

12
Október
2016

Ján Topercer

12. 10. 2016 o 16:30

Privítali sme u nás Jána Topercera. Tento u nás v Turci známy ekológ a zoológ sa okrem svojej bežnej publikačnej a vedeckej činnosti venuje aj ochranárstvu, robí prednášky, besedy, chodí so študentami priamo do terénu, kde im na názorných príkladoch ukáže rôzne ekosystémy, rastliny a živočíchy, ktoré inak poznajú len z kníh. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu a Jánovi Topercerovi ďakujeme pekne za zaujímavé rozprávanie a návštevu.

21
September
2016

Ľubica Jakušová

21. 9. 2016 o 16:30

Druhá septembrová beseda sa u nás niesla v znamení módy, fashion koučingu a celkového prístupu k nášmu odievaniu. Na túto tému sa s nami prišla porozprávať pôvodne Martinčanka Ľubica Jakušová, ktorá momentálne pôsobí hlavne v Bratislave a okolí. Ľubica nám poodhalila svoj pracovný svet , v ktorom vytvára novú cestu a učí ľudí nahliadať na odievanie novými spôsobmi. Rada sa hrá s outfitmi, keďže každý z nás je individualita a oblečenie je naším komunikačným prostriedkom s okolím.

7
September
2016

Jozef Zelizňák

7. 9. 2016 o 16:30

Privítali sme v Martine Jozefa Zelizňáka, dvorného prekladateľa Jo Nesba a veľkého cestovateľa. Dozvedeli sme sa, že Jozef sa vie zbaliť za 20 minút, riadi sa prísnym time manažmentom, vďaka čomu vedie taký aktívny život, že všetci vedia, kde býva Bjork, ale nikto ju neobťažuje. Vďaka svojskému akcentu Jozefa v zahraničí ani nepovažujú za Slováka, Nóri si myslia, že Zelizňák je Švéd, ktorý sa učí po nórsky a Švédi ho zas považujú za Nóra. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli!

15
Jún
2016

Katarína Gillerová

15. 6. 2016 o 16:30

Privítali sme u nás Katarínu Gillerovú. Pani Gillerová pútavo nielen píše, ale aj rozpráva, rada počúva rôzne príbehy zo života, ktoré potom sama zakomponuje a pretvorí do svojich románov. Na svoj najnovší román si niekoľko mesiacov poctivo pripravovala podklady - skúmala prostredie, mapy, podnebie i cesty, ktorými sa dá dostať do spomínanej lokality. Inšpiráciou na napísanie Hry na milovanie bol novinový článok o výskume americkej armády, na základe neho vytvorila "príbeh v príbehu". O tom všetkom nám porozprávala na besede, ktorá bola poslednou pred našou letnou pauzou. Vidíme sa opäť v septembri.

13
Apríl
2016

Monika Wurm

13. 4. 2016 o 16:30

Monika Wurm miluje písanie a čitateľ je pre ňu veľmi dôležitý. Dokazuje to aj tým, že sa veľmi rada so svojimi čitateľmi stretáva - inak tomu nebolo ani u nás v knižnici v Martine. Monika je sympatická a milá, vyžaruje z nej dobro a my sme veľmi radi, že k nám prišla. Prezradila nám aj to, že podľa jej knihy Pakistanská princezná sa pripravuje bollywoodky film a že Pakistan navštívila už viackrát a má tam priateľov. Rozprávala aj o svojej najnovšej knihe Rockové tango, ale prezradila aj to, že svoju úplne prvú knihu začala písať o 2:45 ráno!

2
Marec
2016

Jozef Karika

2. 3. 2016 o 16:30

Na Jozefa Kariku sme sa veľmi tešili, keďže na besedy chodieva málokedy. Prezradil nám, že píše každučký deň minimálne dve hodiny, zámerne chodí do "pajzlov", aby mal kontakt so všetkými vrstvami spoločnosti, a keď píše knihu, má rád slobodu. Pri písaní pozýva čitateľa do svojho sveta, preto ho teší predajnosť a záujem. Ale inak stojí nohami pevne na zemi a uvedomuje si, že všetko sa môže zmeniť. Jozef Karika má rozpísané dve veci : pokračovanie Čierna hra: Vláda mafie II. a ešte jednu novinku - necháme sa prekvapiť!

24
Február
2016

Aneta a Janica

24. 2. 2016 o 16:30

Jedlo spája. A našťastie pre nás všetkých spojilo aj Anetu Orosiovú a Janicu Lacovú. Kreatívne, zdravšie, chutne. Po tom, čo dievčatá rozbehli školu varenia Jem iné a stali sa ambasádorkami Food Foundation Jamieho Olivera v projekte Food Revolution pre Slovenskú republiku, vydávajú úžasnú knihu plnú najrôznejších receptov S Anetou a Janicou – Čo na srdci, to na jazyku. Knihu k nám do Martina prišla predstaviť martinská rodáčka Janica Lacová, ktorá nás navnadila svojimi zaujímavými receptami, ale aj zanietenosťou a bezprostrednosťou, s ktorou rozprávala o svojich projektoch a skúsenostiach.

20
Január
2016

Prezentácia knihy S dušou Japonky

20. 1. 2016 o 16:30

akujeme Denise Ogino, ktorá k nám prišla predstaviť svoju knihu a poroprávať nám zaujímavosti z Japonska. Vedeli ste, že letná verzia kimona sa volá jukata? Že opasok obi napomáha aj správnemu držaniu tela? Že v Japonsku spia príbuzní s nebožtíkom poslednú noc v jednej miestnosti a že porcelánová mačka prináša šťastie do domu, ale sú aj iné typy talizmanov, ktoré sa majú postarať o naplnenie vytúženého cieľa? Denisa Ogino je naozaj nasiaknutá Japonskom do špiku kostí a rada do svojho sveta vtiahne aj ostatných.

4
November
2015

Tereza Oľhová a Martina Sľúková

4. 11. 2015 o 16:30

Inak sa mám fajn je kniha od Terezy Oľhovej a Martiny Sľúkovej. Pôvodný text vznikal časozberne. Výsledkom je kombinácia príbehov, úvah a dialógov dvoch mladých žien na témy života, smrti, lásky, princípov morálky a zachovania reprodukcie, viery, hmyzu, vesmíru a šťastia.

28
Október
2015

Zana Saluber

28. 10. 2015 o 16:30

Román Z jej krvi je skutočný príbeh zachytávajúci rodovú líniu, z ktorej pochádza najznámejšia slovenská veštkyňa a liečiteľka Zana. Ako sama priznáva, knihu sa rozhodla napísať aj preto, že mala nevysporiadané veci s minulosťou. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu s autorkou.

23
September
2015

Rasťo Piško

23. 9. 2015 o 16:30

Tentokrát sme v Turčianskej knižnici vyspovedali martinského rodáka Rasťa Piška. Pýtali sme sa, čomu okrem písania kníh, sa v súčasnosti venuje - napísal napr. divadelnú hru, s ktorou budú účinkovať po celom Slovensku. Tiež nás navnadil na svoju ďalšiu knihu o ruskom mafiánovi a ako správny zabávač nás rozosmial, uvoľnil, ale boli sme aj vážni, kritickí.Celkovo sa celá beseda niesla vo veľmi príjemnej atmosfére. Raz darmo, doma je doma.

24
Jún
2015

Ján Dubnička

24. 6. 2015 o 16:30

Keď moderátor Ján Dubnička pred pár rokmi zistil, že nežije život, po akom túži, rozhodol sa to zmeniť. Podarilo sa mu to a dnes je šťastný a spokojný. Svoje skúsenosti sa rozhodol odovzdať ďalej, preto dnes pôsobí ako motivačný tréner. Vo vydavateľstve Slovart mu vyšla kniha Vytvorte si život, po akom túžite a aj o nej bola reč na besede v Turčianskej knižnici.

Veľa kníh nevyžaduje, aby sa pri nich rozmýšľalo - a to z jednoduchého dôvodu. Nevyžadovali to ani od tých, ktorí ich písali. (Charles Caleb Colton)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 442 747,13 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička