popis
Archív
24
November
2017

Katarína Holetzová

24. 11. 2017 o 18:00

Presne rok po poslednej besede k nám prišla predstaviť svoj nový krimi román Svorka Katka Holetzová. Porozprávala o tom, aké to bolo sa opäť vrátiť k hrdinom, ktorým vdýchla život v Smrti prekliatych. Zhodnotila, kam sa postavy Reného Juhásza a Richarda Potančoka od prvého románu posunuli a kam sa posunula ona sama ako autorka. Načrtla priebeh autorskej práce, skladanie motívov a osobitne rozprávala o teórii existencie detských špiónov v časoch komunizmu ako jednej z teórií, s ktorou pracovala ústredná dvojica vyšetrovateľov v románe. V závere sme ešte rozoberali inšpiračné zdroje, dôležitosť marketingových aktivít autora smerom k potenciálnym čitateľom, alebo vplyv kritiky zo strany najbližších na kvalitu textu. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

30
Október
2017

Arpád Soltész

30. 10. 2017 o 18:00

Privítali sme u nás Arpáda Soltésza, autora knihy Mäso. Objasnili sme príbeh okolo vzniku knihy, zaspomínal si na udalosti, ktoré ho istým spôsobom mátajú dodnes, aké to bolo žiť v tých časoch, prečo sa vtedy bál o svoj život a či sa dnes už nebojí. Autor v krátkosti predstavil hlavnú líniu príbehu, pričom prezradil, že dnes by už nevedel presne povedať, čo z knihy je naozaj pravda a k čomu ho skôr nasmerovala fantázia. Aj postavy sú pozliepané z osobností a správania viacerých vtedy žijúcich osôb a nemožno o ich teda priradiť ku konkrétnemu menu a tvári. Charaktery budoval komplexnejšie, aby čitateľ nemohol s určitosťou povedať, kto je v príbehu zlý a kto dobrý. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

24
Október
2017

Víťo Staviarsky

24. 10. 2017 o 18:00

S Víťom Staviarskym sme sa rozprávali najprv o cene Anasoft litera, o tom ako reagoval na svoju nomináciu, aké úlohy so sebou nominácia prináša, či čítal niečo ostatnej deviatky a ako ho cena inšpiruje v jeho tvorivom úsilí. Venovali sme sa aj samotnej knihe Rinaldova cesta, kam ju žánrovo zaradiť, ako jeho filmové remeslo zasahuje do literárnej tvorby, či je v príbehu dôležitá cesta alebo cieľ cesty. Rozoberali sme rozprávača príbehu, ako jeho priamočiarosť mierne okliešťovala štylistickú rovinu textu, prečo ho tak fascinuje rómske etnikum, aké mantinely ich naturel a spôsob života autorovi prináša pri budovaní príbehu, či ich idealizuje alebo nie. Tém bolo naozaj veľa, nevyhli sme sa ani nakrúcaniu filmu, na ktorom Víťo práve pracuje. Ďakujeme autorovi aj všetkým, ktorí prišli na besedu.

12
September
2017

Ľuboš Fellner

12. 9. 2017 o 18:00

Rekordnú účasť sme mali včera na prednáške Ľuboša Fellnera z BUBO. Dozvedeli sme sa, čo plánuje BUBO v roku 2018, videli sme unikátnu mapu sveta, ktorá naznačovala, ktoré krajiny sú turisticky bezpečné, ktoré menej a ktoré vôbec. Pán Fellner označil Škandináviu a Balkán ako cestovateľsky najzaujímavejšie miesta v Európe. Zaradil Nový Zéland, Island a hlavne Patagóniu, k prírodne najkrajším miestam na svete. Nevynechal ani divočinu, či cestovateľsky neobjavené miesta. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

22
Jún
2017

Tomáš Vilček

22. 6. 2017 o 18:00

Na poslednú debatu pred letnou pauzou k nám prišiel cestovateľ Tomáš Vilček, ktorému len nedávno vyšla kniha Tomas World Expedition. Rozprávanie o ceste okolo sveta sme začali prvým krokom, a teda rozhodnutím ju vôbec podniknúť. Proces plánovania takto náročnej 11-mesačnej cesty Tomáš zhrnul do niekoľkých fáz, kde neobišiel vybavovanie potrebných dokumentov, povinné očkovania, podrobný rešerš o kultúrach, zvykoch, pravidlách a zákonoch krajín, do ktorých sa chystal vstúpiť. Nechýbal pritom opis turistického vaku a jeho obsahu, či ozrejmenie výšky rozpočtu a spôsobu ako si naň zarobiť. Tomáš tiež vysvetlil, prečo sa vybral aj do krajín ako Irán či Afganistan, ktoré našinec vníma ako nebezpečné destinácie. Priblížil, aký zážitok tam hľadal, čoho sa najviac obával, čo očakával, alebo ktoré predsudky počas pobytu doslova zbúral. Spomenul, že ako cestovateľa ho do istej miery ovplyvnil obraz chudoby a niektorých veľmi hrozných ľudských činov, ktorých bol svedkom. Na druhej strane ale vyzdvihol pohostinnosť, vrúcnosť a pomoc od jednoduchých ľudí v Turecku a Iráne, krásu prírody Nepálu či Bolívie, najlepší afgánsky kebab a veľmi lacnú Indiu. Nevynechali sme ani vtipné príhody spojené s jazykovou bariérou, ako aj kuriózne spôsoby “lowcostovej” prepravy po Afrike.

8
Jún
2017

Viliam Dobiáš

8. 6. 2017 o 18:00

Už druhýkrát sme u nás privítali Viliama Dobiáša. V úvode sme predstavili jeho novú knihu 5P, dôvody jej vzniku, cieľovú skupinu, pre ktorú je určená a dodali, že hoci má v názve slovo “pokročilých”, môžu ju čítať aj úplní začiatočníci. Potom sme definovali prvú pomoc, jej význam a nové postupy, ktoré nahradili tie spred niekoľkých rokov. Zhodnotili sme percentuálnu schopnosť slovenskej populácie poskytnúť prvú pomoc a uviedli najčastejšie chyby, ktoré laickí záchrancovia robia.

26
Máj
2017

Andrzej Stasiuk

26. 5. 2017 o 18:00

V piatok sme u nás privítali prvého zahraničného autora v histórii košických besied. Slovenské vydanie knihy Východ prišiel predstaviť v súčasnosti najprekladanejší poľský publicista, esejista, básnik a spisovateľ, Andrzej Stasiuk. Pán Stasiuk sa zamyslel nad tým, prečo je jeho tvorba populárna v zahraničí alebo tiež z akého dôvodu ho viac než cestovanie na západ priťahujú východné končiny. Zároveň priznal, že do Ruska, alebo do stále hlboko komunistickej Číny ho láka hlavne zvedavosť vidieť skutočný komunistický režim v praxi. Jeho cestovateľské kroky viedli aj na Ukrajinu, do Mongolska, či na púšť Gobi, kde spával pod holým nebom. Keďže kniha Východ nie je len cestopisom, ale rovnako aj autobiografickým dielom, v spomienkach sme sa spoločne vrátili k autorovej mame a jej starostlivosti. Rozpovedali niektoré starorodičovské historky z druhej svetovej vojny a zhodnotili, ako sa Poliaci vyrovnávajú s minulosťou, ktorá ich v 20. storočí poznačila.

18
Máj
2017

Mark E. Pocha

18. 5. 2017 o 18:00

Prišiel k nám autor Mark E. Pocha, ktorému len nedávno vyšla novinka Kontakt. Autor nám porozprával, čo stálo za námetom napísať knihu o strete ľudí s mimozemskými bytosťami, ako u neho vyzerá tvorivý proces, čo nemá rád na tvorbe niektorých slovenských autorov, čím sa od nich odlišuje. Priznal sa, že mnoho postáv v jeho knihách má reálnu predlohu v žijúcich osobách a dokonca sa mu ľudia hlásia, že by sa chceli objaviť v jeho ďalšej knihe. Rozoberali sme, ako pôsobia jeho knihy na čitateľov, aké je jeho publikum. V rámci dialógu sme zároveň zhrnuli základné prvky hororu, jeho schému, pomenovali sme pozadie hororu ako žánru, a objavili za ním rôzne formy strachu, ktoré nás celý život sprevádzajú.

20
Apríl
2017

Prezentácia knihy Divadelné letopisy mesta Cassa, Caschau, Kassa

20. 4. 2017 o 18:00

Pán Tibor Ferko k nám prišiel predstaviť svoju knihu Divadelné letopisy mesta Cassa, Caschau, Kassa. Dozvedeli sme sa, ako dlho pracoval na knihe a čím sa nové vydanie líši od toho, ktoré sa na pulty kníhkupectiev dostalo pred 4 rokmi, alebo či možno hľadať paralelu medzi 460. výročím od uvedenia prvého predstavenia v Košiciach a dátumom publikovania aktualizovaného vydania. Odhalili sme spojitosť medzi maľbou na obálke a košickým divadlom.

11
Apríl
2017

Tolkien reading day

11. 4. 2017 o 18:00

Ďakujeme všetkým, ktorí si prišli spolu s nami uctiť pána J.R.R. Tolkiena! Čítali sa úryvky z kníh, naša Saška si pripravila prednášku, v rámci ktorej odznelo päť najpopulárnejších, najdiskutovanejších alebo najšialenejších fanúšikovských teórií a od ukážky sme plynule prešli k tolkienovským dilemám. Najtesnejšie dopadlo rozhodovanie, či mal byť Hobbit spracovaný do troch filmov, alebo iba do jedného. Tesne, o jeden hlas, nakoniec ľudia rozhodli, že viac je lepšie ako menej. Medzi posledné aktivity, do ktorých sa fanúšikovia zapojili patrilo hlasovanie o najlepšiu postavu z kníh Tolkiena. Z pätice Aragorn, Gandalf, Bilbo, Galadriel a Sauron vzišiel ako víťaz s drvivou väčšinou hlasov nakoniec Aragorn. No a na úplny záver sme sa ešte trochu zasmiali na internetových obrázkových vtipoch, z ktorých sa im najviac páčil matematický rébus, ktorý nájdete aj v albume.

6
Apríl
2017

Mengeleho dievča

6. 4. 2017 o 18:00

Privítali sme u nás Veroniku Homolovú Tóthovú, autorku bestselleru Mengeleho dievča. Začali sme krátkym úvodom do príbehu, rozobrali význam spojenia Mengeleho dievča, pohnútky, ktoré ju viedli k napísaniu knihy a ako ju prekvapil jej úspech. Dozvedeli sme sa ako pracovala s faktami a žiadala o povolenie ich zverejnenia od inštitúcií. Zaspomínali sme si na stretnutie s pani Fischerovou, na priebeh rozhovorov, prečo boli intenzívne a emocionálne náročné. Čo ju najviac dojalo a ktorý moment príbehu zase najviac šokoval. Rozprávali sa o šťastí v nešťastí, o nezlomnej viere, odvahe, ale aj o strachu a zachovaní si vlastnej tváre zoči voči zverstvám nacistov.

23
Marec
2017

Prezentácia knihy Reflex

23. 3. 2017 o 18:00

S našimi hosťami Zuzanou Štelbaskou a Patrikom Hermanom sme predstavili knihu Reflex. Zuzana s Patrikom nám opísali pozadie vzniku knihy, kto stál za nápadom ju napísať a vydať, aká bola Zuzanina reakcia na ponuku ju napísať a ako vlastne reagovali kolegovia, redaktori. Spomenuli sme nástrahy výberu obmedzeného počtu príbehov do niekoľkostranovej knihy, aby sa z nej nestala hrubá encyklopédia. Okomentovali kritéria samotného výberu, aby kniha ponúkla čitateľovi široký záber toho, čo v Reflexe za tie roky odznelo. Obaja si tiež zaspomínali na úplne prvú časť Reflexu, zhodnotili kam sa relácia za skoro 11 rokov posunula a či je možné do 5 a pol minútového príspevku vtesnať všetko podstatné. Nezabudli sme ani na zákulisie vzniku reportáží, na úsilie a prácu redaktorov, ktorá stojí za celým magazínom. Nakoniec sme debatu uzavreli tým, že práca na Reflexe má zmysel, lebo ukazuje na ľudí, ktorí sa naučili na svoj hendikep pozerať s nadhľadom, ako aj tých, ktorí aj napriek svojím zlým podmienkam sú ochotní dať aj to málo, aby pomohli iným.

1
Marec
2017

Piata loď

1. 3. 2017 o 18:00

Piata loď prichádza do slovenských kín a my sme si preto pozvali tvorcov a hlavné hviezdy filmu, aby nám o ňom porozprávali. Malý Matúško sa spočiatku hanbil, no nakoniec sa rozrozprával a prezradil nám, že si vie predstaviť, že by sa staral o malé bábätká ako jeho postava vo filme. S Katkou Kamencovou sa hovorilo o tom, ako je ťažké pre neherca zahrať určité momenty, režisérka Iveta Grófová nám prezradila, že je rada, že si do filmu vybrala nehercov a pán Chalmovský hovoril o tom, aké náročné je natáčať s deťmi, niektoré scény sa opakovali aj vyše štyridsaťkrát, kým to bolo tak, ako má byť. Hostia nám premietali fotografie z nakrúcania, vypočuli sme si titulnú pieseň a pozreli sme si k nej klip.

14
Február
2017

Marka Staviarska

14. 2. 2017 o 18:00

Rozprávali sme sa s autorkou Markou Staviarskou, ktorá k nám prišla predstaviť svoju novinku Opováž sa toto prečítať. Načrtla, čo všetko s knihou zažijeme a kam sa s hlavnými postavami vyberieme, ak si ju prečítame. Rozprávala o dôvodoch, prečo sa rozhodla napísať knihu formou zápisníka a či si sama písala kedysi denník. Spomenuli sme jazyk textu a odkazy na súčasnú popkultúru. Porovnali dnešnú mládež s tou predchádzajúcou, pričom sme rozobrali aj problémy dospievajúceho dievčaťa, hlavne ak ide o umeleckú dušu. Na besedu prišla aj ilustrátorka, ktorá nám tiež prezradila zopár zaujímavostí z knihy.

19
Január
2017

Marek Vagovič

19. 1. 2017 o 18:00

10 fotky · Updated pred 2 minútami Naša prvá tohtoročná beseda trvala takmer dve hodiny. Marek Vagovič nám počas nej prezradil pohnútky, ktoré ho viedli k napísaniu knihy Vlastnou hlavou. Zdôraznil, že nejde o beletriu a tak by ku knihe mali čitatelia pristupovať. Rozobrali sme s autorom tri Ficove vlády, hlavné kauzy, odvolávania ministrov HZDS, či SNS, umiernený postoj k vlastným ľuďom a chybám. Odkryli sme kontakty politikov na bohatých podnikateľov, ale spomenuli aj odvahu tých, čo sa nebáli ozvať a kritizovať. Vagovič tiež priznal, akú symboliku má pre neho slovné spojenie “vlastnou hlavou”, ako sa stavia k Ficovým invektívam a či nie je frustrovaný svojou prácou, pri ktorej podvod odhalí, ale ten sa po čase zametie pod koberček.

5
December
2016

Prezentácia knihy Ešte netlačte

5. 12. 2016 o 18:00

Knihu Ešte netlačte k nám prišli predstaviť Veronika Pizano a Iveta Aldana. Na besede sme sa dozvedeli, na koho popud sa začali téme venovať, či ich inšpirovali vlastné negatívne skúsenosti, čo predchádzalo knihe a ako reagovali na ponuku vydavateľstva W Press po 8 článkoch spracovať tému do knihy. Zaujímalo nás, čo bolo a stále je cieľom knihy a pre koho je písaná. Chcela som tiež vedieť, ako hľadali ľudí, príbehy, akú veľkú vzorku žien oslovili, či im ženy dôverovali a nebáli sa o svojom zážitku rozprávať. Načrtli sme hlavné problémy slovenského pôrodníctva a venovali sa im trochu podrobnejšie. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

29
November
2016

Ako sa prekladá George R.R. Martin

29. 11. 2016 o 18:00

Privítali sme u nás prekladateľky Luciu Halovú a Barboru Kráľovú, ktoré okrem iných kníh preložili a ešte stále prekladajú sériu Pieseň ľadu a ohňa. Dievčatá pár vetami zhodnotili dôvody úspechu ságy u fanúšikov, či načrtli základné odlišnosti od iných fantasy knižných sérií. Rozprávali sme sa aj o tom, ako funguje preklad, ako vyzerá celý proces od momentu, keď sa im do rúk dostane pôvodný text, až po chvíľu, keď preklad odovzdajú vydavateľovi.

25
November
2016

A Cup of Style

25. 11. 2016 o 18:00

Privítali sme u nás baby, ktoré sú známe svojím blogom A Cup Of Style. Lucie a Nicol sú veľmi milé a takí sú aj ich fanúšikovia. Rozobrali sme s nimi blogerské začiatky, tvorbu videí, ich plánovanie, prípravu a strihanie, či energiu do ďalšej práce, ktorú čerpajú od svojich verných fanúšikov. Potom sme sa zamerali na samotný nový diár pre rok 2017, ktorým chceli ľudí motivovať k novým veciam. Spomenuli sme tiež najčastejšie kladené otázky, ktoré sa im objavujú v pošte, ako si nájsť vlastný štýl, ako byť sám sebou a byť so sebou spokojný. V rámci módy sme sa pozreli aj na zimné outfity, keďže sa nám toto ročné obdobie už hlási. Nezabudli sme ani ich ďalšiu vášeň – cestovanie.

24
November
2016

Katarína Holetzová

24. 11. 2016 o 18:00

Privítali sme u nás Katarínu Holetzovú, ktorá prišla predstaviť svoj debut Smrť prekliatých. Katka nám porozprávala veľa zaujímavých vecí, odhalila existenciu pravidiel krimi, ktoré autor nesmie porušiť. Načrtla, ako vymyslieť príbeh, zápletku, rozuzlenie, ako ho potom dávkovať ľuďom na jednotlivých stranách a ako ho pútavo ukončiť. Dozvedeli sme sa, že si kreslí vzťahové mapy, v počítači má priečinky s menami postáv, kde zapisuje vlastnosti, motívy a fyzický zjav, aby im na rôznych miestach nezmenila farbu očí. Chvíľu sme preberali marketing, reakcie ľudí na jej debut, ako aj to, že je trpezlivá autorka, ktorá nečaká na okamžitý úspech. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

21
November
2016

Michal Truban

21. 11. 2016 o 18:00

Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu s Michalom Trubanom, autorom knihy Support. Michal nám vysvetlil, prečo manažér potrebuje psychohygienu vo forme vedľajších koníčkov, športu či odreagovania sa v spoločnosti. Rozoberali sme kľúčové úlohy manažéra, ako sa pripraviť na nepríjemné situácie typu prepúšťanie zamestnancov, spätné väzby a hodnotenia. Porovnávali sme biznis v roku 2002 a 2016, či výhody a nevýhody mať pri podnikaní partnera.

12
Október
2016

Lenona Štiblaríková

12. 10. 2016 o 18:00

Besedovali sme s autorkou Lenonou Štiblaríkovou. Najprv sme sa rozprávali o jej ostatnej knihe Tester, predstavili sme pozadie príbehu, hlavné postavy a ich výnimočné vlastnosti a načrtli, že dej spočiatku vyzerá byť priamočiary, no na čitateľa čaká prekvapenie a dejové zvraty.

4
Október
2016

Trojčarodejnícky večer

4. 10. 2016 o 18:00

Spolu s ostatnými muklovskými fanúšikmi Harryho Pottera sme u nás zažili kúzelný Trojčarodejnícky večer. Čítali sme si úryvky z kníh, riešili knižný kvíz a naša Saška si pripravila aj zaujímavú prednášku o fanúšikovských teóriách, týkajúcich sa sveta Harryho Pottera. Hlasovali sme aj o najlepší potterovský vtip, kde jednoznačne vyhral Snape, ktorého nájdete na poslednej fotke. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli!

22
September
2016

Angie Bakes

22. 9. 2016 o 18:00

Privítali sme u nás známu foodblogerku Angie bakes. Divákom Angie odhalila svoj kuchynský rituál, najobľúbenejšie ingrediencie, inšpiračné zdroje, či hobby, ktorému by sa venovala, keby ju nechytilo pečenie. Zároveň odhalila svoje počiatočné (ne)očakávania pri zakladaní blogu a po vyjdení knihy, ako dlho zbierala jednotlivé recepty a či sú pre ňu babičkovské recepty posvätné a nedotknuteľné. Skúšali sme odhaliť aj súčasné trendy v pečení alebo čaro raw koláčikov.

5
September
2016

Jozef Zelizňák

5. 9. 2016 o 18:00

Jozef Zelizňák nám prezradil, ako mu znalosť švédštiny otvorila dvere k práci sprievodcu a prekladateľa. Ako s prekladmi začínal, akým spôsobom pracuje a ako dokáže práca najmä na prekladoch kriminálok ovplyvniť psychiku človeka. Dozvedeli sme sa aj o jeho práci sprievodcu v CK BUBO a večer sme ukončili prezentáciou krajín Nórsko – Island – Grónsko prostredníctvom fotografického materiálu.

16
Jún
2016

Jana Pronská

16. 6. 2016 o 18:00

Obľúbená autorka Jana Pronská zavítala do kníhkupectva, prišla predstaviť najmä svoj najnovší román Rebelka. Rozprávali sme o silných ženách v slovenskej histórii, ktoré sa svojou odvahou a bojovými schopnosťami vyrovnali mužom. Prebrali sme ale aj to, ako sa píše o politických a mocenských bojoch, ktoré na pozadí hlavného príbehu prebiehali medzi kráľom Žigmundom Luxemburským a jeho manželkou Barborou, ale aj ako náročné na predstavivosť autora je napísať dobrú vojnovú scénu, ktorou na konci knihy bola bitka pri srbskej pevnosti Golubac medzi Uhorskom a Osmanmi. Nezabudli sme načrtnúť aj priebeh vzniku románu s historickými súvislosťami, či inšpiračné zdroje a mnoho, mnoho ďalšieho v súvislosti s písaním kníh, ich editovaním a podobne.

9
Jún
2016

Denisa Ogino

9. 6. 2016 o 18:00

Denisa Ogino vie o Japonsku rozprávať dlho a zaujímavo a aj preto trvala naša beseda dlhšie, ako sme zvyčajne zvyknutí. Denisa porozprávala nielen o svojej knihe S dušou Japonky, ale aj o živote v Japonsku, spoločenských rozdieloch medzi našimi krajinami a o tom, ako sa jej zvykalo po desiatich rokov v Japonsku späť na Slovensku. Spolu s našou moderátorkou Saškou, ktorá je tiež veľkou milovníčkou tejto krajiny, pre návštevníkov besedy pripravili na záver matcha čaj a ukázali tradičnú japonskú "tea ceremony" Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu.

7
Jún
2016

Divadelné predstavenie: Eduard a jeho zázračná cesta

7. 6. 2016 o 18:00

Veľmi sa tešíme z množstva detí aj rodičov, ktorí si prišli pozrieť divadelné predstavenie Eduard a jeho zázračná cesta. Predstavenie odohrala Viktória Jenčková a je pripravené na motívy knihy Kate DiCamillo. Príbeh malého zajačika Eduarda dojme každého a knihu veľmi odporúčame!

26
Máj
2016

Zdravé raňajky

26. 5. 2016 o 18:00

S babami z Bite me (vegetarian blog) sa naša Saška porozprávala o ich prvej knihe Zdravé raňajky, ale aj o ich aktivitách, zdravej strave, pestovaní byliniek, či ranných rituáloch :) Priamo počas besedy sme si pripravili zdravé smoothie či raňajkové musli :) Ďakujeme všetkým, ktorí prišli na besedu :)

7
Apríl
2016

Márius Kopcsay

7. 4. 2016 o 18:00

Privítali sme u nás autora Márius Kopcsaya, ktorý k nám prišiel predstaviť svoj najnovší román Asvabaždénie. Márius čítal úryvky a spieval svoje autorské piesne, na záver odpovedal na otázky z publika a podpísal knihy. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli.

23
Marec
2016

Čítanie na dobrý večer: Henrieta Kecerová

23. 3. 2016 o 18:00

Košická herečka Henrieta Kecerová nám spôsobila jemné zimomriavky, keďže si na čítanie na dobrý večer vybrala ukážku z vynikajúceho trileru Muži, ktorí nenávidia ženy od Stiega Larssona. Okrem čítania odpovedala aj na zvedavé otázky našej moderátorky a publika a my ďakujeme všetkým, ktorí k nám na čítanie prišli

Vážme si nad zlato dobré a užitočné knihy! (V. M. Kramerius)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinuse darovali už 442 747,13 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička