popis
Medzi človekom a ľuďmi
Medzi clovekom a ludmi (Radomir Masaryk)

Medzi človekom a ľuďmi   

1. vydanie - Kapitoly zo sociálnej psychológie

Radomír Masaryk  ·  Vydavateľstvo: IRIS, 2010
VYPREDANÉ
Bežná cena: 14,99 €
Naša cena: 14,24 €
Ušetríte:5% (0,75 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Tento titul je, žiaľ, vypredaný (Čo to znamená?).

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 197 strán
 • brožovaná väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj vo vydaní z roku 2013
Prečo zomrela Kitty Genovese? Dokáže počúvanie Mozarta zvýšiť IQ novorodencov? Koľkí muži by znásilnili ženu, ak by vedeli, že ich nepotrestajú? Čo nám hovoria teórie lásky? Ako ovplyvnil sociálnu psychológiu Adolf Hitler? Prečo sú niektorí ľudia atraktívnejší než iní? Naozaj by dve tretiny z nás dokázali na príkaz autority zabíjať? Sú muži prirodzene lepší v matematike a vede ako ženy? Prečo je ťažké prestať fajčiť? Ako komunikujeme vo virtuálnom prostredí? Čím sa vyznačujú vodcovia? Prečo sa niektoré deti ľahšie začleňujú do skupín? Čo urobí sekta, keď UFO nepriletí?

Kniha Medzi človekom a ľuďmi: Kapitoly zo sociálnej psychológie nielenže odpovie na tieto otázky, ale nastolí ďalšie, omnoho vážnejšie. Napríklad otázku, ako vzniká poznanie v spoločenských vedách a nakoľko môžeme toto poznanie brať vážne. Publikácia je pútavým a čitateľným úvodom do sociálnej psychológie, ideálnym pre študentky a študentov bakalárskeho stupňa a pre všetkých, ktorí chcú na jednom mieste nájsť najdôležitejšie teórie, mená či experimenty z oblasti sociálnej psychológie. Zároveň nastoľuje otázku poznania v spoločenských vedách, čím presahuje kontext sociálnej psychológie. Text nielenže uvádza experimenty či poznatky, ale snaží sa pozerať aj na to, ako vznikli a či nie je možné aj iné vysvetlenie týchto záverov. Ambíciou autora je viesť čitateľov a čitateľky ku kritickému reflektovaniu , a nie predkladať nespochybniteľné fakty. Okrem pôvodných ilustrácií v každej kapitole sa autorovi podarilo získať práva na reprodukovanie niekoľkých jedinečných originálnych fotografií – napríklad zo Zimbardovho a Aschovho experimentu, či fotografiu Milgrama s jeho „generátorom šokov“.

Kniha má 195 strán textu, 10 ilustrácií, 10 schém, 8 fotografií a 3 tabuľky.

Kniha sa snaží dodržiavať nasledovné zásady:

•Jednoduchý jazyk, ktorý je zrozumiteľný a nie je v ňom príliš veľa abstraktných odborných výrazov (pokiaľ to nie je nevyhnutné);
•Názornosť a príklady, hlavne pri teoretických a abstraktných konceptoch;
•Čo najkonkrétnejší popis citovaných experimentov; nielen čo vyskúmali, ale aj ako uvedené dáta vznikli;
•Prácu s pôvodnými zdrojmi, v maximálnej možnej miere;
•Rodovo korektný jazyk.

Obsah knihy:

1. Predmet, metódy a história sociálnej psychológie
2. Človek, spoločnosť a kultúra
3. Identity
4. Interpersonálne vnímanie
5. Komunikácia
6. Postoje a sociálne reprezentácie
7. Sociálny vplyv, konformita a poslušnosť
8. Skupiny a skupinová dynamika
9. Vedecké alebo sociálne poznanie?

O autorovi
Radomír Masaryk vyštudoval psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, neskôr obhájil malý doktorát (PhDr.) zo sociálnej psychológie a doktorát (PhD.) z pedagogickej psychológie. Predmet „Základy sociálnej psychológie“ prednášal 8 rokov a v jeho kurzoch ho absolvovalo viac než 900 študentiek a študentov Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Okrem akademickej práce sa venuje marketingovým výskumom, a prekladaniu a tlmočeniu anglického jazyka.


Viac informácií o knihe "Medzi človekom a ľuďmi" a odpoveď na otázku, či naozaj musí byť vysokoškolská učebnica škaredá a nudná nájdete na blogu.

Podrobnosti

 • Počet strán: 197 strán
 • Väzba: brožovaná väzba
 • Rozmer: 145×205 mm
 • Hmotnosť: 270 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788089238354
 • Rok vydania: 2010
 • Naše katalógové číslo: 98281
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Medzi človekom a ľuďmiZdieľať

Recenzie, kritiky

Za písaným textom priam hmatateľne cítiť silnú motiváciu autora napísať pre slovenské (a dúfajme, že aj české) čitateľky a čitateľov učebnicu nového druhu, ktorej primárnou charakteristikou by bola zaujímavosť, sviežosť, názornosť. (...) Považujem túto učebnicu za tvorivý čin. Je dôkazom toho, že v danej vednej disciplíne možno učebným textom pestovať kritické a tvorivé myslenie, nielen pasívne odovzdávať hotovú zbierku poznatkov.

Prof. PhDr. Viera Bačová, DrSc., Ústav experimentálnej psychológie SAV, Bratislava


Celým rukopisem se táhne velmi zdařilá snaha o reflexi různých přístupů k vědeckému poznání, což u čtenářek a čtenářů rozvíjí kritický přístup k předkládaným teoriím. Při čtení této knihy se tak neseznamujeme pouze s poznatky sociální psychologie, ale také s myšlenkovými pochody autora, které rozvíjí tvořivý přístup k studijnímu materiálu. (...) Kniha Medzi človekom a ľuďmi: kapitoly zo sociálnej psychológie je psána srozumitelným a čtivým stylem, který studentky a studenty neodradí množstvím cizích výrazů, za současného zachování odbornosti textu.

Mgr. Sylvie Kouřilová, PhD., Ústav psychologie Akademie věd České republiky, Brno


Vďaka poctivému naštudovaniu pôvodných zdrojov autorom majú čítajúci jedinečnú možnosť nielen (1) zamyslieť sa nad limitmi predpokladov, postupov a vysvetlení použitých v jednotlivých experimentoch, ale aj (2) sa pokúsiť sa o vlastnú interpretáciu výsledkov, a (3) porovnať ju s kritickými interpretáciami iných spoločenských vedcov a vedkýň, ktoré autor uvádza. (...) Text je akoby mimoriadne vhodným nultým dielom k publikácii Metódy sociálnej psychológie zblízka od Jany Plichtovej (2002) pre pregraduálnych študentov a študentky.

Magda Petrjánošová, PhD., Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, Bratislava

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 6 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Upozornenie pre čitateľov! Niektoré recenzie prezrádzajú aj dôležité momenty deja. Aby sme vám nepokazili prekvapenia a pôžitok pri čítaní, text týchto príspevkov je automaticky skrytý a označený červeným pásikom. Ak si želáte, môžete si ho sami zobraziť.
K.
K.
07.06.2015
Reagovať
Kniha na zamyslenie

Túto knihu hodnotím veľmi pozitívne. Ako študentka psychológie na VŠ som sa stretla s viacerými typmi učebníc a musím povedať, že ešte žiadna mi nevyhovovala tak, ako táto. Vďaka prehľadnému spracovaniu, zrozumiteľnému (a pritom stále odbornému) štýlu a príkladom, ktoré dopĺňali každú kapitolu som vedela o čom čítam a okrem toho ma to nútilo zamýšľať sa nad obsahom. Myslím si, že pochopiť podstatu a zamýšľať sa nad prečítaným je pre každého študenta omnoho viac ako nabifliť sa pár vecí, ktoré po skúške z hlavy vyfučia. Knihu by som však určite odporúčala aj neštudentom psychológie, lebo je v nej veľa zaujímavých vecí z bežného života.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
A.K.
A.K.
24.03.2015
Reagovať
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležitý moment deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania. Prajete si ho zobraziť?
Nahlásiť recenziu
ierko
ierko
12.04.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Knihu som si objednala na zaklade blogu autora a referencie na nete - bola som vsak mierne sklamana. Pre mna je to taky inovativny styl skrip pre vysokoskolakov.
Ak by som boal VS student, som prijemen prekvapena zmenou stylu.
Kedze som clovek z praxe, pre mna to nieje az tak vyuzitelne, uz som citala aj lepsie kniihy z akademickeho prostredia.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (4)   nie (12)  
Nahlásiť recenziu
mims
mims
14.01.2015

Dobrý deň,
akú teda knihu by ste odporučila?
hľadám niečo z oblasti psychológie (prečo človek koná tak a tak, čo sa dá na základe jeho správania vypozorovať atd.) Freuda mám a aj rôzne neverbálne komunikácie....

Nahlásiť recenziu
andrea
andrea
11.04.2013
Reagovať
Učebnica ktorá nenudí

Ak od učebnice očakávate čosi viac, ako iba holé vymenovávanie faktov a poučiek, táto kniha je pre vás. Poskytuje nie len stručný prehľad o sociálnej psychológií, ale i priam núti čitateľa zamyslieť sa nad napísaným. Po jej prečítaní zaručene budete mať chuť dozvedieť sa o sociálnej psychológii viac a sami sa pozrieť na niektoré výskumy, ktoré autor spomína. Kniha sa i napriek svojej odbornosti textu číta veľmi ľahko a je naozaj náročné sa od nej odtrhnúť :) Odporúčam ju preto nie len študentom psychológie.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (10)   nie (3)  
Ďalej odporúčam: Ďalej odporúčam napr.: Jak se vyrábí sociologická znalost od Miroslava Dismana
Nahlásiť recenziu
vladuška
vladuška
11.04.2013
Reagovať
učebnica naozaj môže byť aj zaujímavá

táto kniha je naozaj dokladom toho, že najdôležitejšie poznatky v sociálnej psychológii môžu byť podané zaujímavým spôsobom. ako prednášajúca sociálnej psychológie naozaj oceňujem prehľadnosť, ale hlavne kritickú prácu s primárnymi zdrojmi a využitie príkladov na povzbudenie kritického myslenia študentov.
odporúčam pre študentov aj vyučujúcich!

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (8)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
mariamia
mariamia
25.11.2012
Reagovať
Učebnica, ktorá naozaj učí

Recenziu píšem tesne po dočítaní posledného slova poslednej kapitoly knihy. Zvláda som ju jedným dúškom za pár hodín. Chcela by som sa týmto poďakovať autorovi za učebnicu, ktorá naozaj naučí- a to niečomu nesmierne cennému- a to totiž kritickému zmýšľaniu. Súčasne však objednávam na tejto stránke inú učebnicu sociálnej psychológie, potrebujem totiž na skúške o týždeň definovať podmienenosť ľudského myslenia...... V každom prípade, vďaka tejto učebnici mám pocit, že mi nakoniec tá výška nakoniec fakt na niečo bude. A ten pocit, je po istých skúsenostiach úžasný. Odporúčam!

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (13)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

A dosť!
Naša cena: 9,50 € (ušetríte 20%)
Odhaľte tajomstvo výchovy detí z Paríža! Túžite vychovať vyrovnané, sebestačné a spokojné dieťa? Inšpirujte sa francúzskym spôsobom výchovy detí,...
Úvod do psychologie
Naša cena: 7,69 €
Ucelený a systematický súhrn poznatov z oblasti obecne, vývojovej a sociálnej psycholóogie, koncipovaný jako učebnica pre samostatné štúdium.
Psychológia davov
Naša cena: 7,98 €
Je to vôbec možné? Čo sa to deje s ľuďmi, keď ich je mnoho pohromade? Ako rozmýšľa a koná masa ľudí? A rozmýšľajú vôbec ľudia, keď sú v dave? Čo...
O klamaní
Naša cena: 13,78 € (ušetríte 5%)
Vieme, kedy ľudia klamú? Profesor Paul Ekman presvedčivo ukázal, že lož vieme odhaliť a nepotrebujeme na to ani detektor lží. So svojimi kolegami...
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Úvod do psychologie
Július Boroš
Naša cena: 7,69 €
Myšlienky a úvahy
Sigmund Freud
Naša cena: 9,83 €
Psychológia davov
Gustave Le Bon
Naša cena: 7,98 €
Aplikovaná psychológia pre ekonómov a manažérov
Marta Flešková, Viktória Dolinská
Naša cena: 9,50 €
O klamaní
Paul Ekman
Naša cena: 13,78 €
Investigatívna psychológia
Ondrej Kubík
Naša cena: 20,90 €
Psychická deprivace v dětství
Zdeněk Matějček, Josef Langmeier
Naša cena: 16,00 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 20,90 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Pravopisné finty
Viera Spišáková
Naša cena: 5,87 €
V ľudskej koži
Jørgen Brekke
Naša cena: 11,01 €
Trhlina
Jozef Karika
Naša cena: 10,32 €
Montessori - Aktivity pre deti
Naša cena: 12,37 €
Diabol v zrkadle
Juraj Červenák
Naša cena: 9,56 €Kto číta, ten myslí, kto myslí, ten uvažuje. (Victor Hugo)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 333 762,30 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička