popis
Pán prsteňov I. - Spoločenstvo prsteňa

Pán prsteňov I. - Spoločenstvo prsteňa   

J.R.R. Tolkien  ·  Vydavateľstvo: Slovart, 2001
Edícia: Fantasy a Sci-fi   Séria: Pán prsteňov  
VYPREDANÉ (58)
Bežná cena: 14,95 €
Naša cena: 14,20 €
Ušetríte:5% (0,75 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Tento titul je, žiaľ, vypredaný (Čo to znamená?).

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 454 strán
 • pevná s prebalom väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj vo vydaní z roku 2006
Pán prsteňov je rozprávkovou históriou Vojny o prsteň, rozprávaním o boji slobodných národov Stredozeme proti Tieňu a o putovaní Hobita Froda, ktorý sa vyberie zachrániť svet.
Čarovný svet elfov a hobitov je paralelným svetom „veľkých ľudí“. Jeho hlavnou témou je prsteň ako ohnivko, ktoré ho púta k Hobitovi. Proti akýmkoľvek alegóriám sa autor bránil a všetky možné posolstvá a vnútorné významy spájané s jeho knihou sa mu zo srdca protivili. Preto je túto knihu potrebné chápať ako najobľúbenejšie dejiny pradávneho veku a nijako inak.
„Tento príbeh narastal pri rozprávaní, až sa stal dejinami Veľkej vojny o prsteň a obsahuje mnoho pohľadov do ešte starodávnejších dejín, ktoré mu predchádzali“ – napísal v predslove k druhému vydaniu J. R. R. Tolkien o tejto vari najznámejšej knižnej trilógii minulého storočia.
Pán prsteňov bol doteraz preložený do 22 jazykov a vo svete sa doteraz predalo vyše 50 miliónov kusov
Trilógiu do slovenčiny preložil po prvý krát Otakar Kořínek.

Ukážka:

Len čo tak Frodo urobil, zbadal tenučké čiary, tenšie ako ťahy najjemnejšieho pera, ťahajúce sa znútra i zvonka po celom prsteni - čiary ako zo samého ohňa, v tvare písmen, tvoriacich súvislý nápis. Prenikavo žiarili, a predsa sa zdalo, že sú ďaleko, kdesi v hlbinách.

"Neviem to ohnivé písmo prečítať," povedal Frodo trasľavým hlasom.
"Ty nie, zato ja áno," povedal Gandalf. "Písmo je elfské, starodávneho druhu, ale jazyk je mordorský, ktorým tu nebudem hovoriť. V spoločnom jazyku to však znamená približne toto:
Privolá ich do jedného a v čiernej tme spúta


Sú to len dva riadky z veršov, dávno známych v elfosloví:


Tri prstene elfským kráľom vonku pod nebom,

Sedem pánov trpaslíkov v sieňach z kameňa,

Deväť mužov z ľudí, ktorým osudom je skon,

Veľprsteň pre Pána tmy na tróne z plameňa

V zemi Mordor, kde Tieň vládne zlom.

Veľprsteň im všetkým velí, jeho ruka krutá

Privolá ich do jedného, v čiernej tme spúta,

V zemi Mordor, kde Tieň vládne zlom.

Viac informácií nájdete v sekcii Svet kníh v rubrike Pohyby a otrasy
Recenzia:
Na Parcone 1987 v Ostrave si Ondřej Neff ako tému hlavnej prednášky vybral pre mňa dovtedy úplne neznámeho J. R. R. Tolkiena. Nechápal som vtedy veľmi súvislosť s Hobitom a Pánom prsteňov so sci-fi, ale v tej dobe pojem fantasy (snáď s výnimkou Conana) nebol veľmi známy. Neff sa však s určitým údivom v hlase zmienil aj o tom, že dovtedy jediný preklad Tolkiena v Československu vydalo slovenské vydavateľstvo. Prednáška bola veľmi zaujímavá (predstavte si, že dvojhodinová), a tak som si po návrate domov vypožičal z Matice "Hobita" a načisto som podľahol čaru Tolkienovho sveta. A pochopil som aj to, prečo bol jeden český fanúšik ochotný zaplatiť za strojopisný preklad "Pána prsteňov" v poľštine na tie doby príšernú sumu 1 500.- Kčs.
Slováci boli síce v bývalej republike prví s "Hobitom", ale s kráľovským dielom pána Tolkiena poriadne meškali.
Slovenský preklad sa mi čítal dobre, lepšie ako česká verzia,. Večná škoda niektorých kozmetických chybičiek prekladu (alebo nepozornosti korektora). Bohemizmy (asi to robí ten O. Kořínek), slová ktoré patria do slovenských, či slovanských dejín a nie do keltskej sféry (vladyka - preboha!). Predstavte si takúto scénu:
Al Capone sa rozhliadol po policajtoch, ktorí ho obkolesili s odistenými revolvermi a vzdychol si:
- No bisťubohu, už som dobačoval!
- Pochybujem, že by to vo vás vzbudilo predstavu chicagských bitúnkov. Niektoré použité archaizmy (kozub, pomechriť sa, ap.) evokujú skôr Jánošíkov kraj ako Stredozem.
Bez ohľadu na tieto maličkosti, by kniha nemala vo vašej knižnici chýbať. Myslím si, že patrí k základnému vzdelaniu tých, ktorí nestratili a napriek dospelému veku nechcú stratiť zvyšky čarovnej detskej schopnosti údivu a radosti nad zázrakmi. Kniha mi vzdialene pripomína Alenku v ríši divov - práve pre jej schopnosť osloviť dieťa i dospelého - a každý ju bude chápať svojím spôsobom, podľa skúseností a naturelu. Verte mi, oplatí sa to!
Pán prsteňov je skvelá kniha. Nedá sa čítať bez potrebného sústredenia, nie je pre čitateľa, ktorý si beznádejne zvykol na strmhlavý, klipovitý strih akcie. Dej je popritom veľmi bohatý a nápaditý, autor si dal záležať na vytvorení prijateľnej motivácie a konania hlavných hrdinov. Kniha je na dobu jej vzniku veľmi rozsiahla. Nie je to však spôsobené lákadlom textového procesora, ktorý efektívne odstránil brzdu pre grafomanov, ale skutočnosťou, že Tolkien mal čo povedať. Je brilantne napísaná, pretože ju autor dlhé roky vylepšoval a zdokonaľoval. Je to málokedy vídaná zmes rozprávky, hrdinských bájí, keltských legiend a poetiky, očarujúca sága s perfektne vytvoreným svetom osobitnej kultúry, originálnych dejín a dokonca s vlastným jazykom - pre pubertu v skratke: "fest dobrá kniha!"

- pm - martinus.sk

Podrobnosti

 • Počet strán: 454 strán
 • Väzba: pevná s prebalom väzba
 • Rozmer: 140×230 mm
 • Hmotnosť: 660 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 8071456063
 • Rok vydania: 2001
 • Naše katalógové číslo: 9687
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 21 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Pán prsteňov I. - Spoločenstvo prsteňaZdieľať

Recenzie, kritiky

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 52 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Upozornenie pre čitateľov! Niektoré recenzie prezrádzajú aj dôležité momenty deja. Aby sme vám nepokazili prekvapenia a pôžitok pri čítaní, text týchto príspevkov je automaticky skrytý a označený červeným pásikom. Ak si želáte, môžete si ho sami zobraziť.
alex
alex
07.01.2015
Reagovať
výborné

tato kniha ma neskutočne pobavila a bolo pre mňa radosť ju čítať aj keď mala viac ako 430strán dočítal som ju a aj ostatné knihy od Tolkiena a momentálne čítam Silmarilion

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (0)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Alica
Alica
11.06.2014
Reagovať
Názor čitateľa

Nechápem, ako niektorí môžu takto hodnotiť knihu, ktorá má viac ako pol storočia. ZOBUĎTE SA, na Tolkienovi sa budoval fantasy žáner, a ak Vám to príde nudné, to bude asi tou nízkou inteligenciou, alebo neschopnosťou pochopiť celkovú podstatu Tolkienovej tvorby.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
bounce_lipton
bounce_lipton
15.10.2012
Reagovať
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležitý moment deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania. Prajete si ho zobraziť?
Ďalej odporúčam: lotr, hp, narnia
Nahlásiť recenziu
Martina Jendruchová
Martina Jendruchová
11.08.2012
Reagovať
There is still hope

Môžem len súhlasiť s ostatnými a odporúčať vám prečítať úplne celú trilógiu. Skvelé knihy. Milujem všetky Tolkienove knihy ale táto trilógia sa mi páči určite najviac. Musím pritakať, že aj mne je dokonca niekedy ľúto, že táto čarovná Stredozem neexistuje. Ďakujem ti, ujo Tolkien :).

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Ďalej odporúčam: všetky Tolienove diela, Paul Hoffman - Ľavá ruka Boha a potom ešte Posledné štyri istoty (tiež od Hoffmana)
Nahlásiť recenziu
Antónia Juhásová
Antónia Juhásová
09.07.2012
Reagovať
All we have to decide is what to do with the time that is given us. J.R.R.T.

Škoda, že sa tu nedá dať sto hviezdičiek :-). asi som nečítala rovnako dokonalé dielo ako je táto trilógia... Dostávam sa niekedy až do takej fázy, že ľutujem, že Stredozem neexistuje :-). Že niekto do takých detailov premyslí históriu a dejiny vymyslenej zeme... Toto je pán Tolkien. Odporúčam každému, kto je milovníkom fantasy. Podľa mňa, je to základné dielo fantasy literatúry ;-).

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Ďalej odporúčam: celá Tolkienova tvorba, C.S.Lewis - Kroniky Narnie, Paolini - tetralógia Eragon, Patrick Rothfuss - Meno vetra
Nahlásiť recenziu
Zuzka Lukyová
Zuzka Lukyová
12.06.2012
Reagovať
Pán Prsteňov
Tento príspevok prezrádza dôležitý moment deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania. Prajete si ho zobraziť?
Nahlásiť recenziu
Katarina Nevedalova
Katarina Nevedalova
22.04.2012
Reagovať
Názor čitateľa

Milujem tuto knihu. Vlastne vsetky tri. Je to uzasne dielo, ktore je nadcasove a mozte si z neho vybrat vela. Kazdopadne, bohuzial je to len fikcia. Ale uzasna !

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Ďalej odporúčam: Cela trilogia Pana prstenov, 7 dielov Harryho Pottera a dalsich asi 200 knih :)
Nahlásiť recenziu
Kristína Krajčovičová
Kristína Krajčovičová
16.04.2012
Reagovať
názor čitatela

velmi dobrá kniha, aj keď miestami dosť zdĺhavá. výborne napísaná, úplne som dej prežívala.. odporúčam prečítať si.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (0)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Janka...
Janka...
11.04.2012
Reagovať
Najlepšie

Pre mňa bol PP ako stvorený. Nemám rada krátke knihy kde s jedného deja vhupnú hneď do druhého. Keď som to čítala prvýkrát aj ja som frflala aké je to niekedy nezáživné. No neskôr som si to prečítala opäť a neviem prečo bavilo ma to oveľa viac. Pochopila som súvisloti, ktoré mi predtým boli nejasné. Myslím si, že ľudí, ktorí vedia čítať aj takéto zložitejšie písané knihy táto nadchne a pod úroveň Tolkiena už nebude chcieť ísť. Bohužiaľ myslím si že veľa takých ako bol Tolkien nieje ale chystám si prečítať aj Paoliniho tak uvidíme.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Ďalej odporúčam: LOTR 2, 3, HP, Hobbit
Nahlásiť recenziu
Zuzana Mániková
Zuzana Mániková
11.04.2012
Reagovať
A elbereth giltoniel...

Jedna z najuzasnejsich knih ake som kedy citala. Kazdy diel som precitala 9 krat. Dokonca som mala snahu sa ucit elfstinu. Bola som tym pribehom uplne posadnuta. Nikdy v zivote som necitala prepracovanejsie fantasy ako je Pan Prstenov. Trufnem si povedat ze ani Eragon a ostatne diely k tomuto pribehu neboli tak dobre ako LOTR. Uzasne nieco...

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Zaklínač IV.: Čas opovrhnutia
Naša cena: 11,56 € (ušetríte 11%)
Magický rozprávač na výprave do hraničných oblastí sveta temnoty a chaosu. Geralt naďalej pátra po zlopovestnom tajomnom Riencovi, ktorý Ciri...
1984
Naša cena: 10,64 € (ušetríte 11%)
Nové vydanie románu 1984 - jedného z najznámejších diel svetovej literatúry. Spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického...
Labyrint (komplet 1.-3. diel)
Naša cena: 17,71 € (ušetríte 11%)
Skvelá dystopická séria - tri knihy v jednom. Thomas sa jedného dňa zobudí uprostred Labyrintu bez jedinej spomienky na to, kým bol predtým. Za...
Zaklínač I.: Posledné želanie
Naša cena: 10,67 € (ušetríte 11%)
Prvá poviedková kniha jedného z najlepších autorov fantasy na svete! Andrzej Sapkowski vdychuje život Geraltovi z Rivie, postave nájomného...

Ďalšie knihy zo série Pán prsteňov

Pán prsteňov II. - Dve veže
Naša cena: 16,10 € (ušetríte 5%)
Pán prsteňov I. - Spoločenstvo prsteňa
Naša cena: 16,10 € (ušetríte 5%)
Pán prsteňov III. - Návrat kráľa
Naša cena: 16,10 € (ušetríte 5%)
Pán Prsteňov
Naša cena: 39,92 € (ušetríte 20%)
Pán prsteňov III. - Návrat kráľa
Naša cena: 9,45 € (ušetríte 5%)
Pán prsteňov II. - Dve veže
Naša cena: 9,45 € (ušetríte 5%)
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Zaklínač IV.: Čas opovrhnutia
Andrzej Sapkowski
Naša cena: 11,56 €
Harry Potter - Filmové čary
Brian Sibley
Naša cena: 26,61 €
1984
George Orwell
Naša cena: 10,64 €
Harry Potter - Hrdinovia a tí druhí
Jody Revenson
Naša cena: 26,61 €
Zaklínač I.: Posledné želanie
Andrzej Sapkowski
Naša cena: 10,67 €
Zaklínač II.: Meč osudu
Andrzej Sapkowski
Naša cena: 11,56 €
Labyrint (komplet 1.-3. diel)
James Dashner
Naša cena: 17,71 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 7,55 €
Naša cena: 14,20 €
Naša cena: 14,20 €
Naša cena: 16,10 €
Naša cena: 16,10 €
Naša cena: 16,10 €
Naša cena: 9,42 €
všetky knihy
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Dievča vo vlaku
Paula Hawkins
Naša cena: 6,76 €
Kniha radosti
Dalajlama, Desmond Tutu, Douglas Abrams
Naša cena: 10,97 €
Fitness diár 2017 (slovenský jazyk)
Naša cena: 10,35 €
Diabol v zrkadle
Juraj Červenák
Naša cena: 9,56 €
Tanec s drakmi 1: Sny a Prach
George R.R. Martin
Naša cena: 15,12 €Čítanie - cesta k umeniu. (Poľské Príslovie)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 332 148,14 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička