popis
Židovka
Zidovka (Andrea Coddington)

Židovka   

Andrea Coddington  ·  Vydavateľstvo: Ikar, 2010
Bežná cena: 8,90 €
Naša cena: 8,46 €
Ušetríte:5% (0,44 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Posielame do 5 dní.

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 240 strán
 • pevná s prebalom väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj ako elektronická verzia Židovka
Od autorky úspešnej knihy Mal to byť pekný život!

Sofia Maniševičová je dcéra Židovky odvlečenej nacistami do Osvienčimu počas druhej svetovej vojny. Detstvo a mladosť prežíva v Československu, v rodine, kde sa dodržiavajú židovské sviatky a zvyky. Pod vplyvom spoločnosti, ale aj rodiny, ktorá nalieha, aby sa vydala len za Žida, sa Sofia rozhodne pre útek. Chce byť slobodnou Židovkou a dúfa, že vo vysnívanej Amerike stretne aj osudovú lásku. Podarí sa jej to? Bude mať Sofia bohatstvo, lásku, slávu, vieru alebo príde o to najdôležitejšie – rodinu a milovaných? Židovka je sugestívny, emocionálny príbeh o snoch, náboženstve, láske, komunistickom Československu, slobodnej židovskej Amerike, o strate, neúnavnom boji, hľadaní podstaty, trpkosti života, o šťastí a vrtkavosti osudu.Podrobnosti

 • Počet strán: 240 strán
 • Väzba: pevná s prebalom väzba
 • Rozmer: 133×207 mm
 • Hmotnosť: 300 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788055123493
 • Rok vydania: 2010
 • Naše katalógové číslo: 93703

Vydavateľstvo Ikar je najväčší vydavateľský dom na Slovensku s produkciou cca 230 titulov ročne. Vydávame široké spektrum kníh pre všetky vekové kategórie od domácich aj zahraničných autorov. Medzi autormi, ktorých diela vydávame patria aj svetoví velikáni William Shakespeare, Gabriel García Márquez, či Fiodor Michajlovič Dostojevskij, ale aj autori slovenskej klasiky - Dobroslav Chrobák, Margita Figuli, František Švantner a ďalší. V našom vydaveteľskom dome našli svoje trvalé miesto viacerí úspešní súčasní slovenskí autori – Táňa Keleová-Vasilková, Andrea Coddington, Jozef Banáš, Jozef Karika...

Veľmi bohatá je klubová činnosť vydavateľstva. Media klub je najväčší slovenský čitateľský klub s dlhoročnou tradíciou, ktorý združuje viac ako 70 000 záujemcov o hodnotné a pútavé knihy. Ikar v spolupráci zo Zväzom kníhkupcov Slovenska každoročne oceňuje čitateľsky najúspešnejšie knihy slovenských autorov, ktorým udeľuje Zlaté a Platinové knihy a cenu literárnej kritiky Zlaté pero. Našim krédom je, že o úspech sa treba podeliť. Za úspech, ktorý sme vďaka našim čitateľom dosiahli, sa snažíme poďakovať konkrétnou pomocou ľuďom po celom Slovensku i za jeho hranicami. Podporujeme mnohé športové a kultúrne podujatia najmä s akcentom na znevýhodnené skupiny ľudí z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zo zlého sociálneho zázemia. Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Náš vydavateľský dom vznikol v roku 1990. Desať nadšencov si povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí z nás mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii. Desiati akcionári založili vydavateľstvo IKAR, a. s. Už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery, z ktorých dodnes azda najväčší a doteraz neprekonaný titul je Zdravie z Božej lekárne od Márie Trebenovej. Z čiernobielej zošitovej publikácie s farebnou prílohou a v mäkkej väzbe sa predalo takmer 400 tisíc výtlačkov. Našimi knihami sme si spočiatku získali prevažne ženské čitateľky. Postupne sme však na Slovensko „priviezli“ aj mená svetoznámych autorov ako John Grisham alebo Robin Cook. Ich trilery sa aj u nás ihneď stali bestsellermi. Dnes nájdete v našej ponuke pestrý žánrový výber kníh pre všetky vekové kategórie: romány, romance, trilery, zbierky básní, rozprávky, kuchárske knihy, encyklopédie, hobby literatúru pre mužov aj ženy a iné. Za obdobie od vzniku a pôsobenia Ikaru na knižnom trhu sme vydali vyše 4 000 titulov domácich aj zahraničných autorov, z ktorých sme spolu predali viac ako 25 miliónov výtlačkov.

Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Pokiaľ ide o zahraničné tituly, sme neustále v kontakte s agentmi a vydavateľstvami, sledujeme, čo je nové a úspešné na knižnom trhu vo svete. Usilujeme si priniesť na Slovensko najväčšie bestsellery a najzaujímavejšie tituly, o ktorých sme presvedčení, že zaujmú aj slovenských čitateľov. Knihy slovenských autorov vyberáme podľa nastavených kritérií, medzi ktoré patria tak kvalita spracovnia ako aj komerčný potenciál literárneho diela. O tom, čo napokon bude zaradené do edičného programu rozhoduje kolektívny orgán Edičná rada.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?

Vybrať z viac ako štyroch tisícok kníh, ktoré sme doteraz vydali jednu, je veľmi ťažké. Sme hrdí na viacero našich projektov. Medzi ne rozhodne patrí, že sme prvý raz na Slovensku prinesli kompletné osem zväzkové vydanie pokladu svetovej literatúry Tisíc a jedna noc v unikátnom dizajnovom prevedení. Rovnako sme napríklad hrdí na vydanie Biblie Dalí v prevední, aké u nás ešte nikdy nevyšlo.

Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: ŽidovkaZdieľať

Ukážka z knihy

„Mama! Prečo nechodíme v nedeľu do kostola na omšu? Prečo sa nemodlíme Otčenáš? Prečo?“
„Sme Židia. Nebudem ti to donekonečna opakovať. Oni majú svoj kríž a tvrdia, že si ho nesú so sebou celý život. Neberieme im ho, Melanka… Musíš im ho nechať, aj to ich prežehnávanie. Už to nikdy neurob,“ povedala tónom, ktorému sa nikto neodvážil oponovať.
Sestra konečne zatvorila dvere. Prešla okolo mamy, ktorá ju chytila za ruku, a pokračovala: „My máme zase svoje, sme v menšine a nejako je to tak zariadené na svete, že sa musíme brániť. Ale nesmieme sa poddať. Si krásne dievča, chcem, aby si bola na seba, na svoju rodinu a na všetko, čím a kým sme, hrdá.“
„No veď práve o to ide.“
„Nemáš sa za čo hanbiť,“ trafila klinček po hlavičke mama.
Melánia sa rozplakala.
Trochu od zlosti, trochu od hanby a trochu od bolesti. Zľakla sa a poslúchla. Odvtedy vždy, keď sme prechádzali okolo kríža, zaryla oči do zeme a za toho boha sa nepozrela naľavo alebo napravo. Ani pred seba a za seba.
Často...

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 76 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Najnovšie recenzie
Názor čitateľa Velmi dobra kniha, lahke citanie, ma hlavu a patu, nie...
Perfektna Snad najlepsia kniha aku som kedy od slovenskej...
Zaujímavé a poučné Kniha sa mi veľmi dobre čítala, príbeh je pútavý a...

Najlepšie recenzie Všetky recenzie (80)

Zuzka
Zuzka
02.02.2014
Reagovať
Názor čitateľa

Každá kniha, ktorá sa dostane pod ruky čitateľa by mala byť silná a emotívna. Teda tak je to u mňa. Slabé knihy ma neoslovia a nebavia ma v ich čítaní pokračovať. K tejto knihe som sa dostala na odporučenie predavačky v kníhkupectve. A teda dala som jej šancu. Toto bola jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala. Neodkazovala len na ťažký život židov, odkazovala na silu hlavnej hrdinky, ktorá si ide za svojím presvedčením a začína si plniť sny. Pri tejto knihe som sa vážne zamýšľala nad životom, nad svojimi snami a cieľmi, plakala som pri nej. Vyvolala vo mne niečo krásne a cenné... neopísateľné pocity a emócie. A o tom by mala kniha byť. Navyše, ak sa jedná o skutočnú udalosť. Vrelo odporúčam ľuďom, ktorí majú pocit, že v nich narastá stereotyp zo života, alebo majú radi knihy na zamyslenie-. aj ja skláňam poklonu pred autorkou, ktorá všetko písala v jednoduchom štýle, ale s hlbokou pointou.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
mARTina
mARTina
30.01.2011
Reagovať
Ľahká poviedka na nedeľné popoludnie.

Knihu som dostala ako výmenu za inú od kolegyne. Je písaná takým ľahkým štýlom, kde sa čo - to dozviete, ale v zásade nemusíte veľa rozmýšľať nad dejom a viete, ako sa kniha skončí ... Určite za prečítanie stojí, najsilnejší dojem v čitateľoch zanechá asi opis nepredstaviteľného života v koncentračnom tábore (to sa tisnú až slzy do očí) ... V prípade, ak by čitatelia chceli vedieť viac o židovskej tematike ja osobne odporúčam knihu od Ch.. Potoka - Volám sa Ašer Lev (ktorá opisuje práve židovskú kultúru a osudy Židov - utečencov po II. svetovej vojne v Amerike)

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (0)  
Ďalej odporúčam: Jozef Banáš - Zóna nadšenia; Chaim Potok - Volám sa Ašer Lev
Nahlásiť recenziu
Maria
Maria
24.03.2014
Reagovať
Názor čitateľa

Zatiaľ najvydarenejšia kniha A.Coddington. Prečítala som ju pomerne rýchlo, skoro jedným dychom. Rada spoznávam život obyčajných ľudí inej kultúry či vierovyznania a v tejto knihe som si prišla "na svoje". Pútavý príbeh, ktorý má spád, popretkávaný zvykmi a tradíciami židovského náboženstva. Hlavná hrdinka je silná osobnosť, ktorá sa len tak ľahko nevzdáva svojich snov.
Krásny dojem z knihy umocnila v mojom prípade aj náhoda, ktorá ma tesne po prečítaní knihy zaviedla do starého židovského mesta Jozefov v Prahe.
Knihu určite odporúčam prečítať.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
13.10.2014
Reagovať
Názor čitateľa

Po Bednárikovi som prečítala túto knihu za 1 deň. Veľmi pekne napísaný príbeh. Židia mali ťažký osud. Žiadny národ si toľko nevytrpel. Ja som evanj. náb., ale táto kniha mi dala minimálne to, že nikdy v živote nepoviem mojim deťom a to ani zo srandy,, ty židák-žid´´(pri rozdeľovaní sa o niečo...)
Ďakujem .

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Simona
Simona
25.03.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Aj keď skutočné príbehy čítam najradšej, priznám sa, že som od tohto diela neočakávala veľa... Myslela som si, že celá kniha bude len negatívnym a smutným príbehom o osude Židovského národa. No ostala som veľmi milo prekvapená a zaškočená zároveň, knihu som prečítala na dvakrát. Vynikajúce čítanie, prvýkrát sa mi stalo, že som ju nevedela pustiť z rúk,dokonca som si pri nej aj poplakala. Uznávam jednoduché a výstižné opísanie života mladej ženy, ktorá si ide za svojim cieľom,bez zložitých súvetí alebo zamotávania deja. Jednoznačne odporúčam.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Michaela
Michaela
09.01.2011
Reagovať
Strašne sa mi páči!

Najviac ma na nej fascinuje zvolená tématika a jej obsah (bohatý na rôzne udalosti, nie vždy príjemné), pretože je iná od bežných románov - proste niečo nové. Je pravda, že nie je veľmi precítená ale zase je písaná iným štýlom, ktorý mi tiež pri čítaní vyhovoval a aj tak je pre mňa jednou z tých najlepších kníh, čo som zatiaľ prečítala. Myslím si, že je písaná na dosť vysokej úrovni - to je môj názor. Každopádne som veľmi rada, že túto knihu autorka napísala a že som mala možnosť si ju prečítať! :-))

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Miriama Roziaková
Miriama Roziaková
17.11.2011
Reagovať
Názor čitateľa

Ja si myslím, že začiatok bol veľmi dobrý, stred sa dal a koniec tiež super. Mne sa kniha páčila. Veľmi podrobne v nej bol rozobratí život Židov a ich tradícií. Rada čítam knihy tohto typu a najmä o koncentračných táboroch a holokauste, pretože sa chcem dozvedieť čo najviac o všetkých tých zverstvách a ľudia, ktorí to zažili na vlastnej koži to vedia najlepšie a táto kniha splnila očakávania a potešila ma veľmi! :) O to viac, že to bol skutočný príbeh skutočných ľudí.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
27.04.2014
Reagovať
Nazor citatelky

Kniha bola miestami zaujimava, miestami uplne nerealisticka (emigracia) a miestami az iritujuca. Bolo zaujimave nahliadnut do kultury a zmyslania Zidov, ale zase tak prehnane pozitivne hodnotit vsetko co sa ich kultury a zvykov tyka zavana nielen samochvalou ale miestami az aroganciou voci ostatnym vierovyznaniam. Ved preco by mala byt kuracia polievka "zidovsky" vseliek?? To na nu akoze recept vymysleli Zidia? A preco by mala hlavna hrdinka byt zubami-nechtami proti tomu aby si jej nevesta vzala nezida? Toto sa uz v nasom storoci povazuje za obmedzeny sposob zmyslania. Ludia sa predsa beru z lasky a na zaklade vzajomneho porozumenia a nie je namieste vyjadrovat nazor ze nezid je pre nich menejcenny nez Zid. Proste ma tam doslova iritovali pasaze, ktore sa tvarili ze len ich jedlo je najlepsie, len ich kultura je najlepsia a len ich tradicie su nasledovaniahodne. A akonahle toto hlavna hrdinka po svojej strastiplnej ceste za velku mlaku pochopi, vytvara v knihe dojem akoby bola presvedcena, ze oni su lepsi ludia nez my ostatni a Zid sa nema co "zahadzovat" s nezidom.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (8)   nie (7)  
Nahlásiť recenziu
Katarína M
Katarína M
28.09.2015

Precitala som si komentár a dovolím si nesúhlasiť. Z môjho pohľadu vôbec nejde o vyvyšovanie - ide len o elementárnu hrdosť na vlastný pôvod a kultúru /inak ja som greckokat./. Treba si uvedomiť, že to práve ostatné náboženstvá sa nadraďovali nad židovské. Ak si spomínate bola to práve hlavná hrdinka, čo od detstva nemala problém s ľudmi akéhokoľvek pôvodu - odstrkovala ju majoritná spoločnosť. A že živodskej matke záleží na tom, aby si jej dcéry našli židov je hlboko zakorené v ich kultúre - treba si naštudovať. V novodobých dejinách je to spôsob ako zaistiť prežitie židovského dedičstva - a toto existuje medzi všetkými náboženstvami a kastami /to ale neznamená, že to schvaľujem/. Z toho vyplýva, že čítať knihu s názvom Židovka a potom sa čudovať, že velebí vlastné zvyky je...no...trocha od veci.

Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Chlapec na vrchole hory
Naša cena: 9,92 €
Autor slávneho Chlapca v pásikavom pyžame už tretíkrát zvolil neľahkú tému: vojna očami dieťaťa. V druhom románe Zostaň, kde si, a potom odíď, sa...
Rodinné tajomstvo
Naša cena: 12,26 € (ušetríte 5%)
Londýn, 1945. Kto zdedí rodinné bohatstvo Barringtonovcov? Rozhodne o tom hlas kancelára snemovne lordov, a tým sa zmení život Harrymu Cliftonovi...
Chlapec v pásikavom pyžame
Naša cena: 7,93 €
Príbehy nevinnosti existujú aj v tej najdesivejšej realite. Toto je príbeh dvoch chlapcov v časoch, ktoré nemôžu nijako ovplyvniť. Začína sa v...
Hriechy otca
Naša cena: 12,26 € (ušetríte 5%)
Majstrovské dielo Kronika rodu Cliftonovcov je viacgeneračná sága. Po prvej časti Len čas ukáže prichádza veľkolepé pokračovanie Hriechy...
Neprehliadnite: náš tip!
Židovka
+
Mal to byť pekný život
Kúpte si titul
Židovka

spolu s titulom
Mal to byť pekný život
Spolu iba za 17,87 €
(ušetríte 0,93 €)
Kúpiť spolu
Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Chlapec na vrchole hory
John Boyne
Naša cena: 9,92 €
Len čas ukáže
Jeffrey Archer
Naša cena: 12,26 €
Rodinné tajomstvo
Jeffrey Archer
Naša cena: 12,26 €
Chlapec v pásikavom pyžame
John Boyne
Naša cena: 7,93 €
Peter a Lucia, Empedokles z Akraganta
Romain Rolland
Naša cena: 5,97 €
Hriechy otca
Jeffrey Archer
Naša cena: 12,26 €
Šum času
Julian Barnes
Naša cena: 11,40 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 7,59 €
Naša cena: 8,46 €
Naša cena: 8,86 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Úlomky spomienok
Marika Gombitová, Miroslav Graclík
Naša cena: 11,82 €
Tanec s drakmi 1: Sny a Prach
George R.R. Martin
Naša cena: 15,12 €
Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej
Ransom Riggs
Naša cena: 13,60 €
Si ako slnko
Táňa Keleová-Vasilková
Naša cena: 8,72 €
Harry Potter a Prekliate dieťa (Kniha 8)
J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Naša cena: 14,39 €Čitateľov delím na dve skupiny: na tých, ktorí čítajú aby si zapamätali, a tých, ktorí čítajú aby zabudli. (William Phelps)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 332 374,56 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička