Knihy
E-knihy
14,64 €

Bežná cena Bežne 14,99 €

Ušetríte 2%

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Odporúčané tituly a kolekcie

14,64 €

Viac o knihe

Absolútna klasika talianskej literatúry.

Veľkolepý román svetoznámej talianskej prozaičky Elsy Morante Príbeh v dejinách patrí medzi najvýznamnejšie diela európskej prózy 20. storočia. Vojna, jedna z najbežnejších tém prózy 20. storočia, nachádza v románe netradičné stvárnenie. Autorkin interpretácia moderných dejín sa totiž stala skutočným kameňom sváru kritiky. Morante akoby v tomto diele dospela k rezignovanému pohľadu na históriu, ktorá sa priam rozpúšťa v bezútešnosti a fatálnej nenapraviteľnosti. „Vo veľkom svete niet veľa noviniek. Ako po všetky predchádzajúce storočia ľudských dejín, aj toto storočie sa riadi nemenným princípom historického vývinu: jedni vládnu, druhí slúžia.“ Tieto slová z úvodu románu rámcujú dielo a nepripúšťajú vykúpenie: niet hranice medzi vojnou a mierom pre zatratených, každý čas ich odvieva do zabudnutia už pri narodení.

Na týchto základoch Elsa Morante stavia mrakodrap spájajúci prízemie (aj temný suterén) s vrchnými poschodiami, strácajúcimi sa v nadoblačných výšinách. Takto potom treba nazerať na „protirečenia“ v historických úvodoch k jednotlivým kapitolám, na dejepisné „mýty“ a „stereotypy“, na ich „populistické“ predkladanie, na „fatalistické“ videnie ľudského údelu, na „anarchistické“ sny o rovnosti, na osudovú „absenciu komunikácie“ medzi všetkými členmi tvorstva, na „márnosť“ historickej pamäti. Pretože tieto postoje sú votkané do premyslenej osnovy zloženej z okamihov prenikavej intuície o vyššom poslaní človeka, o jeho údele presahujúcom dejinné činy.

Vďaka tejto podstatnej črte dielo získava odolnosť voči pôsobeniu času. Romány Tolstého a Cervantesa, eposy Danteho a Homéra sú ľudskými posolstvami, nie obyčajnými svedectvami o období ich vzniku. A kamsi do tohto radu treba zaradiť román Elsy Morante Príbeh v dejinách.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Príbeh v dejinách - Elsa Morante
Moderný nordic walking - Lucia Okoličányová
25,00 €
Ušetríte 2,94 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
344
Hmotnosť
750 g
Rok vydania
2010
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Európa
Rozmer
180×240 mm
ISBN
9788089111244
Naše katalógové číslo
91856

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

2 hodnotenia

1
1
0
0
0

Macka
2.6.2011
Názor čitateľa
Výborná kniha - výborné čítanie . Nieje to kniha , krotá se prečíta za dva dni a na tretí den zabudnem o čom bola, ale je to kniha , kde každá časť ma prinúti rozmýšlať o vynimočnosti všedných dní. Dej sa odohráva v Taliansku počas a po 2.svetovej vojne a veľmi krásne vykresluje postavy a aj tie vedlajšie. Naozaj krásne
Čítaj viac

Kúpte spolu
Príbeh v dejinách - Elsa Morante
Moderný nordic walking - Lucia Okoličányová
25,00 €
Ušetríte 2,94 €