Knihy
E-knihy

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Príbeh ničivej lásky mladého dievčaťa a zrelého muža.

Autorove podanie bolo také odvážne, že prvé vydanie románu v USA spôsobilo škandál a jeho šírenie bolo zakázané. Podobný osud mali aj filmové spracovania z roku 1961 a 1998.

Ukážku z knihy načítal Róbert Roth a tu si ju môžete vypočuť:


Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Lolita
Rozmer
130×210 mm
ISBN
8071456047
Naše katalógové číslo
9063
Počet strán
321
Hmotnosť
390 g
Rok vydania
2001
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart

Čo si myslíme my

Klaudia Feketeová
Klaudia Feketeová
zamestnanec
2. januára 2017

Kontroverzná a toľko diskutovaná Lolita.
Po prečítaní niekoľkých recenzií som sa rozhodla, že jej dám šancu aj ja a úprimne, ťahalo ma to k nej už dlhšiu dobu. Nabokov bol majstrom slova a vyžíval sa v hraní sa s jazykom, čo je citeľné aj v niektorých pasážach knihy, bohužiaľ, slovenským prekladom sa veľká časť tohto jeho majstrovstva stráca, čím sa v podstate čiastočne pochováva aj čaro Lolity. Ako povedal sám autor, z Lolity nevyplýva žiadne morálne ponaučenie, ide čisto o estetický zážitok a ak vám angličtina nerobí problém, tak si ju určite prečítajte skôr v angličtine.
V skutku ide o hodnotné dielo, ktoré vo vás zanechá zmiešané pocity, no rozhodne stojí za prečítanie.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,2 / 5

303 hodnotení

164
65
55
10
9

Adéla Rosípalová
Adéla Rosípalová
13.10.2018
Lolita zůstává dodnes svým tématem kontroverzní a naprosto chápu, proč ji spousta čtenářů odmítá. Oproti tomu ale chápu i důvod, proč toto dílo Nabokov napsal a za jakým účelem pitvá vlastnosti a myšlenky hlavního hrdiny Humberta. Není to klasické dílo, a proto je výjimečné. Postmoderna z toho čiší na míle daleko, takže si každý z příběhu odnese to svoje. Lolita je napsaná neskutečně krásným jazykem, že už teď vím, že se k ní ještě někdy vrátím. Jde o příběh, který rozhodně stojí za přečtení.
Čítaj viac
Alexandra Kantoraková
Alexandra Kantoraková
2.9.2018
Mne sa teda nepáčila. Najprv som videla film, aká romantika, neopätovaná láska, prečítam si knihu, určite bude super. V skutočnosti spoveď pedofila. Z obsahu som zhnusená.
Čítaj viac
Niki Csernová
6.8.2018
Ták Lolita ma zaujala svojou kontroverznosťou už pár rokov dozadu. Cez leto som si pribalila na dovolenku a pustila sa do čítania. Hneď na začiatku ma kniha zaujala a verila som každému jednému slovu, prišlo mi to veľmi realisticky zobrazené. Potom prišlo aj pár takých kapitol, ktoré ma nebavili, napriek tomu som chcela vedieť ako sa dej bude vyvíjať ďalej. Po prečítaní poslednej strany som mala divný pocit a behala mi po rozume aj nasledujúce dni. Niekedy si ju opäť rada prečítam :) je to kniha akú som nikdy predtým nečítala. Napriek dobe, kedy bola písaná vie zaujať aj teraz. Za niektoré nudné pasáže dávam 4 hviezdičky
Čítaj viac
Ivana
18.6.2018
Lolita
Bohužiaľ ma kniha trochu sklamala, dobrá myšlienka, ale pre mňa osobne na zbytočne veľa stranách. Boli stránky, na ktorých som sa už vyslovene nudila, ale rozhodne napriek tomu kniha stojí za prečítanie.
Čítaj viac
Anastázie Lytvyněnko
Anastázie Lytvyněnko
9.1.2018
Lolita..tuto knihu bych asi nečetla kdybych ji neměla v povinné četbě..tuto knihu musíte bud milovat nebo ji nesnášet.. málokdo má nervy na to se prokousat první polovinou knihy....ta druhá polovina knížky už se četla pro mě lépe...Kniha je klasikou, kterou však opravdu málokdo asi pochopí. Přesto dávám 4* , jelikož jsem se ji donutila přečíst znovu a našla sem snad "kouzlo" této knihy.
Čítaj viac
Filip Jendrol
Filip Jendrol
15.9.2016
Skladačka
Nabokov je majstrom v používaní jazyka, pre čitateľa bez (a možno aj s) patričných odborných znalostí je prakticky nevyčerpateľným zdrojom (často vtipných) dvojzmyslov, slovných hračiek, zvratov a metafor.... Lolita je nepochybne zábavou na vysokej úrovni, dotkne sa estetického a intelektuálneho cítenia ako máloktorá kniha, do duše však neprehovorí - na to sú tu iní autori, ktorých štýl Nabokov tak rád kritizoval.
Čítaj viac
Dominika Szapuová
Dominika Szapuová
1.8.2016
Excelent
I bought it, because I had seen the film, but the book was very different. I would not tell, that I did not like it, I was just already influenced by the film, so I had different expectations.There is one thing that everyone should know- this book is not for everyone.
Čítaj viac
Miša
22.5.2016
Názor čitateľa
Vďaka dôkladným, zdĺhavým a nudním opisom dej viac stál ako gradoval. Často sa od témy odbiehalo na čom vlastne až tak nezáleží lebo ani samotný dej za veľa nestál. Avšak, film oproti knihe - nula bodov. No čakala som od knihy viac, ozaj to bolo z väčšej časti o opisoch prostredia pričom vzťah Lolity a Humberta upadal do pozadia. Kniha celá o Humbertovy, jeho pocitoch a myšlienkach. Ako čitateľa ma absolútne ničím nezaujala ani neprinútila súcitiť s hlavnou postavou - pedofilom. Pre mňa ničom..
Čítaj viac
Citatelka Z.
18.2.2018
Niet pochybnosti, ked dokazes napisat siesty pad -ovi s tvrdym i (o Humberovy). To mi stacilo, je jasne, ze na to, aby Ta tato kniha zaujala mas daleko.
Čítaj viac
Vladimíra Bínová
28.2.2016
Krásna kontroverznosť
Na začiatku knihy som si myslela, že to bude ďalšia nie až tak zaujímavá úvaha o ľudských úchylkách no opak bol pravdou. Hlavná postava mi padla do oka i napriek jeho fetišu a koniec nemohol byť vzhľadom k príbehu napísaný lepšie. Ľutujem len to, že som tak dlho váhala nad prečítaním tejto knihy. Možno vás len naučí, že ľudí netreba súdiť.
Čítaj viac
Vlasta Kasalová
Vlasta Kasalová
15.11.2015
Krása
Keď sa ma niekto opýta na najkrajšie knihy aké som čítala, musím spomenúť Lolitu. Ak náhodou nevie o čom to je, plný zvedavosti sa ma opýta a vždy po mojej odpovedi ostane prekvapený a jemne zhnusený. Obsah je naozaj zvrátený, no forma je ukážkovo dokonalá. Práve to robí Lolitu jedným z najkrajších kníh, aké som prečítala. Takýto námet môže dopadnúť iba dvomi spôsobmi. Úchylným fiaskom alebo vzrušujúcou cestou kde sa zabúda čo je v spoločnosti dovolené a čo nie. Jediné čo vnímate je tá ľahkosť a krása ktorú Nabokov našiel a bravúrne sa jej zhostil. Preklad Otakara Kořínka je skvelý a nemôžem mu nič vytknúť. Úvod som sa naučila naspamäť. Odporúčam každému milovníkovi precítených opisov. Nie príliš sladkých, nie príliš strohých. Takých akurát na zamilovanie sa.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka