Filozofia vášne Sørena Kierkegaarda - Milan Petkanič, Spolok Slovákov v Poľsku, 2010

10,99 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Filozofia vášne Sørena Kierkegaarda

Autor knihy Milan Petkanič si zvolil k výkladu diela dánskeho filozofa a náboženského mysliteľa 19. st. Sørena Kierkegaarda nesporne zaujímavé a originálne interpretačné... Čítať viac

Vydavateľstvo
Spolok Slovákov v Poľsku, 2010
Počet strán
202

Autor knihy Milan Petkanič si zvolil k výkladu diela dánskeho filozofa a náboženského mysliteľa 19. st. Sørena Kierkegaarda nesporne zaujímavé a originálne interpretačné hľadisko – vášeň... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v troch knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Eragon - Christopher Paolini, Fragment, 2024

Viac o knihe

Autor knihy Milan Petkanič si zvolil k výkladu diela dánskeho filozofa a náboženského mysliteľa 19. st. Sørena Kierkegaarda nesporne zaujímavé a originálne interpretačné hľadisko – vášeň, pričom si zaumienil preukázať jej kľúčový význam v celku jeho tvorby. V knihe spolu s Kierkegaardom poukazuje na dôležitosť vášne pre to, čo znamená byť ľudskou bytosťou, resp. pre to, čo znamená autenticky existovať, „byť v pravde“ a rovnako pre to, čo značí existenciálne myslieť. Taktiež upozorňuje na rozhodujúci význam vášne ako zapálenosti a citovej vrúcnosti v náboženskej viere. Petkanič týmto akcentovaním vášne ako ústredného bodu Kierkegaardovho myšlienkového odkazu zároveň predstavuje Kierkegaarda ako polemického autora, keď podčiarkuje jeho kritiku racionalizmu a moderného myslenia, ako aj modernej spoločnosti a súdobého oficiálneho kresťanstva. V závere, ktorý je písaný vo forme voľnej eseje, sa autor zamýšľa nad aktuálnosťou Kierkegaardovho pozdvihnutia pojmu vášeň a nad duchovnou situáciou našej vlastnej súčasnosti.
Čítať viac
Počet strán
202
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
250 g
ISBN
9788374903035
Rok vydania
2010
Naše katalógové číslo
89738
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Spolok Slovákov v Poľsku
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie, kritiky

Hoci S. Kierkegaard patrí medzi najvýznamnejších filozofov 19. storočia (nepochybne do ich top dvadsiatky), pred dvoma desaťročiami bol našej širšej verejnosti prakticky neznámy a aj spomedzi odborníkov o ňom čo-to vedelo iba zopár.
Dnes vyzerá situácia so znalosťou jeho názorov a diela celkom odlišne. Jeho spisy – populárnejšie i náročnejšie – vychádzajú v oboch u nás bežných jazykoch (t. j. slovensky a najmä česky) takmer permanentne. Lákajú nás – laikov i odborníkov – tou zvláštnou a jedinečnou odrodou uvažovania, ktorú vyvinul a v paradigme ktorej – tak tragicky osamelý – písal, najmä však svojou opravdivosťou , bytostnou poctivosťou (v modernej terminológii: autentickosťou), s akou zachytil mnohé črty spoločnosti (i cirkvi) svojej doby. Oslovuje nás to však preto, že mnohé z povedaného sa týka – a to umocnene – aj našej doby. Jeho kritika povrchnosti, nivelizácie a ľahostajnosti k opravdivosti autentickosti) v postoji k životu v pravde, adresovaná jeho súčasníkom, ide hlboko pod kožu aj nám, atakuje naše najvnútornejšie vnútro, naše sakro sanktum.
Mgr. Milan Petkanič, PhD. sa v posudzovanej knihe pokúsil priblížiť hlavné východiská, princípy a konzekvencie Kierkegaardovej analýzy zmyslu existencie človeka (ako jednotlivca) cez jeden z hlavných pojmov jeho filozoficko-teologickej koncepcie, cez pojem vášne. Voľba tohto pojmu sa ukazuje ako najvhodnejšia z celého arzenálu pojmov a existenciálov. Hoci filozof sám ju potreboval najmä pre vysvetlenie „skoku do viery“, totiž pre zaujatie autentického, kresťanského postoja jednotlivca a jeho vzťahovania sa k Bohu, Petkaničove analýzy v prvých dvoch kapitolách veľmi presvedčivo ukazujú potrebu vášne aj v situáciách profánneho sveta. Otázke viery a cirkvi (najmä protestantskej) venuje totiž explicite až tretiu kapitolu knihy.
Hoci ide o výsostne odborný spis, prinášajúci nový z možných pohľadov na Kierkegaardovu filozofiu a najmä významný interpretačný kľúč k nej (hľadisko vášne), autor nám poskytuje od začiatku text veľmi dobre čitateľný, živý a zaujímavý aj pre laikov. Text, ktorý obsahuje veľa podnetov na zamyslenie sa nad sebou samými najmä na miestach, kde Kierkegaard, pranierujúc nedostatky života ľudí jeho doby, nastavil nevdojak aj zrkadlo našim časom a nám.
Kniha je nespochybniteľným prínosom k výskumu Kierkegaarda a zároveň podnetom pre kritické zamyslenie sa nad našou prítomnosťou. A to bez toho, že by si tento cieľ programovo stanovovala.
Jednoznačne odporúčam posudzovaný rukopis Mgr. M. Petkaniča, PhD. publikovať knižne.


Prof. PhDr. Milan Zigo, CSc.

„Čo má cítiť? Kam má kráčať? Na koho sa hnevať? O čo sa usilovať? Kde je ten jediný pevný bod, od ktorého sa dá odvodiť všetko ostatné, čo by už konečne spolu súviselo, bolo by to správne a fungovalo by to tak, že by už nebolo potrebné vracať sa z kratšej cesty? Konečne sa nemusieť vracať z kratšej cesty, ako už toľkokrát za svoj dospelý život.“

Úplne najviac - Maxim E. Matkin, 2013
Úplne najviac
Maxim E. Matkin