Knihy
E-knihy
31,45 €

Bežná cena Bežne 33,00 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

31,45 €

Viac o knihe

Miesto Gustáva Mallého (1879 – 1952) v dejinách nášho umenia vyznačuje jeho záujem o žánrovú figurálnu maľbu i o krajinárske motívy. Jeho práce vošli do povedomia kultúrnej obce po období nadvlády impresionizmu. Gustáv Mallý – v súvislostiach so stredoeurópskym vývinom – na začiatku dvadsiateho storočia, kedy európske maliarstvo stálo na križovatke mnohých umeleckých dobrodružstiev, poučene zdôraznil úlohu svetla v obraze. Znamenalo to, že ho vedel využiť ako symbolický i ako technický prvok maľby. V nezvyčajne presvetlených obrazoch zrejme uplatnil aj nové tvorivé myšlienky zo štúdií v Prahe i na Kráľovskej akadémií v Drážďanoch.
Mallého dielo – a prínos slovenskej moderne – nepochybne najväčšie úspechy zaznamenalo v dvadsiatich a tridsiatich rokoch minulého storočia. Nesledujeme ich síce v rovine umeleckých výbojov, ale v presvedčivom rozprávaní príbehov hodového veselenia, trhovej trmy vrmy, i stíšených maliarskych epizód na širokých podtatranských lúkach. Hoci Gustáv Mallý svoj záujem o kvalitu svetla v žiadnom prípade nestlmil, určite ho podriadil výraznej tvarovej štylizácii a novej kompozičnej stavebnosti prác z tohto obdobia.
Obrazová časť obsahuje všetky jeho významné diela zo zbierok slovenských galérií a múzeí, ako i súkromných zbierok.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Gustáv Mallý - Katarína Bajcurová
Harabin - Veronika Prušová, Marián Leško
42,45 €
Ušetríte 3,45 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
272
Hmotnosť
1650 g
Rok vydania
2010
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Q-EX
Rozmer
225×290 mm
ISBN
9788089436019
Naše katalógové číslo
80674

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0
Kúpte spolu
Gustáv Mallý - Katarína Bajcurová
Harabin - Veronika Prušová, Marián Leško
42,45 €
Ušetríte 3,45 €

„Knižnice sa stali mojou cukrárňou.“

Juliana Kimball