popis
Je to inak, mami...
Je to inak, mami... (Tamara Tainova)

Je to inak, mami...   

Prvý slovenský román, čo rúca mýty o gayoch

Tamara Tainová  ·  Vydavateľstvo: Evitapress, 2010
Edícia: Evitovky  
VYPREDANÉ (120)
Naša cena: 7,99 €
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Tento titul je, žiaľ, vypredaný (Čo to znamená?).

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 256 strán
 • brožovaná väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj ako elektronická verzia Je to inak, mami...
Trpko aj vtipne o OZAJSTNOM živote sexuálnej menšiny...

Koniec mýtov o živote, vzťahoch a citoch homosexuálov! Drsný a trpký, no aj kruto úprimný príbeh mladého muža, ktorý sa rozhodol priznať, že je gay. Ale čo tí ostatní v jeho okolí s podobným "tajomstvom"?

Prvý slovenský román otvorene hovoriaci o sexuálnej menšine, ktorú stále nezmyselne odmietajú, odsudzujú a démonizujú.

Boris je obyčajný mladý muž pracujúci v obyčajnej redakcii kdesi v hlavnom meste. Je gay, čo však o ňom jeho kolegovia netušia. Vie to len jeho priateľ Marko a osadenstvo homosexuálneho klubu, do ktorého sporadicky chodieva. Marko však Borisovi nečakane oznámi, že sa budú musieť prestať stýkať, pretože sa ide ženiť. Rozchod, navyše za takýchto nepochopiteľných pohnútok, Borisa bolestivo zasiahne. Nielenže Marko svoju homosexualitu tajil aj pred najbližšou rodinou, ešte sa aj rozhodol rešpektovať „klasický“ spôsob života, aby svoju orientáciu pred všetkými dokonale zakamufloval a vyhovel svojej rodine.

Boris citlivo vníma, ako sa mnohým jeho homosexuálnym kamarátom či kamarátkam rúcajú vzťahy a drasticky menia životy práve pod tlakom heterosexuálneho okolia. Keď do Borisovho života nečakane vstúpi mladý lekár Michal, príťažlivý, vnímavý, citlivý a empatický muž, Boris odmieta pokračovať v klamstve a rozhodne sa priznať so svojou homosexualitou najbližšiemu a najmilovanejšiemu človeku - svojej mame. Nástojí, aby Michal urobil to isté, no ten má s priznaním oveľa väčšie problémy. Jeho rodina žije v malom meste, on sám má veľmi dobré postavenie v nemocnici, a tak sa obáva, že priznanie k homosexualite by mu zničilo nielen rodinné vzťahy, ale aj pracovnú kariéru.

Na pohľad idylický vzťah Borisa a Michala sa skomplikuje, keď sa do hry nečakane vracia prvá Borisova láska - Marko.
Marko uväznený v nevyhovujúcom vzťahu začína chápať, akého omylu sa dopustil, a snaží sa svoj život ešte raz definitívne zmeniť...

Podrobnosti

 • Počet strán: 256 strán
 • Väzba: brožovaná väzba
 • Rozmer: 106×170 mm
 • Hmotnosť: 180 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788089452026
 • Rok vydania: 2010
 • Naše katalógové číslo: 78610
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)


Vydavateľstvo Evitapress sa časom vyprofilovalo na spoločnosť, pod hlavičkou ktorej vydávajú svoje knižky najčítanejšie slovenské autorky. Našimi čitateľmi sú hlavne ženy, ku knižkám z Evitapressu ich pritiahli ich námety, uveriteľnosť a moderný súčasný jazyk našich spisovateliek. Najžiadanejšie „príbehy, ktoré píše život“ vydávame v edícii Evitovky, pre naše najmladšie čitateľky v tínedžerskom veku máme Evitínky, pre milovníčky romantických príbehov Srdcovky, pre tých, čo milujú napínavé romány Detektívky a unikátne kúsky vydávame v edícii Špeciáne.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?
Evitapress vznikol v roku 2007 a bola to viac-menej náhoda. Evita Urbaníková ponúkala rukopis svojej prvej knihy Všetko alebo nič viacerým slovenským vydavateľstvám, no žiadne z nich o ňu nemalo záujem. Evita sa rozhodla zariskovať a knihu vydala sama.Jej neuveriteľný úspech ju povzbudil natoľko, že založila vlastné vydavateľstvo Evitapress, ktoré má dnes už v portfóliu viac ako 50 knižných titulov.

Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?
Podľa príbehu, ktorý je v knihe zachytený, podľa jeho spracovania, a v neposlednom rade podľa toho, ako sa autor stavia k prípadnej spolupráci. Máme jasnú predstavu o knižkách, ktoré vydávame, takže máme radi autorov, ktorí komunikujú, pozitívne pristupujú k pripomienkam a stávajú sa členmi našej „evitapressáckej“ rodiny.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?
Tým, že nevsádzame na kvantitu, ale stále si držíme číslo do 20 titulov ročne, si vieme ustrážiť kvalitu každej knižky a sme hrdí na všetky.
Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Je to inak, mami...Zdieľať

Recenzie, kritiky

Ukážka z knihy

Bolo to zvláštne, vždy sme sa s mamou rozprávali, no teraz sme sa rozprávali ešte viac.

„Prečo, mami?“ doberal som si ju. „Nič sa predsa nezmenilo, som stále taký istý.“

„Ale ja nie som taká istá, zlatko. Mám odrazu pocit, že o tebe nič neviem.“

V jeden večer sa ma spýtala, kto bol môj prvý. Bola zlatá, ako sa hneď po vyslovení tej otázky dostala do rozpakov.

„Prepáč, hlúpa otázka,“ ospravedlňovala sa. Rozmýšľal som, či jej mám povedať o stolárovi z babkinej dediny, nakoniec som sa rozhodol pre učiteľa slovenčiny.

„Ty si... to robil s učiteľom?“ zahabkala. V očiach mala strach.

„Ale nie,“ upokojoval som ju. „Len som bol do neho zamilovaný. Veď aj ty si určite do nejakého bola.“

„Máš pravdu, do učiteľa zemepisu. Krásny muž,“ zasmiala sa mama.

„Môj slovenčinár nebol krásny, mal len pekný hlas,“ zasníval som sa.

„Tak dobre, ale kto bol prvý?“

„Jakub. Spolužiak z výšky.“

„A dovtedy si nebol s nikým?“

„Nie. Nebol. Vždy som bol do niekoho zamilovaný,...

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 120 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Najnovšie recenzie
Oplatí sa prečítať si Túto knihu som dostal pred 6. rokmi ako darček k...
Vynikajúca kniha! Táto knižka je vynikajúca. Nemá chybu. Je veĺmi trefná a...
Názor čitateľa Som rád, že som po tejto knihe siahol, aj keď som o nej...

Najlepšie recenzie Všetky recenzie (144)

Katka
Katka
10.07.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Prečítala som ju rýchlo, príbeh bol pútavý. Je dobre, že niekto konečne píše aj o téme homosexuality otvorene a ponúka ľuďom pohľad na u nás ešte stále tabuizovanú tému. Myslím si, že medzi homosexuálmi je najviac práve takých ľudí ako hlavný hrdina Boris. "Obyčajný" muž, žijúci svoj život rovnako ako všetci ostatní, len s tým rozdielom, že nemiluje ženy, ale mužov, čo mu však v dnešnom svete spôsobuje mnoho problémov. Nie je to žiadny zvrhlík ani pedofil, ako homosexuálov mnohí označujú. Mimochodom, koľko zvrhlíkov je medzi heterosexuálmi a to nikto nerozbera. O čo by bol svet krajší, keby sa ľudia navzájom neodsudzovali za to, koho milujú. Ostatne homosexualita existuje odkedy existuje ľudstvo samo a starovekom Grecku či Rímskej ríši to nikomu nevadilo. To, aký pohľad na to majú ľudia dnes je následok náboženstva, ale to je už iná téma.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (9)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Ľubo
Ľubo
15.02.2010
Reagovať
Názor čitateľa

Autorka vskutku bravúrne zvládla tematiku knihy. V deji obsiahla hádam každý jeden aspekt zadubenosti fanatických svätuškárov a bigotných heterákov, ktorá sa týka homosexuálov a homosexuality ako takej. Vyhla sa akýmkoľvek klišé, čo sa týka gayov a ukázala, že homosexuáli žijú úplne normálny život, majú úplne normálne problémy a čelia rovnakým životným prekážkam ako každý z nás. Preto mi je veľmi ľúto, ako knihu ukončila. S homosexualitou sa veľmi často spája aj gýč, a práve kniha skončila veľmi, skutočne veľmi gýčovo. Možno mal ten koniec vyznieť šokujúco, silno, spravodlivo, neviem ako, podľa mňa však vyznel akurát tak smiešne. Ale nevadí - zo záveru si čitateľ nezoberie asi nič, avšak z každej predchádzajúcej strany si toho zoberie viac než dosť.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Tamara Tainová
Tamara Tainová
12.01.2015

Nie, Ľubo, záver nemal vyznieť spravodlivo, práve naopak. Asi ste ho celkom nepochopili. Celá kniha smeruje k nešťastnému koncu. Dôsledkom nenávisti býva mnohokrát to, že zahynú nevinní ľudia. A toto je presne o tom. Pretože nenávisť a homofóbia rozkrútili osud hrdinov tak, že na to doplatili nevinní. Čo je na tom gýčové?

Nahlásiť recenziu
Gabriel
Gabriel
16.03.2010
Reagovať
poďakovanie

Neveril som, že sa to raz stane, že raz chytím do ruky knihu, ktorá tak reálne sa bude zaoberať s gay tematiou. A to keď som kupoval, som nevedel čo ma čaká. Už len názov ma tak chytil, že som to musel mať. Tak reálne opísané situácie a prostredie že sa to nedá porovnať s žiadnou inou spisovaťeľkou. Čítal som aj knihy D. Steelovej, ale tam je realita niekde uplne inde. Úprimne sa priznávam, že neraz pri čítaní som mal oči od sĺz, lebo občas v riadkoch som spoznal seba. Veľa rán dostaneme mi (gayovia) od života a musíme s tým bojovať. Táto kniha poukazuje presne na to, ako to ozaj je, a to z každého uhla. Knihu odporúčam hlavne tým, ktorí nevedia, ako sa postaviť k téme homosexualita, ale aj pre nás aby sme mohli byť hrdí na to, akí sme. Touto cestou by som sa chcel ešte raz poďakovať Tamare za knihu a želám veľa úspechov do života. A dúfam že bude pokračovanie :)

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (4)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Michaela
Michaela
19.02.2011
Reagovať
Mohlo to byť dobré ...

Kniha bola podľa mňa veľmi zaujímavá, veľmi sa mi to ľúbilo, a malo to potenciál byť dobrou knihou, ale autorka to neskutočne pokazila, tým, že knihu umelo ukončila. Priam tam až bije do očí, že ten dej mal pokračovať, napr. tajomstvá jeho priateľky, ktorá mala doma problémy a nič z toho... nič sme sa nedozvedeli. Obrovská chyba autorky, ktorá asi ani sama nečakala ako rýchlo skončí jej kniha, keď ju písala. Inak sa mi opisy a dej ľúbili, škoda záveru. A dámy, ktoré tam vidia len sex? 1. sex je teraz v každej knihe a očividne Vám vadí, len ten homosexuálny 2. bol opísaný normálnou, vôbec nie perverznou formou, mne to teda vôbec neprišlo akokoľvek nechutné (a čo mala autorka napísať: robili hm a hm, veď viete- too) 3. sex je bežnou súčasťou života, a tak teraz si ho mal hlavný hrdina kvôli vám odpustiť ? :)

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
Gabriel Galgóci
Gabriel Galgóci
04.10.2015
Reagovať
Vynikajúca kniha!

Táto knižka je vynikajúca. Nemá chybu. Je veĺmi trefná a zachytáva vzťahy ktoré sú pre väčšinu ľudí tabu. Ale autorka to krásne napísala a obsiahla veľmi veľa v tejto malej knižke.
Veľmi držím palce autorke Tamare Tainovej.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Katka
Katka
16.04.2010
Reagovať
Názor čitateľa

Na Slovensku už roky chýbala kniha s tematikou, o ktorej sa síce v dnešnej dobe už konečne začína hovoriť, ale bohužiaľ s dosť negatívnou konotáciou. A práve táto kniha dokazuje všetkým tým, ktorí si ju prečítali, že homosexualita nie je nič iné ako heterosexualita, že je to predsa láska dvoch ľudí a to, aké majú pohlavie, nie je dôležité. Je to inak, mami... je fakt skvelá kniha. Prečítala som ju na jedno nadýchnutie a zostala som užasnutá. Kniha je síce rozsahom neveľká, ale obsahom a najmä výpovednou hodnotou priam obrovská. Je úžasné, ako sa autorka dokázala vcítiť do duše muža-homosexuála, zobraziť jeho myšlienky, pocity, túžby... a zároveň nenásilne poukázať na to, že homosexualita nie je problém, problémom sú ľudia, ktorí to nechápu a hneď odsudzujú (a podľa môjho názoru najviac asi tí, čo sa rátajú za najväčších katolíkov - a paradoxne sami seba nazývajú humanistami)... Túto knihu odporúčam všetkým bez rozdielu veku, pohlavia či sexuálnej orientácie... Pretože práve jej prečítanie dokáže primäť mnohých ľudí k tomu, aby sa zamysleli nad svojim postojom k tejto téme, aby ho prehodnotili a nie len stádovito nasledovali hlúpy názor niekoľkých skostnatených ľudí vo svojom bližšom či širšom okolí... Pretože nikto nikdy nemôže povedať, že jeho synovi/dcére/sestre/bratovi/bratrancovi/sesternici/či inej príbuznej osobe sa toto nemôže stať... Človek si nevyberá, akú bude mať orientáciu, je mu to geneticky dané a nie je to chyba... Taký jedinec sa s tým musí naučiť žiť a jeho okolie sa to musí naučiť akceptovať. A táto kniha dokáže pomôcť obidvom stranám - jednej na pochopenie, druhej na pozdvihnutie sebavedomia a váženia si toho, že sú takí/é, akí/é sú. :-)))))))) Tami, ďakujem za SKVELÚ KNIHU!!! Som rada, že niečo také vzniklo... Píš len pekne ďalej, budem sa tešiť na ďalšie veci od teba... :-))))))))))

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Ďalej odporúčam: Nicole Muller - Pretože to je na láske to strašné; Joy Fieldingová (všetky knihy); Robin Cook
Nahlásiť recenziu
J. Filip
J. Filip
22.02.2010
Reagovať
Oplatí sa prečítať!!!
Tento príspevok prezrádza dôležitý moment deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania. Prajete si ho zobraziť?
Nahlásiť recenziu
Milan
Milan
22.02.2010
Reagovať
Názor čitateľa

Neskutočne skutočný príbeh.. Isto by mi bol pomohol keby som ho bol čítal vo veku kedy som nemal jasno sám so sebou. Veľa vecí ktoré autorka načrtla, som zažil na vlastnej koži alebo sa s nimi stretli moji priatelia. Práve preto ma prekvapuje, že túto knihu napísala žena. Mal som pocit miestami akoby hovorila cez moje prežité pocity a mojimi slovami. Kniha sa číta veľmi ľahko a na jedno "hlt".. Nie je zbytočne vulgárna (aby tým zaujala) - pomenúva veci tak ako sú. Príbeh je nesmierne pútavý a realistický. Odporúčam ju najmä ľudom ktorý nemajú jasno so svojím vnútrom a prípadne tým ktorý nevedia pochopiť správanie a fungovanie homosexuálov na Slovensku. Rád by som ešte podotkol, že nie je robená štýlom ktorý by nás (gayov) ľutoval, alebo chcel za každú cenu pochopiť.. Komparuje naše starosti s problémami "bežných" ľudí. Čo je podľa mňa veľmi podstatný moment. Každý má svoje problémy - akurát o tých "teplých" sa toho ešte veľa u nás nenapísalo... Preto je dobré že táto kniha tuje - taká ako je.. Teším sa na podobný kúsok ;)

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
AnnaMaria
AnnaMaria
25.08.2010
Reagovať
takze tak
Tento príspevok prezrádza dôležitý moment deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania. Prajete si ho zobraziť?
Ďalej odporúčam: rozne, pisat 100 titulov sa mi nechce
Nahlásiť recenziu
Simona Vivian Zychová
Simona Vivian Zychová
07.09.2011
Reagovať
Kniha ktorá je jemná revolucionárka!

Túto útlu knižku mi po prečítaní natískal môj kamarát ,ktorý bol uchvátený novým a nestranným pohľadom v tomto diele.Prečítal ho za asi 3 dni. Najprv sa mi do toho veľmi nechcelo , trocha som sa obávala, že to bude kniha zameraná na tému nespravodlivosti a obhajoby homosexuálov , ale aj tak som si povedala , že to skúsim. Dobre som urobila , kniha nie je vtieravá ani jednostranná a znie úprimne ľudsky no nie precitlivelo ani sťažobnícky. Je to vyzreté a nadnesené dielo, ktoré sa díva na život ľudí z perspektívy pozorovateľa a nezasahuje do deja ich životov. Kniha nič nikomu nevnucuje a štruktúra deja je pútavá, prekvapivá, ľahká a uspokojujúca. Je v nej mnoho pravdivých a podnetných myšlienok a zaujímavých náhľadov na veci a situácie nie ľahkého života. Rada si ju prečítam znova a odporúčam ju naozaj každému človeku - či už prímete či odmietnete dúhovosť ľudí , skúste na chvíľu zahodiť predsudky ,svoje naučené reakcie a hodnotenia a proste si to prečítajte :) V tejto kategórií dávam 5 * ! V.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Ďalej odporúčam: Erik - D.L.
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Prostitútka
Naša cena: 9,70 € (ušetríte 11%)
Piaty román autorky bestselleru Zlatokopka zachytáva netradičný príbeh mladej ženy, ktorá bola odjakživa terčom posmechu vďaka svojmu výzoru a...
Posledný prípad kapitána Čontoša
Naša cena: 6,50 € (ušetríte 24%)
Kniha víťaza súťaže detektívka 2014 Detektívny prípad, ktorý sa začína dvojnásobnou vraždou, sa síce odohráva v hlavnom meste, no mohol sa stať...
Zlatokopka 2
Naša cena: 10,36 € (ušetríte 5%)
Jedna z najočakávanejších kníh tohto roku. Autorka Lucia Sasková ňou nadväzuje na svoj najúspešnejší román spred dvoch rokov. Zlatokopka sa v...
Zlatokopka
Naša cena: 9,70 € (ušetríte 11%)
V klenotníctve predávala diamantové šperky - najčastejšie zlatokopkám, ktoré prichádzali v sprievode svojich partnerov. Po čase sa sama stala...

Ďalšie knihy z edície Evitovky

#naružovo
Naša cena: 9,78 € (ušetríte 11%)
Maverick
Naša cena: 3,50 € (ušetríte 56%)
Nakresli mi vietor
Naša cena: 7,15 € (ušetríte 35%)
Svet masiek
Naša cena: 5,99 €
#naružovo
Naša cena: 7,15 € (ušetríte 35%)
Všetko alebo nič I + II
Naša cena: 9,49 € (ušetríte 5%)
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Nesmieš ma milovať 2: Prekliaty tanzanit
Monika Wurm
Naša cena: 9,59 €
Prostitútka
Lucia Sasková
Naša cena: 9,70 €
Čierna hra: Vláda mafie
Jozef Karika
Naša cena: 13,26 €
V tieni mafie
Jozef Karika
Naša cena: 9,70 €
V tieni mafie II - Čas dravcov
Jozef Karika
Naša cena: 8,81 €
Keď láska zabíja
Adriana Macháčová
Naša cena: 8,81 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 9,45 €
Naša cena: 6,90 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Dievča vo vlaku
Paula Hawkins
Naša cena: 6,76 €
Kód 7
Jozef Banáš
Naša cena: 11,82 €
Fitness diár 2017 (slovenský jazyk)
Naša cena: 10,97 €
Kniha radosti
Dalajlama, Desmond Tutu, Douglas Abrams
Naša cena: 10,97 €
Harry Potter a Prekliate dieťa (Kniha 8)
J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Naša cena: 14,39 €Nie je každá kniha najlepším priateľom človeka. (peťko)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 333 916,44 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička