Knihy
E-knihy
7,86 €

Bežná cena Bežne 8,27 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

  Vincent van Gogh začal maľovať až po svojej 30.,v kraji Borinagi, kde pôsobil ako misionár. Zachytával ľudí pri ťažkej práci v baniach, ich ohnuté telá, zatrpknuté tváre, chudobný život, v ktorom sa im snažil márne pomáhať. Bol veľmi citlivý, trpel depresiami, neustálymi výbuchmi temperamentu, čo vyústilo neskôr do poruchy jeho osobnosti a duševnej choroby.
 Jeho život sa zmenil pod vplyvom brata Thea, ktorý pôsobil ako obchodník s umení v Paríži a všemožne pomáhal väčšine impresionistov a umelcov, ktorých talent ostával bez povšimnutia. Vincent najskôr pôsobil v Paríži v r. 1886-1888, kde sa formoval jeho rukopis, veľmi sugestívny, expresívny prepojený s bohatou farebnosťou, prežiareniu slnkom, ktorý dostáva definitívnu podobu počas pobytu v Arles. Zaujímal sa o lokálny farebný tón, o pôsobenie farby a hovorí: "Pre mňa sú skutoční maliari tí, ktorí veci nemaľujú, také aké sú, len ich sucho analyzujú, ale tak, ako ich cítia. Túžim dospieť k takým deformáciám, ktoré vyjadrujú môj cit."
(Lamač, M.: Myšlenky moderních malířů. Praha 1968.)
 Počas tohoto slnečného obdobia spolupracoval aj s Gauguinom, zariadil ich spoločný ateliér, ale zhoršujúca choroba ho prinútila odísť do liečebne, kde na následky zranenia, ktoré si spôsobil v amoku zomrel.
  Počas posledných dvoch rokov svojho života namaľoval viac ako 460 obrazov. Dokonale sa vedel vcítiť do osoby človeka, ktorého portrétoval, zachytil jeho vnútro a pocity, ktoré ním práve prechádzali.
  Jeho búrlivý život sa stal zaujímavým aj pre I. Stona, ktorý napísal výborný Van Goghov životopis Smäd po živote.

 Ingo F. Walther (narodený v r. 1940) študoval stredovek, literatúru a dejiny umenia vo Frankfurte nad Mohanom a Mníchove. Publikoval množstvo štúdií v oblasti literatúry a umenia.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
96
Jazyk
anglický
Vydavateľstvo
Taschen
Väzba
brožovaná väzba
ISBN
3822896306
Naše katalógové číslo
7429
Rozmer
180×230 mm
Rok vydania
2001
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

„Kniha, ktorá nestojí za druhé prečítanie, obyčajne nestojí ani za to prvé.“

F. Vymazal