Knihy
E-knihy
7,86 €

Bežná cena Bežne 8,27 €

Ušetríte 5%

Vypredané, je však dostupné iné vydanie.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

  Paul Gauguin začal maľovať ako 25. ročný, predtým obyčajný bankový úradník. Po počiatočnom úspechu v kruhu impresionistov začal spolupracovať s Vincentom van Goghom, zariadili si spoločný ateliér a žili spolu, pokým sa nezačala vážne prejavovať van Goghova duševná choroba.
 Obaja boli veľkí experimentátori v oblasti farby, zameriavali sa na tzv. lokálny tón, teda na farbu, ktorú má každý predmet v istom okamihu. Zaujímala ich najmä jej symbolická hodnota, čím sa stali zakladateľmi symbolizmu konca 19. a začiatku 20. storočia. "Farba sama o sebe vyvoláva pocity, ktoré práve tým, že nás vzrušujú, ukrývajú pre nás určitú hádanku. Preto ju teda musíme používať, rešpektujúc túto hádankovosť, ale nie ku zobrazovaniu, ale k dosiahnutiu hudobnej harmónie a pôsobeniu, ktoré je jej vlastné, vychádza z jej prirodzenosti, z jej vnútornej mystickej tajomnej sily".
(Lamač, M.: Myšlenky moderních malířů. Praha 1968).
  Gauginova citlivosť sa plno rozvinula najmä po návšteve na Tahiti. Maľoval krajinu, ľudí v nej žijúcich, ich zvyky, spôsob života. Prinášal kus exotiky, krásu ženských tiel a prírodné umenie, ktoré vzbudzovalo veľký záujem u ostatných umelcov v Paríži.
Unavený, s povesťou maliara južných morí, sa rozhodol vrátiť späť do Francúzska, ale pred príchodom zomrel na syfilis na ostrove Marquis. Ingo F. Walther (narodený v r. 1940) študoval stredovek, literatúru a dejiny umenia vo Frankfurte nad Mohanom a Mníchove. Publikoval množstvo štúdií v oblasti literatúry a umenia.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
96
Jazyk
anglický
Vydavateľstvo
Taschen
Väzba
brožovaná väzba
ISBN
382289639X
Naše katalógové číslo
7412
Rozmer
180×230 mm
Rok vydania
2001
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“