popis
Sedem dní do pohrebu
Sedem dni do pohrebu (Jan Rozner)

Sedem dní do pohrebu   

Ján Rozner  ·  Vydavateľstvo: Marenčin PT, 2009
VYPREDANÉ
Bežná cena: 9,90 €
Naša cena: 9,41 €
Ušetríte:5% (0,49 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Tento titul je, žiaľ, vypredaný (Čo to znamená?).

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 288 strán
 • pevná väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj vo vydaní z roku 2010
Ján Rozner, významný publicista, novinár, prekladateľ. Po emigrácii v 70. rokoch začal písať memoárovú knihu Sedem dní do pohrebu. Niektoré jej časti vyšli začiatkom 90. rokov v Slovenských pohľadoch. Ide o reflexiu na začiatok 70. rokov, po smrti prekladateľky Zory Jesenskej, jeho prvej manželky. V texte sa vracia do jej rodného domu v Martine. V rámci príprav na pohreb spomína na jednotlivé momenty spoločného života, na známe postavy vtedajšieho kultúrneho života a na dobu, ktorú spolu prežili.

Podrobnosti

 • Počet strán: 288 strán
 • Väzba: pevná väzba
 • Rozmer: 135×200 mm
 • Hmotnosť: 510 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788081140099
 • Rok vydania: 2009
 • Naše katalógové číslo: 69493
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Zaradené v kategórii

Marenčin PT Ďalšie titulyPodľa čoho vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Keď sme začínali, začiatkom 90. rokov, realizoval som si svoje „detské“ sny: predovšetkým som chcel byť vydavateľom. Knihy, ktoré som vtedy robil, boli „fajnové“, vyšperkované, bibliofílie, ...atď. Bola to zvláštna doba, kedy vzniklo množstvo malých, nezávislých vydavateľstiev a každé prinieslo niečo nové.

Vo veľkej miere výber titulov závisel od viac-menej náhodných stretnutí so zaujímavými ľuďmi, ktorí ponúkali zaujímavé témy: Hanzi Albrecht, Selma Steinerová, Egon Bondy, Agneša Kalinová, Fedor Malík, Jano Štrasser, Tomáš Janovic, Július Satinský, Milan Lasica a ďalší. A bolo tu tiež napojenie na francúzsku literatúru cez otca: Alain Robbe-Grillet, staršie preklady Afreda Jarryho, Paula Valéryho a ďalších. Postupne začali vznikať edície – najslávnejšia z nich je asi Bratislava-Pressburg, kde vyšlo takmer 90 titulov v náklade vyše 400 000 kusov, ale aj knihy o víne, edícia pamätí, objavil som zaujímavú severskú beletriu. Takmer denne prichádza nejaký rukopis: niektoré sú hotové texty, niektoré treba pracne prerábať, väčšina končí v koši. Mám rád knihy s pridanou hodnotou. Pri výbere titulu zaváži osobnosť autora.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Oficiálne bolo vydavateľstvo založené koncom 90. rokov, ale všade uvádzam, že to bolo na Mikuláša v roku 1993, kedy som vydal prvú knihu – Zlé myšlienky od Paula Valéryho. Mal som vtedy malú počítačovú firmu, ktorá sa volala Prístrojová technika, kde som si popri bežnej práci, viac-menej ako hobby začal vydávať knihy. Firma sa po desiatich rokoch rozpadla, partneri sa rozišli. Ja som si ponechal názov – značku a vydavateľsto. Dodnes mám s tým názvom problém, treba ho vysvetľovať a zdôvodňovať, aj keď nie je o nič bizarnejší ako napríklad Naše vojsko, či Družstevní práce – čo boli mimochodom kedysi vynikajúce vydavateľstvá. Naposledy sa vydavateľstvo transformovalo v roku 2007, kedy doňho vstúpil môj syn s nevestou a odvtedy sa voláme Marenčin PT, spol. s r. o. Sme rodinná firma, kde pracujú prakticky všetky generácie.

Na ktorú knihu ste najviac hrdý?

Mám štyri mačky. Nikdy by som si pred nimi nedovolil povedať, ktorú z nich mám najradšej. Tak je to aj s väčšinou  z našich kníh. S každou strávim kus života, niektoré mi robia radosť v čase prípravy, iné majú dobré ohlasy, ďalšie sa zas dobre predávajú. Niekedy z jednej knihy vznikne edícia a tá potom žije niekoľko rokov. Život bežnej knihy trvá približne rok-dva. Najväčšiu radosť mám z kníh, o ktorých som presvedčený, že sú vynikajúce a majú dobrý ohlas, ale čo ma najviac teší, že aj ľudia si ich kupujú. Také sú knihy Jula Satinského, Jána Roznera, Žo langerovej a ďalších.
Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Sedem dní do pohrebuZdieľať

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 8 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Frantisek
Frantisek
02.08.2016
Reagovať
Bravo

Po dlhsiom case som sa viacmenej nahodou dostal k Slovenskej literature, konkretne k tomuto titulu. Kniha si ma hned ziskala a pocitujem k autorovi hlboky respekt. Prekvapila ma kvalita textu, ktory sa mne osobne cital velmi dobre, co sa zial prelozit neda. Ano, zistil som, ze Slovensko ma velky potencial kvalitnych a relativne malo znamych autorov, prepacte tie klise. Co povedat o knihe ako takej? Snad len to, ze ju treba zazit.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Mária
Mária
20.01.2015
Reagovať
Krásny zážitok

Po prečítaní knihy Noc po fronte, som dlho zháňala jeho ďalšiu knihu Sedem dní do pohrebu. Pán Rozner vedel vynikajúco opísať svoje myšlienky, pocity tak, že ich čitateľ prežíva s ním. Pre neho typickým spôsobom nás vtiahne do časov v ktorých žil, pracoval, zachytil v nich kus histórie spoločnosti možno lepšie ako by ich opísal historik. Ešte vo mne bude dlho doznievať to čo som práve dočítala, ten krásny pocit, to ako som mu priala aby sa pohreb vydaril bez zbytočných komplikácií, ktoré nakoniec boli, a ktoré sa dúfam už v tejto spoločnosti nikdy nebudú opakovať. Sme malý národ, musíme byť hrdý na každú osobnosť, ktorá je pre nás prínosom. Na Zorku nezabudneme nikdy.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Ing. A. Brodňanová
Ing. A. Brodňanová
08.01.2014
Reagovať
Sedem dní do pohrebu

Som rada, že táto kniha sa stala aj predlohou na scenár pre divadelnú hru tohoto istého názvu. A teší ma aj skutočnosť, že konečne RTVS uviedla Sedem dní do pohrebu" na obrazovke, herci Martinského komorného divadla boli excelentní a neostali nič dlžní povesti kvality divadelníctva na Slovensku. Viem, že mám písať o knihe, ale samovzdelávanie sa dá robiť návštevou divadla, ktoré robí ten správny výber! Žiadne oplzlosti, vráťme sa k realite slušnosti a spravodlivosti, ale hlavne neprestaňme sa vzdelávať a neustále na sebe pracovať. Každý má slobodu výberú, na čo vynaloží peniaze! Naši predkovia vraveli: Čo vieš, to Ti nikto nevezme!

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Iveta Schneiderova
Iveta Schneiderova
26.07.2013
Reagovať
Názor čitateľa

Ján Rozner mi priblížil pomery v dobe, o ktorej som vedela len to, že som žila šťastné detstvo. Je dobré poznať súvislosti cez život zaujímavých ľudí.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Plepo
Plepo
14.12.2010
Reagovať
Názor čitateľa

Veľmi silná, no smutná kniha, ktorá v plnej nahote zobrazuje odpornú dobu začiatku tzv. normalizácie. Ide o autobiografický text, ktorý je cenný aj v tom, že aktérov toho mrzkého času menuje pravými menami (Husák + stádo kolaborujúcich známych “umelcov”). Rozner bol o 13 mladší manžel známej prekladateľky Zory Jesenskej (o.i. preložila väčšinu Dostojevského a Shakespearea, každý, kto má rád literatúru, sa s ňou musel stretnúť – viac než 20 tisíc strán umeleckého prekladu!). Patrila do slávnej martinskej rodiny Jesenských. Po angažovaní sa proti okupácii Rusmi po 1968 upadla do nemilosti režimu spolu s manželom, hoci (na rozdiel od Roznera) bola predtým členka KSS. Zomrela na rakovinu 21.12.1972. Pochovaná bola 28.12.72. Týchto smutných 7 vianočných dní Rozner vybavuje pohreb a prevoz na Národný cintorín do MT, spomína na ženu, na dielo, na celú tú dobu, na nemorálnosť či nenormálnosť “normalizátorov”, na prízemný ľudský strach…, či dumá o budúcom živote bez svojej najbližšej opory… Dobré. Roznerovi nakoniec povolili v 1976 odísť do Mníchova, kde aj v r. 2006 takmer zabudnutý zomrel. Takto knihu charakterizoval Kornel Földvári: “Sedem dní do pohrebu je nielen pozoruhodný autobiografický román, ale zároveň otrasné svedectvo o perverznej dobe, kde bola nepriateľom i mŕtva. Kde sa pokúšali cenzurovať dokonca smútočný prejav neohrozeného profesora Felixa, ktorý po ňom prestal byť vysokoškolským pedagógom a kde už účasť na Jesenskej pohrebe mohla stáť existenciu. Mali by si ho povinne prečítať všetci, čo dodnes smútia za mliekom po dve koruny či za tučnými preferenčnými honorármi pre angažovanú socialistickú tvorbu.”

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (6)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Silvia Sameková
Silvia Sameková
22.05.2010
Reagovať
Výborná kniha

Najväčšiu silu majú výpovede, pocity, skúsenosti tých, ktorí sa nederú vpred a nepresviedčajú všetkých o svojej pravde. 7 dní do pohrebu je kniha, ktorú ja označujem ako "tichú", ale o to viac pravdivejšiu a nástojčivejšiu. Nedejú sa v nej žiadne prevratné udalosti, len plynie život... A preto si ju veľmi cením. Spolu s Ursinyho Mojou milou pani a Zo Langerovej Vtedy v Bratislave patrí podľa môjho názoru medzi najlepšie.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (0)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Peter Pavlac
Peter Pavlac
28.02.2010
Reagovať
Dôležitá literatúra

Zdá sa, že konečne nastáva čas, keď sa pohľady na TABU našej nedávnej minulosti konečne začínajú objavovať s nebývale intenzívnym nábojom (napr. Žo Langerová - Vtedy v Bratislave). Nie som fanúšikom subjektívnych výpovedí o dobe, najmä keď akosi prirodzene odrážajú osobné postoje píšúceho, a teda sú často zjednodušujúce, dokonca účelové... možno je Roznerova sila práve vo zvláštnej apatii a rezignácii, ktorá sprevádza celú knihu a jeho spomínanie... s dávkou smutného humoru, múdreho a výpovedného... o deformáciách, ktorými sme si určovali a určujeme našu súčasnú realitu...

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
MT
MT
21.02.2010
Reagovať
výborné čítanie

...po niekoľkých dlhých rokoch som sa opäť dostala k slovenskej literatúre a veru,lepší tip som ani dostať nemohla.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Martin Klepáč
Martin Klepáč
20.01.2010
Reagovať
Kniha má obrovskú výpovednú hodnotu

Táto kniha stojí za prečítanie. Nie je to kniha, ktorá sa číta ľahko, treba pri nej dosť rozmýšľať. Bol by som veľmi rád keby sa niekto z ešte žijúcich postáv tejto knihy ozval a priblížil život Jána Roznera Zory Jesenskej podrobnejšie.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Hľadanie zmyslu života
Naša cena: 8,89 € (ušetríte 11%)
Len málo kníh zanechá v čitateľovi taký silný dojem ako kniha Hľadanie zmyslu života. Autor, svetoznámy neurológ a psychiater Viktor E. Frankl, ju...
Zaslepená
Naša cena: 6,60 € (ušetríte 26%)
Keď sa Liliana odsťahuje od rodičov do svojho prvého bytu, plná nádejí začína novú životnú etapu. Bez záväzkov, bez akýchkoľvek problémov, iba so...
Zaslepená
Naša cena: 6,60 € (ušetríte 26%)
Keď sa Liliana odsťahuje od rodičov do svojho prvého bytu, plná nádejí začína novú životnú etapu. Bez záväzkov, bez akýchkoľvek problémov, iba so...
Pablo Escobar
Naša cena: 9,70 € (ušetríte 30%)
Vynikajúci dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši...
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Hľadanie zmyslu života
Viktor E. Frankl
Naša cena: 8,89 €
Po otřesech
Haruki Murakami
Naša cena: 4,50 €
Kultura rozumu a vůle
Břetislav Kafka
Naša cena: 12,02 €
Zločin v Čechách
Miroslav Houdek
Naša cena: 12,46 €
Svoboda v exilu
Tändzin Gjamccho
Naša cena: 15,13 €
Ayahuasca aneb tanec s bohy
Jiří Kuchař
Naša cena: 7,99 €
Golda
Elinor Burkettová
Naša cena: 12,75 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 12,26 €
Naša cena: 11,31 €
Naša cena: 9,41 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Dievča vo vlaku
Paula Hawkins
Naša cena: 6,76 €
Harry Potter a Prekliate dieťa (Kniha 8)
J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Naša cena: 14,39 €
Diabol v zrkadle
Juraj Červenák
Naša cena: 9,56 €
Trhlina
Jozef Karika
Naša cena: 10,32 €
V ľudskej koži
Jørgen Brekke
Naša cena: 11,01 €Uč sa z písania, rovnako ako sa učíš z čítania. (Lord Acton)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 333 264,29 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička