Knihy
E-knihy

Prvá smrť v rodine

Marenčin PT, 2009
Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2009

Debutová zbierka príbehov, v ktorých dominujú medziľudské vzťahy, predovšetkým intímne vzťahy milenecké a rodinné, najmä komplikovaný vzťah dcéry s otcom. Hrdinkou príbehov je mladé dievča, ktoré musí čeliť komplikovaným životným situáciám...

Čítaj viac

9,41 €

Bežná cena Bežne 9,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Debutová zbierka príbehov, v ktorých dominujú medziľudské vzťahy, predovšetkým intímne vzťahy milenecké a rodinné, najmä komplikovaný vzťah dcéry s otcom. Hrdinkou príbehov je mladé dievča, ktoré musí čeliť komplikovaným životným situáciám. Dôležitými a často sa opakujúcimi motívmi sú telo, jeho premeny, ba až popieranie vlastného tela, duševné poruchy, smrť či sexuálna a sociálna fóbia. Poviedky plné napätia a tajomna sa často končia prekvapivou pointou.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Prvá smrť v rodine - Ivana Dobrakovová
Urobíme všetko, čo sa dá - Eva Borušovičová
18,27 €
Ušetríte 1,58 €

Recenzie, kritiky

Vypísať sa z psychózy, hoci by aj bola vymyslená

Na dobrý slovenský román čakám ako na spasenie, no kolená by som autorovi či autorke vybozkávala aj za kvalitnú novelu. A ako tak čakám, s nádejou čítam aj tie poviedky. Napríklad prvotinu Ivany Dobrakovovej Prvá smrť v rodine. Vôbec nie je márna.

Naopak, je uhrančivá, najmä tým, že hranice medzi jednotlivými poviedkami akoby boli len nakreslené, prípadne akoby text bol len formálne členený na kratšie úseky. Aj to členenie akoby malo hlavne ten význam, aby si čitateľ nemyslel, že autorka je celkom, bezo zvyšku, stotožniteľná so subjektmi hrdiniek, hrdinov alebo rozprávača/rozprávačky svojej vlastnej knihy. Že teda nie je dočista schizoidný pisateľ, ktorý treští aj v skutočnom živote. Alebo... že by predsa? Pozrime sa na to pekne po poriadku.

Faktom je, že Dobrakovovej poviedky sú plné psychotických stavov, bludov, vízií, akútnych depresií, ale i manických fáz, zablokovanej či potlačenej sexuality, smrti (otca, dieťaťa, seba, anonymného člena rodiny). Je v nich aj trocha násilia, sklonov k sebadeštrukcii, pár naturalistických opisov choroby, stavov fyzického či duševného postihnutia, hysterickej paralýzy a predsa... predsa sú napísané triezvo, realisticky a zdanlivo NORMÁLNE.


Celú recenziu Márie Ferenčuhovej nájdete na www.inland.sk

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
192
Hmotnosť
300 g
Rok vydania
2009
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Marenčin PT
Rozmer
130×200 mm
ISBN
9788081140075
Naše katalógové číslo
64782

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

12 hodnotení

9
1
2
0
0

beki
19.8.2013
Vynikajúce ...
Čím dlhšie som čítala, tým viac ma poviedky vťahovali do deja. Sú napísané naturalisticky fascinujúco a boli mi blízke dobou i konkrétnym prostredím, v ktorom sa odohrávali. Zaujali ma ľudské strachy, nádeje a prežívania, ktoré sú v knihe tak silno vyjadrené.
Čítaj viac
Monika
2.8.2011
UF !
Prva poviedka ma tak dostala, ze som prestala sliapat do pedalov na stacionarnom bicykli. A potom to islo rychlo. Kazdy dalsi pribeh ma vcucol tam, kde autorka chcela aby som bola. Bystre, pritazlive, prekvapive, originalne. Vrele odporucam. Fakt.
Čítaj viac
alma malak
8.10.2010
Ivana Dobrokovová
bude raz bezpochyby patriť medzi slovenskú spisovateľskú elitu...

výber jej poviedok, napísané s toľkou ľahkosťou a umnou eleganciou, gradovateľným dejom a nepatetickým koncom ma dostali...

a idem si rovno kúpiť a prečítať i jej prvý román Bellevue, som zvedavá ako sa tam poposavala s charaktermi postáv a ako vôbec prehupla do iného formátu, čo nemusí byť tak evidentné...
Čítaj viac
Monika I.
25.9.2010
Názor čitateľa
Ivanka Dobrakovova je skvela a podla mna este na slovenskom kniznom trhu nedocenena prekladatelka, ale jej vlastna tvorba, no co dodat, trochu zaostava. Povedala by som ze sa vo svojich poviedkach vybera svojou vlastnou cestou a to jednotlivo v poviedke za poviedkou. Avsak oplati sa precitat.
Čítaj viac

Ivana Dobrakovová (nar. 1982, Bratislava) vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo na filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Debutovala zbierkou poviedok Prvá smrť v rodine, s ktorou sa dostala do finále ceny Anasoft litera a získala literárnu cenu Jána Johanidesa. Poviedky publikovala v novinách, časopisoch a antológiách na Slovensku aj v zahraničí. Je laureátkou literárnych súťaží Poviedka 2008 a Jašíkove Kysuce 2007. Prekladá z francúzštiny a taliančiny. Za preklad Ruského románu od Emmanuela Carrèra získala prémiu poroty Ceny Jána Hollého. Žije v Turíne.

Čítaj viacPodľa čoho vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Keď sme začínali, začiatkom 90. rokov, realizoval som si svoje „detské“ sny: predovšetkým som chcel byť vydavateľom. Knihy, ktoré som vtedy robil, boli „fajnové“, vyšperkované, bibliofílie, ...atď. Bola to zvláštna doba, kedy vzniklo množstvo malých, nezávislých vydavateľstiev a každé prinieslo niečo nové.

Vo veľkej miere výber titulov závisel od viac-menej náhodných stretnutí so zaujímavými ľuďmi, ktorí ponúkali zaujímavé témy: Hanzi Albrecht, Selma Steinerová, Egon Bondy, Agneša Kalinová, Fedor Malík, Jano Štrasser, Tomáš Janovic, Július Satinský, Milan Lasica a ďalší. A bolo tu tiež napojenie na francúzsku literatúru cez otca: Alain Robbe-Grillet, staršie preklady Afreda Jarryho, Paula Valéryho a ďalších. Postupne začali vznikať edície – najslávnejšia z nich je asi Bratislava-Pressburg, kde vyšlo takmer 90 titulov v náklade vyše 400 000 kusov, ale aj knihy o víne, edícia pamätí, objavil som zaujímavú severskú beletriu. Takmer denne prichádza nejaký rukopis: niektoré sú hotové texty, niektoré treba pracne prerábať, väčšina končí v koši. Mám rád knihy s pridanou hodnotou. Pri výbere titulu zaváži osobnosť autora.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Oficiálne bolo vydavateľstvo založené koncom 90. rokov, ale všade uvádzam, že to bolo na Mikuláša v roku 1993, kedy som vydal prvú knihu – Zlé myšlienky od Paula Valéryho. Mal som vtedy malú počítačovú firmu, ktorá sa volala Prístrojová technika, kde som si popri bežnej práci, viac-menej ako hobby začal vydávať knihy. Firma sa po desiatich rokoch rozpadla, partneri sa rozišli. Ja som si ponechal názov – značku a vydavateľsto. Dodnes mám s tým názvom problém, treba ho vysvetľovať a zdôvodňovať, aj keď nie je o nič bizarnejší ako napríklad Naše vojsko, či Družstevní práce – čo boli mimochodom kedysi vynikajúce vydavateľstvá. Naposledy sa vydavateľstvo transformovalo v roku 2007, kedy doňho vstúpil môj syn s nevestou a odvtedy sa voláme Marenčin PT, spol. s r. o. Sme rodinná firma, kde pracujú prakticky všetky generácie.

Na ktorú knihu ste najviac hrdý?

Mám štyri mačky. Nikdy by som si pred nimi nedovolil povedať, ktorú z nich mám najradšej. Tak je to aj s väčšinou  z našich kníh. S každou strávim kus života, niektoré mi robia radosť v čase prípravy, iné majú dobré ohlasy, ďalšie sa zas dobre predávajú. Niekedy z jednej knihy vznikne edícia a tá potom žije niekoľko rokov. Život bežnej knihy trvá približne rok-dva. Najväčšiu radosť mám z kníh, o ktorých som presvedčený, že sú vynikajúce a majú dobrý ohlas, ale čo ma najviac teší, že aj ľudia si ich kupujú. Také sú knihy Jula Satinského, Jána Roznera, Žo langerovej a ďalších.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Prvá smrť v rodine - Ivana Dobrakovová
Urobíme všetko, čo sa dá - Eva Borušovičová
18,27 €
Ušetríte 1,58 €

„Sú knihy z ktorých sa o všetkom dozviete, ale nič nepochopíte.“

Johann Wolfgang Von Goethe