popis
Zóna nadšenia
Zona nadsenia (Jozef Banas)

Zóna nadšenia   

Dramatický príbeh priateľstva a lásky (1968 - 2008)

Jozef Banáš  ·  Vydavateľstvo: Kelion, 2008
VYPREDANÉ
Bežná cena: 9,92 €
Naša cena: 9,42 €
Ušetríte:5% (0,50 €)
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Tento titul je, žiaľ, vypredaný (Čo to znamená?).

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 396 strán
 • brožovaná väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj vo vydaní z roku 2012
Po bestselleri "Idioti v politike" prichádza Jozef Banáš s príbehom, ktorý napísal život. Slovák Jozef sa krátko pred inváziou vojsk Varšavského paktu do Československa v auguste 1968, zoznámi s Nemcom Thomasom a Ukrajinkou Sašou. Saša s úprimným úmyslom prichádza ako príslušníčka okupačnej armády pomôcť Slovákom a Čechom v boji s kontrarevolúciou, Thomas sa angažuje v Nemecku v študentskej revolte. Invázia však priateľstvo Jozefa a Thomasa a lásku Jozefa a Saši rozdelí, stretnú sa za neuveriteľných okolností až po tridsiatich siedmych rokoch. Čitateľ sa stretáva s postavami reálneho politického života – Husák, Dubček, Biľak, Brežnev, Honecker, Krenz, Gorbačov, Juščenko, Havel. S väčšinou z nich sa autor osobne stretol. Čitateľ sa neubráni slzám pri čítaní dojemných scén na jednej, a humorných scén z čias reálneho socializmu, na strane druhej.

Bývalý politik a diplomat (pôsobil v Nemecku a v Rakúsku) spôsobom "da Vinciho kódu", na pozadí strhujúceho príbehu priateľstva a lásky, šokujúco úprimne popisuje svoje skúsenosti s domácou a zahraničnou politikou, diplomaciou a tajnými službami. Po trojročnej spolupráci medzinárodného tímu z Nemecka, Rakúska, Ukrajiny a Slovenska, pod vedením slovenského autora, vznikla historická freska, o akú sa na Slovensku doposiaľ nikto nepokúsil.

Fotografia na titulnej strane: Ján Lörincz

Nech sa páči, navštívte webovú stránku Jozefa Banáša!

Podrobnosti

 • Počet strán: 396 strán
 • Väzba: brožovaná väzba
 • Rozmer: 147×205 mm
 • Hmotnosť: 450 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 8096972319
 • Rok vydania: 2008
 • Naše katalógové číslo: 48731
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Zaradené v kategórii

Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: Zóna nadšeniaZdieľať

Recenzie, kritiky

Prvé ohlasy na rukopis

Banáš je frajer. Zvládol so cťou a čistým štítom súboje mladosti, dospelosti, rodiny, politiky, lásky i nenávisti. Myslel som si, že ho poznám dobre, ale až v románe „Zóna nadšenia“ som ho spoznal dokonale. Nezvyčajne odvážne sa „vyzliekol z duše i tela“ a šokujúco otvorene priblížil svoje dramatické skúsenosti s vysokou domácou i medzinárodnou politikou, diplomaciou či tajnými službami. Tento román postaví na nohy mnohých a nie všetci budú autorovi po jeho prečítaní tlieskať.
Juraj Soviar, novinár a textár

Nepochybujem, že Banášov román „Zóna nadšenia“ sa okamžite dostane do pozornosti čitateľskej verejnosti a stane sa „zónou pripomenutia a zamyslenia sa“ nad nedávnym obdobím. Mladí čitatelia, ktorí sa o našej nedávnej minulosti dozvedajú málo, sa prostredníctvom dramatického príbehu dozvedia mnoho historických faktov. Krutá pravda ľudských osudov v románe vyráža dych a neraz je ťažké ubrániť sa dojatiu. Našťastie je tu „banášovský“ humor, ktorý nás rozplače od smiechu. Poznám Jozefov príbeh, časť z neho sme prežívali spolu a viem, že je autentický. Aj keď priateľstvo a láska napokon prehrávajú boj s neľútostnou realitou, verím, že čitatelia budú knihu čítať rovnako ako ja – na jeden dúšok.
Juraj Migaš, diplomat, veľvyslanec

Mal som šestnásť a trávil som s priateľmi príjemný neskorý večer vo viedenskom Prátri, keď sa ako požiar rozšírila správa, že vojská Varšavskej zmluvy vstúpili do Československa. Zastavia sa na hranici s Rakúskom? – bola naša najčastejšia otázka. Najsilnejší dojem z mojej prvej návštevy Československa v roku 1974, boli sklonené hlavy a zamračené tváre Čechov a Slovákov. Málokto sa usmieval, režim polámal ľuďom chrbtice. Horor! Absolvoval som viac ako sto ciest do vašej krajiny v totalitných časoch a pri prechádzaní hranice – železnej opony som mal vždy na tele husiu kožu. Štátna bezpečnosť moje pobyty takmer dokonale monitorovala až do takých detailov, koľko vína či piva som kde vypil. Presne, ako to popisuje môj priateľ Jozef Banáš, s ktorým som sa zoznámil v roku 1978. Hoci sme boli zdanlivo na rôznych stranách barikády, uvedomoval som si, že to nemal ľahké, Tlačové stredisko v Bratislave bolo tiež monitorované štb. Jozef v zložitej situácii kľučkoval so cťou tak, ako to popisuje v románe.
Ako prvý Rakúšan som mal možnosť strihať ostnatý drôt neďaleko Bratislavy. Mrazivý pocit pri prechádzaní miestami, kde bola kedysi hranica, mi však dodnes ostal. Už sa ho asi do konca života nezbavím. Jozef ten pocit nemal, cestovať nemohol vôbec.
Tento dokumentárny román je napísaný spôsobom „da Vinciho kódu“, historicky verne a dôsledne. Príbeh nás vtiahne do udalostí, ktoré písali dejiny strednej Európy. Ľudia na Slovensku, ale i za hranicami ho budú čítať jedným dychom. Mali by si ho prečítať najmä mladí, aby vedeli, čo ich rodičia žili a aby ten ostnatý drôt, ktorého kus mám stále doma, bol pre nich varovaním.
Franz Eder, novinár, Viedeň

Brilantný pokus o rekonštrukciu jednej historickej éry. Príbeh je nesmierne autentický, na nič sa nehrá a ukazuje život v tej najčistejšej podobe. Netradičná kombinácia reálnej politiky a dramatických osudov jeho hrdinov, robí z tohto románu jedinečné dielo, ktoré sa oplatí čítať znovu a znovu. Autor si zaslúži rešpekt a uznanie, v takejto forme a rozsahu sa na Slovensku o čosi podobné nikto nepokúsil.
Pavol Paška, predseda NR SR

Pevne verím, že tento román budú čítať ľudia aj v Nemecku, Česku, Rusku, Ukrajine a v iných krajinách. Je to príbeh Európy, ktorý nás zjednocuje.
Thomas Angermann, mediátor, Berlín

Autor vytvoril sugestívny a čitateľsky atraktívny obraz nášho nedávneho života. V súčasnej slovenskej literatúre práve takéto dielo chýbalo.
Anton Baláž, spisovateľ

Po dočítaní románu som sa zhlboka nadýchol a hlavou mi prebehlo jediné – táto kniha otrasie každým. Doposiaľ som nečítal svedectvo doby napísané tak napínavo a zároveň nonšalantne. Kniha je odvážna a z pohľadu autora až sebazničujúco otvorená. Nedá sa jej neveriť. Toto mohol napísať len človek, ktorý to prežil.
Martin Čukan, politológ, poslanec MsZ Handlová

Som presvedčený, že Banáš sa do diplomacie ešte vráti, ale na druhej strane sa teším, že ju na čas opustil a po „Idiotoch v politike“ napísal „Zónu nadšenia.“
Ľubomír Feldek, spisovateľ

Som fascinovaný bravúrnym prepojením reálnych udalostí a postáv s románovým príbehom. Ďakujem Jozefovi Banášovi za pútavé čítanie a pripomenutie kľúčových rokov nášho života i našich najnovších dejín.
Peter Kollárik, manažér

Bipolárny život v bipolárnom svete skončil, ale je dobré, že Banáš nám ho pripomína. Táto kniha by mala byť povinným čítaním.
Pavol Kuljaček, vojenský pridelenec, politik

Dúfajme, že „zóna nadšenia“ odišla definitívne do histórie, a že sa spoločenská schizofrénia viac nezopakuje ani v nových dobových kostýmoch, symboloch a terminológii. Veď nádej zomiera posledná, a kto je bez viny, nech hodí kameňom.
Ivan Laluha, politik, historik

Hoci sa autor dal na tenký ľad a niekedy sype soľ do nezacelených rán, viem, že kniha poletí svetom a bude šíriť modlitbu: „Aby už nikdy nebolo tak, ako bolo vtedy. Amen“
Jozef Mikloško, politik, spisovateľ

Keby tento román Banáš publikoval o desať rokov skôr, s nadšením by som si ho prečítal ako povinnú literatúru na stredoškolských hodinách dejepisu, literatúry či občianskej náuky.
Matej „Sajfa“ Cifra, moderátor

Ukážka z knihy

Prvé úryvky z knihy

O chvíľu sa dvere v Dubčekovej kancelárii rozleteli opäť. Vošli vyšší dôstojníci KGB. Nižší plukovník si napochytro odškrtal zoznam prítomných vysokých činiteľov KSČ. „Beriem vás pod svoju ochranu.“ Chránení boli ozaj dobre. Každý z nich mal na zátylku odistený samopal.

. . .

Prezident Spojených štátov Johnson spokojne nalial po odchode sovietskeho veľvyslanca Dobrynina obom spolupracovníkom whisky. „Od zajtrajšieho dňa vymení sovietska invázia v Československu našu akciu vo Vietname na titulných stránkach svetových médií. Na zdravie, páni!“

. . .

O tom, že na nádvorí Patologického ústavu lekárskej fakulty na Albertově sa zišlo asi desať tisíc študentov, sa prezident republiky Gustáv Husák dozvedel z vysielania Slobodnej Európy. ‚Ešte dobre, že sme to prestali rušiť, inak by som nevedel, čo sa v krajine, kde som prezidentom, deje...’ pomyslel si a sarkasticky sa usmial.

. . .

„Povedzte tomu chudákovi,“ stratil nervy Baláž, „že to bola jeho posledná šanca. Povedzte...

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 19 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Palo Macalák
Palo Macalák
28.08.2015
Reagovať
Názor čitateľa

Nijaká spoločnosť nie je dokonalá. Ľudia robia chyby a málokto si ich prizná. Najhoršie však je, ak niekto robí chyby opakovane, či skôr úmyselne. Ubližuje nielen svojmu okoliu, ale celej spoločnosti. Keď žila moja stará mama, hovorievala" politika je panské huncútstvo". Je to trvalá pravda. Nespokojenci aj dnes vykrikujú" tak bežte na ulicu a štrngajte kľúčmi, ako v 89-tom". Spomínam si na generálny štrajk v auguste 1968, keď nám ktorýsi deň presne napoludnie na Partizánskej ulici v Banskej Bystrici zvonili plechové budíky , ako protest proti okupácii. Mal som jedenásť rokov a kriedou sme písavali na steny v azbuke Počemu? Neskôr ,ako stredoškolák som rád počúval Krylovky a piesne iných autorov, ktorí boli "zakázaní". Zakázaní boli výtvarníci, spisovatelia, herci, sťahovali sa filmy, celkove upadala kultúra. Bola to divná doba, ale ak si niekto myslí, že tá dnešná je normálna, mýli sa. Kto si ale primerane nastaví latku nárokov, nepotrebuje sa zavaliť matériou, ktorá skôr dusí, ako teší, hoci si človek občas pošomre, v podstate má spokojný život. Nemám právo ani vzdelanie kritizovať, či chváliť román pána Banáša. Ako fajnšmeker som si v niektorých momentoch v nej zamlsal , ale začiatok čítania, rozbeh ,bol zlý. Začiatok knihy som horko ťažko lúskal až po pobyt autora v Kyjeve . Potom som knihu odložil na dlhý predlhý čas do poličky až "dozrel ". Po knihe som siahol skoro po dvoch rokoch. Kniha bol dar, ktorý sa nepatrilo odvrhnúť a hlavne takýmto spôsobom ! Záložka v Kyjeve na mňa čakala a opäť som začal lúskať a čoraz rýchlejšie. Kniha bola ako dozretý orech, ktorú som mal v sebe na tri hlty. Sú chvíle, keď je ten správny čas a siahnete po tej správnej knihe ,kde v deji ožijú aj vaše spomienky na dobu, ktorú mnohí preklínajú a iní chvália. Na prvomájové sprievody sme sa tešievali pre lacné a chutné nanuky, voľno a zábavu. Zamestnancom ponúkali šéfovia alkohol zadarmo , deťom vo firmách fúkali balóny a rozdávali sladkosti. Chodieval som pravidelne s rodinou do kostola, kariéra bola v háji, zahraničie končievalo Maďarskom, či Poľskom. Čierne more v Bulharsku mi zamietli , pre neangažovanosť, ale mňa a moje šťastie to netrápilo. Kto žil alebo sa naučil žiť skromne,dokázal a dokáže byť šťastný a dnes.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Pes Flakaty
Pes Flakaty
22.02.2015
Reagovať
nechytilo ma to

Neviem, aký zmysel má vynucovať kvorum 150 znakov pre recenziu. Niekedy vie jediné slovo vystihnúť vec lepšie, než sto súvetí. Snáď už je znakov dosť .. navrhujem hlúpe minimum pre komentár zrušiť.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Jana
Jana
06.12.2013
Reagovať
táto kniha ma k sebe priklincovala

Som "Husákovo dieťa na chvoste", moc si na túto dobu nepamätám, bola som v tom čase malá, tak som chcela vidieť aj iný pohľad, ako len pohľad mojich rodičov...keď som knihu otvorila, zatvorila som ju, až na konci. Bola so mnou na toalete, aj som s ňou varila :-) výborná a vrelo odporúčam...

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Blanka Kliková
Blanka Kliková
15.08.2013
Reagovať
Povinná literatúra

Výborná kniha, nevedela som sa od nej otrhnúť ani pri chôdzi po schodoch. Mala by byť zaradená do povinnej literatúry stredných škôl a gymnázii. Už len preto, že toto téma je obecne tabuizované, nikto o tom nechce hovoriť, ani rodičia vlastným deťom (česť výnimkám) Súčasná mládež, ale deti 80.-tych rokov sa o tejto dobe dozvedá / učí iba suché frázy, im nič nehovoriace udalosti, dátumy, štatistiky. Pri četbe tejto knihy by mali možnosť prežiť aspoň niečo z tej doby a istotne by aj lepšie pochopili svojich rodičov, či starých rodičov žijúcich v tej dobe.
Ďakujem pánovi Banášovi za túto knihu, za možnosť konečne sa niečo dozvedieť po tej ľudskej stránke. Lebo dejiny nie sú iba dátumy, vodcovia, revolúcia a vojny, ale hlavne sú to ľudia, ktorí to prežívajú.
Ďakujem.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Jana Pagáčová
Jana Pagáčová
28.05.2013
Overený nákup Reagovať
Názor čitateľa

Výborne napísané, uveriteľné a smutnokrásne.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Miroslav Marcinek
Miroslav Marcinek
25.05.2013
Reagovať
Zóna dobrého čítania

Odtrhnúť sa od tejto knihy je naozaj ťažké. Tá kniha je vlastne o nás.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Viera Rajčanová
Viera Rajčanová
07.05.2013
Reagovať
Som nadšená

Krásny návrat do mojej mladosti.Veľmi reálne opísaný rok 1968.Pri čítaní som si zaspomínala na udalosti z augusta 1968 a veru, nebolo mi veselo. Autor túto udalosť zachytáva pútavo, celý dej je zaujímavý, preto túto knihu odporúčam aj mladým, ktorí nemôžu vedieť z učebníc , ako to bolo za socializmu.odporúčam aj knihu Zastavte Dubčeka!, ktorá je tiež veľmi zaujímavá a dej, ktorý je zrejme pravdivý, ma veľmi zaujal, mnoho som sa dozvedela o tých časoch a o Rusku.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Pavel Kvasna
Pavel Kvasna
07.05.2013
Overený nákup Reagovať
Moja Kniha roka 2012

Sprítomnil som si nie dávnu minulosť.
A občas som sa dozvedel aj pozadie niektorých udalostí,
o ktorých som nemal predstavu.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
20.12.2012
Reagovať
Názor čitateľa

No už dávno som nečítal takú dobrú knihu. Odporučil mi ju kamarát. A neobanoval som bolo to perfektné čítanie. Odporúčam každému kto má záujem o literatúru faktu.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (0)  
Nahlásiť recenziu
Mariana Farkasová
Mariana Farkasová
25.04.2012
Reagovať
Výborná ...

Tak toto je už moja tretia kniha od pána Banáša, je jednoducho výborná. Síce som ju neprečítala jedným dychom (len preto že má viac strán, je náročnejšia a zároveň plní vzdelávaciu úlohu, ), ale to neznamená že ma nebavila, práve naopak, fakt jej tlieskam. Narodila som sa v roku 1979, nežná revolúcia prešla len tak ľahko okolo môjho detského veku a ruská okupácia v roku 1968 už ani nehovorím :-). Doslova som hltala tieto informácie. Kniha je napísaná veľmi pútavou formou. Páčilo sa mi všetko, nemám k ničomu výhrady. Ja som nenáročný čitateľ. Mám rada knihy napísané podľa skutočnej udalosti, či sú už z arabského sveta, chudobnej Afriky, no nepohrdnem ani svetovými alebo československými dejinami. Odporúčam ju všetkým čitateľom!

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (0)  
Ďalej odporúčam: Kód 9, Sezóna potkanov, Cudzie dcéry, Fatwa, Červené sárí, Slzy púšte, Umlčená, Medzi odtieňmi sivej, Prodaná, Židovka
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Hľadanie zmyslu života
Naša cena: 8,89 € (ušetríte 11%)
Len málo kníh zanechá v čitateľovi taký silný dojem ako kniha Hľadanie zmyslu života. Autor, svetoznámy neurológ a psychiater Viktor E. Frankl, ju...
Zaslepená
Naša cena: 6,60 € (ušetríte 26%)
Keď sa Liliana odsťahuje od rodičov do svojho prvého bytu, plná nádejí začína novú životnú etapu. Bez záväzkov, bez akýchkoľvek problémov, iba so...
Zaslepená
Naša cena: 6,60 € (ušetríte 26%)
Keď sa Liliana odsťahuje od rodičov do svojho prvého bytu, plná nádejí začína novú životnú etapu. Bez záväzkov, bez akýchkoľvek problémov, iba so...
Pablo Escobar
Naša cena: 9,70 € (ušetríte 30%)
Vynikajúci dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši...
Vypredané

Titul je vypredaný, zatiaľ sa nechystá dotlač, preto nie je možné ho objednať.
(Čo to znamená?)

Zadajte svoju e-mailovú adresu a budeme Vás informovať hneď ako vyjde. (Čo to znamená?)

Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Hľadanie zmyslu života
Viktor E. Frankl
Naša cena: 8,89 €
Po otřesech
Haruki Murakami
Naša cena: 4,50 €
Kultura rozumu a vůle
Břetislav Kafka
Naša cena: 12,02 €
Golda
Elinor Burkettová
Naša cena: 12,75 €
Ayahuasca aneb tanec s bohy
Jiří Kuchař
Naša cena: 7,99 €
Vďačnosť
Oliver Sacks
Naša cena: 10,84 €
Milton H. Ericson
Jeffrey K. Zeig, W. Michael Munion
Naša cena: 12,46 €
Ďalšie knihy od autora
Naša cena: 11,31 €
Naša cena: 9,41 €
Naša cena: 8,58 €
Naša cena: 11,31 €
Naša cena: 12,26 €
Naša cena: 12,26 €
Naša cena: 8,46 €
Naša cena: 6,28 €
Naša cena: 14,22 €
Naša cena: 5,23 €
všetky knihy
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Smrť na druhom brehu
Dominik Dán
Naša cena: 10,36 €
Nie som básnik
Peter Expl0ited Altof
Naša cena: 5,87 €
V ľudskej koži
Jørgen Brekke
Naša cena: 11,01 €
Montessori - Aktivity pre deti
Naša cena: 12,37 €
Dievča vo vlaku
Paula Hawkins
Naša cena: 6,76 €Spisovateľ sa musí rozhodnúť buď pre talent, alebo pre peniaze. Keď vám talent dopomôže k peniazom, v tej chvíli vám peniaze odpomôžu od talentu. (J. Steinbeck)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 333 175,49 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička