Knihy
E-knihy
9,42 €

Bežná cena Bežne 9,92 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Po bestselleri "Idioti v politike" prichádza Jozef Banáš s príbehom, ktorý napísal život. Slovák Jozef sa krátko pred inváziou vojsk Varšavského paktu do Československa v auguste 1968, zoznámi s Nemcom Thomasom a Ukrajinkou Sašou. Saša s úprimným úmyslom prichádza ako príslušníčka okupačnej armády pomôcť Slovákom a Čechom v boji s kontrarevolúciou, Thomas sa angažuje v Nemecku v študentskej revolte. Invázia však priateľstvo Jozefa a Thomasa a lásku Jozefa a Saši rozdelí, stretnú sa za neuveriteľných okolností až po tridsiatich siedmych rokoch. Čitateľ sa stretáva s postavami reálneho politického života – Husák, Dubček, Biľak, Brežnev, Honecker, Krenz, Gorbačov, Juščenko, Havel. S väčšinou z nich sa autor osobne stretol. Čitateľ sa neubráni slzám pri čítaní dojemných scén na jednej, a humorných scén z čias reálneho socializmu, na strane druhej.

Bývalý politik a diplomat (pôsobil v Nemecku a v Rakúsku) spôsobom "da Vinciho kódu", na pozadí strhujúceho príbehu priateľstva a lásky, šokujúco úprimne popisuje svoje skúsenosti s domácou a zahraničnou politikou, diplomaciou a tajnými službami. Po trojročnej spolupráci medzinárodného tímu z Nemecka, Rakúska, Ukrajiny a Slovenska, pod vedením slovenského autora, vznikla historická freska, o akú sa na Slovensku doposiaľ nikto nepokúsil.

Fotografia na titulnej strane: Ján Lörincz

Nech sa páči, navštívte webovú stránku Jozefa Banáša!
Čítaj viac

Recenzie, kritiky

Prvé ohlasy na rukopis

Banáš je frajer. Zvládol so cťou a čistým štítom súboje mladosti, dospelosti, rodiny, politiky, lásky i nenávisti. Myslel som si, že ho poznám dobre, ale až v románe „Zóna nadšenia“ som ho spoznal dokonale. Nezvyčajne odvážne sa „vyzliekol z duše i tela“ a šokujúco otvorene priblížil svoje dramatické skúsenosti s vysokou domácou i medzinárodnou politikou, diplomaciou či tajnými službami. Tento román postaví na nohy mnohých a nie všetci budú autorovi po jeho prečítaní tlieskať.
Juraj Soviar, novinár a textár

Nepochybujem, že Banášov román „Zóna nadšenia“ sa okamžite dostane do pozornosti čitateľskej verejnosti a stane sa „zónou pripomenutia a zamyslenia sa“ nad nedávnym obdobím. Mladí čitatelia, ktorí sa o našej nedávnej minulosti dozvedajú málo, sa prostredníctvom dramatického príbehu dozvedia mnoho historických faktov. Krutá pravda ľudských osudov v románe vyráža dych a neraz je ťažké ubrániť sa dojatiu. Našťastie je tu „banášovský“ humor, ktorý nás rozplače od smiechu. Poznám Jozefov príbeh, časť z neho sme prežívali spolu a viem, že je autentický. Aj keď priateľstvo a láska napokon prehrávajú boj s neľútostnou realitou, verím, že čitatelia budú knihu čítať rovnako ako ja – na jeden dúšok.
Juraj Migaš, diplomat, veľvyslanec

Mal som šestnásť a trávil som s priateľmi príjemný neskorý večer vo viedenskom Prátri, keď sa ako požiar rozšírila správa, že vojská Varšavskej zmluvy vstúpili do Československa. Zastavia sa na hranici s Rakúskom? – bola naša najčastejšia otázka. Najsilnejší dojem z mojej prvej návštevy Československa v roku 1974, boli sklonené hlavy a zamračené tváre Čechov a Slovákov. Málokto sa usmieval, režim polámal ľuďom chrbtice. Horor! Absolvoval som viac ako sto ciest do vašej krajiny v totalitných časoch a pri prechádzaní hranice – železnej opony som mal vždy na tele husiu kožu. Štátna bezpečnosť moje pobyty takmer dokonale monitorovala až do takých detailov, koľko vína či piva som kde vypil. Presne, ako to popisuje môj priateľ Jozef Banáš, s ktorým som sa zoznámil v roku 1978. Hoci sme boli zdanlivo na rôznych stranách barikády, uvedomoval som si, že to nemal ľahké, Tlačové stredisko v Bratislave bolo tiež monitorované štb. Jozef v zložitej situácii kľučkoval so cťou tak, ako to popisuje v románe.
Ako prvý Rakúšan som mal možnosť strihať ostnatý drôt neďaleko Bratislavy. Mrazivý pocit pri prechádzaní miestami, kde bola kedysi hranica, mi však dodnes ostal. Už sa ho asi do konca života nezbavím. Jozef ten pocit nemal, cestovať nemohol vôbec.
Tento dokumentárny román je napísaný spôsobom „da Vinciho kódu“, historicky verne a dôsledne. Príbeh nás vtiahne do udalostí, ktoré písali dejiny strednej Európy. Ľudia na Slovensku, ale i za hranicami ho budú čítať jedným dychom. Mali by si ho prečítať najmä mladí, aby vedeli, čo ich rodičia žili a aby ten ostnatý drôt, ktorého kus mám stále doma, bol pre nich varovaním.
Franz Eder, novinár, Viedeň

Brilantný pokus o rekonštrukciu jednej historickej éry. Príbeh je nesmierne autentický, na nič sa nehrá a ukazuje život v tej najčistejšej podobe. Netradičná kombinácia reálnej politiky a dramatických osudov jeho hrdinov, robí z tohto románu jedinečné dielo, ktoré sa oplatí čítať znovu a znovu. Autor si zaslúži rešpekt a uznanie, v takejto forme a rozsahu sa na Slovensku o čosi podobné nikto nepokúsil.
Pavol Paška, predseda NR SR

Pevne verím, že tento román budú čítať ľudia aj v Nemecku, Česku, Rusku, Ukrajine a v iných krajinách. Je to príbeh Európy, ktorý nás zjednocuje.
Thomas Angermann, mediátor, Berlín

Autor vytvoril sugestívny a čitateľsky atraktívny obraz nášho nedávneho života. V súčasnej slovenskej literatúre práve takéto dielo chýbalo.
Anton Baláž, spisovateľ

Po dočítaní románu som sa zhlboka nadýchol a hlavou mi prebehlo jediné – táto kniha otrasie každým. Doposiaľ som nečítal svedectvo doby napísané tak napínavo a zároveň nonšalantne. Kniha je odvážna a z pohľadu autora až sebazničujúco otvorená. Nedá sa jej neveriť. Toto mohol napísať len človek, ktorý to prežil.
Martin Čukan, politológ, poslanec MsZ Handlová

Som presvedčený, že Banáš sa do diplomacie ešte vráti, ale na druhej strane sa teším, že ju na čas opustil a po „Idiotoch v politike“ napísal „Zónu nadšenia.“
Ľubomír Feldek, spisovateľ

Som fascinovaný bravúrnym prepojením reálnych udalostí a postáv s románovým príbehom. Ďakujem Jozefovi Banášovi za pútavé čítanie a pripomenutie kľúčových rokov nášho života i našich najnovších dejín.
Peter Kollárik, manažér

Bipolárny život v bipolárnom svete skončil, ale je dobré, že Banáš nám ho pripomína. Táto kniha by mala byť povinným čítaním.
Pavol Kuljaček, vojenský pridelenec, politik

Dúfajme, že „zóna nadšenia“ odišla definitívne do histórie, a že sa spoločenská schizofrénia viac nezopakuje ani v nových dobových kostýmoch, symboloch a terminológii. Veď nádej zomiera posledná, a kto je bez viny, nech hodí kameňom.
Ivan Laluha, politik, historik

Hoci sa autor dal na tenký ľad a niekedy sype soľ do nezacelených rán, viem, že kniha poletí svetom a bude šíriť modlitbu: „Aby už nikdy nebolo tak, ako bolo vtedy. Amen“
Jozef Mikloško, politik, spisovateľ

Keby tento román Banáš publikoval o desať rokov skôr, s nadšením by som si ho prečítal ako povinnú literatúru na stredoškolských hodinách dejepisu, literatúry či občianskej náuky.
Matej „Sajfa“ Cifra, moderátor

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
396
Hmotnosť
450 g
Rok vydania
2008
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Kelion
Rozmer
147×205 mm
ISBN
8096972319
Naše katalógové číslo
48731

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,7 / 5

122 hodnotení

109
4
4
1
4

Najužitočnejšie recenzie

Monika Jakubeczová
Monika Jakubeczová
5
6.1.2011
Hnevám sa na takých spisovateľov, ktorí píšu excelentne.
Hnevám sa, lebo kvôli nim chodím spať až nadránom,
hnevám sa, lebo sa ich kniha nedá zložiť a kvôli tomu musím odkladať svoju súrnu prácu,
hnevám sa, lebo po každej ich knihe nedočkavo siaham po ich ďalšej...a moja práca sa zase len odďaluje,
a keď už všetko čo napísali prečítam, tak sa naozaj hnevám, prečo nemajú napísaných viac takých úžasných kníh!
Pán Banáš, jednoznačne patríte na popredne miesta tých spisovateľov, na ktorých sa hnevám :-)
Pán Banáš, Vašu knihu Zona nadšenia som si nechávala na dovolenkové dni, a dobre som spravila, lebo som ju naozaj nevedela zložiť. Čítavala som ju do rana 05.00 hod. a hnevala som sa na každého, kto ma vyrušil pri čítaní poobede a v inom čase :-)
Som hlboko presvedčená, že ak by Vaše knihy pán Banáš preložili do angličtiny, mali by sme na Slovensku autora celosvetových bestsellerov. Prajem Vám to, lebo píšete naozaj excelentne!
Ďakujem a gratulujem!
Čítaj viac
Zbyněk
1
3.1.2009
Nechci psát kritiku, na to se necítím fundovaný, pouze svůj názor. Je mi 54, rok 68 rok jsem zažil sice jako 14 letý, ale v Praze. 25 let jsem hrál v rockové kapele /několikrát zákaz/ a moc dobře vím, co komunisti dokázali. Po přečtení knihy jsem dospěl k názoru, že autor žil někde jinde nebo že Slovensko bylo jiný stát už tehdy. Kniha je špatná. Špatná obsahem, literární úrovní, obsahuje několik věcných chyb a věřím tomu, že jí nevěří ani pan Banáš. Co můžeme chtít od člověka, který po své politické dráze napíše Idioty v politice. Teď je dělá ze svych čtenářů.
Zbyněk
Čítaj viac
Palo Macalák
28.8.2015
Názor čitateľa
Nijaká spoločnosť nie je dokonalá. Ľudia robia chyby a málokto si ich prizná. Najhoršie však je, ak niekto robí chyby opakovane, či skôr úmyselne. Ubližuje nielen svojmu okoliu, ale celej spoločnosti. Keď žila moja stará mama, hovorievala" politika je panské huncútstvo". Je to trvalá pravda. Nespokojenci aj dnes vykrikujú" tak bežte na ulicu a štrngajte kľúčmi, ako v 89-tom". Spomínam si na generálny štrajk v auguste 1968, keď nám ktorýsi deň presne napoludnie na Partizánskej ulici v Banskej Bystrici zvonili plechové budíky , ako protest proti okupácii. Mal som jedenásť rokov a kriedou sme písavali na steny v azbuke Počemu? Neskôr ,ako stredoškolák som rád počúval Krylovky a piesne iných autorov, ktorí boli "zakázaní". Zakázaní boli výtvarníci, spisovatelia, herci, sťahovali sa filmy, celkove upadala kultúra. Bola to divná doba, ale ak si niekto myslí, že tá dnešná je normálna, mýli sa. Kto si ale primerane nastaví latku nárokov, nepotrebuje sa zavaliť matériou, ktorá skôr dusí, ako teší, hoci si človek občas pošomre, v podstate má spokojný život. Nemám právo ani vzdelanie kritizovať, či chváliť román pána Banáša. Ako fajnšmeker som si v niektorých momentoch v nej zamlsal , ale začiatok čítania, rozbeh ,bol zlý. Začiatok knihy som horko ťažko lúskal až po pobyt autora v Kyjeve . Potom som knihu odložil na dlhý predlhý čas do poličky až "dozrel ". Po knihe som siahol skoro po dvoch rokoch. Kniha bol dar, ktorý sa nepatrilo odvrhnúť a hlavne takýmto spôsobom ! Záložka v Kyjeve na mňa čakala a opäť som začal lúskať a čoraz rýchlejšie. Kniha bola ako dozretý orech, ktorú som mal v sebe na tri hlty. Sú chvíle, keď je ten správny čas a siahnete po tej správnej knihe ,kde v deji ožijú aj vaše spomienky na dobu, ktorú mnohí preklínajú a iní chvália. Na prvomájové sprievody sme sa tešievali pre lacné a chutné nanuky, voľno a zábavu. Zamestnancom ponúkali šéfovia alkohol zadarmo , deťom vo firmách fúkali balóny a rozdávali sladkosti. Chodieval som pravidelne s rodinou do kostola, kariéra bola v háji, zahraničie končievalo Maďarskom, či Poľskom. Čierne more v Bulharsku mi zamietli , pre neangažovanosť, ale mňa a moje šťastie to netrápilo. Kto žil alebo sa naučil žiť skromne,dokázal a dokáže byť šťastný a dnes.
Čítaj viac
Pes Flakaty
Pes Flakaty
22.2.2015
nechytilo ma to
Neviem, aký zmysel má vynucovať kvorum 150 znakov pre recenziu. Niekedy vie jediné slovo vystihnúť vec lepšie, než sto súvetí. Snáď už je znakov dosť .. navrhujem hlúpe minimum pre komentár zrušiť.
Čítaj viac
Jana
6.12.2013
táto kniha ma k sebe priklincovala
Som "Husákovo dieťa na chvoste", moc si na túto dobu nepamätám, bola som v tom čase malá, tak som chcela vidieť aj iný pohľad, ako len pohľad mojich rodičov...keď som knihu otvorila, zatvorila som ju, až na konci. Bola so mnou na toalete, aj som s ňou varila :-) výborná a vrelo odporúčam...
Čítaj viac
Blanka Kliková
15.8.2013
Povinná literatúra
Výborná kniha, nevedela som sa od nej otrhnúť ani pri chôdzi po schodoch. Mala by byť zaradená do povinnej literatúry stredných škôl a gymnázii. Už len preto, že toto téma je obecne tabuizované, nikto o tom nechce hovoriť, ani rodičia vlastným deťom (česť výnimkám) Súčasná mládež, ale deti 80.-tych rokov sa o tejto dobe dozvedá / učí iba suché frázy, im nič nehovoriace udalosti, dátumy, štatistiky. Pri četbe tejto knihy by mali možnosť prežiť aspoň niečo z tej doby a istotne by aj lepšie pochopili svojich rodičov, či starých rodičov žijúcich v tej dobe.
Ďakujem pánovi Banášovi za túto knihu, za možnosť konečne sa niečo dozvedieť po tej ľudskej stránke. Lebo dejiny nie sú iba dátumy, vodcovia, revolúcia a vojny, ale hlavne sú to ľudia, ktorí to prežívajú.
Ďakujem.
Čítaj viac
Viera Rajčanová
Viera Rajčanová
7.5.2013
Som nadšená
Krásny návrat do mojej mladosti.Veľmi reálne opísaný rok 1968.Pri čítaní som si zaspomínala na udalosti z augusta 1968 a veru, nebolo mi veselo. Autor túto udalosť zachytáva pútavo, celý dej je zaujímavý, preto túto knihu odporúčam aj mladým, ktorí nemôžu vedieť z učebníc , ako to bolo za socializmu.odporúčam aj knihu Zastavte Dubčeka!, ktorá je tiež veľmi zaujímavá a dej, ktorý je zrejme pravdivý, ma veľmi zaujal, mnoho som sa dozvedela o tých časoch a o Rusku.
Čítaj viac
Mariana Farkasová
25.4.2012
Výborná ...
Tak toto je už moja tretia kniha od pána Banáša, je jednoducho výborná. Síce som ju neprečítala jedným dychom (len preto že má viac strán, je náročnejšia a zároveň plní vzdelávaciu úlohu, ), ale to neznamená že ma nebavila, práve naopak, fakt jej tlieskam.
Narodila som sa v roku 1979, nežná revolúcia prešla len tak ľahko okolo môjho detského veku a ruská okupácia v roku 1968 už ani nehovorím :-). Doslova som hltala tieto informácie. Kniha je napísaná veľmi pútavou formou. Páčilo sa mi všetko, nemám k ničomu výhrady.
Ja som nenáročný čitateľ. Mám rada knihy napísané podľa skutočnej udalosti, či sú už z arabského sveta, chudobnej Afriky, no nepohrdnem ani svetovými alebo československými dejinami. Odporúčam ju všetkým čitateľom!
Čítaj viac

Jozef Banáš - Slovenský spisovateľ, politik, diplomat, topmanažér. Narodil sa 27.9.1948 v Bratislave, kde dodnes žije a tvorí. Manželka Mária (1952) je známa slovenská výtvarníčka (keramická plastika) s ktorou má dve dcéry Máriu Zinburgovú (1974), Adelku (1980) a vnučku Natali. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave, odbor zahraničný obchod (1972), pracoval ako topmanažér v zahraničnom obchode (Chirana export Piešťany), leasingu (Reiffeisen – Tatraleasing), priemysle (Reemtsma Hamburg – Slovak International Tabak). V rokoch 1983 – 1988 bol tlačovým atašé na československom veľvyslanectve v Nemeckej demokratickej republike a po nežnej revolúcii(1989) bol v rokoch 1990 – 1992 československým vyslancom v Rakúsku. V roku 2002 bol zvolený za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za liberálnu stranu ANO. V parlamentnej diplomacii dosiahol významné úspechy, keď sa stal prvým poslancom v histórii, ktorý bol v jednom funkčnom období vedúcim dvoch stálych delegácií NR SR – pri Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a Parlamentnom zhromaždení NATO, kde ho v Benátkach v roku 2004 zvolili ako prvého Slováka v histórii za viceprezidenta. Literárna kritika označila Jozefa Banáša za muža, ktorý naskočil na vlak slovenskej literatúry v plnej rýchlosti rovno do lokomotívy. V roku 2007 napísal prvý bestseller Idioti v politike. „Ponúkol som text priateľovi vydavateľovi, ktorý sa bál ísť do rizika. Založil som si teda s manželkou vlastné vydavateľstvo Kelion a knihu vydal. Do konca roka 2011 sa predalo cez tridsať tisíc výtlačkov. Priateľ vydavateľ si dnes búcha hlavu do steny...“ Písal od roku 1978 popri svojich zamestnaniach, profesionálne sa písaniu venuje od roku 2006. Populárny moderátor a novinár Marián Leško o ňom povedal: „Banášova prvá profesionálna päťročnica bola úspešnejšia ako ktorákoľvek sovietska päťročnica od čias Stalina. Rok 2007 – bestseller Idioti v politike, 2008 – bestseller Zóna nadšenia, 2009 – bestseller Zastavte Dubčeka!, 2010 – bestseller Kód 9, 2011 – bestseller Sezóna potkanov. Z nich boli Zóna nadšenia, Kód 9 a Zastavte Dubčeka preložené do češtiny, poľštiny a nemčiny. Zóna nadšenia získala v roku 2008 v čitateľskej ankete Knižnej revue titul kniha roka a v roku 2011 sa dostala do finále nemeckej literárnej ceny Johanna Gottfrieda Seumeho. Román Zastavte Dubčeka! obdržal výročnú cenu SC PEN za rok 2009. Je to bilancia päťročnice, ktorou sa nemôže pochváliť žiadny slovenský spisovateľ.“ „Najmenej“ sa predalo z románu Zastavte Dubčeka! (16 tisíc), najviac z románov Kód 9 a Sezóna potkanov, viac ako 33 tisíc. V prepočte na počet obyvateľov by sa Banášove knihy predávali v USA v číslach od 900. tisíc do 1,8 milióna. Literárna kritika ho prirovnáva k autorom, ako Dan Brown a Paolo Coelho. Banáš ku spomínaným autorom pridáva ako vzor Angličana Kena Folleta. Viac informácií o Jozefovi Banášovi získate na jeho webovej stránke.

Čítaj viac