Knihy
E-knihy

Slovenské národné povstanie 1944

Vydavateľstvo
Slovart, 2008

Povstanie v roku 1944 sa ako symbol antinacistického odporu zaradilo medzi nekritizovateľné otázky povojnového politického a spoločenského života na Slovensku. Historik Martin Lacko ponúka na túto udalosť nový pohľad...

Čítaj viac

16,10 €

Bežná cena Bežne 16,95 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Povstanie v roku 1944 sa ako symbol antinacistického odporu zaradilo medzi nekritizovateľné otázky povojnového politického a spoločenského života na Slovensku. Historik Martin Lacko ponúka na túto udalosť nerozlučiteľne spätú s našimi dejinami nový pohľad. Pri písaní vychádzal zo zachovaných správ účastníkov povstania i ďalších historických prameňov. Publikácia obsahuje fotografie z partizánskeho života aj mapy povstaleckého územia.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
223
Hmotnosť
630 g
Rok vydania
2008
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
170×245 mm
ISBN
8080855758
Naše katalógové číslo
47136

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,8 / 5

69 hodnotení

56
11
2
0
0

René Pavlík
8.1.2014
Názor čitateľa
Konečne pravda, aj keď opatrná. Čakám na knihu, ktorá pravdivo a komplexne opíše život v 1. SR. V ktorej bude zhodnotené úsilie jej zakladateľov, každodenný život občana, pomery do vypuknutia SNP a následné dôsledky. Z práve počítanej knihy je zrejmé, že mnoho ľudí vstúpilo do povstania na základe dezinformácií, povstanie nebolo slovenské, ale československé, že sa vo svojom dôsledku pričinilo o zánik vlastného štátu Slovenského národa. V civilnej zložke - partizánskej - mali hlavné slovo sovietski velitelia, v armádnej čechoslovakisti. V pozadí stál Beneš. Očakávania aktívnych účastníkov sa naplnili iba v malej časti. Je "také slovenské", že historici ktorí celé desaťročia písali bludy o SNP ešte aj dnes bez hanby vystupujú na verejnosti. Je "také slovenské", že politici, ktorí sa pod povstanie podpísali neboli žiadnym spôsobom potrestaní.
Z publikácie vyplýva, že SNP nebolo ani slovenské, ani národné. Že vypuklo nepripravené, nekoordinované a nezabezpečené. Malo priamu príčinu v obsadení územia nemeckou armádou, deportovaní odzbrojených vojakov, deportovaní Židov, množstva trestov smrti. Každý kto si knihu prečíta má možnosť posúdiť čo 29. augusta oslavujeme.
Čítaj viac
Dedo Blažov
11.2.2013
Názor čitateľa
Keď vypuklo Povstanie,mal som päť rokov a býval som v Brezne teda v centre Povstania.Zažili sme veľa ťažkých dní,ba aj mesiacov..Je pozoruhodné,že tieto udalosti mi utkveli čiastočnne v pamäti,aj keď na niektoré neskoršie si nepamätám.Samozrejme,že som si nemohol z týchto detailov vytvoriť obraz o SNP,ale čítal som doslova všetko,čo mi na túto tému "prišlo pod ruku" a počúval rozprávanie priamych účastníkov.Kniha M.Lacku je podľa môjho názoru vyváženým hodnotením tejto nesporne význemnej udalosti v histórii Slovenska.Nebudem polemizovať s niektorými názormi autora ktoré ,akoby nebrali dostatočne do úvahy medzinárodnú situáciu,v ktorej sa Slovensko nachádzalo a akú rolu v nej hralo. Ale je to len nepodstatná osobná pripomienka,veď ďalší vývoj udalostí ukázal,že vývoj histórie nie je priamočiary.
Čítaj viac
Andrej Bohuš
Andrej Bohuš
28.12.2012
Názor čitateľa
Fantastická objektívna publikácia nezaťažená komunistickou propagandou posledných 60-tich rokov. Určite odporúčam prečítať každému, aj keď sa o história toľko nezaujíma. Je napísaná veľmi pútavým a pritom historicky presným spôsobom.
Čítaj viac
Peter Šimurka
Peter Šimurka
16.9.2012
Vďaka Martinovi Lackovi
Túto knihu by si mal prečítať každý. Martin Lacko napísal knižku tak pútavo, že človek až neverí, že ide o literatúru faktu. Skutočne odporúčam číta sa veľmi dobre.
Čítaj viac
Majo
7.9.2012
Pochvala
Skvelý, reálny a hlavne ničím neovplyvnený pohľad na SNP, táto knižka ma presvedčila kúpiť si aj ostatné knihy od Lacka
Čítaj viac
Andrej Kostúr
Andrej Kostúr
18.4.2012
Názor čitateľa
Vynikajúci a reálny pohľad na povstanie. Som veľmi rád, že sa konečne našiel niekto, kto veci pravdivo popísal. Odporúčam prečítať.
Čítaj viac
lajbach
lajbach
5.2.2011
Názor čitateľa
aj keď moja prvá kniha o povstaní, myslím že napísaná dobre..
Čítaj viac
Juraj Jančovič
Juraj Jančovič
1.12.2010
Názor čitateľa
Veľmi dobre napísaná kniha o povstaní, jej pohľad je až zarážajúco reálny a teda kritický. Vrelo odporúčam.
Čítaj viac
Marek Lakatos
Marek Lakatos
27.4.2010
Názor čitateľa
Vynikajúca kniha od historika nezaťaženého ani ľudáckou ani komunistickou minulosťou. Naozaj nový a kritický pohľad na najvýznamnejšiu udalosť našich moderných dejín.

Nič nie je čierne ani biele.
Čítaj viac

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 25 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Čítaj viac