Knihy
E-knihy

Po stopách tatranských názvov

Nový pohľad na minulosť našich veľhôr

Pripravujeme
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Matice slovenskej, 2018

Prozaik Anton Marec vo viacerých projektoch prepája literárnu erudíciu s dôvernou, hĺbkovou znalos-ťou regionálnych dejín a dejinných osobností najmä z jeho domovskej oblasti Tatier a Spiša. Využil to napríklad (okrem iných publikácií) v povesťových...

Čítaj viac

10,36 €

Bežná cena Bežne 10,90 €

Ušetríte 5%

Pripravujeme,
k dispozícii bude 30.11.2018

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Prozaik Anton Marec vo viacerých projektoch prepája literárnu erudíciu s dôvernou, hĺbkovou znalos-ťou regionálnych dejín a dejinných osobností najmä z jeho domovskej oblasti Tatier a Spiša. Využil to napríklad (okrem iných publikácií) v povesťových zbierkach Hnali sa veky nad hradbami (2000), Tat-ranské povesti (2002), Spišské povesti (2004), ako aj v diele beletrizovanej literatúry faktu Tatranské siluety (2007) a v publikácii Spišské nomen omen (2017), v ktorej sa pokúsil podať nový, originálny pohľad na pôvod názvov jednotlivých miest a obcí Spiša, vychádzajúci zo starej terminológie nemec-kých kolonistov, ktorí prichádzali na Slovensko od 13. storočia a v podtatranskej oblasti vytvorili silnú komunitu, ktorá sa venovala predovšetkým baníckemu podnikaniu.

Na uvedené, čitateľsky pomerne úspešné a kritikou pozitívne prijaté diela má nadviazať predkladaný projekt zo žánra literatúry faktu. Obsah a štruktúra rukopisu sú rámcované názvami jednotlivých lokalít Vysokých Tatier. Autor fundovane pátra po „príbehoch“ jednotlivých lokálnych názvov, využívajúc pri-tom dôkladnú znalosť tatranských reálií a prístup, ktorú úspešne použil v diele Spišské nomen omen. Odôvodnene spochybňuje zaužívané názory o pôvode niektorých názvov. Keďže nejde o odbornú publikáciu, čitateľovi neservíruje hotové riešenia, ale nabáda uvažovať a podáva indície, ktoré často smerujú k prekvapivým, objavným zisteniam, z ktorých mnohé zaiste časom vstúpia aj do prác oficiálnej etymológie.

Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Väzba
pevná väzba
ISBN
9788081152764
Naše katalógové číslo
442003
Rozmer
148×210 mm
Rok vydania
2018
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Matice slovenskej

Recenzie

„Kvety a knihy sú pre mnohých práve tak nevyhnutné, ako denný chlieb.“

Honoré de Balzac