Knihy
E-knihy

Havran v kávomate

Pars Artem, 2018
Vydavateľstvo
Pars Artem, 2018

Tajomná Ráchel Noa sa ako prízrak vynára z internetového sveta, aby priniesla svoju vášnivú výpoveď o živote, láske a smrti. Hoci zatiaľ publikovala poéziu iba na Facebooku, jej básne...

Čítaj viac

11,91 €

Bežná cena Bežne 12,50 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

11,91 €

Viac o knihe

Tajomná Ráchel Noa sa ako prízrak vynára z internetového sveta, aby priniesla svoju vášnivú výpoveď o živote, láske a smrti. Hoci zatiaľ publikovala poéziu iba na Facebooku, jej básne prezrádzajú, že na scénu slovenskej poézie vkročilo zvláštne stvorenie.

Jej debutová zbierka Havran v kávomate, je presne ako káva. Silná. Niekedy až príliš. Neznesiteľne úprimná, no zároveň neodolateľná tou zvláštnou arómou, akú má v sebe nezameniteľná osobnosť.

Kniha vznikla výberom z viac ako desaťročnej tvorby a odzrkadľuje rôzne chute života, atmosféry, nádeje aj sklamania, ktoré Ráchel prežila za tento čas. Vnútorne je členená do troch kapitol, pričom každá z nich obsahuje 33 básní. V prvej kapitole zažijeme opojenie láskou a jej túžbami, v druhej precestujeme s Ráchel , kávou a havranmi celý svet, aby sme v tretej spočinuli pred nevyhnutnosťou osudu. Veľké príbehy sa vždy odohrávajú pred tvárou smrti. Napriek ťaživosti témy lúčenia, dokáže autorka aj sem vniesť mäkkosť a ladnosť. Jej poézia je intímnou spoveďou ženy, ktorá veľa v živote prežila, ale ešte viac dúfa v silu života. Kto je teda Ráchel Noa? Obyčajná žena, bojujúca s obyčajnými neobyčajnosťami života o ktorých nám posiela tajné správy po havranoch. Je presne taká, ako mnohí z nás...Knihu po výtvarnej stránke dotvoril významný český maliar a básnik Ladislav Maria Wagner.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Havran v kávomate - Ráchel Noa
Láska na križovatke - Zuzana Volentierová
20,39 €
Ušetríte 1,01 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
175
Hmotnosť
330 g
Rok vydania
2018
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Pars Artem
Rozmer
160×180 mm
ISBN
9788089939053
Naše katalógové číslo
435565

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

5 hodnotení

5
0
0
0
0

Jana Kuricova
pred štyrmi dňami
Poézia prenikajúca až do DNA
Konečne som si našla čas len pre seba a začítala som sa do poézie Ráchel Noa - Havran V Kávomate. Vyrazila mi dych. Niektoré básne som už poznala z FB a uchvátili ma natoľko, že som proste túto knihu musela mať doma ale samotné zostavenie zbierky, báseň po básní je…...skrátka Havran V Kávomate. Kto to nečíta, nikdy nepochopí. Až teraz si uvedomujem ako má zbierka poézie vyzerať. Samozrejme, na prvom mieste sú samotné básne, ktoré sú v tomto prípade viac ako exkluzívne, aspoň pre mňa, ale ich správne zoradenie, splynutie, im dávajú o to väčšiu silu. Ďakujem, úprimne a z celého srdca za toto dielo autorke a tiež editorke, pretože tá sila, ktorú v sebe táto poézia má, sa dokáže pretaviť do každučkej bunky ľudskej existencie
Čítaj viac
Gudrun
pred štyrmi dňami
Som rada za seba (editorka knihy) aj za autorku, že Vás kniha takto silno oslovila.
Čítaj viac
Pavel Skořepa
27.1.2019
Havran v kávomate: poezie, která nejlépe chutná při kávě
Říká se, že co k má k člověku přijít, se k němu dostane a na samotné cestě vůbec nezáleží. Tato kniha je toho pro mne dostatečným důkazem, kdy první informaci o Ráchel Noa a jejím Havranu jsem přešel s nezájmem, jelikož jsem měl v na konci loňského roku jiné starosti a nepřikládal jsem tomu prakticky žádnou důležitost, abych byl hned v zápětí vyveden ze svého omylu a zmíněná Ráchelina tvorba se na mne vrhla jako hejno Hitchcockových Ptáků a ukázala mi smutnou krásu její tvorby.
I přes všudypřítomný smutek, beznaděj a bolest je v ní obsažena ženská magie lásky. Lásky ženy, která své verše bere jako únik z bezútěšného světa, ve kterém se stala vězněm. Kdy drobnýmu radostmi se snaží vyvážit velkou bolest celého světa a díky samotné tvořivé esenci se to daří. Jako by verše byly samy o sobě prastarými magickými formulemi a samotná kniha, která tak dlouho a bolestivě čekala na svůj zrod, znovu objeveným breviářem.
Děkuji Gudrun a samotné Ráchel, že jsem měl tu čest stát se návštěvníkem tohoto magického světa, ve kterém je ještě více znát tvořivá zvukomalebnost slovanských jazyků, a rád v něm zůstanu dokud to jen bude možné.
A jak sama Gudrun napsala v závěru svě předmluvy, podařilo se mi svou lásku nalézt a i za to vám oběma patří můj dík."
Čítaj viac
Gudrun
pred štyrmi dňami
Skvelé, že nemáme žiadnu jazykovú bariéru. Ďakujeme s autorkou za krásne zhodnotenie!
Čítaj viac
Maroš Bančej
15.12.2018
Poézia bez kompromisov
Literárni teoretici a kritici veľmi opatrne reagujú na fakt, že ďalším výrazným priestorom, v ktorom sa objavuje literatúra, je internet. Najmä sociálne siete sú čoraz viac priestorom, kde sa prezentujú začínajúci, ale aj pokročilí tvorcovia poézie. Tak je to aj v prípade Ráchel Noa, autorky, ktorá po rokoch internetového publikovania náhle „vtrhla“ na slovenskú literárnu scénu svojím debutom Havran v kávomate.
Je fakt, že autorka mala široké a vďačné publikum, rátajúce sa na stovky priaznivcov už na nemenovanej sociálnej sieti. Logicky sa jej preto ujalo nedávno vzniknuté a mimoriadne agilné združenie PARS ARTEM, ktoré vyhľadáva práve internetových autorov , a vydalo jej prvú zbierku, ktorá dokazuje, že na našu básnickú scénu vstúpila originálna autorka so silnou poetikou a svojským videním sveta okolo. Čo je vlastne podstatou básní Ráchel Noa? Je to absolútne ponorenie sa do sveta okolo cez svoje citlivé detektory lásky, nenávisti, viery aj zúfalstva. Svet tejto autorky je dynamický, plný hľadania odpovede na otázku, prečo vlastne žijeme tie svoje životy, často zmierení s falšou, prázdnotou a povrchnosťou.
„Zrada má tisíc tichých tvárí / a prerastie vždy dôveru..“ konštatuje autorka, ktorá bezpečne ovláda nielen voľný, ale aj viazaný verš a vie, ktorú formu kedy použiť. „Niekedy moc trieska po stole z ľudských hláv. / Vtedy akoby som tu nebola/ odchádzam do noci.“ Dočítame sa v ďalšej básni a čitateľ spolu s autorkou prechádza pásmami beznádeje z presily bezduchej spoločnosti okolo, tlaku ktorému sa dá ubrániť iba láskou, snahou hľadať trebárs aj prostredníctvom viery svoje miesto medzi skutočnými blížnymi...“ Posielala som za tebou modlitby a slová / ale vyšmykli sa nebu z ucha.“
Ráchel Noa nie je prvoplánovo optimistická poetka, ale aj jej miestami potemnelý svet je postavený na nádeji, že to svetielko v diaľke je maják nádeje pre ľudí s otvoreným srdcom. A o tom hovorí táto nekaždodenná zbierka poézie, ktorá vás zaručene na chvíľu prenesie do krajiny skutočného umenia a krásna, ktoré sa niekedy maskuje za každodennosť.

Maroš. M. Bančej, spisovateľ, literárny kritik
Čítaj viac
Gudrun
pred štyrmi dňami
Sme poctené, že knihy dostala takúto recenziu od literárneho kritika! Ďakujeme!
Čítaj viac
Štefan
13.12.2018
Poézia s epickým príbehom
Poetka sa vyzlieka doslova do naha, aby sa zahalila do peria havranou. Poézia s veľkým dramatickým nábojom, básne, v ktorých odhaľuje lásky, straty, vzťah k Bohu, chorobu - všetky bolesti a občas aj radosti autorky s neobvyklou poetikou.
Čítaj viac
Gudrun
pred štyrmi dňami
Dúfame, že tých radostí bude postupne pribúdať. Už táto kniha priniesla veľmi pozitívnu energiu! Ďakujeme za záujem!
Čítaj viac
Stefan Ziegler
8.11.2018
Plné vrece emócií
Motto: Márnosť nad márnosť je nechať dušu zarásť básňami.
Vedel som, že napísať recenziu na zbierku básní „Havran v kávomate“ od Ráchel Noa, nebude ľahká úloha. To som ale netušil, aké náročné bude zbierku básní prečítať, pochopiť a hlavne precítiť.

Nie. Nečakajte analýzu poetiky autorky, či jej zaradenie do kontextu súčasnej slovenskej poézie. Význam takejto analýzy zbledol po prečítaní prvých dvoch, aby som nepreháňal, troch básni.

Náročnosť zvládnutia, rozumej pochopenia tohto diela v plnosti, spočíva v tom, že formou je to zbierka básní, v skutočnosti je to ucelený epický príbeh, ktorý síce nie je bežný, ale ani výnimočný. Výnimočné je ale jeho myšlienkové a obrazové bohatstvo. Poézia, ktorá rozpráva príbeh. Aj vďaka tomu, že sa tu spája realistický opis s fantazijným prvkom – niekedy až dadaistickým obrazom - za ktorým nasleduje záver s kladivom po hlave. Po hlave čitateľa. Aby sa nezabudol aj zamyslieť.

Ráchel nás prevádza svojim myšlienkovým životom, nie v časovom rade, ale postupným odkrývaním svojich, bolestí, strát, nerestí, životnej situácie, choroby a vzťahu k Bohu. Pomaly sa odkrýva žena, o ktorej zisťujete, kde bola, kde pila kávu, kto jej ublížil, ako to znáša, ako sa obracia na Boha, ako sa od neho odvracia, kladie otázky (čitateľ nech si na ne sám odpovie). Odhadzuje svoje šaty, a zrazu stojí pred nami odetá do sĺz a havranieho peria. Nie je to optimistická kniha. Hlavne preto, že je plná túžby, strát, nenaplnenosti a lásky. O šťastných dňoch sa píše málo básní. Sú tu faktory nezlúčiteľné s radostným pocitom života, ale prepojené do tvorivej vášne.

Kniha je síce rozdelená do troch kapitol, ktoré sú tematicky vymedzené, ale nemá zmysel popisovať jej jednotlivé časti, dokonca ani uvádzať jednotlivé básne, pretože tvoria prúd jednej rieky. (Hoci väčšina z básni poskytuje dostatok priestoru pre osobitnú recenziu). Jedna vlna sa privalí a v ďalšom okamihu sa stráca, presne tak ako plynie život. Ani v ňom nemáme vymedzený priestor na prestávku. V zbierke sa jednotlivé témy vracajú, zdanlivo tie isté, ako tie vlny, a predsa premenlivé v čase. Aj voda v rieke hučí inak v širokom koryte a inak vo vodopáde. Ale voda zostáva tá istá. Ráchel neustále bojuje s témami – láska, zrada, havran a káva. A so smrťou - havranom. Smrťou zrkadliacou sa v živote. Smrť sa premieta v živote a život v smrti. Hlavne u človeka, ktorý bojuje o svoje zdravie v jednom kroku s volaním po láske. Havran je smrť a kávomat nástroj na pokoj a duševnú vyrovnanosť.

Ešte jedna dôležitá rada. Každú báseň si prečítajte dvakrát. Najprv aby ste nasali jej atmosféru, a potom aby ste sa pohrali s jej časťami. A nečítajte veľa naraz. Nie preto, že by ste sa unavili a básne boli ťažké či náročné na pochopenie. Ak ťažké, tak na prežívanie. Ale aby ste si mohli pri druhom čítaní vychutnať drobné odtiene, ktoré nemusíte na prvý raz postrehnúť. Väčšina básní obsahuje mnoho obrazov a zamyslení, vo farebných odtieňoch. Takto vnímaný výber z poézie Ráchel Noa je obohacujúci pre každého, kto vníma každodennosť v náruči bolesti.

Bolo by nespravodlivé, ak by som zabudol vyzdvihnúť grafickú úpravu knihy. Obal a ilustrácie od Ladislava Mária Wagnera sú jednoducho krásne a tvoria ucelený súbor, celok, ktorý ako upokojujúci prvok nemalou mierou prispieva k výslednému dojmu z tejto knihy.

Poznámka: Medzi dvomi básňami je vhodné si dať dva dúšky dobrej kávy.

Stefan Ziegler
Čítaj viac
Gudrun
pred štyrmi dňami
Áno, zaverečná rada je výborná! Dávkovať pomaly, nemáme sa kam ponáhľať, večnosť nás počká....
Čítaj viac
Lukáš Warner
23.10.2018
Ráchel Noa: Havran v Kávomate
Po prečítaní knihy Havran v kávomate, mi na myseľ ako prvé prišli slová Diega Riveru, ktoré raz použil na odporúčanie obrazov Fridy Kahlo. Dovolím si tieto slová parafrázovať a použiť pre bližšie priblíženie a zároveň aj odporúčanie:

,, Odporúčam ju ako nadšený obdivovateľ jej diela,
zžieravého a nežného,
tvrdého ako oceľ a jemného a ľahkého ako krídla motýľa,
nádherného ako milý úsmev
a hlbokého a krutého ako horkosť života.“

Kniha je debutom autorky, ktorá síce básne už predtým vydávala, ale iba prostredníctvom svojej stránky na facebooku. V knižnej podobe vyšli básne po prvýkrát za podpory a pomoci vydavateľstva Pars Artem a editorky Gudrun. Kniha je kompozične rozdelená do troch kapitol: S dýkou v osude; Havran v kávomate a Nebom nehýb. Pričom každá kapitola má 33 básní. Dokopy teda spolu 99 básní v rozmedzí 175 strán. Na autorkinu prvú knihu je to doslova famózny počet.
Básne, vyjadrujú autorkinu osobnú - vnútornú lyriku, cez ktorú ju máme možnosť spoznať. Jej básne by sa mohli označiť ako smutné hľadanie šťastia na tomto svete. Napriek tomu, že sa v nich nachádza veľa z ľudskej úzkosti, okamihov smútku, ktoré sa striedajú so zábleskami šťastia, lásky a často zachádzajú až do duchovna, resp. náboženstiev. Básne sa nám zdajú bližšie tým, akoby celá kniha vyjadrovala predstavy, idey a pocity svojho tvorcu, pričom nepôsobí ako klišé, nakoľko je kniha zbavená falošnosti, doktrín, konvenčnosti a formálnosti.
Autorkine básne sú ozvláštnené rôznymi trópami a figúrami napr. použitím slangových výrazov, pejoratív a adherentnými expresívnymi prostriedkami, čím je blízka rovnako mladšej generácii čitateľov, ako tej staršej. Nie je to ale žiadna zbierka básní, ktorá by sa mala čítať, takpovediac na jedno posedenie. Na tento fakt ma upozornila samotná editorka. Aby si človek neodniesol len pocit clivoty a melanchóliu. Čo som samozrejme nedodržal. Preto odporúčam, čítať ju pomaly, mohol by som povedať, že po kúskoch ku káve. Práve tým postupným čítaním odhalí človek krásu jednotlivých básní, keď má možnosť a čas zamyslieť sa nad každou jednou.
Okrem samotného obsahu, je kniha aj po výtvarnej stránke na veľmi vysokej úrovni. Ilustroval ju Ladislav Maria Wagner. Všetky ilustrácie sú k danému deju kongeniálne a tak má kniha okrem umelecky literárnej hodnoty, navyše aj tú výtvarnú.
Na záver by som len dodal, že samotné básne a ich sila, Vás určite prinútia prečítať si ich viackrát. A dúfajme, že sa od autorky dočkáme aj ďalšej zbierky básní.
Čítaj viac
Gudrun
pred štyrmi dňami
Prirovnanie k Fride Kahlo je obzvlášť výstižné!!!
Čítaj viac
Erika Nová
Erika Nová
18.10.2018
Ráchel Noa - blízka cudzinka v nás
Knihu som si zadovážila na nedávnom krste v Bratislave a preto ju mám zrejme skôr, ako ostatní čitatelia. Je to krásna, klasická, výpravná kniha. Tvrdá väzba, prebal knihy, kvalitný papier, farebné grafiky od výborného maliara...ale to je len vonkajšia forma (pútavá). Najdôležitejšie je jej vnútro. Básne. Je to zvláštna lyrika, ťažká aj hravá, zasnená aj pragmatická, melancholická, či plná nádeje...nečakané metafory, skvele vypointované závery a obnažujúca až za kosť...je to básnická zbierka, ale ako keby som čítala príbeh ženy...zamilovanej S dýkou v osude, opantanej vôňou kávy a rozlietanej po svete v Havranovi v kávomate, aby som na záver strnula bolesťou z konečnosti našich dní v kapitole Nebom nehýb....Ako to všetko dopadne, to neprezradím...Ale vrelo odporúčam jej prečítanie....To tajomstvo Ráchel Noa je vzrušujúce....
Čítaj viac
Gudrun
pred štyrmi dňami
Ďakujeme za účasť na krste knihy a teší nás s autorkou takáto skvelá recenzia!
Čítaj viac

Kúpte spolu
Havran v kávomate - Ráchel Noa
Láska na križovatke - Zuzana Volentierová
20,39 €
Ušetríte 1,01 €

„Knihy sú mŕvym materiálom, dokiaľ v nás nezasejú niečo, čo v nás vyklíči a prinesie úžitok nášmu okoliu.“

Mahen