Knihy
E-knihy

Na pláži

Slovart, 2007
2-3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2007
Edícia
MM

Ian McEwan majstrovsky zachytáva netradičnú svadobnú noc mladej dvojice, huslistky Florence a čerstvého absolventa univerzity Edwarda. Príbeh, ktorý opisuje jedinú noc v živote čerstvých mladomanželov, postupne odhaľuje charaktery dvojice...

Čítaj viac

9,92 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ian McEwan majstrovsky zachytáva netradičnú svadobnú noc mladej dvojice, huslistky Florence a čerstvého absolventa univerzity Edwarda.

Vypočujte si ukážku z tejto knihy v podaní Zuzany Kaprálikovej:
Príbeh, ktorý opisuje jedinú noc v živote čerstvých mladomanželov, postupne odhaľuje charaktery dvojice, ich až chorobnú slušnosť jedného k druhému, ktorá vedie k vzájomnej neúprimnosti a končí sa katastrofou. Slogan „veci, ktoré jeden druhému nepovieme, môžu od základu zmeniť náš život“ sa nesie celým príbehom. Dej sa odohráva na pozadí autorom vynikajúco vykreslených spoločenských pomerov konzervatívneho Anglicka šesťdesiatych rokov.
Čítaj viac

Recenzie, kritiky

KNIHA Ian McEwan: Na pláži (Juraj Kušnierik), .týždeň

Na pláži Iana McEwana (Georg Diez), Die Zeit

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
172
Hmotnosť
270 g
Rok vydania
2007
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
130×210 mm
ISBN
9788080854089
Naše katalógové číslo
41430

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,2 / 5

60 hodnotení

28
18
11
2
1

Eva Sládeková
8.4.2014
Výborná kniha
Tento titul už nie je žiadna novinka... Moja prvá kniha od autora, ale určite nie posledná.
Kultivovaná novela, a predsa priame rozprávanie... Relax môže byť výborný aj v realistickom literárnom štýle, kde akcent trvá na spojení silný príbeh.
Čítaj viac
m
22.9.2010
Názor čitateľa
Mne nešlo ani tak o tú sexualitu, ako o to, že keď skutočne niečo chceme, treba za to bojovať a biť sa do krvi- ak nám ten človek za to stojí. Na ružiach ustlané nebudeme mať nikdy a je len na nás čo si vyberieme- Každý sme si strojcom vlastného šťastia...
Čítaj viac
robart
robart
21.9.2010
Naozaj...
... boli tie roky také ultrakonzervatívne aj v manželstve? Jednoduchý príbeh s "filmovými čiernobielymi flashbackmi" a príliš rýchlym prechodom do dôchodku postáv ma neoslovil... možno pre pamätníkov :o)
Čítaj viac
josezuna
17.8.2010
v prvom rade o láske

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Áno. Základná pointa je viazaná na svadobnú noc dvoch mladých ľudí, ktorí nemajú žiadnu sexuálnu skúsenosť. Bola taká doba, boli tak vychovaní. No zároveň nám autor otvára nový pohľad na mladých ľudí v Anglicku v čase nástupu Beatles. Lásku je potrebné prijať, len s láskou má náš život plnohodnotný zmysel. Ak sa vzdáme možnosti lásky, budeme si to vyčítať do smrti a môže to mať horšie následky, ako jedná zbabraná svadobná noc. Po prečítaní som presvedčený, že nástup Beatles a celkovo roc n´rollu bola revolúcia v spoločnosti.
Čítaj viac
Marta Fartelová
28.7.2010
Nesplnila moje očakávania
Kniha sa dala čítať, ale nemôžem povedať, že by ma uchvátila. Čakala som asi viac.
Čítaj viac
Soňa Straková
Soňa Straková
23.7.2010
Krásne. Krehké ... to sú slová, ktorá ma napadli po prečítaní knihy

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ale aj veselé a smiešne. Smiala som sa, keď Florence trápili obavy z prvej noci, po tom čo si prečítala v modernej pokrokovej príručke, ktorá mala pomáhať mladým nevestám, určité slová a vety.

Obaja boli mladí, plachí a úplne nevinní. Preto krásne. Príbeh je plný citu a nehy.

Ale najviac sa mi páčila jedna nadčasová myšlienka. Návrh, spočiatku urážlivý nechutný, po rokoch úžasne veľkorysý, obetavý, vyslovený milujúcou osobou.

Odporúčam prečítať. Zvládnete to za 2 - 3 hodiny.
Čítaj viac
ozzy
24.2.2010
Názor čitateľa
Novelu som prečítalô dvakrát a pravdu povediac, pomerne dosť ma šokovalo, akí upätosti a predsudkoch ľudia dokážu prežiť v podstate celý život. A pritom by hrdinom stačilo tak málo a všetko mohlo byť inak. Bohužiaľ, v takýchto situáciách sa určite dosť ľudí nachádza aj dnes.
Čítaj viac
Marek Hudec
4.11.2009
Čo zostáva nedopovedané

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

McEwan ma zaujal už svojou najslávnejšou knihou, Pokánie, ktorá vo mne vyvolala nemalé očakávania vzhľadom na jeho prózu Na pláži. V príbehu odohrávajúcom sa počas jedinej noci je vyvrcholením diela prvá noc dvojice, kde sa obaja snažia splniť sexuálne požiadavky v prvom rade vlastné, práve táto prostredná časť zachytáva problematický typ vzťahu, kde sú si partneri neúprimní a tiež, ako malé, nepodstatné detaily vrcholia do zvädnutia citov. Postavy v knihe sú podobne pasívne ako všetci hrdinovia Murakamiho kníh, avšak na rozdiel od nich si zo svojho konania berú poučenie. McEwan skvelo rozumie vzťahom a jednotlivým nitkám, ktoré sa v slabých momentoch trhajú. Najviac ma však zaujalo, ako sa na konci knihy vyvinulo ponaučenie pre čitateľa v úplne nečakanom duchu....
Čítaj viac
Zuzana Š.
Zuzana Š.
28.7.2009
Názor čitateľa
Táto kniha ukazuje sexualitu cez krátky príbeh mladomanželskej dvojice.
Nech nikoho neodradí , že kniha je len o jednej noci-svadobnej tejto dvojice , pretože prezrádza omnoho viac.
Kniha odráža jednoduchú skutočnosť - to , ako je naša živočíšnosť silno prepojené s našimi životmi. Ako vie ovplyvniť naše vlastnosti , naše konanie , čo všetko dokážeme pre ňu či proti nej konať , ako súvisí s naším šťastím , láskou , sklamaním či strachom .
Príbeh dvojice - ich správanie bolo možno trochu prehnané , najmä správanie mladej dievčiny , aj keď nepopiera realitu.
Myslím si však , že každý našiel v tejto knihe - v príbehu tejto dvojice niečo zo seba.
Čítaj viac
Kamilenka
27.3.2009
Frigidita alebo dôsledok upätosti historického obdobia?

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

V každej recenzii sa dočítame, že ide o príbeh mladej novomanželskej dvojice, Edwarda a Florence, ktorý je rámcovaný ich svadobnou nocou. Dozvieme sa o ich odlišnom zázemí, o ich zoznámení a randení, ktorého nevyhnutným koncom (nevyhnutným preto, čo si zvlášť Edward od manželského stavu sľubuje) je ich svadba. Z prvej noci majú obaja strach, no každý z iného dôvodu. V citovo vyhrotenej situácii potom stačí absencia tých správnych slov/reakcií, a všetko sa končí zlyhaním.

Každá recenzia tiež uvádza, že ich vzťah je poznačený upätosťou ich doby - 60-tych rokov vo Veľkej Británii. Keby sa odohrával o pár rokov neskôr, keď na scénu nastúpili Beatles a deti kvetov, všetko mohlo byť inak. Podľa mňa však ich úplne odlišné vnímanie sexuality súvisí aj s prostým faktom, že ona bola žena a on muž, aj keď u Florence bol jej postoj už extrémny. V miernejšej a menej dramatickej forme sa ich "svadobná noc" možno rutinne opakuje u množstva párov...
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Niet krajších rozprávok než tie, ktoré napíše sám život.“

Hans Christian Andersen