Knihy
E-knihy

Tajní vrahovia

Novinka
Vydavateľstvo
Miloš Hric, 2017

Jednodetstvo, bezdectvo, dvojdetstvo, depopulácia, regulácia pôrodnosti alebo jednodetný systém je niekoľko pojmov pre jav, ktorý v istom období radikálne zasiahol priestor juhu...

Čítaj viac

10,49 €

Bežná cena Bežne 12,49 €

Zľava 16%
platí do 2.12.2017

Predobjednávka. Vychádza 25.11.2017

Odporúčané knihy a kolekcie

Popis knihy

Jednodetstvo, bezdectvo, dvojdetstvo, depopulácia, regulácia pôrodnosti alebo jednodetný systém je niekoľko pojmov pre jav, ktorý v istom období radikálne zasiahol priestor juhu Stredného Slovenska, s dominantne evanjelickým a. v. obyvateľstvom (regióny Novohrad, Hont, Tekov, Gemer-Malohont a iné). Zasiahol ho natoľko, že dôsledky na vyššie uvedený priestor sú zreteľné dodnes, hoci si ich ani neuvedomujeme. Jednodetný systém sa postupne presadzoval v priebehu 19. a kulminoval v počiatočných desaťročiach 20. storočia. Vyvrcholil v súvislosti s hospodárskou krízou v tridsiatych rokov 20. storočia. Mať jedno dieťa bolo v tomto type prostredia nepísaná, no o to pevnejšia norma. Viac detí bolo hanbou aj napriek tomu, že ľudia si uvedomovali riziká, ktoré vzhľadom na charakter zdravotnej starostlivosti a vysokej detskej úmrtnosti boli často pre mnohé rodiny fatálne. Znamenali nezriedka zánik celých rodín, keď jediný potomok zomrel. Racionálne chápaná snaha nedrobiť majetok sa často menila v konkrétne ľudské tragédie a stratu zmyslu života. V takomto kontexte bolo jednodetstvo riešené na stránkach dobovej tlače, v publikáciách, v kázňach evanjelických farárov, alebo v rámci verejných prejavov. Mnohé napovedia aj využívané spojenia v nadpisoch článkov, ako „nákaza jednodetstva“, „morová rana“ alebo prirovnania k „smrteľnej rakovine“. Dôsledky sú dodnes zreteľné v jednotlivých dedinách, ležiacich v priestore, ktorý jednodetstvo postihlo. Ide o celý komplex následkov ako: zmena konfesionálnej štruktúry, kedysi dominantne evanjelických obcí, zmena pôvodného rázu dedín vrátane tradícií a folklórnych prejavov, vyľudnenie priestoru, a v dôsledku neho zánik množstva fár a škôl, ktoré boli baštami slovenského národného a kultúrneho života. Prejavilo sa to aj na vizuálnej stránke dedín a tradičnej architektúry. Najprv, ako rodiny vďaka manželstvám detí – jedináčikov – bohatli, prejavilo sa to aj na priestorovo i výzdobou veľkorysejšej architektúre, ktorá o niekoľko rokov neskôr začala vplyvom straty obyvateľov pustnúť a degradovať.

Kniha „Tajní vrahovia“ prináša dva pohľady na jednodetstvo. Prvým je umelecký pohľad Samuela Činčuráka, spisovateľa, ktorí v tomto prostredí žil, dôverne ho poznal a preto si ho dovolil kritizovať i za tú cenu, že po vydaní jeho diela sa na neho znesie (a skutočne aj zniesla) vlna kritiky a dotknutých reakcií. Odborný pohľad na problematiku prináša odborná štúdia historika Jána Aláča. Cieľom štúdie je identifikovať príčiny, dôsledky a špecifiká problematiky, ale i podoby dobovej reflexie tejto problematiky, ktorým doteraz nebola príliš venovaná pozornosť. Poslednou časťou knihy je štúdia Júliusa Lomenčíka o bohatej literárnej činnosti „gazdu Činčuráka“ – ako ho volali jeho súčasníci.
Čítaj viac
Kúpte výhodne spolu
Tajní vrahovia - Samuel Činčurák
Vojna - Samuel Činčurák
Ušetríte 2,70 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
160
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Miloš Hric
Väzba
pevná väzba
ISBN
9788097211219
Naše katalógové číslo
291556
Rozmer
170×240 mm
Predbežný dátum vydania
25.11.2017

Recenzie

Kúpte výhodne spolu
Tajní vrahovia - Samuel Činčurák
Vojna - Samuel Činčurák
Ušetríte 2,70 €