Knihy
E-knihy

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Foucaultovo kyvadlo, medená guľa zavesená na lane dlhom 54 metrov, symbol rozumového poznania, sa v Ecovom románe stáva hrôzostrašným nástrojom, ktorý skončí to, čo pôvodne malo byť iba nevinný žart. Traja redaktori milánskych novín z dlhej chvíle pripravia „Plán“ – podvrh, spájajúci stredovekých templárov s iným okultnými skupinami od stredoveku až po súčasnosť. Dôsledkom „Plánu“ vznikne Mapa, označujúca Stred sveta – bod, z ktorého je možné ovládať všetky sily na zemi. No „Plán“ sa priateľom vymkne z rúk a začne ohrozovať životy svojich strojcov.

Komu sa kniha môže páčiť: Templári, novinárske prostredie, hra s mysľou, okultizmus, nevinný žart – toto všetko nájdete v kultovom románe Umberta Eca.


Čítaj viac
Kúpte spolu
Foucaultovo kyvadlo - Umberto Eco
Nulté číslo - Umberto Eco
27,39 €
Ušetríte 2,51 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Il pendolo di Foucault
Rozmer
130×210 mm
ISBN
9788055627588
Naše katalógové číslo
287682
Počet strán
608
Hmotnosť
600 g
Rok vydania
2018
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

190 hodnotení

141
30
12
4
3

Toni
23.1.2016
Asi nie pre každého
Čítal som rôzne názory na túto knihu. Po prečítaní som si urobil takýto názor:
Nie je pre každého. Pokiaľ to niektorí porovnávajú s Da Vinciho kódom, je to ako zamieňať si hrušky s jablkami. Kniha D. Browna je thriller, ktorý chce mať v prvom rade napínavý dej. Kyvadlo je predovšetkým paródia záhadológie a preto sa viac sústreďuje na na iné vlastnosti textu, než je dej. Eco si uťahuje zo všetkých tých diablológov a záhadológov, ktorí píšu o templároch, rozenkruciánoch, slobodomurároch, iluminátoch a iných utajených hajzlíkoch, Všetky tie temné sily chcú získať Svätý grál, Zlaté rúno a neviem ešte aké artefakty, aby ovládli svet.
V tejto knihe treba hľadať krásu v nekonečnej fantázii autora pri vymýšľaní najrôznejších súvislostí a konšpirácií. Za majstrovský kúsok považujem mytologickú interpretáciu spaľovacieho motora. Naozaj môžeme len ľutovať, že neuviedol mytologickú interpretáciu telefónneho zoznamu, od čoho ho odhovoril Diotallevi.
Eco má rád dialektiku (pre tých, ktorí nezažili komunizmus: boj protikladov) a myslím si, že dialekticky dobre vystihol paródiu podávanú v tomto diele: "Nájdenie pravdy prostredníctvom presnej rekonštrukcie lživého textu".
Ak by som použil autorov prístup k hodnoteniu, jeho diela, tak je mi veľmi podozrivé, že spomínal najrôznejšie artefakty, ale ani raz som medzi nimi nevidel Excalibur. S veľkou pravdepodobnosťou to bolo preto, lebo má o ten meč eminentný záujem, ale v žiadnom prípade to nechcel dať najavo (veľmi sofistikované...).
Nakoniec má táto paródia tragický koniec, ktorý by som dal do pozornosti politikov: pozor, ten, kto si robí z ľudí bláznov, môže zle dopadnúť.
Jednu hviezdičku som ubral za to, že miestami je kniha rozvláčna, sem-tam by neuškodilo zaujať postoj, že menej je niekedy viac.
Čítaj viac
Peter Valko
18.1.2016
Názor čitateľa
nuda na 700 stranach, celkom zaujimavy ramcovy dej, plno konspiracnych teorii, ktore su obcas celkom vtipne komentovane, ale viac menej nic zaujimave, vela cudzich slov a sekvencii v cudzich jazykoch, tazke citanie .. zo zaujimavosti som si povedal ze to docitam, ale pat kapitol pred koncom lutujem, ze som sa o knihe vobec dozvedel .. pe mna skoro uplne zbytocna strata casu.. jedine poucenie: umbertom eccom sa uz nedam zlakat
Čítaj viac
Ondrej Zincak
Ondrej Zincak
1.5.2014
vyborne
uzasna kniha plna informacii krasne pospajanych medzi sebou po ktorej precitani Vam ostane vela otazok :)
Čítaj viac
Tito
3.12.2013
Náročné ale krásne
Prečítať Foucaultovo kyvadlo je fuška. Doteraz som prečítal Baudolino, Ostrov včerajšieho dňa, Meno ruže a Kyvadlo som prečítal ako štvrté v poradí. Ako písali ľudia predo mnou je to kniha napísaná vo viacerých rovinách a Eco veľmi rád odbehuje od deja a vytvára paralelné prípehy, ktoré až časom začnú do seba zapadať a vytváraju kompaktný celok. Milujem ako si autor dokáže urobiť srandu z konšpiračných teórii a s akou ľahkostou popisuje, že vytvoriť konšpiračnú teóriu nie je nič ťažké. Vytiahnuť zďaleka nesúvisiace udalosti, nasilu ich zlepiť a našiť na to za vlasy pritiahnutý vzorec = nevyvrátiteľná teória. Vynikajúce čítanie vyžadujúce si pokoj na sústredenie, aspoň čiastočné znalosti z histórie a dobrú predstavivosť. Vrelo odporúčam!
Čítaj viac
Ivana
14.11.2013
Názor čitateľa
Dokonalá kniha. Mne sa zdala veľmi pútavá a poučná. Dosť som sa pri nej nasmiala. Má vysokú výpovednú hodnotu. Obdivujem autora pre jeho rozhľad a vtip.
Čítaj viac
Ľuboš Macura
Ľuboš Macura
10.3.2013
Názor čitateľa
dvaja známi mi na túto knihu povedal také to (myslel som si že pochvalné) uff + vraj strašne ťažká.. ja ostanem pri tom neobdivnom uff.
Čítaj viac
kika
17.7.2012
Nemá chybu.
Priznávam, že Meno ruže sa mi nepáčilo (aspoň keď som ho pred niekoľkými rokmi skúšala čítať), a preto som v Kyvadlo nemala veľkú dôveru. Avšak presvedčila som sa o opaku.
Výborne napísaná kniha; tiež som niektoré odseky čítala viackrát, kým som si uvedomila o čom sa tam píše :-), obrovské množstvo údajov, a zároveň zvláštny pocit, že neviem, čo z toho je realita a čo iba fikcia. Hádam knižka, ktorú som zatiaľ čítala najdlhšie snažiac sa uvedomiť si riadok po riadku.
Majstrovské dielo. Niet, čo dodať. :-)
Čítaj viac
teltri
8.2.2012
Názor čitateľa
Knihu som mal pozicanu z kniznice pred par rokmi. Zacal som ju citat ale nerozumel som o co v nej ide. Bolo to velmi zhmlene, neprehladne a nudne.
Čítaj viac
Katarínka
22.1.2012
Názor čitateľa
Krása tejto knihy je v tom, že vždy ju dokážem čítať inak ( a to bolo aj cieľom pána autora - nevychovať si ďalšieho naivného čitateľa, ktorý uverí všetkému). Po prvom čítaní ma Eco vedomosťami uchvátil, po druhom čítaní po roku - som si všímala štruktúru - formu textu, prepojenie kapitol, tretie čítanie mi prinieslo múdru encyklopédiu, to štvrté odosobnenie, piaty a zatiaľ poslednýkrát som nad vecou a uvedomím si márnosť a ilúziu života, náhlenia sa za niečím, čo ani nie je pravdou. Milujem slobodu, ktorú mi tento text dokáže dať, overiteľné vedomosti, ktoré tu mám ruka v ruke s fikciou, pravdu, ktorá sa prelína s lžou. Na historických pravdách tu stavia príbeh, ktorý odhalí tisícročné ilúzie a omyly . Eco dobre ráta s ľudskou prapodstatou a ostňom otázky: "Čo ak predsa? " A nesmiem zabudnúť , že poverčivosť prináša nešťastie.....
Čítaj viac
Ondrej Čičman
Ondrej Čičman
25.12.2011
Povinné čítanie!
Úžasná kniha, čítal som ju po "ruži" a je to diametrálne odlišné, ale rovnako dobré. Veľa ráz som musel čítať niektoré riadky, odseky na viackrát, nespočetne veľa údajov, mien, diel. Je to však vizitka spisovateľa, ktorý, čo sa týka prehľadu, je, aspoň pre mňa, bezkonkurenčný. Záver sa mi páčil najviac :) úžasné..čítal som vydanie z roku 1992, ale porovnal som si to s týmito novými, veľa odlišností tam nie je. Rozhodne prečítať! (aj to škoda, že na strednej sme o meno Umberto Eco ani len nezakopli)
Čítaj viac

Umberto Eco, autor známeho románu Meno ruže, sa narodil 5. januára 1932 v Alessandrii (Taliansko). Ktovie, či pri písaní príbehu s detektívnou zápletkou zasadeného do prostredia stredovekého opátstva tušil, že z knihy sa stane bestseller, ktorý si kúpi približne sedemnásť miliónov čitateľov po celom svete. Od prvého vydania v roku 1980 sa román dočkal prekladov do rôznych jazykov. "Keď som v New Yorku stretol Helen Wolfovú z vydavateľstva Helen and Kurt Wolf Books, ktorá výborne ovládala taliančinu, povedala mi: Tá kniha sa mi páči, no v tejto krajine, kde nikto nepozná gotické katedrály, si môžeme dovoliť vydať ju v náklade tritisíc kusov. Súhlasil som a napokon z toho bol milión a pol či dva milióny," vyjadril sa Umberto Eco v jednom z rozhovorov. Rovnomenným filmovým spracovaním - od ktorého sa však Eco dištancuje - si príbeh Meno ruže našiel cestu aj k tým, ktorí si s literatúrou práve netykajú. Umberto Eco žil v Miláne, hovoril plynule piatimi jazykmi, bol profesorom semiotiky a prednášal na prestížnych svetových univerzitách (odkiaľ si priniesol mnoho čestných doktorátov). Vďaka teórii o význame znakov a symbolov získal mnoho ocenení, medzi inými aj cenu Václava Havla a jeho manželky Dagmar. Začínal ako kultúrny redaktor v talianskej rozhlasovej a televíznej sieti RAI, prózu začal písať až po dvadsiatich rokoch vedeckej práce. Okrem románu Meno ruže sa stali medzinárodnými bestsellermi aj jeho ďalšie knihy, napríklad Foucaultovo kyvadlo, Ostrov včerajšieho dňa, Baudolino, Tajomný plameň kráľovnej Loany a Pražský cintorín.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 21 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Čítaj viac
Kúpte spolu
Foucaultovo kyvadlo - Umberto Eco
Nulté číslo - Umberto Eco
27,39 €
Ušetríte 2,51 €