Knihy
E-knihy

Nemenná

Okamžitý download
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
HladoHlas, 2017

Marton sa vo svojej ôsmej zbierke básní postavil do role samého seba. Vyzliekol sa z kože. Totálne. Prezentuje sa v nej „prózou vo veršoch“. Niektoré nezvyčajne dlhé básne, sú vlastne akoby príbehmi, ktoré vypovedajú o sile...

Čítaj viac

5,50 €

Bežná cena Bežne 7,99 €

Ušetríte 31%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Marton sa vo svojej ôsmej zbierke básní postavil do role samého seba. Vyzliekol sa z kože. Totálne. Prezentuje sa v nej „prózou vo veršoch“. Niektoré nezvyčajne dlhé básne, sú vlastne akoby príbehmi, ktoré vypovedajú o sile čo sa ukrýva v nemennom pocite. Vo večnosti. Láska, ako hlavný motív v tejto zbierke dostáva priestor na každej strane. Jej pohladenie je rovnako silné, ako jej trieštenie v boľavých lúčeniach. Nemenná je výnimočná tým, že si ju autor odžil. Od prvej strany až po poslednú. V autentických veršoch bez vaty a prifarbenia nájdete ľahučkú stratosféru vánku, ale aj nečakané pády na tvrdú zem. Večné. Dopísané. Nemenné: „Čas letí ako uschnuté lístie na jeseň, niečo sa mení a niečo vôbec nie..“
Čítaj viac
Kúpte spolu
Nemenná - Ján Marton
Egomaniak - Vi Keeland
13,80 €
Ušetríte 6,09 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
100
Vydavateľstvo
HladoHlas
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
275376
Rok vydania
2017

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?


Denis Jacko
18.3.2017
Marton po 8.
Ďalšia zbieročka tohto chlapíka zo Svitu.
Ôsma kniha poézie, ktorá je iná, ako jej predchodkyňa a pritom dokonale zapadá do autorovho konceptu. Autor sa v nej tentokrát zameriava hlavne na tému jemu najbližšiu - lásku. Na každom riadku môže čítateľ cítiť, ako priam pulzuje a preniká mu pod kožu.
Vždy som obdivoval, ako bravúrne dokáže narábať s obrazmi a táto kniha nie je výnimkou. Človek ma pri čítaní pocit priamej účasti pri vzniku všetkých riadkov. Mám ju doma zopár dní, no už som ju stihol prečítať dva krát a nepochybujem, že sa k nej v budúcnosti ešte vrátim.
Čítaj viac
Andrea Macková
Andrea Macková
14.3.2017
Názor čitateľa
Ôsma zbierka básní, výsostne osobná, potvrdzujúca bezprostrednosť predchádzajúcich diel Jána Martona, ponúka rýmy, ktoré sa krásne nerýmujú, rýmy o láske bez škrupúľ. Láska v Nemennej je poznamenaná snom o slobodnom pute, ktoré pretrvá naveky, navzdory zákonom prírody i vesmíru. Nemenná, rovnako ako hviezda Stálica, silná a trvalá vo svojej nežnosti, krehká ako usušený list vložený do neexistujúceho herbára, čo ho chráni a drží pohromade, túžiaca zmeniť nemožné na možné. Pojednáva o najvnútornejších citoch a pocitoch, nimi autor unáša naše predstavy ako to jesenné lístie uchytené vetrom, poriadne dovysoka v nespútanom tanci. O čo vyšší let, o to tvrdšie pristátie. Nedajte sa zviesť pokušením, že básnik píše vám, či o vás, čo ako sa tá predstava javí byť reálna a uchopiteľná. Nie je to tak. Nemenná je jediná, a ešte ako páli. Autor zemité verše snová s neuveriteľnou ľahkosťou. Básne, bárs rozdelené názvami, sa prelievajú jedna do druhej, až čitateľ zaplače po tom, aby knižka subtílna vzhľadom, zato plná obsahu a tajených významov, nemala svoj koniec. Po prečítaní ju začnete čítať odznova, ten pocit zo slov, spôsob, ako sú poukladané, sa rovná pocitu so stretnutia s dávnym blízkym človekom, chémia okamžite naskočí. Jeho básne sú neopozerané, hoci motívy sa opakujú, alebo práve preto; je to presne ten fíling, keď začujete v rádiu novú pieseň a okamžite viete, že bude vaša obľúbená a budete si ju spievať v sprche, nahlas! Poézii z literárno - kritického hľadiska nerozumiem, vyberám si pre seba takú, ktorá pomenúva nepomenovateľné za mňa. Pomenúva nefalšovane, z hĺbky a nahoty duše a s presnosťou rezu diamantom. Preto siaham hocikedy a práve po Martonových básňach a iných jeho dielach. Poet spod Tatier nech píše a tvorí počúvajúc ten svoj black metal, ja si k jeho Nemennej uvarím bylinkový čaj, zabalím sa do melanchólie, pustím si dážď a Keatona Hensona.
Čítaj viac

Ján Marton sa poézii venuje od roku 1998. Ako člen Spišského literárneho klubu sa stal laureátom viacerých literárnych súťaží na Slovensku. V roku 2009 debutoval zbierkou básní Život nie je pes, je to suka. Publikoval aj v Dotykoch a Literárnej revue. V roku 2010 vydal druhú zbierku básní s názvom Eskimák na korze. Neverí na žiadnu revolúciu, ani na iné silené formy písaného slova. Je za skutočnosť, pocitovosť a čistotu duše, ktorú preniesol v roku 2012 do zbierky Blues pre masy. V roku 2013 vydal ďalšie básne Atentát na tmu, ku ktorej bol pridaný malý slovník o láske - Láskoslovník. V rovnakom roku debutoval aj v próze románom Nultý ston. Rok 2014 je pre Martona symbolom lásky, alebo žeby naopak? Vydáva zbierku básní Srať na lásku. V roku 2015 vydáva Marton zbierku básní s prívlastkom "vesmírna". Volá sa Vesmírne odrezky padajúcich hviezd, kde mi grafiku obálky aj ilustrácie pripravila veľmi talentovaná Ivica Šúrová. Rok 2016 je pre autora rokom ďalšieho - druhého románu. Hoci vychádza iba ako epub. Román s názvom: Klamár, je úplne iný ako jeho prozaický debut. V roku 2017 vychádza v jeho dvornom vydavateľstve HladoHlas ôsma zbierka básní s názvom Nemenná. A o čom sú básne v nej? Niečo sa jednoduché mení, ale niečo ostáva počas vekov nemenné.

Čítaj viac

Martinské vydavateľstvo HladoHlas sa radí k nezávislým knižným vydavateľstvám, ktoré nevydávajú ročne veľa titulov, ale o to viac sa tešia z každej knihy, ktorú ponúknu svetu. Preto je žánrový rozsah veľmi široký, od básni cez cestopisy, až po slovenské romány. Nie je žiadnym tajomstvom, keď prezradíme, že vydavateľstvo stojí hlavne na tituloch majiteľa, Pavla Hiraxa Baričáka, ktorý pod logom HladoHlas už od roku 2007 zastrešuje všetky svoje romány, cestopisy, fotografie, básne ale i motivačnú literatúru. Podporuje však aj iných slovenských autorov ako napríklad Jána Martona, Lenku Gahérovú, Ľubomíru Romanovú, Enju Rúčkovú, Evu Bielu Brndiarovú, Oliviu Olivieri či Miroslava Kapustu.Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?
Jednoznačne mi to musí byť blízke, páčiť sa mi to. Toto platí hlavne na tituly, ktoré nezarobia. Sem jednoznačne patrí poézia od Janka Martona či Lju Mesarošovej. Knihy, ktoré majú zarobiť na tento nevšedný koníček, musia byť zasa napísané originálne a dobre, teda ako román Očistný debakel od Enjy Rúčkovej či Nehanebné hry od Evky Bielej Brndiarovej. Vydal som napríklad knihu Živá reklama od Jozefa Kaščáka. Napriek tomu, že to nebola predajná bomba, je to veľmi kvalitná kniha plná citlivých ľudských postrehov. Veľmi veselo napísané Cicuškine zápisky zasa mnohých pobavili, ale aj dali vydavateľstvu zarobiť. Každý titul je jednoducho iný a každý ma svoje pozadie, prečo sa mal narodiť s logom HladoHlas.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?
Napísal som román Raz aj v pekle vyjde slnko a sám som si ju aj vydal. Tak vzniklo knižné vydavateľstvo HladoHlas. Neskôr som začal vydávať aj iných autorov. Ale stále sa snažím byť nezávislým vydavateľstvom, nechcem sa rozširovať do väčším rozmerov. Väčšina prác sa deje na základe externých objednávok pre grafikov, redaktorov a korektorov, takže takto mi to vyhovuje. Môžem si vydávať, čo je môjmu srdcu blízke, teda od poézie cez cestopisy až po ženské romány. Možno sa zasa stiahnem do úzadia a chvíľu budem vydávať iba moje tituly, lebo situácia na knižnom trhu je neistá. Uvidíme, čo bude. Tak-či-tak, písanie je na prvom mieste, až potom nastupuje biznis.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?
Veľmi si cením titul Vlasy dupkom od Ľubky Romanovej. Jedná sa o knihu poviedok z nemocničného prostredia, ktoré sa skutočne stali. Vnímavý človek si po prečítaní uvedomí koľko veľa má len tým, že je zdravý. No a samozrejme nesmiem zabudnúť na prvotinu Raz aj v pekle vyjde slnko. Nebyť mega úspechu tejto knihy, ktorá sa stala kultom a neustále sa predáva, by nebolo ani samotného HladoHlasu. Asi sa hodí príhoda z hudobného vydavateľstva, ktoré vydávalo Jetro Tull. Táto anglická art rocková skupina bola na začiatku svojej kariéry veľmi populárna a dobre predávaná. Samozrejme, po rokoch sadol na ňu prach. Na jednej porade, kde sa určovalo, s ktorými kapelami sa už nepodpíšu nové zmluvy, jeden neznalý zamestnanec navrhol, že Jetro Tull by mohol ísť z kola von. Na tento návrh si slovo zobral vedúci predstavenstva a odvetil mladíkovi, že všetko, čo okolo seba vidí, dokonca aj stolička, na ktorej sedí, je kúpená za predaj albumov Jetro Tull.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Nemenná - Ján Marton
Egomaniak - Vi Keeland
13,80 €
Ušetríte 6,09 €