Knihy
E-knihy

Kronika Jána z Turca

  Perfekt, 2017
  Okamžitý download
  PDF
  Vydavateľstvo
  Perfekt, 2017

  V origináli ručne písaná a stredovekým autorom Jánom z Turca ilustrovaná kniha je úžasným svedectvom našej minulosti, ozdobou každej knižnice. Do slovenského prekladu tohto stredovekého dokumentu sa začíta každý milovník...

  Čítaj viac

  25,99 €

  Bežná cena Bežne 36,90 €

  Ušetríte 30%

  Okamžite na stiahnutie

  Odporúčané tituly a kolekcie

  Viac o e-knihe

  Unikátna historická kronika prvýkrát preložená do slovenčiny!Výnimočná kniha, aká sa neobjavuje na knižnom trhu často, vznikla v roku 1488. Latinský text napísal Ján z Turca, muž, ktorý vládol mečom a perom, ba dokonca aj štetcom, pretože v knihe čitateľ nájde aj dobové ilustrácie – iluminácie. Prekladateľ Július Sopko venoval prekladu diela do slovenského jazyka roky svojho času. Svojím jedinečným obsahom sa rozsiahly odkaz kronikára Jána aj v súčasnosti stáva nevšedným dielom, ktoré otvára novú edíciu písomných pamiatok zo starých čias, ktoré hovoria nielen o živote pred mnohými rokmi, ale sú aj dokladom našej bohatej kultúrnej tradície.

  V origináli ručne písaná a stredovekým autorom Jánom z Turca ilustrovaná kniha je úžasným svedectvom našej minulosti, ozdobou každej knižnice. Do slovenského prekladu tohto stredovekého dokumentu sa začíta každý milovník mimoriadnych textov. Latinčina dýcha časom pol tisícročia. Originál Kroniky Jána z Turca, ktorú predkladáme slovenskej kultúrnej verejnosti, uchováva Rehoľa Piaristov v Nitre. So súhlasom provinciála Jána Kováča SchP vydavateľstvo Perfekt pripravilo túto nevšednú latinsko-slovenskú verziu.

  Vydanie stredovekej prvotlače v latinčine, ktoré obsahuje aj jej rozsiahly preklad do slovenského jazyka, si môže po prvý raz od roku 1488 prečítať aj slovenský čiatateľ. K obsahovej časti diela patrí tzv. Hunská kronika (starobylé dejiny Skýtov, Hunov a Maďarov), výklad o dejinách Uhorského kráľovstva od druhého príchodu Maďarov až po obdobie vlády kráľa Karola Róberta z Anjou, obdobie panovania kráľa Ľudovíta I. Veľkého, pôsobenie a osud kráľa Karola II. Malého vychádzajúc z predlohy Lorenza de Monacis. Kniha obsahuje aj výklad udalostí od smrti kráľa Karola II. Malého až po dobytie Viedne a Viedenského Nového Mesta kráľom Matejom Korvínom. V knihe sú zachované nádherné iluminácie, ktoré umocňujú stredoveký charakter diela.
  Čítaj viac
  Kúpte spolu
  Kronika Jána z Turca -
  Zmiznutie Felicie - Jorn Lier Horst
  33,89 €
  Ušetríte 15,96 €
  Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
  Dajte nám o tom vedieť.

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Recenzie

  Ako sa vám páčila e-kniha?

  4,0 / 5

  4 hodnotenia

  2
  1
  0
  1
  0

  Martin Brindza
  7.1.2016
  hodnotné dielo
  Ako už bolo spomenuté, pre laika nevhodné čítanie. Tiež ma prekvapilo, koľko si kronikár navymýšľal a koľko nepresností zapísal. Taktiež je veľmi často naklonený na jednu stranu, čo nevytvára veľmi hodnotný dojem o diele. Veľká úcta prekladateľovi a tímu vydavateľov. Aj napriek viacerým negatívam, je to úžasné dielo.
  Čítaj viac
  Peter
  8.4.2015
  Môj názor
  Z knihy som mierne sklamaný. Pre laika je to ťažké čítanie, strácam sa vtom. Potreboval by som mať pri čítaní otvorený google.
  Až pri preklade sa ukázalo, koľko je tam nezrovnalostí a výmyslov kronikára. Ak takto pracovala väčšina kronikárov, tak tie dejiny budú dobre poprekrúcané.
  Čítaj viac
  NoirOrioN
  18.5.2017
  Názor čitateľa
  Tak, tak, Peter. A táto Tvoja veta, Tvoje poznanie je práve tým najdôležitejším odkazom tejto knihy! Dejiny píšu víťazi. Ale aj potrazení majú svoje pravdy... Treba zvažovať logicky, vracať sa (nielen v histórii) k tomu, čo udalosti predchádzalo, prečo mali jedni taký názor na druhých, prečo to urobili a pod. Napr. takéto myslenie sa skvelo žiada do archeológie - napr. prečo veľmoža v hrobe pod Tatrami, ktorého datovali do obdobia pred 1500 rokmi, čiže do 5.-6. storočia, prisúdili Germánom a nie starým Slovákom?!? Na základe čoho? Archeológiu založili v 18.-19. storočí Nemci, a tak všetko, čo našli v Európe, bolo germánske, dokonca to mali neskôr nariadené, že to majú takto prezentovať! Výskum našich génov ako usadlíkov a "zberačov", teda (poľno)hospodárov, potvrdil 8000-ročné trvanie v tejto oblasti. Ale hroby tu máme germánske, keltské, markomanské...divné, nie? Celé sťahovanie národov si Nemci vymysleli a nik to nevie-nechce zrúcať ako fikciu.
  Čítaj viac
  Marika
  16.3.2015
  Úžasná kronika
  Keď sami dostala do rúk bola som prekvapená, takúto kvalitnú knihu za takú nízku sumu som už dávno nevidela. Moja úcta historikom ktorý si dali tú námahu a naskenovali origináli a preložili toto úchvatné dielo. Je to kus našej histórie ktoré by nemalo zostať niekde v archívoch neprístupné pre verejnosť. Dúfam že v budúcnosti sa dočkáme viacerých takýchto vzácností....ďakujem.
  Čítaj viac
  Adéla J.
  10.2.2015
  Názor čitateľa
  Je to veľmi pekná a hodnotná kniha. Čitateľa očaria pekné ilustrácie kronikára Jána z Turca, ktorý, mimochodom, bol z Hontu. Slovensky text je doplnený bohatým poznámkovým aparátom, ktorý objasňuje súvislosti. Klobúk dolu pred prekladateľom, ktorý tlmočil texty zo starej latinčiny, ktoré boli dosť ťažko čitateľné. Kiež by bolo viac takýchto kníh zo stredoveku, do ktorých sa človek môže začítať a in natura poznať problémy vtedajších ľudí, ale aj historky, boje, tresty, báje a aj žarty.\
  \
  Čítaj viac

  Čítaj viac
  Kúpte spolu
  Kronika Jána z Turca -
  Zmiznutie Felicie - Jorn Lier Horst
  33,89 €
  Ušetríte 15,96 €

  „Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

  Štyri hostiny - Meir Shalev
  Štyri hostiny
  Meir Shalev