Knihy
E-knihy

Zázrakmi chránená tíš

F. R. & G., 2017
4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
F. R. & G., 2017

Osip Mandeľštam (1891 – 1938) má svoje nezameniteľné miesto v súhvezdí najpozoruhodnejších ruských spisovateľov. Medzi jeho generačnými druhmi nachádzame Annu Achmatovovú, Marinu Cvetajevovú, Borisa Pasternaka, Michaila Bulgakova. Mandeľštam...

Čítaj viac

9,05 €

Bežná cena Bežne 9,50 €

Ušetríte 5%

Posielame do 10 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

9,05 €

Viac o knihe

Osip Mandeľštam (1891 – 1938) má svoje nezameniteľné miesto v súhvezdí najpozoruhodnejších ruských spisovateľov. Medzi jeho generačnými druhmi nachádzame Annu Achmatovovú, Marinu Cvetajevovú, Borisa Pasternaka, Michaila Bulgakova. Mandeľštam – v nečase boľševickej totality nezákonne perzekvovaný a až posmrtne rehabilitovaný – sa vo svojej poézii a esejistickej tvorbe usiloval nájsť živý zmysel a trvalé hodnoty svetového kultúrneho odkazu. Svoj záujem sústredil na historicko-filozofické systémy i na problémy umenia a literatúry.

Za svojho života Mandeľštam vydal iba tri neveľké zbierky veršov (Kameň, Tristia, Básne), jednu knihu próz, zahrňujúcu cyklus autobiografických čŕt Šum času, rozsiahlejšiu prózu Egyptská známka a zborník článkov a esejí O poézii. Všetky ostatné diela Osipa Mandeľštama ostali po dlhé desaťročia iba v rukopisoch, ktoré sa podarilo zachrániť a postupne vydať.

Mandeľštamovo dielo patrí k vrcholom ruskej duchovnej a slovesnej kultúry, v ktorom sa stretajú najlepšie tradície ruskej intelektuálnej elity s európskym myšlienkovým kontextom. Mandeľštamove brilantne písané úvahy o kríze súdobej kultúry, vedy a spoločnosti, o aristokratickej podstate kultúrneho a duchovného života, o systéme a forme, o zmysle ľudských dejín súzvučia s názormi napríklad Ortegu y Gasseta, H. Bergsona a N. Berďajeva.

Rozsiahle literárne dielo Osipa Mandeľštama – tohto fantastu slov – je „skúškou odvahy“ každého prekladateľa. Slovenskí prekladatelia (J. Štrasser – próza, eseje, korešpondencia, J. Zambor - poézia, J. Kvapil - poézia, J. Mihalkovič - poézia, S. Čechová - próza) sa zhostili tejto neľahkej úlohy doslova majstrovsky. Čas už potvrdil pravdivosť Mandeľštamových prorockých slov, že nie je „básnikom na včera ani na dnes, ale básnikom navždy“.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Zázrakmi chránená tíš - Osip Mandeľštam
Nikdekoľvek - Neil Gaiman
20,24 €
Ušetríte 3,21 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
254
Hmotnosť
270 g
Rok vydania
2017
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
F. R. & G.
Rozmer
120×190 mm
ISBN
9788089499458
Naše katalógové číslo
268557

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

5.11.2017
Brilantný Osip Mandeľštam
Meno Osip Mandeľštam mi až doteraz bolo neznáme a nebyť toho, že som na zmienku o ňom narazil v inej publikácii o Rusku, aj by to tak zostalo. Osip Mandeľštam bol zjav celkom výnimočný. Pri čítaní som mal pocit, akoby som objavil zabudnutý poklad na morskom dne, o ktorom už nikto žijúci nemá ani len tušenia. Objavil pre mňa akméizmus a odkazy na ďalších jeho predstaviteľov, ktorí pre mňa dodnes (okrem Achmatovovej) boli skrytí.
Čítaj viac

Kúpte spolu
Zázrakmi chránená tíš - Osip Mandeľštam
Nikdekoľvek - Neil Gaiman
20,24 €
Ušetríte 3,21 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia