Knihy
E-knihy

Slovník slovenských spisovateľov

Druhé, prepracované a doplnené vydanie

Vydavateľstvo
Kalligram, 2005

Encyklopedické dielo prináša na úrovni aktuálnych odborných poznatkov komplexnú informáciu o slovenskej literatúre od jej počiatkov až podnes...

Čítaj viac

9,15 €

Bežná cena Bežne 9,63 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Encyklopedické dielo prináša na úrovni aktuálnych odborných poznatkov komplexnú informáciu o slovenskej literatúre od jej počiatkov až podnes.

Obsahuje 696 hesiel o spisovateľoch, ich živote a diele, ale aj o časopisoch, literárnych smeroch, skupinách a inštitúciách.

Záujemca v knihe nájde i prehľad dejín slovenskej literatúry a pri každom hesle i výberovú bibliografiu novších článkov o danom autorovi.

Nevyhnutná pomôcka pre študentov, učiteľov slovenčiny, ale aj pre širokú kultúrnu verejnosť.

Z obsahu:

Zoznam skratiek
Zoznam autorov hesiel
Prehľad dejín slovenskej literatúry
Slovník slovenských spisovateľov
Zoznam hesiel

Odborní posudzovatelia: Doc. PhDr. Ludvík Patera, CSc., Jozef Bžoch, CSc., Milan Šútovec, CSc.
Vydali: Kalligram, Ústav slovenskej literatúry, Bratislava
Návrh obálky: Tibor Hrapka
Čítaj viac

Recenzie, kritiky

"Autorský kolektív pod vedením Valéra Mikulu pripravil nové, reedované a doplnené vydanie Slovníka slovenských spisovateľov, ktorý znamená jednoznačný prínos do našej lexikografickej literatúry." Jozef Bžoch

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
656
Hmotnosť
870 g
Rok vydania
2005
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Kalligram
Rozmer
146×206 mm
ISBN
8071498017
Naše katalógové číslo
25452

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,9 / 5

21 hodnotení

18
3
0
0
0

Valér Mikula (*1949) publikuje literárne kritiky od r. 1973, sústavnejšie od konca 70. rokov predovšetkým v Romboide, kde ako Observátor IV patril ku kmeňovým autorom rubriky literárnokritických poznámok a úvah Knižné observatórium. Neskôr v tomto časopise (okrem esejí a recenzií) prispieval i do ďalších rubrík Skusmo a Ex libris. Od r. 1988 sa stal členom novej redakcie Slovenských pohľadov a spoluzakladateľom svojho času veľmi čítanej rubriky 5 x 5. V 90. rokoch prispieval najmä do časopisov RAK a Domino-fórum. Vydal básnickú zbierku Zvieratko noc (1974), literárnovedné práce Hľadanie systému obraznosti (1987) a Od baroka k postmoderne (1997), rozhovory „o literárnej kritike a inom“ Nečakanie na lepšie časy (1999) a publicistiku Na zapadákove nič nového (1999). Bol tiež vedúcim autorského kolektívu Slovníka slovenských spisovateľov (1999). Jeho najnovšia kniha 5x5 a iné kritiky (2000) je výberom z jeho literárnokritických textov od „obdobia“ Slovenských pohľadov, doplneným o niekoľko príspevkov staršieho dáta, ktoré nemohli vyjsť v jeho knihe Literárne observatórium (1989). MIKULA Valér, * 2. 11. 1949 Levoča, literárny kritik, básnik, prekladateľ, editor. Na Filozofickej fakulte UK v Bratislave absolvoval slovenčinu a francúzštinu (1973), pracoval ako rozhlasový redaktor, vedecký pracovník, vysokoškolský pedagóg, od r. 1985 na materskej fakulte. Ako básnik debutoval zbierkou Zvieratko noc (1974). Zároveň pôsobil ako kritik, zameraný proti overeným hodnotám a mýtom slov. lit., najmä v literatúre 70. a 80. rokov odlišujúci plevy od zrna, nadväzujúc na A. Matušku, V. Petríka, P. Zajaca, M. Šútovca, teoretické východiská mu poskytol F. Miko. Vo vývine slov. lit. aktívne pôsobili jeho literárnovedné práce Hľadanie systému obraznosti (1987), Literárne observatórium (1989) a Od baroka k postmoderne (1997). Dôležitú úlohu zohrali jeho kritiky v Slovenských pohľadoch pred revolúciou 1989, ktoré sa podieľali na zmene lit. situácie. Prekladá z francúzštiny (P. Albert-Birot, B. Vian a i.). Zostavil „zborník mladej literárnej vedy“ Literárne rozhľady (1986, s P. Zajacom) a viacero antológií slov. poézie. Ďalšie diela: rozhovory „o literárnej kritike a inom“ Nečakanie na lepšie časy (1999).

Čítaj viac