Knihy
E-knihy

Neverné ženy neznášajú vajíčka

2. vydanie

Aspekt, 2004
1-2 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Aspekt, 2004

Druhé vydanie úspešnej prvotiny mladej slovenskej autorky obsahuje jedenásť objavných, zábavných a vyrývačských poviedok o Betrix, národe Orionov, Mužke či o starobe s Dušanou...

Čítaj viac

6,01 €

Bežná cena Bežne 6,31 €

Ušetríte 5%
Nestíhame do Vianoc :(

Posielame do 8 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Druhé vydanie úspešnej prvotiny mladej slovenskej autorky obsahuje jedenásť objavných, zábavných a vyrývačských poviedok o Betrix, národe Orionov, Mužke či o starobe s Dušanou.

Z obsahu:

Betrix a ja
Národ Orionov
Staroba s Dušanou
Mužka
Jar
Krajina s obhoreným pomarančovníkom
Vrátnik
Sen
Treska
Ružena
Neverné ženy neznášajú vajíčka
Čítaj viac
Kúpte spolu
Neverné ženy neznášajú vajíčka - Uršuľa Kovalyk
Travesty šou - Uršuľa Kovalyk
12,30 €
Ušetríte 0,32 €

Recenzie, kritiky

"Titulok tejto recenzie nie je adresovaný Uršule Kovalyk, autorke útlej knižky Neverné ženy neznášajú vajíčka, ktorá prednedávnom vyšla vo vydavateľstve Aspekt. Naopak, autorka sama vkladá tieto slová do úst hlavnej hrdinke svojej poviedky Národ Orionov, ktorými sa táto v záchvate zúfalstva obracia na svoju priateľku. Pre mizerným manželstvom zdecimovanú Irmu stelesňuje kamoška-feministka jedinú možnosť odporu voči jej despotickému mužovi. Hlboký konflikt medzi pohlaviami, variovaný v rôznych podobách ženského vyrovnávania sa s patriarchálne organizovaným svetom, tvorí kostru všetkých jedenástich textov zbierky. Poviedkový súbor s takýmto tematicky zúženým záberom, navyše okorenený priam „neliterárnym“ prepieraním feministických téz, sa môže veľmi ľahko stať lacnou korisťou nekompromisnej (mužskej) literárnej kritiky. Vďačným terčom by mohli byť napríklad Uršuline poviedky Jar a Krajina s obhoreným pomarančovníkom, ktoré skutočne balansujú na hranici medzi literatúrou a žurnalizmom spoločenských rubrík regionálnej tlače. Otázka teda znie, či knižka Neverné ženy neznášajú vajíčka ponúka okrem chabo zamaskovanej feministickej propagandy i čosi viac. Odpovedám typicky mužsky, čiže vyhýbavo: Áno, ale...

Problém spočíva v tom, že práve Uršulina militantná „rodová“ agitácia zatieňuje skryté kvality jej poviedok. Možno by mi na to odvrkla, že jej to je jedno, ale neuveril by som. Z textov cítiť, že má na viac, než len na nekonečné omieľanie čiernobielej vojny medzi utláčanými ženami a diktátorskými mužmi. Jej písanie začína fungovať paradoxne práve v momente, keď sa vzdiali od opakujúceho sa popisu nariekajúcich žien a prdiacich chlapov v roztrhaných trenírkach. Skutočne silným motívom v už spomenutej poviedke Národ Orionov nie je katastrofálny stav manželského života hlavnej postavy, ale na okraji textu vibrujúca kritika konzumného idiotizmu, ktorý núti ľudí vylepovať si do vlastných okien reklamné letáky. V poviedke Staroba s Dušanou sa čitateľ nedozvie, prečo obe inteligentné hrdinky žijú s tupými mužmi. Podnetom na zamyslenie je opäť skôr marginálne prebiehajúci štipľavý komentár k zaslepenosti a konzervatívnosti niekdajšieho disentu. Od záplavy úchylákov, pedofilov, alkoholikov a násilníkov si čitateľ určite rád oddýchne pri tancujúcej Matilde (Vrátnik), psychedelickom sne (Mužka), alebo pri vianočných pankáčoch (Ružena). Skráťme to – ak už chce byť literatúra feministickou, predsa len by sa nemusela za každú cenu oháňať stoporenými údmi a pivovými fľašami. A to tuší i Uršuľa Kovalyk.

Naozajstná šanca feministickej literatúry nespočíva v kydaní na mužov, ale v tom, že sa na nich vykašle. Aj Uršuline texty sú najpôsobivejšie v pasážach, v ktorých muži absentujú. Vtedy si čitateľ uvedomí, že nosným motívom jej poviedok nie je apokalypsa manželského stavu, ale vzťah ženy k žene. Utópia harmonického ženského puta v mužskom svete sa vinie celou Uršulinou knižkou. Betrix je pre rozprávačku poviedky Betrix a ja sestrou, priateľkou i milenkou. V Starobe s Dušanou si hlavné protagonistky plánujú spoločnú budúcnosť a v Mužke sa pre rozprávačku začína nový život vo chvíli, keď šamanským zákrokom zmení svojmu odpornému mužovi pohlavie. Je zrejmé, že feministická literárna radikálnosť sa nemusí viazať na agresívne výkriky typu „Je to geňo!“ (Národ Orionov).
V knižke Neverné ženy neznášajú vajíčka prebleskuje sila slova skôr v impozantnosti vízie nekonfliktného a inšpiratívneho ľudského spolužitia. Ak sa Uršuľa vyberie týmto smerom, má naštartované na román. Ak ostane pri penisoch, budem si môcť len povzdychnúť: škoda, že si feministka." Patrik B. Garaj (7.11.2002)

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
95
Hmotnosť
90 g
Rok vydania
2004
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Aspekt
Rozmer
108×175 mm
ISBN
8085549468
Naše katalógové číslo
25065

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

13 hodnotení

9
2
1
0
1

marsela
3.4.2009
Neverné ženy neznášajú vajíčka
Uršuľa Kovalyk : Neverné ženy neznášajú vajíčka
„Nepreháňaj s tou klobásou, bude ti smrdieť z úst,“ povedal a otvoril okno. Drucila prestala prežúvať. Oči zabodla Kevinovi až kdesi medzi lopatky. Pomalým a trocha zachrípnutým hlasom dôrazne povedala: „No a čo, aj tebe včera smrdelo zo zadku a prežila som.“ Kevin myslel, že zle počuje, predstava toho, čo povedala mu zafarbila uši do bordova. Oblial ho studený pot. Drucila sa usmievala. Jej mačacie oči sa prefíkane leskli. Cítil sa ako hlupák a blbec zároveň. Rozmýšľal či sa mu ešte niekedy postaví. Šiel dojesť tie vajíčka.

Týmito slovami končí posledná poviedka knihy v súčasnosti už známej slovenskej spisovateľky Uršuly Kovalyk. Nesie rovnomenný názov tak ako aj celá formálne, ale určite nie obsahovo útlučká kniha. Neverné ženy neznášajú vajíčka je poslednou z radu jedenástich poviedok, ktoré táto kniha obsahuje. Dalo by sa povedať, že aj nejakým ukončením alebo satisfakciou za osudy, tých žien, ktoré môžeme sledovať v predošlých desiatych poviedkach. Táto autorkina knižná prvotina je plná nedorozumení opačných pohlaví, v ktorých sú ženské predstaviteľky vykresľované ako tie slabšie, citlivejšie, zraniteľnejšie. Autorka nešetrí mužov a dosť ostro a uštipačne opisuje ich často nemorálne správanie. Hlavné predstaviteľky sú obyčajné ženy, ktoré majú obyčajné problémy, v ktorých sa mnohé čitateľky môžu nájsť. Či už sú to problémy s alkoholom, násilím alebo mužskou naivitou, ktorú autorka pranieruje vo svojich príbehoch. V týchto krátkych poviedkach citlivo a pritom vtipne vykresľujú osudy žien, ktoré často bezradne bojujú v tomto patriarchálnom svete. Bojujú s problémami, ktoré majú so svojimi otcami, priateľmi, či už v neposlednom rade manželmi. Práve tejto poslednej skupine mužov sa autorka venuje asi najviac. Manželstvo vykresľuje často ako utopický zväzok, z ktorého ženy mnohokrát nevedia alebo nevládzu vystúpiť. Hrdinky sa stávajú obeťou v bizarných situácií , ktoré autorka otvorene vykresľuje a vôbec si pri tom nedáva servítku pred ústa. Hlavné predstaviteľky riešia svoje problémy často krát originálnym a nekonvenčným spôsobom. Niektoré sa opíjajú, iné uprednostnia marihuanu a sú aj také, ako hrdinka práve poslednej spomínanej poviedky, ktorá mužským pokolením pohŕda. Čo majú však spoločné je zlo, surovosť a psychické násilie, ktoré je na nich zo strany mužov páchané.
Určite by sme však autorke krivdili keby sme jej knihu radili len čisto k feministicky ladenej. Príbehy nie sú plné len nekonečných vojen medzi pohlaviami, ale je plná aj iných motívov. Či už ide o konzumný spôsob života, materializmus alebo priateľstvo žien, ktorá je citeľné v mnohých poviedkach.
Mnohí muži by príbeh asi odsúdili , čo sa im však asi nedá ani vytnúť. Asi žiadneho muža by nepotešili oslovenia ako geňo, bastard či debil, ktorými Uršuľa nešetrí. Čo by však mohla oceniť aj mužská časť pokolenia, je určite autorkin zmysel pre dôvtip, veľká fantázia a v neposlednom rade aj originálny spôsob vyjadrovania, ktorým si určite právom zaslúžila literárne ocenenia, ktoré získala.
Či už túto knihu nazveme feministickou alebo nie, určite je plná originálnych príbehov, ktoré čitateľom vrelo doporučujem.
Čítaj viac
Veronika
17.6.2008
... prežila som kraaasne poobedie...
... včera som bola smutna (hadka s priatelom). Mala som poslednu 500-korunacku, tak som si nakupila knihy (lebo aj to je sposob). Sadla som si na Hlavnej v KE, mesto bolo krasne plne a teple, po chvili nedaleko este zacali hrat studenti na "saxiku" (a hadam zarobili dost)... ale to ja som uz bola uplne inde, a bez mojho smutku ... Tak neskutocne rýchlo ma táto kniha odniesla do deja, ani som to nepostrehla, a este stale sa v nom po troske ocitam, aj ked mam knihu uz precitanu...
2 posledne poviedky su hodne zamyslenia. Ako by to asi vyzeralo, keby boli rodove ulohy vymenene... každopadne, zabavite sa! :)
Moj priatel ju ma na stole, su tam podciarknute vety, co ma zaujali, co sa ma tykaju, hadam sa z nich nieco o mne dozvie...
Čítaj viac
Mária Koššová
Mária Koššová
Martinus
1.3.2008
scloa
Smiech a bolesť ...nie len feminizmus...skvelé pre tých (tie), ktorí sa neboja pravdy. Podľa mňa skvelé. Pôžitok z čítania zaručený:)
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Neverné ženy neznášajú vajíčka - Uršuľa Kovalyk
Travesty šou - Uršuľa Kovalyk
12,30 €
Ušetríte 0,32 €

„Spisovateľ sa musí rozhodnúť buď pre talent, alebo pre peniaze. Keď vám talent dopomôže k peniazom, v tej chvíli vám peniaze odpomôžu od talentu.“

J. Steinbeck