Knihy
E-knihy

Prelet nad kukučím hniezdom

Slovart, 2006
5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2006
Edícia
EVG

Čitatelia si Keseyho román asi navždy pamätajú vďaka vynikajúcemu filmu Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom. Príbehom autor výrazne inovoval typickú situáciu modernej americkej prózy, v ktorej je hrdina síce zabitý, ale zostáva neporazený...

Čítaj viac

14,20 €

Bežná cena Bežne 14,95 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Čitatelia si Keseyho román asi navždy pamätajú vďaka vynikajúcemu filmu Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom.

Príbehom autor výrazne inovoval typickú situáciu modernej americkej prózy, v ktorej je hrdina síce zabitý, ale zostáva neporazený.

Rozprávač, psychická obeť druhej svetovej vojny, Poloindián Broom Bromden rekapituluje posledné mesiace svojho dlhodobého pobytu na psychiatrickej klinike v Oregone. Spomína na tridsaťpäťročného tuláka a hazardného hráča McMurphyho, ktorý sa na kliniku dostal pre výtržnosti. Svojou živelnosťou a chuťou žiť McMurphy (vo filme Jack Nicholson) rozvracia zabehnutý chod inštitúcie.

Román vychádzal v slovenskom preklade pod názvom Bol som dlho preč.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
One Flew over the Cuckoo´s Nest
Rozmer
135×217 mm
ISBN
8080850666
Naše katalógové číslo
24913
Počet strán
338
Hmotnosť
390 g
Rok vydania
2006
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

61 hodnotení

45
10
6
0
0

doncico
26.7.2018
YY
partia ,,bláznov,, ktorých Musíte Milovať..a ak ste pochybovali, či nimi sú na str. 22/7
si potvrdíte, že sú dokonca Super BBLLááZZNNi...kniha, majstrovský kusok, má silný odkaz na vážne spoločenské témy...ale chcel som tuto recenziu odľahčiť...vážnosť témy prenechávam teda zhodnotiť vážnym ľuďom...
ak by ste si mysleli, že Formanov Filmový Klenot kniha nezdolá, mýlili by ste sa...
KKniha je BBest...rozumiete?...BBeZZt
Čítaj viac
Zuzana
26.12.2017

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

ak táto kniha bola náramne tvrdým orieškom. Na začiatok musím napísať, že film od Miloša Formana- Prelet nad kukučím hniezdom som nevidela, aj keď som o ňom veľa počula. Kniha sa mi na začiatku zdala veľmi jednoduchá, rozdelená nebola ani na kapitoly, čo ma vydesilo, lebo ja sa držím striktne kapitol. Príbeh sa odohrával na psychiatrickej liečebni. Zaužívaný systém kombinátu sa naruší príchodom zvláštneho veselého tuláka a vášnivého hazardného hráča McMurphyho. Zapáčilo sa mi, že kniha je písaná psychickou obeťou 2. svetovej vojny- Broom Bromdenom, ktorý je poloindián a vo veľkej miere čitateľa zasväcuje nie len do deja a opisoch, ale aj do svojich retrospektív. Kniha má dosť veľké gramatické a prekladové chyby, ktoré mi ale toľko nevadili, pretože obsah napredoval. Dosť veľa strán som sa nútila čítať, lebo dej sa naozaj vyvíjal veľmi opatrne, až nepatrne. Človek mal pocit, že vie, ako kniha skončí. Tak jednoduchá kniha, rozdelená do troch etáp (nazvala som ich úvod, jadro, záver) sa priebehom čítania zvrtne na trochu abstraktnú, krásne opisujúcu až šokujúcu. Veľmi sa mi páčili opisy a príčiny pomätených väzňov, ich uvedomenie si bytia v sanatoriu. Ale chvíľu máte pocit, že neviete. Že neviete nič. Potom si hovoríte, že toto už je veľa, zbytočná strata času čítaním... ale opak je pravdou. A keď už si myslíte, že ste na konci a inak to už dopadnúť nemôže, zrazu zistíte, že ste úplne vedľa. Nikdy mi film nedokáže dať to, čo kniha. Táto kniha bola svojim spôsobom geniálna. Bol som dlho preč Kesey výrazne inovoval typickú situáciu modernej americkej prózy, v ktorej je hrdina síce zabitý, ale zostáva neporazený. Finále románu spodobuje vedľa seba víťazstvo aj prehru ako dve rovnako pravdepodobné možnosti. Jeho opisy prírody, vžitia sa s chorými, alebo hocako zavretými ľuďmi za oknami inštitúcií boli prekrásne. Vypichnem pár vecí z knihy, ktoré ma veľmi oslovili a po ktorých som si povedala, že aj americký spisovateľ sa vie písaním vyžiť a jeho tvorba je naozaj na úrovni. P. S.- Ak chce niekto trošku zdĺhavejšie, ale o to jednoduchšie a kvalitné čítanie a knihu, ktorá ma naozaj začiatok, jadro-dej a aj skvelé vyvrcholenie, ale ktorá je zároveň celkom ľahko písaná, odporúčam Vám ju vrelo.

"Ting, Tignl, tangl, tingl, túz, polapil si tučnú hus, priviazal ju na motúz..až sa dusí, tri divé husi letia na skusy... jedna šibne vpravo, druhá šibne vľavo, a tá tretia rezko nad kukučie hniezdo. V-O-N..ku mne sa ty nakloň a vytiahni ma von."

"Možno, že nechápal, prečo sa nedokážeme rozosmiať, ale vedel, že kým sa človek nedokáže pozrieť na veci z ich veselšej stránky, nemôže byť naozaj pevný v kramflekoch."
Čítaj viac
Mário ošanský
2.8.2014
blog

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

http://bosansky.blog.sme.sk/c/31601/Bol-som-dlho-prec.html
Čítaj viac
Miroslav Repaský
Miroslav Repaský
17.6.2014
Názor
Jedna z mojich najobľúbenejších kníh. O sile ľudského ducha, o mužovi, ktorý sa rozhodne obetovať za iných.
"A zatiaľ nám nenútene a dobrácky rozdával svoj život, aby sme mali z čoho žiť...
aby sme sa všetci mohli vsnívať do života."
Táto knižka by jednoznačne nemala chýbať v žiadnej súkromnej zbierke.
Čítaj viac
Monika Kostolná
Monika Kostolná
10.9.2012
"Bol som dlho preč."
Naozaj kniha, ktorá zanechá na vás nejaký ten pocit, alebo vás aspoň donúti rozmýšľať nad sebou a svojím okolím. :) Som zvedavá na film. Odporúčam všetkým prečítať si!
Čítaj viac
Bashka
Bashka
24.6.2009
Názor čitateľa
Jediná kniha, ktorú som čítala viac ako raz. Film som síce nevidela, kniha je však vynikajúca. Nie je to ľahké čítanie, ale oplatí sa.
Čítaj viac
Tomáš Doležal
Tomáš Doležal
12.5.2009
Super =)
Aj keď ja som túto knihu čítal pod názvom "Bol som dlho preč". McMurphy bol skvelý rebelant a dal mi chuť do života. Môžem len odporučiť.
Čítaj viac
Zuzana
19.1.2009
divadlo
...zatiaľ žial nemôžem pridať príspevok na margo knihy, ale na túto stránku som sa dostala práve kvôli nej, zisťujem totiž či vôbec nejaká na našom trhu je a chvalabohu JE...
pred pár dňami som toťiž videla divadelné predstavenie tohto diela a bol to úžasný neopakovateľný a očarujúci zážitok... výkony našich hercov boli skvelé, človek mal pocit, akoby to vlbec nehrali, akoby to jednoducho žili...
..knihu musím mať, milujem knihy a verím že táto bude skvelá...
Čítaj viac
grace
16.7.2007
Názor čitateľa
Zatial som citala len knihu a aj to po anglicky. To, ze som dokonale nerozumela niektorym pasazam a prostriedkom, ktore mozu vyjadrovat autorov styl, nic nezmenilo na tom, ze som po precitani rozmyslala nad nou niekolko dni. Skvela praca, pan Kesey. Teraz u len zohnat film a dufat, ze sa nesklamem. O com dost pochybujem;-)
Čítaj viac

Čítaj viac

„Keď zbierame knihy, zbierame šťastie.“

Vincent Starrett