Knihy
E-knihy

Hnus

Okamžitý download
PDF
3-4 hodiny čítania

Sartrov román Hnus predstavuje prvý priemet nového filozofického prúdu - ateistického existencionalizmu - do francúzskej umeleckej literatúry. Vznikol v medzivojnovom období, kedy človek zbavený tradičného hodnotového zázemia a poznania...

Čítaj viac

4,60 €

Bežná cena Bežne 6,61 €

Ušetríte 30%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

4,60 €

Viac o e-knihe

Sartrov román Hnus predstavuje prvý priemet nového filozofického prúdu - ateistického existencionalizmu - do francúzskej umeleckej literatúry. Vznikol v medzivojnovom období, kedy človek zbavený tradičného hodnotového zázemia a poznania stráca nielen existenčnú istotu, ale odmieta i klasické historické vnímanie bytia a skĺzava do subjektivizujúcej roviny, v ktorej nanovo pátra po zmysle života. Jeho hlavný hrdina je intelektuál utápajúci sa v rozporoch, neschopný nájsť zmysel svojho jestvovania, ani sám pre seba ani v partnerskom vzťahu. V diele autor vychádza zo subjektívnej skúsenosti a s básnickou silou sa uchopuje témy hnusu, "chuligánsky" prevracajúc krásnu literatúru naruby, modelujúc hnus do podoby imaginárneho hlavného hrdinu diela. Dielo možno považovať za provokáciu, za osobnú dobovú výpoveď autora, za hlbinné psychologické pátranie v útrobách duše žitím zhnuseného človeka, za filozofickú stopou v beletrii - v každom prípade však patrí medzi klasické diela svetovej literatúry, ktorých preklad by nemal chýbať ani na slovenskom knižnom trhu.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Hnus - Jean-Paul Sartre
Sestry - Bernard Minier
14,29 €
Ušetríte 8,81 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
199
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
246253
Rok vydania
2016

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

3,6 / 5

8 hodnotení

3
3
0
0
2

K
21.2.2016
Sartre Hnus
"Antoine Roquentin, teší ma," predstavil by sa hlavný hrdina Sartrovho románu a vedel by, že klame.
Na začiatku bol kameň. Ležal na brehu mora, z jednej strany bol suchý a z druhej špinavý, vlhký od blata. Antoine nehodil žabku a ostatní sa mu smiali. Antoine písal historický román v siedmom najväčšom mieste Francúzska. Antoine rád žartuje, keď píše záznamy do svojho denníka, aby ich na druhý deň skritizoval namiesto toho, aby tie záznamy opisov skúšajúcich čitateľovu trpezlivosť vymazal. v Antoinových opisoch presakujú záchvaty znechutenia prerastajúceho do hnusu pripomínajúcu hustý lekvár a odpor voči všetkému, čo hrdinu románu obklopuje. Práve kvôli týmto chvíľam čitateľ pretrpí opisy a nezáživné pasáže úvahn nad historickou postavou, okolo ktorej sa odvíja Antoinov román.
Antoine príjme hnus za svoju súčasť, niečo, čo ho bude sprevádzať, niečo čo sa nestratí a Antoine sa s tým poznaním stáva filozofom. Často sentimentálnym, odporcom humanizmu, nenachádzajúcim zmysel a strácajúcim väzby medzi významom a predmetom, kedy pripomína sedačku k bruchu vzdutého somára, ktorého unáša rieka.
Od bodu, keď sa stáva Antoine filozofom je kniha poučná, melancholická, úprimná, žiari! Formou vnútorného rozjímania dopovie aj príbehy vedľajších postáv a uz Antoina nevidíme ako obeť hnusu, ale ako človeka, človeka absurdného, človeka uvedomujúceho si vlastnú existenciu.
Odporúčam každému spolu s Camusovým Sisyfom (obe diela sprevádza idea absurdnosti. Camus sa sústredil na Absurdno a na pozadí bol existencializmu, kým Sartre naopak.)
medzi knihami Múr a Slová, má tento Sartrov počin u mňa prvenstvo.
Čítaj viac

Kúpte spolu
Hnus - Jean-Paul Sartre
Sestry - Bernard Minier
14,29 €
Ušetríte 8,81 €

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth