Knihy
E-knihy

Právo na život

Vydavateľstvo
Slovart, 2016
Edícia
MM

Ian McEwan sa radí medzi najuznávanejších súčasných prozaikov. Vydal štrnásť románov a dve zbierky poviedok. Za svoj román Amsterdam dostal v roku ... filmy. Sudkyňa vyššieho súdu Fiona Ma

Čítaj viac

12,30 €

Bežná cena Bežne 12,95 €

Ušetríte 5%

Posielame do dvoch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

To čo McEwan ušetrí na počte strán, pridá na zážitku z čítania jeho románov.
Ian McEwan sa radí medzi najuznávanejších súčasných prozaikov. Vydal štrnásť románov a dve zbierky poviedok. Za svoj román Amsterdam dostal v roku 1998 Bookerovu cenu, podľa niektorých jeho kníh boli nakrútené úspešné filmy.

Sudkyňa vyššieho súdu Fiona Mayeová, známa vysokým intelektom, citlivosťou a erudovanosťou, stojí pred vážnym rozhodnutím v naliehavom prípade. Sedemnásťročný mladík z náboženských dôvodov odmieta liečbu, ktorá by mu mohla zachrániť život. Čas beží. Návšteva chlapca v nemocnici v nej prebudí hlboko skryté city a v chlapcovi nečakané emócie. Iba Fiona však môže rozhodnúť, či Adam bude žiť, alebo zomrie, a jej rozsudok bude mať následky pre oboch.Čítaj viac
Kúpte spolu
Právo na život - Ian McEwan
Zimní princezna - Hana Whitton
21,88 €
Ušetríte 1,15 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
176
Hmotnosť
300 g
Rok vydania
2016
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
130×210 mm
ISBN
9788055621913
Naše katalógové číslo
245849

Čo si myslíme my

Valéria Scholtzová
Valéria Scholtzová
zamestnanec
15. októbra 2016

V knihe sa hneď na začiatku stretávame so sudkyňou Fionou, ktorá je síce veľmi uznávanou sudkyňou, no práve jej celoživotná snaha stať sa ňou, sa prejaví nedostatkom síl na udržanie fungujúceho manželstva. Jedným z dôvodov sú aj veľmi ťažké prípady z rodinných sporov (väčšinou vyplývajúcich s náboženstva), ktoré musela rozsúdiť a rozhodnúť tak o osude mnohých detí. Práve počas vyvrcholenia manželskej krízy rozhoduje Fiona o živote a smrti mladého chlapca patriaceho k svedkom Jehovovým. Po prečítaní románu vo mne ostala silná myšlienka, že sa neoplatí vždy za každú cenu uzavrieť do seba a mlčať a že náboženstvo akokoľvek dobre myslené, dokáže v rukách fanatikov napáchať mnoho škôd práve na tých najnevinnejších.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,1 / 5

7 hodnotení

4
1
1
1
0

Francoise
10.1.2017
Krásny román
Čitatelia a najmä čitateľky si už zvykli na ľahké, polopatistické texty, a keď sa im dostane do rúk niečo ťažšie, zložitejšie sformulované, cítai sa bezradnosť, nevedia čo si z tohomajú vybrať. No čo, človek je slobodný, aj na to potrebuje právo, a bez lásky ho vlastne nebaví ani sloboda. Čo je správne podľa práva, nemusí sa vždy stotožnovať s naším cítením. Je to tam?
Čítaj viac
lucia
5.1.2017
Pekný príbeh
Zo začiatku ma kniha nudila, resp. na môj vkus tam bolo veľa veľa rozprávania a málo dynamiky. Keď som to ale dočítala, kniha vo mne zanechala príjemný pocit, je to pekný príbeh, napísaný s vkusom. Mne sa to páčilo.
Čítaj viac
Martina
4.1.2017
Môj pohľad

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Z knihy mám zmiešané pocity. Samotný prípad sa začína rozoberať asi až v tretine knihy a celkovo sa mi zdal ten začiatok zbytočne dlhý. Rovnako opisy, ktoré sú z umeleckého hľadiska veľmi dobre napísané mne osobne prišli nadužívané. Povedala by som,že dej nebol priveľmi dynamický a chýbalo mi viac dialógov. Čo sa týka obsahu, pointou nebolo samotné vyriešenie prípadu chlapca ako som sa domnievala.Ide skôr o jeho osud potom a neschopnosť orientovať sa v živote bez viery,ktorá bola predtým preňho všetkým. Celkovo ale neľutujem č?tanie tejto knihy, len akosi neviem čo som si z nej vlastne mala odniesť.
Čítaj viac
Marek Zákopčan
Marek Zákopčan
31.10.2016
Ktorá strana mince je tá správna?
Na rovinu sa priznám, že obľubujem skôr nenáročné čítanie, žánre, pri ktorých sa dá jednoducho vypnúť a odpútať sa od bežných problémov. Občas mi však dobre padne pohrúžiť sa aj do kníh, ktoré vybočujú zo štandardného rámca a ponúkajú možnosť zamyslieť sa a preniknúť hlbšie do podstaty. Iana McEwana som poznal hlavne ako autora románu Pokánie, ktoré som čítal už pred rokmi, ale dojem z neho pretrval ešte dlho. Už vtedy na mňa zapôsobil ako talentovaný rozprávač, schopný budovať napätie, vypointovať príbeh a zobraziť silné postavy. Jeho novinka Právo na život síce neobsahuje rovnako nečakané zvraty a dej je o niečo menej dynamický, no zato mu nechýba napätie plynúce z otázneho rozuzlenia. Veď napokon, súdna miestnosť je nepochybne miestom, kde sa dá napätie často priam krájať.

Fiona Mayeová, sudkyňa vyššieho súdu, čelí na prahu šesťdesiatky nielen pracovným, ale nečakane aj osobným výzvam. Kvôli mladej asistentke prežíva manželskú krízu, no jej muž Jack nemá ani potuchy, čo stojí za ochladnutím jej vášne. Fionina myseľ sa totiž musí potýkať s rôznymi prípadmi a ich obraz je neraz veľmi náročné vytesniť. Počas vyrovnávania sa s náhlou samotou sa jej dostane do rúk nový prípad, ktorý opätovne zmení jej pohľad na svet. Adam Henry je takmer osemnásťročný chlapec, chorý na leukémiu. Keďže však jeho rodina patrí k Jehovovým svedkom, rodičia mu odmietajú dovoliť liečbu transfúziou. Vzhľadom na to, že ide o jediný a životne dôležitý úkon, nemocnica trvá na danom postupe. Fiona sa tak zmieta medzi potrebou zachrániť mladíkov život a rešpektovaním náboženského vyznania. Liečba dospelého proti jeho vôli je trestným činom, no zároveň treba dbať aj na dobro dieťaťa, ktoré by malo byť prvoradým. Vzhľadom na Adamov vek a zložitú situáciu sa Fiona bude potýkať s rôznymi návrhmi a právnickými nuansami, kým učiní správne rozhodnutie...

Napriek tomu, že ústrednou postavou je žena krátko pred dosiahnutím dôchodkového veku, netreba mať voči nej žiadne predsudky. Je inteligentná, rozhľadená, spravodlivá a na zreteli má len to najlepšie pre ľudí, ktorí sa ocitnú v jej súdnej sieni. Kým sa dostal na pretras Adamov prípad, prešla asi štvrtina knihy, čo na mňa pôsobilo zbytočne spomaľujúco. Iste, úvod predstavuje Fionu, jej prístup a prácu a ozrejmuje jej manželský život, no zaujímavejším sa príbeh stáva predsa len až o niečo neskôr. Pre našinca je nepochybne pútavé aj dôkladné preniknutie do anglického súdneho systému, čoho sa Ian McEwan zhostil s dôslednosťou a autentickosťou jemu vlastnou. Právo na život nie je rozsiahla kniha, ale je apelatívna témou a myšlienkami, ktoré autor nepodsúva okato, ale vedie k nim čitateľa ľahko a nepozorovane. Každá minca má dve strany a niekedy nie je jednoduché zvoliť si tú správnu...
Čítaj viac

Ian McEwan, významný ostrovní představitel své generace, autor desítky románů a souborů povídek. Proslavil se Betonovou zahradou (č. 1993), následovaly Nezničitelná láska (č. 2000), Pokání (č. 2003), Sobota (č. 2006) aj.

Čítaj viac

Vydavateľstvo Slovart pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Prináša na knižný trh hodnotné knihy popredných slovenských i svetových spisovateľov, monografie špičkových výtvarných umelcov i modernú literatúru pre deti a mládež. Nechce sa stať najväčším vydavateľstvom na Slovensku, no chce byť vydavateľstvom najlepších kníh.

Vydavateľstvo vzniklo roku 1991 ako dcérska spoločnosť „účastinnej spoločnosti pre zahraničný obchod Slovart“, ktorá existovala od roku 1970. V čase vzniku sa vydavateľstvo zameriavalo na vývoz kníh do zahraničia, neskôr postupne na vydávanie kníh v slovenčine a češtine.

Pri knihách človek vopred nevie, čo to všetko prinesie. Vo vydavateľstve Slovart však pracujú ľudia, ktorí majú radi knižky, preto si vyberajú podľa toho, čo pokladajú za dobré a samozrejme, že pritom ešte uvažujú aj o tom, čo si kúpi niekto iný.

A na ktorú knihu sú vo vydavateľstve Slovart najviac hrdí ?

"Určite tých kníh, na ktoré sme právom hrdí, bude dosť za viac ako 21 rokov fungovania vydavateľstva. Pre vydavateľstvo je najkrajší moment vymyslieť si knihu, nájsť na ňu správnych autorov, dať jej dokonalú formu, a potom zožať s knihou úspech. To je zhmotnenie vydavateľského remesla."

Čítaj viac
Kúpte spolu
Právo na život - Ian McEwan
Zimní princezna - Hana Whitton
21,88 €
Ušetríte 1,15 €