Tiene babieho leta

ISIC ZĽAVA

SI ŠTUDENT, UČITEĽ ALEBO MLÁDEŽNÍK A MÁŠ ISIC, ITIC, EURO>26?

Tak k tomuto titulu môžeš získať dodatočnú zľavu 2% k už existujúcej zľave a zaplatíš iba 11,07 €. Ušetríš teda naviac 0,24 €, čo síce nie je bohvieaké terno, ale pri pár knihách by z toho už mohlo byť na pivo či kofolu :-)

Zľavu uplatníš tak, že pri potvrdzovaní objednávky zadáš číslo svojej karty do políčka "Darčeková poukážka / Zľavy".

Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade
Objednajte si tovar spolu nad 39,00 € a poštovné máte zadarmo!

Poštovné zadarmo nad 39,00 €!

Pri objednávke nad 39,00 € neplatíte v našom obchode poštovné. Kompletné podmienky poštovného.

Spolu iba za 17,91 €
(ušetríte 0,94 €)
Kúpiť spolu
Naša cena:
11,31 €
Bežná cena:
11,90 €
Ušetríte:
5% (0,59 €)

Posielame do piatich dní.

Čo znamená tento údaj? Pozrite sa ako prebieha vybavovanie objednávky.Pridať do wishlistu
Čo je to wishlist?

Wishlist je zoznam Vašich tajných želaní. Jediným kliknutím si do neho môžete ukladať tituly, ktoré Vás zaujali a ktoré by ste možno v budúcnosti chceli kúpiť pre seba alebo svojich blízkych. Pre používanie wishlistu musíte byť prihlásený.Uložené
Pozrieť viac odporúčaní

Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili tiež

Nahlásiť chybu

O knihe

Spoločnou niťou troch poviedok, ktoré tvoria príbeh knihy Tiene babieho leta, je vzťah Bruna - hrubého Holanďana, ktorý si zvyká na slovenskú spoločnosť - a Sylvie, ktorá sa snaží, aby si aj slovenská spoločnosť zvykla na neho. Zdanlivo všedné situácie, v ktorých sa raz za čas všetci ocitáme, sa v knihe vďaka ústrednej dvojici menia na obrazy, plné napätia a melanchólie, ale aj lásky a pochopenia. Najdôležitejšie posolstvo príbehu - úprimnú snahu o zmierenie - podáva autorka šarmantne a s nadhľadom a aj vďaka tejto jemnej sile je finále každej z poviedok i finále celej knihy pre čitateľa krásnou katarziou.

Pokračovať v čítaní

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Podrobnosti

 • Počet strán: 150
 • Väzba: pevná s prebalom
 • Rozmer: 140×200 mm
 • Hmotnosť: 300 g
 • Jazyk: slovenský
 • ISBN: 9788089727438
 • Rok vydania: 2016
 • Naše katalógové číslo: 243727


Hodnotenia čitateľov       (hodnotilo 13 ľudí) Pridať hodnotenie

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Máte túto knihu? Čítali ste ju a máte na ňu svoj názor?

Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi! Možno im tak pomôžete pri rozhodovaní.

1
Vaše hodnotenie knihy
2
Chcete navrhnúť vaše ďalšie obľúbené tituly? Kliknite.
3
Recenzie a diskusie sú službou pre návštevníkov Martinus.sk. Príspevky sú uverejnené zvyčajne do 24 hodín, vyhradzujeme si však právo neuverejniť a vymazať najmä tie príspevky, ktoré:
 • sú vulgárne alebo urážlivé
 • nesúvisia s titulom alebo témou
 • porušujú alebo vyzývajú porušovať autorské práva
 • odkazujú na ponuku alebo webové stránky konkurencie
 • obsahujú akékoľvek URL odkazy
 • nie sú podpísané
Gabriela Vinarčíková
Gabriela Vinarčíková
7. marca 2017
     
Reagovať

Tiene babieho leta -1

Pozoruhodná kniha ktorá sa naozaj číta jeden list za druhým,jedným dychom a nakoniec je čitatelovi ľúto že dočítal knihu,obsiahne postavy akoby pred vami vidli svoj dialog ,príťažlivá,jasná strhujúca,prečítam si ju ešte raz Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (1)   (2)
Monika U.
Monika U.
26. októbra 2016
     
Reagovať

balzam pre dušu 4

Po dlhšej dobe sa mi podarilo nájsť si popri iných povinnostiach čas na čítanie a padla mi do ruky práve táto skvelá knižočka, ktorá určite stála za to nočné bdenie.
Umenie slova autorky je balzamom pre dušu, tak jemne, s citom, ľahkosťou dokáže opisovať veci a deje, že má človek pocit, že plachtí niekde v lufte okolo ako neviditeľný pozorovateľ, duch... cestovala som reálne so Sylviou, túlala sa záhradou, nakúkala cez okno do kuchyne domčeka, mokla v Bratislave čakajúc na taxík.. Obrazy a postavy sa predo mnou vynárali veľmi reálne a do detailov.
Vystriedala sa vo mne celá škála pocitov, od úsmevu pri úvodných príbehoch a postavách, po rozcítenú matku, čo slzičku vyronila čítajúc výpoveď inej matky, po bolesť zo skutočnosti, že niekto ubližuje môjmu milovanému synovi.. no najhlbšie ma zasiahla tá posledná kapitola, kde sme mali možnosť nahliadnuť do neľahkého životného príbehu Bruna, až mi po dočítaní ostalo ťažko na duši..
Pokiaľ má chuť čitateľ na literatúru na úrovni, môžem knižočku vrelo odporúčať a osobne sa teším na ďalšie pokračovanie príbehu Sylvie a Bruna.
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (4)   (0)
Jan Šubrt
Jan Šubrt
28. septembra 2016
     
Reagovať

Hodnocení 1

Odlišný žánr od toho, co běžně jako kluk čtu, přesto mě knížka upoutala, že jsem ji zhltnul za jedno odpoledne. Mohu ji všem vřele doporučit, a to i těm, kteří jsou zvyklí na jiný žánr. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (2)   (1)
Dalimil Říha
Dalimil Říha
13. septembra 2016
     
Reagovať

Stíny babího léta 4

Stíny babího léta /Tiene babieho leta/

Debut slovenské spisovatelky Ivety Zaťovičové je triptych volně propojených novel tvořících společně takřka román. Hlavní postava, žena středního věku, vypráví o změnách a událostech ve svém životě a životě svých blízkých. Ve všech třech příbězích slyšíme vždy hlas ženy jako ve stejně pojmenované básni Hlas ženy francouzského básníka Henriho Cazalise.

Naslouchá duše, jaký hlas!
To slavík je, co v tobě zpívá,
a zbožňoval bych život zas,
když tvojich očí zář v něj splývá.*

Všechny tři novely spojuje skutečnost, že jsou psané převážně z pohledu třetí osoby s personálním vypravěčem. Jednotlivé příběhy popisují různě dlouhá období.

Dům, ve kterém tě budu čekat /Dom, v ktorom ťa budem čakať/
První novela popisuje události několika měsíců, hlavní postava tu vypráví o seznámení se zahraničním partnerem a rozloučením se svým domem, o kterém kdysi doufala, že v něm zestárne. To je v knize plné změn první křižovatkou. Čtenář s hlavní postavou poznává její zahradu, vypravěč popisuje až s éterickou lehkostí její milované prostředí i její pocity. Jin a jang na každé stránce. Nejniternější nálady, ženská citlivost v kontrastu s velmi pragmatickou povahou jejího partnera.

Čtyři dny /Štyri dni/
Druhá novela popisuje celou řadu událostí, ke kterým dojde během krátkého období. Hlavní postava líčí radikální změny v životě matky dětí, které opouští rodný dům, aby se postavily na vlastní nohy, nebo se o to alespoň pokusily. Líčí je nejen s humorem a mateřskou účastí, ale některé i předvídá a tam, kde je (podle ní) potřeba, tak dokonce aktivně zasahuje. Pragmatický partner je popisován v celé řadě událostí trochu nemotorně, ale láskyplně. Situace působí občas díky nečekané frekvenci v průběhu pouhých 4 dnů až surrealisticky. Personální perspektiva se změní na autorskou perspektivu v krátkém, mistrovském popisu role matky, jak ji cítí každá matka, nebo jak by ji alespoň cítit měla.

Stíny babího léta /Tiene babieho leta/
Třetí novela pojednává s citem o kulturních rozdílech mezi západní a východní Evropou v době umíraní matky autorčina partnera. Hlavní postava bere čtenáře do Nizozemska, kde se skoro jako nezávislá pozorovatelka účastní setkání partnera s jeho dementní matkou a rodinou a v širším kontextu sleduje konfrontaci s jeho minulostí. Tu přitom komentuje a analyzuje.

Proměny a role
Zatímco v první novele jde především o osobní vývoj hlavní postavy coby ženy v novém vztahu, ve druhé novele je hlavně všudypřítomnou, vševědoucí a chápající matkou, která pozoruje, jak se životy jejích dětí vyvíjí a občas do nich zasahuje. V poslední novele je v první řadě oporou a útočištěm partnera v době zármutku.

Styl a jazyk
Novely jsou napsané jako zdánlivě jednoduchá próza. Pokaždké, když už by čtenář málem při čtení přepnul na automatického pilota, postará se autorka, aby se sémantickým zrychlením této prózy změnil text skoro na poetické verše, které zní, dokonce někdy i tancují, všemi příběhy a potom ještě dlouho rezonují. Tu a tam použije autorka neotřelé obraty, případně známé obraty, ovšem použité neotřelým způsobem a čtenáře tak stále nutí k zamýšlení.

Závěr
Stíny babího léta by si měl přečíst každý, kdo je otevřený často citlivému a humornému, ale občas také ironickému, přímému a naléhavému způsobu poznávání vlastních potíží a každodenních starostí v životě hlavní hrdinky.

Knihu vydal Spolok slovenských spisovateľov v roce 2016 v Bratislavě. Koupit si ji můžete v internetových knihkupectvích na Slovensku, ale taky v České republice.

Dalimil Říha
Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (4)   (0)
Jana Harnachová Jadlovská
Jana Harnachová Jadlovská
21. augusta 2016
     
Reagovať

Tiene babieho leta 4

Tým, že mám rada príbehy, ktoré píše sám život, rada som si poviedky prečitala. Čítali sa jedným dychom, až vám ku koncu knihy bolo ľúto, že sú iba tri. Preto dúfam, že sa od autorky čoskoro dočkáme vydania ďalších poviedok, rovnako pútavých. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (4)   (0)
Júlia Hallová
Júlia Hallová
21. augusta 2016
     
Reagovať

Tiene babieho leta 4

Som už staršia osoba, za svoj život som stihla prečítať viacero ženských románov a poviedok, a tým, že autorku knižky osobne poznám, prinieslo mi čítanie poviedok eště o niečo hlbší čitatelský zážitok. Knižku som čítala plná očakávania a som rada, že sa autorka rozhodla svoje čitatelské zážitky zaznamenať takou pútavou formou a podělit sa o svoje životné príbehy.

Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (4)   (0)
Katarína Tomašovičová
Katarína Tomašovičová
4. augusta 2016
     
Reagovať

Tiene babieho leta 3

Knižka, ktorá je v dnešnej záplave nečitateľných brakov od ženských autoriek skutočne výnimočná. Svojím plynulým štýlom, pekným jazykom, inteligentným ustipačným a zároveň láskavým humorom a pútavými pribehmi. Veľmi príjemné čítanie, po ktorom zostane čitateľovi na tvári usmev, ale aj materiál na zamyslenie. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (3)   (0)
Iva Hanková
Iva Hanková
27. júla 2016
     
Reagovať

Tri poviedky 4

Bála som sa (podľa názvu), že to bude ďalší výplod ženskej literatúry, ale nie. Všetky tri poviedky sa síce ľahko čítajú, ale nie sú banálne. Autorka má zmysel pre skratku, životné situácie berie s odstupom a má dokonca aj zmysel pre humor. Je tam trochu z dnešnej Bratislavy, z práce realitnej maklérky, zo života s Holanďanom, čo je nepochybne zaujímavé, ale aj pomerne výstižné. Som rada, že som si tú knižku prečítala, odporúčam všetkým a autorke želám do budúcnosti ďalšiu dobrú knižku. Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (5)   (1)
Viera Ternóczka
Viera Ternóczka
26. júla 2016
Reagovať

Názor čitateľa 2

Bolo mi potešením si prečítať tieto poviedky a pri pasáži o MATKE....na str.68...:) aj slzička vyšla....lebo pekne opisuje aj rolu matky....:) mala som hneď krajší deň a preto doporučujem knihu si kúpiť....:) Zaručujem dobré....pohodové čítanie trebárs aj na víkend....:) Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (3)   (1)
Patrik D.
Patrik D.
16. júla 2016
     
Reagovať

Tiene 4

Autorka ma vyborny rozpravacsky talent, zmysel pre drobnokresbu a osobity jazykovy prejav. Najviac sa mi pacila poviedka Styri dni. Akoby o nic neslo - iba o styri bezne dni prezite vo velkomeste... Zobraziť celú recenziu

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   (5)   (1)
12

Rezervovať titul v kníhkupectve

SLSP online platba Tatrabanka online platba VÚB online platba Unicredit online platba ČSOB online platba Poštová banka online platba VISA online platba Master online platba Paypal online platba Viamo platba