Knihy
E-knihy

Analfabet

Marenčin PT, 2016
Vydavateľstvo
Marenčin PT, 2016

Ako súvisia sklady kníh s heroínom, prečo sa v Bratislave objavili potomkovia balkánskych kúzelníkov a operátori magických zrkadiel? Hrdinovia románu sa dostanú zo starého cintorína po stopách jazyka a zločinu do Petrohradu...

Čítaj viac

12,26 €

Bežná cena Bežne 12,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ako súvisia sklady kníh s heroínom, prečo sa v Bratislave objavili potomkovia balkánskych kúzelníkov a operátori magických zrkadiel? Hrdinovia románu sa dostanú zo starého cintorína po stopách jazyka a zločinu do Petrohradu, aby sa mohli pozrieť z diaľky na Strednú Európu. Boh je analafabet je junkieteologickým príbehom o interpretáciách a tajnom meste na Dunaji bez milostnej zápletky.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Analfabet - Michal Havran ml.
Besnota - Michal Havran ml.
21,67 €
Ušetríte 1,13 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
336
Hmotnosť
480 g
Rok vydania
2016
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Marenčin PT
Rozmer
130×200 mm
ISBN
9788081147043
Naše katalógové číslo
236342

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,6 / 5

7 hodnotení

4
0
1
0
2

25. 8. 2017
Názor čitateľa
Bolo by na zamyslenie, či celú tú pseudoúvahu zásadne neprepísať, prípadne rovno nevyhodiť.Dávno som nebola v takom pokušení odložiť knihu nedočítanú; napokon som to dala.
Čítaj viac
Radovan Kyrinovic
Radovan Kyrinovic
9. 7. 2017
Výpoveď narcistickej citovo deprivovanej osobnosti.
"Ľudia sa mýlia, ak si myslia, že Mesiáš sa vráti tak, že nad Slovnaftom bude ešte silnejšia žiara ako v auguste, keď vypúšťa rafinéria plyny (ČIARKA!) a objaví sa ohnivý voz a roje vtákov sa premenia na nebeské vojská, hovoril Kalman a chytil sa v rozkroku."

"Kalmanova druhá ruka najprv vzrušene čosi zapisovala, potom nevzrušene zahodila ceruzku a putovala k rozkroku.

"Pozeral na nákres a zacítil, že dostáva silnú erekciu."

"Zatúžil po dôkaze, že mesto stále existuje aj po ejakulácii do elastickej pičky nejakej žilinskej architektky."
Čítaj viac
Vlado Zlatko
3. 7. 2017
Vlado
Autor názvom knihy zjavne poukázoval sám na seba. Takýto literárny suterén sa len ťažko hľada. No hold, dnes už môže písať a publikovať svoj odpad ktorý mal skončiť v toalete asi naozaj každý.
Čítaj viac
Elena
11. 1. 2017
Názor čitateľa
Prvá kniha od Michala Havrana, ktorú som čítala (dala som si ju darom pod stromček). Zaujala ma avizovaná „bratislavská“ téma a bola som zvedavá, ako zaberie autorov štýl, ktorý poznám z publicistických príspevkov, v beletrii. Rozbeh bol pomalší, kniha sa mi ťažšie dostávala pod kožu, ale potvora, zažrala sa a nechce sa ma pustiť, hoci je už dlhšie dočítaná. Okrajovo mi pripomenula dávny pocit z Foulcaultovho kyvadla. Postava Kalmana hľadá skrytý zmysel, ukrytý v topografii mesta a jeho podzemia – niečo, čím by Bratislava legitimizovala svoju existenciu (alebo sa z nej aspoň vyvinila). Podobný motív má aj iný MH (M. Hvorecký) v Najťažšom zločine vo Wilsonove: logické usporiadanie mesta, ktoré naruši zmätený urbanizmus, búranie a výmena budov aj s ich obyvateľmi , čo napokon vedie k rituálnym zločinom, ktoré iniciuje samo mesto.
Každý čitateľ si vyberie to svoje – pre mňa je Analfabet hlavne kniha o Bratislave. Mesto, ktoré možno nenávidieť na množstvo spôsobov (a nemyslím tým prostoduchý cezpoľný hejt). A ako milujúci rodič, ktorý si nedokáže dupnúť, dávam jej vždy novú šancu, hoci moja láska k nej je detsky nezrelá a rozumom nepodložená.
Pri čítaní mám opakovane pocit, že Havran nabehol s čistiacou čatou a upratal myšlienky, ktoré mi chaoticky behajú hlavou. Tie „komínky“ zapadli na svoje miesto tak neuveriteľne, že začínam mať podozrenie, či svojich rodných metafyzická Bratislava opäť nezaťahuje do svojich spárov ? (Citát: Neznášal ľudí, ktorí používali predložky typu „na dom“. Mal chuť dať im „na piču“, ale v duchu sa hanbil pred svojimi rodičmi za to, ako zvulgárnel.)
A pozor, Matúš Vallo: Havran zaplavil Staromestskú a premenil ju na dunajské rameno!
Čítaj viac
Miroslav Jankovych
13. 3. 2017
Názor čitateľa
Suhlasim s Vami, tiez mi to pripadalo ako slabsi Umberto Eco alebo mensi, zredukovany. Vyberte si. Jedna vec je, ze Kalman sice hladal akusi podzemnu Bratislavu, aby vysvetlit tu nadzemnu. Ale netreba zabudat aj na ostatne postavy a ich pribehy späte s mestom. Aj tie ju vytvaraju. Alebo Bratislava vytvorila ich? Napokon, z konca som bol zmäteny a sklamany. Kniha mi ostala neuzavreta a neviem, ako si mam utriedit nazor o nej. Za mna ale fajn, preco nie.
Čítaj viac

Michal Havran ml. je novinár a salónny teológ. Venuje sa politickej eschatológii. Medzi jeho najnovšie experimentálne básnické projekty patria Kúpele, Manifest analfabeta a preklad básní francúzskeho symbolistu Aloysiusa Bertranda.

Čítaj viacPodľa čoho vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Keď sme začínali, začiatkom 90. rokov, realizoval som si svoje „detské“ sny: predovšetkým som chcel byť vydavateľom. Knihy, ktoré som vtedy robil, boli „fajnové“, vyšperkované, bibliofílie, ...atď. Bola to zvláštna doba, kedy vzniklo množstvo malých, nezávislých vydavateľstiev a každé prinieslo niečo nové.

Vo veľkej miere výber titulov závisel od viac-menej náhodných stretnutí so zaujímavými ľuďmi, ktorí ponúkali zaujímavé témy: Hanzi Albrecht, Selma Steinerová, Egon Bondy, Agneša Kalinová, Fedor Malík, Jano Štrasser, Tomáš Janovic, Július Satinský, Milan Lasica a ďalší. A bolo tu tiež napojenie na francúzsku literatúru cez otca: Alain Robbe-Grillet, staršie preklady Afreda Jarryho, Paula Valéryho a ďalších. Postupne začali vznikať edície – najslávnejšia z nich je asi Bratislava-Pressburg, kde vyšlo takmer 90 titulov v náklade vyše 400 000 kusov, ale aj knihy o víne, edícia pamätí, objavil som zaujímavú severskú beletriu. Takmer denne prichádza nejaký rukopis: niektoré sú hotové texty, niektoré treba pracne prerábať, väčšina končí v koši. Mám rád knihy s pridanou hodnotou. Pri výbere titulu zaváži osobnosť autora.

Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Oficiálne bolo vydavateľstvo založené koncom 90. rokov, ale všade uvádzam, že to bolo na Mikuláša v roku 1993, kedy som vydal prvú knihu – Zlé myšlienky od Paula Valéryho. Mal som vtedy malú počítačovú firmu, ktorá sa volala Prístrojová technika, kde som si popri bežnej práci, viac-menej ako hobby začal vydávať knihy. Firma sa po desiatich rokoch rozpadla, partneri sa rozišli. Ja som si ponechal názov – značku a vydavateľsto. Dodnes mám s tým názvom problém, treba ho vysvetľovať a zdôvodňovať, aj keď nie je o nič bizarnejší ako napríklad Naše vojsko, či Družstevní práce – čo boli mimochodom kedysi vynikajúce vydavateľstvá. Naposledy sa vydavateľstvo transformovalo v roku 2007, kedy doňho vstúpil môj syn s nevestou a odvtedy sa voláme Marenčin PT, spol. s r. o. Sme rodinná firma, kde pracujú prakticky všetky generácie.

Na ktorú knihu ste najviac hrdý?

Mám štyri mačky. Nikdy by som si pred nimi nedovolil povedať, ktorú z nich mám najradšej. Tak je to aj s väčšinou  z našich kníh. S každou strávim kus života, niektoré mi robia radosť v čase prípravy, iné majú dobré ohlasy, ďalšie sa zas dobre predávajú. Niekedy z jednej knihy vznikne edícia a tá potom žije niekoľko rokov. Život bežnej knihy trvá približne rok-dva. Najväčšiu radosť mám z kníh, o ktorých som presvedčený, že sú vynikajúce a majú dobrý ohlas, ale čo ma najviac teší, že aj ľudia si ich kupujú. Také sú knihy Jula Satinského, Jána Roznera, Žo langerovej a ďalších.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Analfabet - Michal Havran ml.
Besnota - Michal Havran ml.
21,67 €
Ušetríte 1,13 €

„Kniha je ako zrkadlo. Ak sa doň díva osol, nebude sa v ňom odrážať apoštol.“

Georg Christoph Lichtenberg