Knihy
E-knihy

Kauza Cervanová I. + DVD

Ako vrahovia klamali verejnosť a vysmievali sa spravodlivosti

Dixit, 2015
7 hodín čítania
Vydavateľstvo
Dixit, 2015
1. diel série
Kauza Cervanová

Kauza Cervanová je strhujúco prerozprávaný priebeh vyšetrovania vraždy študentky Ľudmily Cervanovej. Návod na čítanie je obsiahnutý v podtitule Ako vrahovia klamali verejnosť a vysmievali sa spravodlivosti. Okrem napätia podáva zdrvujúcu...

Čítaj viac

16,06 €

Bežná cena Bežne 16,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Kauza Cervanová je strhujúco prerozprávaný priebeh vyšetrovania vraždy študentky Ľudmily Cervanovej.
Návod na čítanie je obsiahnutý v podtitule Ako vrahovia klamali verejnosť a vysmievali sa spravodlivosti. Okrem napätia podáva zdrvujúcu kritiku mediálnej manipulácie, založenej na vykresľovaní vrahov ako obetí, čím je tento takmer 40 rokov starý príbeh aktuálny aj dnes.

Autor v spolupráci so sudcom Jurajom Klimentom zhromaždil dosiaľ nepublikované dokumenty a informácie, odhaľujúce šokujúce fakty o tomto brutálnom zločine. Bývalý dozorový prokurátor Milan Valašíksa pri čítaní rukopisu Kauzy Cervanová s veľkým prekvapením vyjadril: „Odkiaľ ste to všetko vyhrabali? V roku 1982 som na súde zastupoval obžalobu, ale to, čo sa vám podarilo odhaliť o intrigách páchateľov, sú aj pre mňa nové fakty.“

Kniha obsahuje DVD s dosiaľ nedostupnými dokumentmi z vyšetrovania, sledovania vrahov a ich spojencov, fotografiami či zvukovým záznamom výpovede jedného z vrahov Ľudmily Cervanovej.
Peter Tóth po debute Krycie meno Bežec a ďalšom bestselleri Komando 52 prichádza s treťou knižnou publikáciou Kauza Cervanová. Jej prvý diel držíte v rukách a je to čítanie, ktoré si nemôžete nechať ujsť.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Kauza Cervanová I. + DVD - Peter Tóth
Komando 52 - Peter Tóth
27,98 €
Ušetríte 0,87 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Príloha
DVD
Rozmer
148×210 mm
ISBN
9788089662180
Naše katalógové číslo
223466
Počet strán
512
Hmotnosť
810 g
Rok vydania
2015
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Dixit

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,7 / 5

53 hodnotení

29
6
3
1
14

K.I.F
15.10.2018
Čistě jednostranný pohled na kauzu
V první řadě bych rád uvedl, že nepatřím k stoupencům odsouzených nitranů. Těšil jsem se na první ucelený a nezávislý obraz této kauzy. Bohužel, celá kniha je naprosto jednostraná. Argumentace autora funguje asi takhle: pokud si někdo po letech vzpomněl na skutečnost, která usvědčovala nitrany z vraždy, je to jasný důkaz jejich viny. Pokud si někdo po letech vzpomněl na něco, co je vylučuje, je to lhář a morální spolupachatel, protože po takové době si přece nemůže nic pamatovat. Autor bez skrupulí tvrdě napadá každého, kdo se nitranů nějak zastal. Vrcholem je kritika rodinných příslušníků (jak si vůbec matka dovoluje bránit syna, kterému hrozí trest smrti) či advokátů (neslýchaná drzost, že se obhájce snaží hájit svého klienta). Specifický je potom způsob, jakým se autor o jednotlivých aktérech vyjadřuje. Zimáková je označena za "rádodajku" a např. o Dr. Motejlovi se ve 2. díle dozvíme, že má díky kouření hluboký hlas a proto ty nesmysly, co říká, někomu mohou znít inteligentně. Socialističtí vyšetřovatelé jsou samozřejmě pravdomluvní hrdinové a pokud je někdo obviňuje z manipulace, tak je lhář a morální spolupachatel. Vždyť obvinění po výslechu podepsali papír, že nakládačku nedostali, no tak jí prostě nedostali. Protože kdyby z nich doznání vytloukli, podpis by si stejným způsobem obstarat rozhodně nedokázali. Pan Tóth se snaží čtenáře přesvědčit, že případ je naprosto jasný a tak netřeba aplikovat kritické myšlení. Pokud by tomu tak bylo, tato kniha a spousta dalších by nikdy nevznikly. Ačkoliv ve vinu odsouzených věřím, podle autora jsem nejspíš také jedním z těch, kteří nepřímo podrželi nebohé Ludmile hlavu pod vodou, protože si dovoluji o některých aspektech případu pochybovat. Tóth sebevědomě vyhlašuje, že jeho kniha udělala tečku za celým případem, ale já si tím nejsem jistý. Pořád věřím, že se objeví někdo nezávislý, kdo o této věci napíše nestrannou knihu a především nezapomene, že tato kauza není jen o vině či nevině nitranů, ale především o tragédii mladé studentky, kterou někdo před více jak 40ti lety brutálním způsobem připravil o život.
Čítaj viac
Mária U.
30.8.2018
Citoví mrzáci
Pravda je jednoduchá, klamstvo zložité.
Nepochopím odkiaľ by sa vyšetrovatelia dozvedeli, kto, kde a ako Ľudku zneužil a zavraždil, keby neboli svedkovia a páchatelia sa sami nepopriznávali. Vyšetrovatelia museli dôkladnou prácou rozpletať priznávanie sa, menenie a odvolávanie výpovedí. Čiže selektovať čo je pravda a čo lož. Už toto samotné svedčí o tom, kto mal v tomto hroznom príbehu paprče. Obdivujem aj autora tejto knihy, lebo naštudovať si toľko dokumentárneho materiálu a zložiť ho do ucelenej, ľahko čitateľnej formy zaberie obrovské množstvo času.
Čítaj viac
Monika Tomasovicova
Monika Tomasovicova
25.6.2018
Obvykle som trpezlivá...
Za seba musím konštatovať, že kniha je úplne nečitateľná. Toto nedočítajú ani hlavní aktéri, nieto ešte bežní čitatelia. Škoda za premárnenú príležitosť.
Čítaj viac
čitateľ
13.6.2018
Tak tomu čo sa píše v tejto knihe môže uveriť len blbec. Naviac hrozným spôsob ohovorení a potupení aj ľudia,ktorí neboli v kauze obvinení. Nechutné.
Čítaj viac
Wilhelm
13.1.2018
Nedoporučujem
humbug s a lži, marenie spravodlivosti. Bez znalosti základného spisu je to absolútne o ničom, ide viac menej o oponovanie právnych oportunistov a podvodníkov právoplatnému rozhodnutiu federálneho NS. Podstatou je množstvom slov a prázdnych, bezobsažných a nepodopretých tvrdení, navodzovať ilúziu, že slovenské súdy rozhodli spravodlivo o famóznom justičnom podvrhu.
Čítaj viac
Bea
11.5.2017
nezmysly
Tak tomu čo sa píše v tejto knihe,môže uveriť len blbec,s minimálnym IQ.Je tam toľko nelogických vecí,ako málokde.Ak má človek čo len trochu logického myslenia a zdravého rozumu,nemôže brať túto knihu vážne. A ako je možné,že sudca spolupracuje na knihe a vyjadruje sa k tomu verejne.Nemal by zachovávať nestrannosť a mlčanlivosť?!
Čítaj viac
Bea
17.7.2017
Názor čitateľa
mlčanlivosti bol zbavený. a podľa mňa toto napísal rodinný príslušník spravodlivo odsúdených beštiálnych vrahov z Nitry. klasická stratégia. verejnosť vďaka týmto knihám už vie kde je pravda. sudca má právo sa k prípadu vyjadrovať verejne, keďže odôvodňuje svoje stanivisko. trápna snaha o diskreditáciu :)
Čítaj viac
Jaroslav Jedlička
9.1.2017
Kauza Cervanová I a II
Autor knihy pracuje s exaktnými informáciami, ktoré sú bezpochyby presvedčivé, čo dáva jasné svetlo čitateľovi k pravde o danej kauze. Potreboval som tieto dôležité informácie, aby som si aj ostatných 10 % ujasnil, nakoľko na 90 % som bol o tom presvedčený. Autor si zaslúži za toľkú mravenčiu prácu absolutórium. Skláňam sa pred ním. Keďže sám som autorom niekoľkých kníh, viem koľko úsilia vynaložil do skúmania a písania týchto titulov. Naviac odhalil populistické praktiky tiežžurnalistov, ktorí svojim vystupovaním dráždia slovenskú intelektuálnu komunitu. A to, že napomáhali zločincom, nemá ospravedlnenie. Ak by mali charakter, odišli by v tichosti do ústrania. To sa však nestane. Lebo ak by ho mali, nenapomáhajú zločinu.
Všetka úcta pán Tóth!
Čítaj viac
MilaN
6.1.2017
Cenzúra?
Je mi ľúto, ale moje príspevky do diskusie k druhému dielu tohto diela sú blokované - cenzurované

Napísal som tam odkazy pre Včielku a Dagoberta, ale nezobrazujú sa - niekomu asi vadí čo píšem:

Pre Včielku:

Vieš že to čo vypovedal Kocúr, vyšetrovatelia už dávno vedeli od Zimákovej? Zimáková bola v CPZ a vypočúvaná 19. februára 1980, 22. februára 1980, 15. apríla 1980 (tehotná v cele predbežného zadržania – čo ty na to ako žena?), takže 15. júna 1981 - rok potom (dosť času na to aby si vyšetrovatelia vytvorili presný plán práce) keď zadržali Kocúra to vypadalo takto: V prvý deň nevypovedal, na druhý deň (od rána do večera) a na tretí deň doobeda vypovedal že on s tým nič nemá a oni do neho natĺkali Zimákovej verziu systémom cukor a bič. Zlomili ho a na štvrtý deň im to nahral na magnetofón. Neviem, či vieš, že to všetko sa dialo bez prítomnosti jeho advokáta a každý kto obhajuje toto protiprávne konanie si zaslúži, aby sa to stalo aj jemu. Z tvojho uhla pohľadu sú minimálne nezhody iný dátum, iné miesto, iné osoby a tiež to že ďalšie osoby neuviedol?
No a ešte k priznaniam: Tu je jeden rozhovor s popredným odborníkom v tejto oblasti, ktorý sa tomu venuje, profesorom psychológie Saulom Kassinom. http://www.youtube.com/watch?v... Tu je preklad: O čom chcem dnes teda hovoriť, je jeden z najkontraintuitivnejších aspektov ľudského správania, a to ľudská tendencia priznať sa k zločinom, ktoré nespáchali. Skúmam tento jav už mnoho rokov a som toho názoru, že ľudia v skutočnosti intuitívne dokážu lepšie pochopiť, prečo by sa niekto zabil a spáchal samovraždu, než porozumieť tomu, prečo by sa niekto priznal k zločinu, ktorý nespáchal. Človek by si myslel, pokiaľ ide o to, ako často k tomu dochádza, že sa to takmer nestáva. Keď som sa ja prvý krát dostal k štúdiu falošných priznaní, domnieval som sa, že študujem fascinujúci aspekt sociálneho vplyvu, ale nie aspekt sociálneho vplyvu, ktorý by bol bežný. Čím viac toho viem a čím viac dát máme k dispozícii, tým viac si uvedomujeme, že ľudia sa často priznávajú k zločinom, ktoré nespáchali. Vieme, napríklad, že ak sa pozriete na Innocence Project - prípady rehabilitácie na základe DNA, ak si vezmete hoci len túto samotnú vzorku, to číslo sa teraz pohybuje okolo 250. V zhruba 25% prípadov falošné priznania boli faktorom. A toto, hovorím, je prekvapujúce, pretože právni vedci sa roky domnievali, že priznanie je zlatý štandard medzi dôkazmi, a ak máte priznanie, tak máte určitú istotu správnosti odsúdenia. Jednoznačne sú niektorí ľudia náchylnejší na falošné priznanie než iní. Na toto tvrdenie mám viacero rôznych dôvodov. Po prvé, je podľa mňa dôležité si uvedomiť, že veľmi často dochádza k falošnému priznaniu dobrovoľne. Teda niekto, kto ten zločin nespáchal, urobí prvý krok bez policajného nátlaku, bez toho, aby bol políciou ovplyvnený, a prizná sa k niečomu, čo nespáchal. Existuje dlhá história presne takých prípadov. Pred rokmi som to nazval „dobrovoľné falošné priznania“. Pokiaľ sa ale máme pozrieť na zraniteľnosť počas policajného výsluchu, je to úplne jasné z údajov o falošných priznaniach, z laboratórnych experimentov, zo self-reportov, že mladiství sú obzvlášť zraniteľní, - sú nepomerne zastúpení medzi tými, ktorí sa falošne priznali...

Pre Dagoberta:
Čítaj viac
vlado
6.1.2017
Kniha je velmi presvedciva.
Povodne som naozaj veril S.Hribovi, aj F.Sebejovi aj bez toho, aby som o pripade nieco vedel aj z inych zdrojov, a to hlavne vdaka tomu ze som si ich vazil.Po precitani knihy by som si uz nedovolil jednoznacne povedat ze su nevinni. STBaci neboli ziadni hlupaci, a ak by to vsetko bol iba komunisticky komplot, bolo by to urobene tym najhlupejsim sposobom.Na take nieco by nasli lahko zmanipulovatelneho jedinca, ktoreho by jednoducho spracovali, a vec by bola vybavena. Fakt ze je do toho zatiahnutych 7 osob, a este k tomu komunisticke deti vypoveda, ze to chcelo enormne usilie vysetrovatelov, aby prebili silne tlaky na nevysetrenie tejto kauzy. Je skor zazrak, ze to dotiahli do konca, a v pripade ze to vsetko je pravda, vyjadrujem vysetrovatelom uznanie...
Čítaj viac
Michal
8.7.2017
Názor čitateľa
správny komentár na úrovni. presne tak. ja som ich vtedy poznal a VŽDY som si bol istý, že to spravili. celá Nitra to vedela. boli to grázli, primitívi a sadisti a NEČAKALI, že Cervanová sa im začne vyhrážať, že ich bonzne. tak si dali ďalšie fľašky vína a najebaní ju proste utopili. za to je trest smrti okamžite.
Čítaj viac
Martin Timko
Martin Timko
15.12.2016
Zimáková ako žena, nezakročila proti jej obrane, keď ju lynčovali ešte na byte, čo je v podstate dosť zvláštne z pohľadu jej ako ŽENY. Navyše Cervanová mala na chrbte stopy po uhryznutí údajne od Zimákovej. Povedal by som, že tá Zimáková ju 2x v láske asi nemala. Povahovo bola Zimáková taká " ľahšia žienka ", nebola veľmi sympatická, svojím spôsobom jej mala, čo závidieť.
Niektorí zakročili proti jej obrane ešte na byte, ale samozrejme bolo im pohrozené. Ovšem Zimákovej ako žene, ktorá by bránila ženu by takto mohla vyhrať. Lenže ona sa o niečo také veľmi vehementne nesnažila ! Urobila zo seba pred vyšetrovateľmi obeť, ktorá za nič nemohla. Skôr si myslím, že ju mala Cervanonú plne na svedomí. ( v čase na byte, potom už nie )
Nikto sa nezaoberal Cervanovou osobnosťou, sociabilitou, vzťahmi s rovesníkmi a podobne, pretože v knihe od samotnej pani Cervanovej sa píše, že ono tá Ľudmila "ležala" v žalúdku niektorých jej kamarátok a spolužiačok. Ľudmila bola pravdepodobne introvertka, čestná, slušná, veľmi svojská a možno budila dojem arogantnej namyslenej dievčiny (aj keď to vnútorne nemusela takto prežívať). Tým chcem naznačiť, že jej kamarátky a kamaráti v určitom zmysle hrali proti nej.
Čítaj viac
Tomas
12.9.2018
Martn Timko, ako vies ze ju lyncovali, bola tam vobec Zimakova a boli tam vobec Ti siedmi pani, podotykam, ze nie som jednym z nich ani ziadny pribuzni ci kamarat. Neviem kto zavrazdil Cervanovu, ale chlapci z NR to neboli, nebol to ani Hrmo. Su mozne len dva scenare :
1. Somora, alebo
2. Cierni prislusnici

So sudruzskym pozdravom
Čítaj viac
Vlado
6.1.2017
Názor čitateľa
Pokusil som sa pri citani knihy vzit do koze Zimakovej v tej situacii, a vyslo mi ze zena jej mravov a pod vplyvom alkoholu musela citit zavist ked videla ako vsetci chceli sulozit s inou, a ona tam bola len ako bezny material.To ze je zena nevylucuje, ze nemoze mat psychopaticke sklony, a nizky prah empatie.
Čítaj viac
16.12.2016
Názor čitateľa
Myslim, ze boli dost vytazeni aj spoluziaci, zvlast Dana Miazgova sa vysetrovatelom nepacila,akoby nieco tajila, ale nic nezistili.Cervanovej sa zase nepacila Bachledova, lenze pohlad matky je dost skresleny,co je aj pochopitelne. To uhryznutie na chrbte mate odkial? To nie je v pitevnej sprave..Zimakova, pokial bola na byte ,tiez si myslim, ze mala na celom (okrem vrazdy)podiel. Vrahovia ju drzali v sachu prave s tzm, ze pokial neodvoal svoju vypoved, namocia aj ju..Tak si odsedela svojich par mesiacov, takze vypovede menila nie z nejakej solidarity alebo vycitiek svedomia..
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Kauza Cervanová I. + DVD - Peter Tóth
Komando 52 - Peter Tóth
27,98 €
Ušetríte 0,87 €

„Literatúra je bohatstvo, beletria je nevyhnutnosť.“

G.K. Chesterton