Knihy
E-knihy

Tormoš / Chrenová v zrkadle času

Vydavateľstvo
Imrich Točka, 2015

Starobylá Nitra má bohatú minulosť, ktorú okrem histórie samotného mesta obohacuje aj história viacerých bývalých samostatných obcí, ktoré sú už dnes jej súčasťou. Predmetná knižná publikácia je zameraná na históriu bývalej obce Chrenová, predtým Tormoš..

Čítaj viac

51,21 €

Bežná cena Bežne 53,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do 8 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

51,21 €

Viac o knihe

Starobylá Nitra má bohatú minulosť, ktorú okrem histórie samotného mesta obohacuje aj história viacerých bývalých samostatných obcí, ktoré sú už dnes jej súčasťou. Predmetná knižná publikácia je zameraná na históriu bývalej obce Chrenová, predtým Tormoš, ktorá sa v roku 1960 stala súčasťou dnešnej významnej mestskej časti.
Dnešnému obyvateľovi tejto rovnomennej mestskej časti je menej známe, že na miestach dnešného moderného sídliska, škôl, hospodárskych a športových areálov sa historicky formovala už od čias príchodu Slovanov samostatná obec Tormoš, neskoršia Chrenová. Život v nej sa rozvíjal pri každodennej práci pri dorábaní chleba, o ktorý ho väčšinou niekto oberal. Okrem feudálnej vrchnosti to boli hlavne vojská rôznych úspešných i neúspešných dobyvateľov Nitry, pre ktorých bola obec ležiaca v blízkosti mesta vždy ľahkou korisťou. Zostávali po nich len stopy krvi, slzy a hlad. Generácie jej obyvateľov však napriek rušným historickým obdobiam počas vojen, feudálneho útlaku, živelných pohrôm a epidémií vedeli prežiť a udržať si svoju dôstojnosť.

Autori rozdelili obsah knihy na celkove 23 hlavných kapitol, v ktorý sa sústredili na tieto hlavné témy: pôvod názvu, najstaršie dejiny a archeologické nálezy, obdobie stredoveku, obdobie tureckého panstva, kurucký odboj, osvietenské reformy, vývoj v 19. a 20. storočí, obyvateľstvo, hospodársky život, poľnohospodárstvo, obecná samospráva, spoločenský a kultúrny život, kultúrne pamiatky, farnosť Nitra – Chrenová, urbanistický rozvoj, školstvo, výstavba sídliska, vybrané kapitoly zo života Chrenovej, priľahlé osady, šport, Chrenová očami fotografov. Na záver autori zaradili krátku poviedku Skon richtára Otrasa, ktorá bola po prvýkrát publikovaná v roku 2009 v knihe poviedok Imricha Točku Zo starej Chrenovej veselo i vážne.

Nosnou časťou obsahu je obrazová časť tvorená vyše tisíckou najrôznejších vizuálov, ktoré predstavujú fotografie, ilustrácie, plány a staré mapy. Mnohé z nich sú unikátne, vzácne a doposiaľ nepublikované. Za mimoriadne vzácnu a v slovenských podmienkach raritnú je možné považovať aj vedutu obce Tormoš z roku 1770, ktorá bola objavená počas výskumu v čase prípravy tejto knižnej publikácie. Jej autorom je dobový rytec Per Landgraf.

Súčasťou knihy je medená medaila s motívom sv. Martina, ktorý pochádza z obecnej pečate zo začiatku 19. storočia. (vložená v obale knihy).
Čítaj viac
Kúpte spolu
Tormoš / Chrenová v zrkadle času - Imrich Točka, Gabriel Točka
Nitra na starých pohľadniciach - Alojz Krčmár
63,13 €
Ušetríte 2,72 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
576
Hmotnosť
3360 g
Rok vydania
2015
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Imrich Točka
Rozmer
335×240 mm
ISBN
9788097209629
Naše katalógové číslo
221956

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

7 hodnotení

6
0
0
0
1

Helena
10.1.2016
Názor čitateľa
Ja som rodáčka z Chrenovej a už aj dobrý pametník.Poznala som všetky zákutia našej dediny,aj autora
knihy p. Točku a som veľmi vďačná za jeho mravenčiu prácu, ktorú pretavil v také hodnotné dielo.
S úctou a pátosom prezerám dejiny Chrenovej a želám autorom knihy pevné zdravie a vďaku za ich prácu.
Som hrdá, že som súčasťou tejto knihy, aj keď len kvapkou v mori dejín Chrenovej.
Ďakujem
Čítaj viac
Martin
23.12.2015
Nádherne spracovaná kniha o mojom rodisku
Táto kniha je vynikajúco spracovaná. Veľmi som sa na ňu tešil, pretože popisuje históriu miesta kde som sa narodil a prežil väčšinu svojho života, no až teraz som sa dozvedel veľmi veľa nových a zaujímavých informácií a videl množstvo krásnych fotografií z histórie. Čerešničkou na torte je špičkové prevedenie a kvalita tlače čo z nej robí reprezentatívnu knihu, ktorá má u nás doma čestné miesto.
Čítaj viac
Martin Boltižiar
17.12.2015
Jednym slovom originalna a vynikajuca!
Spickova a jedinecna kniha o Chrenovej a to ako detailnym spracovanim, tak i obsahom ci formou. Poskytuje komplexne a cenne informacie o uzemi, jeho vyvoji, dokumentovane mnohymi mapami ci fotografiami. Mozno pri nej presediet cele hodiny ci dni a tazko sa od nej odtrhnut. Jednoznacne odporucam nielen "nitrancanom" ale kazdemu kto sa zaujima o historiu slovenskych miest a obci.
Čítaj viac
Peter Futó
7.12.2015
Precízne a kvalitné dielo
Kniha ktorá by nemala chýbať v knižnici žiadneho "Nitrančana", veľmi precízne a kvalitne spracovaná, za čo patrí autorom Točkovcom, otcovi a synovi velké uznanie. Málokto nájde odvahu sa pustiť do diela v takom rozsahu kde najdeme všetko podstatné čo by nás mohlo o Nitre a zvlášť Chrenovej zaujímať. Nie je to kniha ktorú prečítate naraz a odložíte. Budete sa k nej vracať často a vždy objavíte niečo nové. Keď rozmýšlate nad hodnotným darčekom ktorého hodnota bude časom iba rásť, toto by mohol byť váš favorit.
Čítaj viac
Dagmar Newmanová
5.12.2015
Prekrásna kniha
Považujem sa za celkom zdatného čitateľa so slušným prehľadom, no priznám sa, že som netušila, že je možné vytvoriť tak nádhernú publikáciu o časti mesta. Možno ju charakterizovať z rôznych uhlov pohľadu - ja sa na ňu teraz pozriem cez autorov - tandem otca so synom - profesionalita, perfekcionizmus, zanietenosť, vytrvalosť, umelecké cítenie a zmysel pre krásu - to je len zopár atribútov, ktoré prináležia autorom a ich dielu. Majú všetko moje uznanie a úctu. Každý Nitran (a nielen ten), by túto reprezentatívnu publikáciu mal mať doma, aby ju mohol opätovne otvárať a kochať sa ňou.
Čítaj viac
Alica Centesova
4.12.2015
Krasna kniha
Som nadsena, kniha formou aj obsahom predcila moje ocakavania, Skutocne podrobne spracovanie. Odporucam ako skvely darcek k Vianociam, potesi vsetkych milovnikov Nitry.
Čítaj viac
Peter Uhrík
3.12.2015
Najlepšie,čo som za posledné obdobie videl!
Trochu som sa obával kvality pri tak obrovskom rozsahu. Ale našťastie zbytočne. Po zakúpení som j čítal a pozeral celú noc. Klobúk dole!! Tá kresba s motívom morovej epidémie bola údajne robená Brianom Terrerom na objednávku mladšieho Točku. A tiež sa mi páčila tá poviedka o tom starom richtárovi na záver, pomerne slušá literárna hdnota
Čítaj viac

Kúpte spolu
Tormoš / Chrenová v zrkadle času - Imrich Točka, Gabriel Točka
Nitra na starých pohľadniciach - Alojz Krčmár
63,13 €
Ušetríte 2,72 €

„Múdrosť nie je v starých hlavách, ale v starých knihách.“

Guevara