Knihy
E-knihy

Americký císař

5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Větrné mlýny, 2015

Halič, nejchudší a nejzanedbanější region rakousko-uherské monarchie, zubožení Haličané sní o lepším životě za velkou louží. Začíná masový exodus do Nového světa, během nějž se stovky tisíc emigrantů stanou výhodným obchodním artiklem..

Čítaj viac

10,76 €

Bežná cena Bežne 11,33 €

Ušetríte 5%

Vypredané, sú však dostupné iné vydania.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Halič, nejchudší a nejzanedbanější region rakousko-uherské monarchie, zubožení Haličané sní o lepším životě za velkou louží. Začíná masový exodus do Nového světa, během nějž se stovky tisíc emigrantů stanou výhodným obchodním artiklem.
Nevzdělaným a zoufalým lidem mohou podvodníci namluvit téměř cokoli, třeba i to, že newyorská socha Svobody představuje Panenku Marii a americký císař pán čeká na chudé s otevřenou náručí. Převaděči, agenti a bezohlední kuplíři pohádkově vydělávají na neštěstí a nevědomosti svých bližních. Kniha Americký císař ukazuje nejtemnější stránky vystěhovalectví z Haliče na přelomu 19. a 20. století.
Martin Pollack v ní pečlivě až puntičkářsky shrnuje historická fakta, avšak fascinující jsou především příběhy skutečných lidí. Před čtenářem zároveň vyvstane smutná paralela se situací mnoha uprchlíků v dnešní době.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
384
Hmotnosť
300 g
Rok vydania
2015
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Větrné mlýny
Rozmer
110×169 mm
ISBN
9788074431272
Naše katalógové číslo
214947

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

6 hodnotení

6
0
0
0
0

Branislav Bezručka
27.4.2016
Do každej diskusie o emigrantoch
Vymeňte postavy a miesta a to čo sa dialo pred 120 rokmi v strednej Európe máme na zeleno natreté aj dnes. Vychcaní priekupníci, parazitujúci na ľudskej biede, prekvitajúci biznis s bielym mäsom, kde sú ľudia len tovar – doslova "kusy a debny" v kódovanej reči pašeráckych depeší. Obavy a odhodlanie, nádeje a sklamania. Veľmi poučné čítanie. Odporúčam do každej debaty o migrantoch ako zrkadlo našej civilizačnej pýchy. Kde sme dnes a kde sme boli pred 100 rokmi?
Čítaj viac
Americký cisár
27.7.2016
Názor čitateľa
Civilizačná pýcha? Prebuď sa.
Čítaj viac
Tatiana
16.1.2016
vyborna kniha
dostala som sa k nej len nahodou, ale prave dnes je to velmi aktualna tema. fakty o emigrantskej vlne na konci 19.storocia do ameriky napisane velmi zaujimavo, drsne a pravdivo
Čítaj viac
Palo
26.12.2015
Neuveriteľné paralely
Ak by sa v knihe zmenili dátumy, zemepisné názvy a mená ľudí, kľudne by sa dalo uveriť, že pojednáva o dnešnej utečeneckej kríze. A pritom sa týka emigračnej vlny Haličanov, Poliakov a i Slovákov pred 120 rokmi. Podobné motivácie státisícok ľudí pre odchod, podobný biznis pašerákov, podobné hrôzy cestou, podobná nevôľa miestnych v cieľových krajinách voči kultúrne odlišným neintegrovateľným prišelcom a vytriezvenie utečencov, podobné rozdeľovanie na "ozajstných" a ekonomických migrantov, podobné dobrovoľnícke iniciatívy na zmiernenie utrpenia, podobné politické zneužívanie situácie... Až na to, že v našom regióne vtedy nebola vojna, "len" chudoba. Neuveriteľné paralely. A pritom kniha bola napísaná pár rokov pred dnešnou utečeneckou vlnou.
Čítaj viac
Viera
31.3.2016
Názor čitateľa
Napísal ste to úplne presne. Veľmi dobrá a potrebná kniha, aby sme si vedeli uvedomiť paralely s minulosťou pre dnešný svet a situáciu.
Čítaj viac
Mida
19.12.2015
Myslenie ľudí sa nezmenilo...
...iba ich cesty. Odporúčam prečítať všetkým, odohráva sa to síce pred viac ako 100 rokmi ale nálady v spoločnosti sú veľmi podobné tým dnešným. Veľmi poučné čítanie...
Čítaj viac
Miroslav Slezák
4.10.2015
Vynikajúci román..

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Svojím románom nás Pollack zavedie do obdobia prelomu 19. a 20. storočia, kedy v Ruskej Haliči dochádza ku masívnemu odlivu obyvateľstva - ľudí, za ktorými sú skutočné tragické príbehy, ktoré sa nám Pollack snaží priblížiť nielen populárno-vedeckým textom ale aj dobovými fotografiami. Rozmerovo útla knižka nám ukáže, ako sa vytvárala pavučina pašerákov, podvodníkov, náhoničov a pofiderných agentúr s ľudským mäsom. V diele sa píše napr. aj osude štyroch slovákov .. Vrelo odporúčam!
Čítaj viac

Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth