popis
Velestúr

Velestúr   

Román o hľadaní rozkoše

Jozef Banáš  ·  Vydavateľstvo: Ikar, 2015
Bežná cena: 12,90 €
Naša cena: 12,87 €
Poštovné zadarmo nad 49 €! Objednajte si tovar spolu nad 49 € a poštovné zaplatíme za vás! (viac info)
Posielame do 5 dní.

Informácie o dostupnosti   Pozrieť, v ktorých kníhkupectvách máme na sklade

Detaily

 • 264 strán
 • pevná väzba
 • slovenský jazyk
Viac podrobností

O knihe

Tento titul je v ponuke aj ako elektronická verzia Velestúr
Prečo si, dočerta, myslíš, že svet zmení ten, kto nevie zmeniť seba?

Jozef Banáš opäť prekvapil. Svojimi knihami provokuje, podpichuje, podnecuje. Ale Velestúr je čosi celkom iné, ako sme boli uňho zvyknutí.

Mimoriadne silný príbeh o tom, že skutočný zmysel života sa oplatí hľadať. Hrdina príbehu Muž žije naplno a stále si čosi dokazuje. Divokými jazdami autom, extrémnym thajským boxom, pouličnými bitkami či provokatívnym vystupovaním na verejnosti. Je známym spevákom a piesňami chce ľuďom otvárať oči, zlepšovať svet. Nechce, aby sme len poskakovali, ale aby sme vyskakovali – pokiaľ možno až k hviezdam.

Sám však uviazne v sebaklame, opakovanom ospravedlňovaní a povrchnosti. V rozhovoroch so záhadným Liečiteľom objavuje kúsky svojho ja, hľadá správnu cestu, no zakaždým sa potkne a padne ešte hlbšie. Vždy sa však zdvihne a symbolicky stúpa na bájny vrch Velestúr v Kremnických vrchoch. Tak ako tam kedysi pred stopäťdesiatimi rokmi hľadal kremnický archivár Križko tajomný runový nápis vykresaný do skaly. Nápis, v ktorom je ukrytá pravda, a ak ju človek odhalí, bude odmenený. Veľkou oporou Mužovi je jeho Žena, hoci nie vždy je k nej láskavý a férový. Napokon však zisťuje, že zmyslom života je žiť pre iných. Pretože šťastní sme len vtedy, keď dávame. Keď porazíme vlastné ego.

Román Velestúr je pútavý príbeh plný inšpirácie. Nekĺže po povrchu a núti zamýšľať sa. A možno aj vďaka nemu vystúpite na svoj vlastný Velestúr.
Milan Buno, literárny publicista
Nech sa páči, navštívte webovú stránku Jozefa Banáša!

Podrobnosti

 • Počet strán: 264 strán
 • Väzba: pevná väzba
 • Rozmer: 156×211 mm
 • Hmotnosť: 480 g
 • Jazyk: slovenský jazyk
 • ISBN: 9788055141886
 • Rok vydania: 2015
 • Naše katalógové číslo: 194605

Zaradené v kategórii

Vydavateľstvo Ikar je najväčší vydavateľský dom na Slovensku s produkciou cca 230 titulov ročne. Vydávame široké spektrum kníh pre všetky vekové kategórie od domácich aj zahraničných autorov. Medzi autormi, ktorých diela vydávame patria aj svetoví velikáni William Shakespeare, Gabriel García Márquez, či Fiodor Michajlovič Dostojevskij, ale aj autori slovenskej klasiky - Dobroslav Chrobák, Margita Figuli, František Švantner a ďalší. V našom vydaveteľskom dome našli svoje trvalé miesto viacerí úspešní súčasní slovenskí autori – Táňa Keleová-Vasilková, Andrea Coddington, Jozef Banáš, Jozef Karika...

Veľmi bohatá je klubová činnosť vydavateľstva. Media klub je najväčší slovenský čitateľský klub s dlhoročnou tradíciou, ktorý združuje viac ako 70 000 záujemcov o hodnotné a pútavé knihy. Ikar v spolupráci zo Zväzom kníhkupcov Slovenska každoročne oceňuje čitateľsky najúspešnejšie knihy slovenských autorov, ktorým udeľuje Zlaté a Platinové knihy a cenu literárnej kritiky Zlaté pero. Našim krédom je, že o úspech sa treba podeliť. Za úspech, ktorý sme vďaka našim čitateľom dosiahli, sa snažíme poďakovať konkrétnou pomocou ľuďom po celom Slovensku i za jeho hranicami. Podporujeme mnohé športové a kultúrne podujatia najmä s akcentom na znevýhodnené skupiny ľudí z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zo zlého sociálneho zázemia. Ako vzniklo vaše vydavateľstvo?

Náš vydavateľský dom vznikol v roku 1990. Desať nadšencov si povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí z nás mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii. Desiati akcionári založili vydavateľstvo IKAR, a. s. Už krátko po vzniku vydavateľstva prišli prvé bestsellery, z ktorých dodnes azda najväčší a doteraz neprekonaný titul je Zdravie z Božej lekárne od Márie Trebenovej. Z čiernobielej zošitovej publikácie s farebnou prílohou a v mäkkej väzbe sa predalo takmer 400 tisíc výtlačkov. Našimi knihami sme si spočiatku získali prevažne ženské čitateľky. Postupne sme však na Slovensko „priviezli“ aj mená svetoznámych autorov ako John Grisham alebo Robin Cook. Ich trilery sa aj u nás ihneď stali bestsellermi. Dnes nájdete v našej ponuke pestrý žánrový výber kníh pre všetky vekové kategórie: romány, romance, trilery, zbierky básní, rozprávky, kuchárske knihy, encyklopédie, hobby literatúru pre mužov aj ženy a iné. Za obdobie od vzniku a pôsobenia Ikaru na knižnom trhu sme vydali vyše 4 000 titulov domácich aj zahraničných autorov, z ktorých sme spolu predali viac ako 25 miliónov výtlačkov.

Podľa čoho si vyberáte tituly, ktoré vydáte?

Pokiaľ ide o zahraničné tituly, sme neustále v kontakte s agentmi a vydavateľstvami, sledujeme, čo je nové a úspešné na knižnom trhu vo svete. Usilujeme si priniesť na Slovensko najväčšie bestsellery a najzaujímavejšie tituly, o ktorých sme presvedčení, že zaujmú aj slovenských čitateľov. Knihy slovenských autorov vyberáme podľa nastavených kritérií, medzi ktoré patria tak kvalita spracovnia ako aj komerčný potenciál literárneho diela. O tom, čo napokon bude zaradené do edičného programu rozhoduje kolektívny orgán Edičná rada.

Na ktorú knihu ste najviac hrdí?

Vybrať z viac ako štyroch tisícok kníh, ktoré sme doteraz vydali jednu, je veľmi ťažké. Sme hrdí na viacero našich projektov. Medzi ne rozhodne patrí, že sme prvý raz na Slovensku prinesli kompletné osem zväzkové vydanie pokladu svetovej literatúry Tisíc a jedna noc v unikátnom dizajnovom prevedení. Rovnako sme napríklad hrdí na vydanie Biblie Dalí v prevední, aké u nás ešte nikdy nevyšlo.

Viac informácií Pomôžte nám doplniť informácie o knihe

Poslať doplňujúce údaje o knihe

Máte o knihe viac informácii ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácii na našich stránkach.

Kniha: VelestúrZdieľať

Recenzie, kritiky

 • Velestúr  (Janka Teťáková), citaj.to, 4.3.2015

Hodnotenia čitateľov (hodnotilo 13 ľudí)

Povedzte svoj názor na tento titul ostatným návštevníkom aj Vy!

Andrea Petrová
Andrea Petrová
12.05.2016
Reagovať
Názor čitateľa

Veľmi zaujímavá kniha, ktorá Vás necháva v napätí do poslednej strany a núti Vás zamýšľať sa nad našimi životmi a vzájomnými vzťahmi - čo vlastne človek chce od života - ?peniaze alebo lásku?

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (0)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
Andrea
Andrea
13.03.2016
Reagovať
Názor čitateľa

Knihu som kúpila svojej mame, ktorá prečítala všetky autorove knihy. Podľa jej slov je kniha síce iná, ako predchádzajúce, ale veľmi zaujímavá. Zanechala v nej silný dojem.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (0)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
29.01.2016
Reagovať
Ftefan

Toto dielo je hrozný brak ! Veľmi silno rozmýšľam, že knihu ani nedočítam. Som v polovici a musím povedať, že horšiu knihu som nečítal. Toto dielo môže snáď vyhovovať len tomu najnenáročnejšiemu čitateľovi. Zo 150 strán sa dalo prečítať asi 20 a ostatok je spleť žvástov a to nehovoriac o tom, že mi pripadá, že tie žvásty sa navyše každých 10 strán opakujú. Nerozumiem ako môže niekto niečo podobné vydať .Táto kniha je oklamanie čitateľa a vytiahnutie peňazí z ľudí. Knihu som si kupoval kôli tomu, že poznám miesto Velestúr a bol som v očakávaní ako sa s tým všetkým Banáš popasuje, ale skrátka nepopasoval sa vôbec. NUDA !! Mám od neho oba kódy a tie sa síce nedajú nazvať veľdielami, ale sú aspoň v čitateľnom stave. Skrátka jeho ústredný motív je láska, mysticizmus a choroba. Tieto tri veci krúti dokola už v troch knihách a parádne na tom zarába. Prvé dve spomenuté diela sú v tomto smere dobré, ale toto dielo je to isté akurát bez pútavého rozvoju deja, zápletky no skrátka nič...Pán Banáš zarába na troch základných kameňoch ktoré sa snaží zakomponovať do kníh, ale prestáva to byť zábava a preto si už bohužiaľ od neho knihu nekúpim ( Ako konzument chcem platiť za kvalitu nie za kvantitu).
Takže aby som to zhrnul. Ak ste minimálne náročný čitateľ a máte záľubu v kvetnatých myšlienkach tak si knihu kúpte pretože v takom prípade je kniha určená pre vás. V opačnom prípade ju neodporúčam

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (3)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
Kyr
Kyr
27.01.2016
Reagovať
Mysticizmus

Autor nema co povedat, okrem zaluby v mytologii, podla neho ma asi spasit dnesny svet nejake runove vudu. To vsetko je inzerovane ako "hladanie pravych hodnot", pritom roman je o hladani rozkose...

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
Lucit
Lucit
13.10.2015
Reagovať
názor čitateľa

Ja som velkým fanúšikom Jozefa Banáša, mam všetky jeho knižky, navštívila som aj jeho prednášky, bohužial tato knižka ale sklamala... stále som dúfala, že sa to "rozbehne" niečím ma zaujme ako vždy predtym...tak som listovala ďalej až.. som došla na koniec. Samozrejme aj tento príbeh obsahuje krásne myšlienky a otvára obzory,presne tak ako to pán Banáš vie, ale bohužiaľ len na pár stranách. Rozhodne ale fanúšikom zostávam ďalej, teším sa na ďalšie knižky a chválim minulé diela.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (0)   nie (1)  
Nahlásiť recenziu
14.07.2015
Reagovať
Názor čitateľa

Po niekoľkých stranách, presvedčená, že toľkými chválami ovenčený spisovateľ musel napísať dobrú knhu, som zistila, že je to, žiaľ, naopak. Nerozumiem tým ospevujúcim rečiam, ale toto je brak. Príliš je tam cítiť snahu napísať nejaký bestseller, priveľkú snahu o "mudrovanie" bez zmyslu, je to rozvláčne a nezaujímavé. Pán Banáš by sa mal prestať hrať na spisovateľa a radšej to prenechať niekomu, kto to vie.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
05.09.2015

Je mi vždy ľúto čitateľa, ktorý hodnotí už po niekoľkých stranách. A nemenej mi je ľúto toho človeka čo sa za svoj náor hanbí. Alebo v tom rozrušení zabudol/la aj ako sa volá?

Nahlásiť recenziu
05.06.2015
Reagovať
Názor čitateľa

Toto hádam nie je normálne! Už som písala aj komentár nižšie, ale nedá mi to. Podporujete tu človeka, ktorý s kvalitnou literatúrou nemá nič spoločné. Iné jeho knihy som nemala tú "česť" čítať, a už to ani nehrozí. Toto je maximálne trápne, samoľúbe, príživnícke "dielko", ktoré cielene oslovuje iba slaboduchých čitateľov (ktorých je bohužiaľ väčšina). Hlavne, že sa predáva...

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (1)   nie (4)  
Nahlásiť recenziu
Peter Škerlík
Peter Škerlík
21.06.2015

Pani čitateľka,

ja, podľa Vás tiež slaboduchý, za samoľúbe a trápne považujem jednak prisilné slová, ktoré používate, no najmä, že nedokážete hodnotenie napísať ani tak, aby som mohol poznať čo i len Vaše krstné meno. Čoho sa bojíte? Kritiky tých "slaboduchých" čo Vás poznajú a spoznali by aj tu? Či niečoho iného? Alebo ste človek, ktorý "síce má svoj názor, ale vopred chce upozorniť, že s ním hlboko nesúhlasí?" Napriek úplne zásadnej nezhode v názoroch Vám prajem všetko najlepšie veriac, že nabudúce sa za svoje meno už nebudete hanbiť. Som s pozdravom: Peter Škerlík z Dolného Kubína

Nahlásiť recenziu
Dušan Kollárik
Dušan Kollárik
23.06.2015

Milá pani,
mám za to, že pán Banáš Vás nechcel rozčúliť, ani uraziť váš vkus. Na svete je preto tak pekne, lebo nie sme všetci rovnakí. Sme rôzni a tá kniha možno niekomu inému ako Vy pomôže. Je to len kniha. Pár popísaných strán.

Nahlásiť recenziu
Peter Škerlík
Peter Škerlík
14.04.2015
Reagovať
skvalé a poučné čítanie

Ako všetky doteraz prečítané knihy p. Banáša, aj táto je nielen zaujímavá a pútavá ale aj veľmi poučná. Nenápadne dáva možnosť, či priam núti jej čiateľa konfrontovať sa s postojmi, snaženiami hlavného hrdinu - fiktívneho MUŽA a fiktívnej u ŽENY. Čo je správne, ako sa stať lepším, ako dosiahnuť v živote spokojnosť, ako prispieť k dobru? Na tieto otázky svojim spôsobom odpovedá, no najmä núti sa nad nimi zamýšľať. Dovolím si tvrdiť, že je takmer nemožné nepochopiť po jej prečítaní, že svet nezmení ten, kto nevie zmeniť a formovať seba. Keby to bolo v mojej moci, spravil by som z nej "povinné čítanie" pre stredoškolákov. Som presvedčený, že by to prispelo nielen k riešeniu krízy mravnej do ktorej sa stále viac "ponára" dnešný svet, ale aj riešniu krízy myslenia, ktorá je nemenej vážnym, a ak sa urýchlene nebude riešiť, môže sa stať aj jeho fatálnym problémom.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (5)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
Janík
Janík
23.02.2015
Reagovať
hmmm

Neviem, neviem.... Kód 9 a Kód 1 boli celkom v pohode, aj keď by bolo čo vytknúť, hlavne čo sa týka plynulosti deja. V tejto knižke sú síce cenné myšlienky (aké sa však dajú nájsť v iks knihách rôznych náboženstiev - každopádne sú cenné), ale prečítanie knihy vo mne budilo dojem, že som čítal tri štyri krát to isté. Ako keby sa hlavný hrdina vôbec nepoučil a stále si húdol svoje.
Kniha začala výborne a čakal som, čo sa bude na vrchu Velestúr diať, ale nastala siahodlhá retrospektíva a veľmi skoro ma siahodlhé poúčania začali nudiť. Nemalo to konca. Podčiakrnuté zhrnuté - kniha na mňa urobila rozpačitý dojem.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (17)   nie (2)  
Nahlásiť recenziu
zu
zu
26.06.2015

Ja mám presne takýto istý pocit z tejto knihy....Veľmi som sa na ňu tešila a som sklamaná..."Kódy" boli lepšie.... Som v polovici a nemám pocit, že chcem čítať ďalej... muž a žena ma dosť nudia.... sú takí nereálni, ani im neverím .... tá žena ma až skoro "rozčuluje" tou svojou "pokorou".... a jasné, všetko vie, všade bola...... škoda :-(

Nahlásiť recenziu
Vito
Vito
03.02.2016

Bohužiaľ sa prikláňam k názorom čitateľov, ktorý považujú túto knihu za slabú. Prestal som ju čítať asi v polovici, nakoľko ma nevedela nadchnúť. Prečítal som Kód 9 aj Kód 1 a tie hodnotím vysoko. Toto však nemá iskru a neviem sa s ňou stotožniť. Možno sa k nej niekedy vrátim.

Nahlásiť recenziu
Ivana Novotná
Ivana Novotná
20.02.2015
Reagovať
Názor čitateľa

Pan Banáš ma opať nesklamal, knihu som prečítala na jeden raz, veľmi pekná kniha, vrelo doporučujem.Krásne myšlienky, ktoré urrčite stoja za zamyslenie a rozmýšlanie.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (2)   nie (5)  
Nahlásiť recenziu
Blanka Daneková
Blanka Daneková
16.02.2015
Reagovať
zvolila som správne

Mne sa román o hľadaní životnej rozkoše páčil. Pán Banáš opäť nesklamal. Skvelé motivačné myšlienky, k niečomu som sa musela vrátiť, aby som lepšie pochopila. Odporúčam.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (4)   nie (5)  
Nahlásiť recenziu
Jozef
Jozef
04.02.2015
Reagovať
Čitateľ

Mne sa kniha nepáči. Autor je mimo reality a pod ruškom fikcie vlastne čitateľa závádza. Je smutné, že knihkupectvá sú zavalené takým, podľa mňa, brakom ... asi je to výnosné.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (18)   nie (5)  
Nahlásiť recenziu
Sergej
Sergej
24.04.2015

B r a k o m ??? Našťastie, že tento názor je ako kapka v mori.

Nahlásiť recenziu
05.06.2015

Keď už, tak kvapka... Tiež si myslím, že je to totálny brak, tak ako celý Banáš a asi všetky jeho knihy. Je to presne ten typ, ktorý sa na spisovateľa iba hrá, ale nič poriadne nevie napísať. Vykradnuté, trápne, samoľúbe... Viem, že som zlá, ale táto kniha ma vyslovene rozčúlila! Ešteže som si ju iba požičala. Zahodiť do zberu papiera!

Nahlásiť recenziu
Monika Jakubeczová
Monika Jakubeczová
01.02.2015
Reagovať
Znova skvelá "banášovka" :-)

Keď som čítala príbeh Muža, uvedomovala som si, že je asi ešte veľa takých ľudí okolo nás, ktorí sa nepoučia z jedného, dvoch či aj troch znamení osudu, padajú hlbšie a hlbšie, až kým dosiahnu dno svojich síl. Otázne je, či pri každom z nich je nejaký Liečiteľ, ktorý ich usmerní, poradí, pomôže, či jemne napraví… Asi nie.
A práve preto by mala byť kniha VELESTÚR pomôckou, sprievodcom a návodom na to, ako žiť, aby sme už nepadali. Každá veta Liečitaľa si vyžaduje malé pozastavenie a zamyslenie sa, aby sa význam stihol integrovať do našich buniek. Jožko Banáš priniesol znova príbeh, ktorý sa dotýka hĺbok našich duší a ja verím, že sa vďaka nemu stane veľa ľudí šťastnejším a uvedomelejším.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (7)   nie (9)  
Nahlásiť recenziu
Katka Lešková
Katka Lešková
21.01.2015
Reagovať
Krásny zážitok

Ohromila ma silná emócia príbehu. Mala som pocit, že v hlavnom hrdinovi je kus z autora. Pre mňa je to doteraz najlepšie, čo Banáš napísal. Ďakujem za krásny zážitok.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (8)   nie (10)  
Nahlásiť recenziu
Vlastimil Papez
Vlastimil Papez
17.01.2015
Reagovať
pan Banáš

mne opět nezklamal. Po tajemně napínavých knihách kódů, nyní napínavý příbéh, plný zvratů, napětí a překvapivých informací. Musel jsem se dost přemáhat, aby jsem dnes po půlnoci knihu odložil a šel spát. Už se těším na večerní pokračování četby! Jádro příběhu se odvíjí v krásných Kremnických vrších - které mám v oblibě díky běžkařské "Bielej stope", ale o tajemnem vrchu Velestur a jeho tajemstvích jsem se dozvěděl až teď. Příběh Vás ale zavede mimojiné na slovenskou vojenskou misi do Afghanistánu ... ale hlavně jako vždy "banášovka " miří do srdce čtenáře.

Bola pre vás táto recenzia užitočná?   áno (10)   nie (12)  
Nahlásiť recenziu

Odporúčania

Prostitútka
Naša cena: 9,70 € (ušetríte 11%)
Piaty román autorky bestselleru Zlatokopka zachytáva netradičný príbeh mladej ženy, ktorá bola odjakživa terčom posmechu vďaka svojmu výzoru a...
Zlatokopka
Naša cena: 9,70 € (ušetríte 11%)
V klenotníctve predávala diamantové šperky - najčastejšie zlatokopkám, ktoré prichádzali v sprievode svojich partnerov. Po čase sa sama stala...
Nakresli mi vietor
Naša cena: 7,15 € (ušetríte 35%)
Skutočný príbeh Slovenky Marcely, ktorú zaslepila vášeň a zamilovanosť až tak, že skončila vo väzení. Kniha o tom, aká tenká je hranica medzi...
Prízraky na Devíne
Naša cena: 5,90 € (ušetríte 51%)
Juraj Červenák prichádza s ďalším pokračovaním príbehov Černokňažníka Čierneho Rogana a jeho verného vlčieho spoločníka Goryvlada. Černokňažník je...
Moja knižnica
Prihláste sa a môžete ihneď začať hodnotiť knihy jediným klikom a vytvoriť si u nás vlastnú knižnicu!
Čo je moja knižnica?
Ďalšie knihy z tejto oblasti
Prostitútka
Lucia Sasková
Naša cena: 9,70 €
Keď láska zabíja
Adriana Macháčová
Naša cena: 8,81 €
Zlatokopka 2
Lucia Sasková
Naša cena: 9,70 €
Vôňa neba
Ivana Ondriová
Naša cena: 8,81 €
Slzy predaných dievčat
Monika Wurm
Naša cena: 8,81 €
Zlatokopka
Lucia Sasková
Naša cena: 9,70 €
Prízraky na Devíne
Juraj Červenák
Naša cena: 11,40 €
Najpredávanejšie knihy za posledných 14 dní
Osamelý strelec
John Grisham
Naša cena: 11,12 €
Harry Potter a Prekliate dieťa (Kniha 8)
J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Naša cena: 14,39 €
YES! Angličtina - nová maturita - vyššia úroveň + 2CD + DVD (B2)
Andrea Billíková a kolektív
Naša cena: 16,80 €
YES! Anglická gramatika - Cvičebnica + testy (B2)
Andrea Billíková, Elena Ciprianová
Naša cena: 6,32 €
YES! Angličtina - nová maturita - základná úroveň + DVD + CD (B1)
Andrea Billíková, Soňa Kondelová
Naša cena: 12,00 €Kvety a knihy sú pre mnohých práve tak nevyhnutné, ako denný chlieb. (Honoré de Balzac)
Aj z drobných vecí sa dajú urobiť veľké. Vďaka vašim Anjelskym drobným ste pri nákupoch na Martinus.sk darovali už 327 141,83 € na Dobrého Anjela. Ďakujeme!
Kávička