Knihy
E-knihy

Obvinenie

Tatran, 2014
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Akcia
4-5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Tatran, 2014

Nezákonnosť je to, čoho sa na Slovensku treba stále báť! Skutočný príbeh, inšpirovaný nepravdivým obvinením zo sexuálneho zneužívania maloletých dcér, odhaľuje justičné praktiky na Slovensku, rozpráva o živote v cele...

Čítaj viac

8,90 €

Bežná cena Bežne 10,90 €

Zľava 18%
platí do 2. 3. 2019

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Nezákonnosť je to, čoho sa na Slovensku treba stále báť!


Skutočný príbeh, inšpirovaný nepravdivým obvinením zo sexuálneho zneužívania maloletých dcér, odhaľuje justičné praktiky na Slovensku, rozpráva o živote v cele aj o osudoch spoluväzňov. Niektorých si čitatelia možno pamätajú z novinových riadkov.

Žijeme v spoločnosti, v ktorej sa podľa posledných odhadov každoročne rieši viac ako 500 prípadov sexuálneho zneužívania a domáceho násilia. Okrem vysokého čísla znepokojuje aj to, že nezanedbateľná časť obvinení sa ukáže ako vykonštruovaná a neopodstatnená a naopak, mnohé opodstatnené prípady sa zľahčujú a pred súd sa nikdy nedostanú. Vladimír Otčenáš, hlavný hrdina knihy Obvinenie, je bežný občan Slovenskej republiky. Má ženu, dve deti a prácu, ktorá ho baví. Pre svoju rodinu svojpomocne postavil rodinný dom na pozemku svokrovcov. So ženou a jej rodinou má drobné nezhody, ale je presvedčený, že ich má každý a že sa časom upravia. Jeho žena však jedného dňa podá na manžela trestné oznámenie za sexuálne zneužívanie dcér a spraví mu zo života peklo. Nemá veľa dôkazov, ale pomáha jej matka, skorumpovaný justičný systém, aparát psychológov, nekompetentných štátnych úradníkov a hlavne predsudky. Počas 13 mesiacov, ktoré Vladimír Otčenáš strávil vo väzbe, príde o rodinu, majetok a s podlomeným zdravím sa ocitne na samom dne spoločnosti. Román je inšpirovaný skutočnými udalosťami a denníkovou formou zachytáva zápas človeka, ktorý sa aj v pekle všednosti snaží nestratiť ľudskosť a nezanevrieť na spoločnosť napriek tomu, že v jeho prípade fatálne zlyhala.

Autori sa vynikajúco zžili s pocitmi obvineného a opísali obludný justičný systém, ktorý keď človeka raz zhltne, ťažko ho len tak vypľuje. Obvinený nestratil ľudskú tvár ani vieru v Boha, ktorá mu pomohla prežiť vo väzenskom marazme.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Obvinenie - Maja Hriešik, Maroš Hečko
Láska zvoní vždy dvakrát - Katarína Pivarčiová
16,40 €
Ušetríte 4,40 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
264
Vydavateľstvo
Tatran
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
193409
Rok vydania
2014

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,4 / 5

16 hodnotení

12
1
1
1
1

Katarina Grajcarikova
Katarina Grajcarikova
3.9.2017
Skvele
Velmi dobre citanie z viacerych aspektov, ako lahko sa da dostat do basy a ako to tam zvladnut ci nezvladnut...bavilo ma to, a to ze to je podla skutocnosti je este putavejsie, doporucujem
Čítaj viac
Veronika Berdakova Pavlíková
Veronika Berdakova Pavlíková
3.5.2017
obvinenie
Výborná kniha. Veľmi ľahko sa číta, hoci je plná utrpenia. Je to strašné... ako môžu zavrieť nevinného človeka a správať sa k nemu ako keby bol určite vinný? Neľudské správanie vo väzení, zle sa to číta... ako sa takto dá žiť? Ako sa do tejto nočnej mory môže dostať nevinný človek? Je strašné vôbec nad tým uvažovať. Odporúčam prečítať si knihu, lebo nikdy neviete kedy sa môžete v podobnej situácii ocitnúť... až z toho behajú po chrbte zimomriavky. Neviem ako môže niekto tak klamať a vôbec mu nevadí aké dôsledky to má pre druhého partnera.
Čítaj viac
Anina
29.1.2015
Názor čitateľa
Túto knihu som si kúpila na základe relácie rtvs v sobotu 24.1.2015. Už úryvok a spisovateľovo vysvetlenie vzbudilo vo mne záujem. Príbeh je z roku 2006 a konštatujem, že od toho času sa vôbec nič nezmenilo, pretože od októbra 2014 prežívame podobný príbeh v reálnom živote a netušíme kedy a ako skončí. Kniha je naprosto pravdivá a niektoré state akoby boli doslovne písané o našom synovi, ktorý bol vo vyšetrovacej väzbe síce za iný " trestný čin ohrozovania" a iba 28 dní, ale netušíme čo nás ešte čaká. Ďakujem autorom za túto knihu, pretože ak sa o praktikách silových zložiek, bude mlčať, naozaj bude stačiť žalobca a jeden nedôveryhodný svedok a človeka oberú o jeho práva, dôstojnosť, zamestnanie, zázemie jednoducho o celý jeho doterajší život. Nechápem takúto demokraciu a nechápem, že v 21. storočí je možné človeka bez možnosti obhájenia sa zatvoriť aj keď iba na 28 dní bez toho, aby sa niekto zamyslel nad mašinériou, ktorá u nás vznikla. Kde zostalo svedomie a zdravý rozum ????? Knihu úprimne doporučujem.
Čítaj viac
Braňo
28.12.2014
Krivé zrkadlo slovenskej demokracii
Je to mrazivá výpoveď o slovenskej realite, pokrivenom obraze tzv. demokracie, ktorá apriori všemožne chráni zločincov, ale neprimerane trestá nevinných. Deprimujúca je najmä svojvôľa a ľahostajnosť k utrpeniu iných zo strany tých, čo majú moc a cítia sa s ňou beztrestní. Mrazí tiež zo zákernej zlomyseľnej zloby, ktorej sú schopné niektoré ženy - tiež s vedomím, že aj keď ich zlomyseľnosť náhodou vyjde najavo, táto spoločnosť im celkom nič neurobí... Nemožno si robiť ilúzie, že keby si túto knihu prečítala každá trestná sudkyňa, každá kolízna opatrovníčka či vyšetrovateľka, možno by vo svojich úsudkoch (a rozsudkoch) boli o čosi zodpovednejšie, ľudskejšie, empatickejšie. Ale určite by celej našej spoločnosti pomohlo, keby v nej ŽIADNY človek nemohol mať neoprávnený pocit beztrestnosti - najmä nie ten, ktorému bola zverená moc rozhodovať o osudoch či živote iných. Čo tak realizovať Komenského "školu hrou" a adeptov na vymenované funkcie v rámci praxe anonymne a bez predchádzajúceho varovania cvične "zavrieť" trebárs na týždeň do "kolúznej väzby"? Možno by im osobná skúsenosť neskôr pomohla byť objektívnejšími...?

Mimochodom, kto už čítal o väzenských metódach totalitných režimov (nacistov, ŠTB...) a porovná to s niektorými opismi z knihy, musí mu byť neskutočne smutno, ako málo sa v mnohom za tie desaťročia - napriek deklarovanej demokracii - zmenilo! Aj preto obdivujem odvahu autorov knihy byť takí otvorení a držím im palce, aby sa im za to systém nejakým primeraným spôsobom "neodvďačil".
Čítaj viac
Mína
20.12.2014
Názor čitateľa
Silný príbeh, na ktorom je desivé to, že sa môže stať každému z nás. Zo dňa na deň sa ocitnúť v base, len tak, pretože spoločnosť funguje na istých predsudkoch. Každá ďalšia stránka knihy rúcala ilúziu o tom, ako to v slovenskej justícii a väzniciach funguje. Román som prečítala za deň, ale ostane mi ešte dlho v pamäti. Veľmi by ma zaujímalo ako žije človek, ktorého osud bol predlohou knihy, dnes.
Čítaj viac
Matej
13.11.2014
Knižka, ktorá sa vám zaryje pod kožu
Obvinenie som prečítal za jediný deň. Monológy autorov sú prepracované a uveriteľné. Do kože väzňa sa dokázali vcítiť viac než dobre. Samotný dej je miestami až desivý. Je to jedna z tých knižiek o ktorej budete rozprávať svojim známym na stretnutiach - to, čo obvinený odhaľuje o našom justičnom systéme je totiž miestami až desivé, no pritom jednoducho a jasne popísané, s dávkou nadhľadu. Treba sa o to podeliť...

Knižka je síce napísaná v trochu monotónnom tóne, no určite nenechá jediného čitateľa chladným. Bodaj by si ju prečítalo čo najviac sudcov, policajtov, bacharov, politikov. Vrelo odporúčam!
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Obvinenie - Maja Hriešik, Maroš Hečko
Láska zvoní vždy dvakrát - Katarína Pivarčiová
16,40 €
Ušetríte 4,40 €

„Najprv čítaj dobré knihy, lebo inak sa k nim možno nikdy nedostaneš.“

Henry David Thoreau