Knihy
E-knihy

Budúcnosť

Ikar, 2015
Vydavateľstvo
Ikar, 2015
Preklad

Technický pokrok a rýchle napredovanie európskej civilizácie konečne vyústili do splnenia večného sna ľudstva – vďaka genetickým zásahom človek oklamal starnutie a stal sa nesmrteľným. Ale má to aj svoju odvrátenú stranu. Európu postihlo preľudnenie...

Čítaj viac

16,06 €

Bežná cena Bežne 16,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Od autora bestselleru Metro 2033!
Dmitry Glukhovsky je späť! Jeden z najväčších ruských talentov sci-fi literatúry si nás získal už svojim románom Metro 2033 a jeho pokračovaním. Tentoraz nám ponúka opäť výlet do Budúcnosti, ktorá sa však od postapokalyptického sveta ruského metra diametrálne líši. Toto je budúcnosť, v ktorej ľudia ovládli genetiku do tej miery, že sa stali nesmrteľnými.
Ľudia nestarnú a nezomierajú. Namiesto žiarivej budúcnosti však nastali problémy s preľudnením a prísne zákazy rozmnožovania. Vzniká tak súboj o najväčšie túžby ľudstva – právo na nesmrteľnosť a právo na pokračovanie rodu. Ktorá z nich nakoniec vyhrá? To sa dozviete v strhujúcom sci-fi príbehu Budúcnosť!
Čítaj viac
Kúpte spolu
Budúcnosť - Dmitry Glukhovsky
Silo - Hugh Howey
33,92 €
Ušetríte 0,88 €

Recenzie, kritiky

Budúcnosť (Zuzana Švecová), citaj.to

Budúcnosť fantasy knihy

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Buduščeje
Rozmer
155×235 mm
ISBN
9788055142012
Naše katalógové číslo
189557
Počet strán
528
Hmotnosť
750 g
Rok vydania
2015
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Ikar

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,1 / 5

48 hodnotení

20
14
12
1
1

Robert
23.4.2018
Skvelá kniha
Naozaj skvelý príbeh. Úprimne, z toho konca som sklamaný. Nie žeby to autor zle napísal. Ale rozhodnutie hlavnej postavy je podľa mňa hrozne ......... a nesúhlasím s ním. Práve som to dočítal, bolo tam naozaj veľa dobrých myšlienok a napínavo napísaných častí. Začiatok bol divný, ale keď sa cez to prekusete, čoskoro vás vtiahne do skvelého pestrého deja. Ale vážne mám zlosť z toho konca. Hlavného hrdinu som mal rad, ale už nemám :D :D
Čítaj viac
Vladi Turaz
Vladi Turaz
20.2.2017
Výborné čítanie!
Po Metre prichádza ďalší Glukhovskeho román. Budúcnosť akú si (ne)vieme predstaviť. Dmitry tu opäť dokazuje rolu skvelého opisovača príbehu, pocitov, prostredia. Vytkol by som možno slabší príbeh, resp. predvídateľnosť deja. No pre mňa to v tomto prípade nehralo hlavnú rolu. Tiež by som vytkol podobnosť hlavného hrdiny Jana Nachtigala s Artyomom zo série Metro. Niektoré pasáže stoja za opätovné prečítanie a zamyslenie sa. Kniha je pre čitateľov, ktorí ocenia hlbšie filozofické myšlienky a nespočetné množstvo skvelých opisov, ktoré sa výborne zahrávajú s vašou predstavivosťou.
Čítaj viac
Peter Rúfus
Peter Rúfus
11.9.2016
Budúcnosť
Metro 2033. Kto z vás toto dielo pozná, môže preskočiť recenziu a rovno si kúpiť Budúcnosť. Kto nie, čítajte ďalej. Dmitry je momentálne žiarivá hviezda ruskej sci-fi literatúry, kam ho katapultovalo práve publikovanie Metra. Najprv ho poskytol zadarmo na svojom webe, potom ho pretavil do tlačenej podoby a po celom svete sa začali predávť milióny. Medzi druhým a tretím dielom si dal pauzu a napísal Budúcnosť.

Autor a prostredie v dvoch vetách: Dmitry Glukhovsky je ruský 37 ročný sci-fi autor, ktorý sa preslávil najmä dielom Metro 2033 a jeho voľnými pokračovaniami (Metro 2034 a Metro 2035). Predstavuje nám možnú alternatívu fungovania spoločnosti v 24. storočí.

Budúcnosť sa odohráva... prekvapivo v budúcnosti. Ľudstvo v 21. storočí vedeckou cestou prekonalo všetky neduhy ľudského tela a nakoniec aj samotnú smrteľnosť. Jednotlivé štáty postupne stratili na význame a postupne sa utvorilo sedem politickým megacelkov, ktoré viac-menej reprezentovali jednotlivé kontinenty. Nastala populačná explózia, ktorú po čase zastavilo až prísna regulácia.

Ocitáme sa tristo rokov po týchto udalostiach. Nachádzame sa v Európe, ktorá má vyše 120 miliárd obyvateľov a ako najvyspelejší politický celok sveta garantuje každému človeku právo na nesmrteľnosť, zatiaľ čo iné štáty pristupujú k získaniu tejto výhody odlišne. Plodenie detí je síce povolené, ale... Za svoje dieťa musí jeden z rodičov zaplatiť životom. Populačná krivka musí byť udržiavaná v stagnácii. Všetkého je ledva dostatok. Priestoru, vody, jedla. Mnohí rodičia volia neregistrované pôrody a život dieťaťa v tajnosti. Vzhľadom na okolnosti ide ale o jeden z najväčších prehreškov voči zákonu. A na dodržiavanie tohto zákona dohliadajú extrémne vycvičené komandá.

Hrdinom knihy je Jan, radový člen jedného takého komanda. Svoju prácu vykonáva rutinne, bez mihnutia oka. Neobmäkčia ho morálne otázky, nariekajúce matky či deti navždy odoberané rodičom. Má rád svoju prácu, svojich kolegov a neznáša všetkých, ktorí si neuvedomujú vážnosť situácie a vedome porušujú zákon. Jedného dňa dostane Jan špeciálnu úlohu, ktorá má preveriť jeho schopnosti na prípadné povýšenie. S novou úlohou ale prichádza nutnosť robiť rozhodnutia, ktoré už nie sú tak jednoduché, keď ich má človek priamo vykonať. Na druhej strane však stoja všetky tie materiálne výhody, o ktoré celý život Jan usiluje. Ako sa vyvinie (nielen) Janova budúcnosť?

Krátke zhrnutie: Kniha má 518 strán a rovnako ako pri iných dielach takéhoto rozsahu, rozbehnutie deja trvá o niečo dlhšie. Čitateľ musí nasať prostredie deja a nálady v ňom, aby pochopil životné rozhodnutia mnohých postáv, ktoré by v našom svete nedávali zmysel. Akonáhle však prejdete pomyselným "bodom zlomu", ktorý má každá takáto kniha, nebudete ju vedieť odložiť až do posledného slova.

Dlho som rozmýšľal nad výslednou známkou, ale v poslednom roku som prečítal množstvo fantastických kníh, ktoré svojou kvalitou prekonali Budúcnosť a udeliť im tak rovnakú známku (4) by bolo v mojich očiach nefér.
Čítaj viac
Michal
25.7.2016
Očakával som viac..
...od tohto známeho spisovateľa. Na 500 stranách sú ale natiahnuté duševné pochody hlavného hrdinu, ktorý sa správa ako psychopat. Dlhé dialógy bez logiky, kedy sa ľudia hádajú a o 10 riadkov nižšie sa objímajú a o ďalších 10 znovu hádajú sa striedajú s filozofovaním o tom, ako zase moderné technológie ničia všetko "dobré". Aké prekvapenie! V preľudnenom svete, kde je takmer všetko super moderné a dokážu vyrobiť hocičo, ľudia neosídľujú vesmír, ale radšej sa tlačia na jednej planéte. Dôvody si môžeme len domýšľať. Aby som ale len nekritizoval, niektoré zamyslenia v knihe sú celkom zaujímavé. Nemôžem ale s kľudným svedomím knihu doporučiť, možno ak by bola o polovicu kratšia.
Čítaj viac
Ivana Hudáková
Ivana Hudáková
28.5.2016
Budúcnosť

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha Budúcnosť ma zaujala v prvom rade svojím námetom večného života, preto som bola zvedavá ako sa s tým autor popasuje. Chvíľu mi síce trvalo kým som sa do deja ponorila ale potom dej nabral na obrátkach a bolo to čím ďalej pútavejšie. Autor celý príbeh skvelo premyslel je to až desivo realistické. Kniha ponúka možnosť zamyslieť sa nad starobou, deťmi, ľudstvom, náboženstvom... Hlavná postava Jan Nachtigal nie je ani zďaleka príklad dokonalého kladného hrdinu avšak jeho postoje sa pri všetko čo musel prežiť dajú v konečnom dôsledku pochopiť. Koniec bol na jednej strane trochu smutný, no na druhej strane som rada, že to autor takto ukončil a ľudia znovu starli a umierali. Popravde predstava večného života a žitia vo svete samých mrakodrapov bez kúska zelene či oblohy, bývania v priestore 2X2 metre, jedenia kobyliek a tabletiek šťastia, aby ste prežili záchvat klaustrofóbie ma vôbec neláka práve naopak príde mi hrozne desivá. Načo by nám bol večný život, keby už neboli na svete krásy, ktoré by sme mohli objavovať? Táto kniha Vás donúti premýšľať čo má v živote skutočnú hodnotu a zmysel. Odporúčam všetkými desiatimi, rozhodne stojí za prečítanie.
Čítaj viac
Zuzana Bernáthová
Zuzana Bernáthová
12.5.2016
Názor čitateľa
Budúcnosť bola zaujímavá svojím konceptom, ktorý teraz môže vyzerať ako utópia, ale prečo by to nemohlo byť raz reálne? Okrem "budúcnosti" sa venuje ale aj hlbším témam, ktoré patria k motívu nesmrteľnosti.
Metro som nečítala, takže vôbec neviem aký štýl používa Dmitry tam, ale Budúcnosť bola niekedy príliš drsná pre moju jemnú dušu.. :))
Čítaj viac
Lenka Hlaváčková
Lenka Hlaváčková
12.5.2016
Výborná
Na mna spravila Buducnost teda velky dojem... Ma to taky ten spravny pochmurny rusky styl a kniha ma spad. V prvej polovici knihy to bolo u mna tak za 4 hviezdy, aj ked som sa rozhodne nenudila, ale druha polka knihy je uzasna, koniec bol super. Cely cas sa mi to pred ocami odvijalo ako film... Autor ma skvely styl pisania, urcite si od neho precitam vsetky knihy.
Čítaj viac
Margita Vojteková
Margita Vojteková
11.5.2016
Názor čitateľa
Kniha určite osloví čitateľov, ktorých láka budúcnosť, hoci krutá a surová. Šokovala ma myšlienka večného života a rozdelenia sveta. Vyústenie príbehu hovorí o nádeji, a to bez rozdielu, čo robí z románu zaujímavé dielo.
Čítaj viac
Beáta
23.4.2016
Kniha pre silné žalúdky
Túto knihu by som určite nenazvala tou najlepšou z Ruska ;) avšak, má neopieratelne kladné stránky - dej je pútavý, nedá sa už v polovici uhádnuť ako sa príbeh skončí, vaša fantázia môže pracovať na plné obrátky vďaka množstvu detailov (tie zároveň miestami naozaj zbytočne zdržiavajú dej :) ) a núti človeka porozmýšľať :) nájdete tam paralely s uteceneckou krízou, aj s prístupom dnešných ľudí k starým a k starobe všeobecne. Čo mne osobne prekážalo, boli naturalisticke opisy násilia. Nemyslím si, že napríklad také znásilnenie potrebovalo tak detailný opis. Asi po polovici, keď som pochopila, že tých opisov ešte bude, som ich začala naschvál preskakovat. Ale inak knihu som skôr odporúčam, ako nie...
Čítaj viac
Martin Ruisl
Martin Ruisl
18.3.2016
Drsne a poucne
Ako rodicovi maleho dietata mi pri niektorych pasazach doslova zvieralo hrdlo. Napriek tomu som knihu takmer nedokazal odlozit, fascinujuce zvraty deja a prekvapujuce rozuzlenie vztahov na zaver. Toto by bola zaujimava vyzva na sfilmovanie.
Čítaj viac

(nar. 1979) Ruský spisovateľ, rozhlasový a televízny moderátor, novinár a bývalý vojnový korešpondent v Izraeli a v Abcházsku. Metro 2033 je jeho románovým debutom z roku 2005. V Rusku sa kniha stala kultovou a vznikla podľa nej počítačová hra. V roku 2007 román získal cenu za najlepší debut na európskom sci-fi stretnutí EuroCon. V roku 2007 Glukhovsky vydal svoju druhú knihu Sumerki (Súmrak), ktorú sám autor označuje ako mystifikáciu prezlečenú za triler. Je tiež autorom zbierky poviedok Noč (Noc), Raskazy o životnych (Príbehy o zvieratách) a divadelnej hry INFINITA TRISTESSA. V roku 2009 vyšiel v Rusku jeho ďalší román Metro 2034 (Metro 2034), ktoré nie je pokračovaním Metra 2033, ale paraleným príbehom s inými postavami.

Čítaj viac

V roku 1990 si desať knižných nadšencov povedalo, že nastal čas rozšíriť ponuku vydavateľstiev na Slovensku. Čoskoro založili vydavateľský dom IKAR, ktorý dnes čitatelia poznajú ako najväčšie slovenské vydavateľstvo. Za svoju existenciu vydal IKAR tisíce titulov a stovky bestsellerov rôznych žánrov, z ktorých sa dovedna predalo takmer 28 miliónov výtlačkov. Vydavateľský dom IKAR vo svojom portfóliu zastrešuje značky IKAR, Príroda, Odeon, Stonožka, YOLi a Ajna.

Vlajková značka IKAR predstavuje najširšie spektrum knižných titulov. Pod touto značkou nájde každý čitateľ našich najpredávanejších autorov, mnohými rokmi overené mená, úspešných slovenských autorov aj mladých knižných debutantov. Pod značkou IKAR vydávame napríklad knihy od J.K. Rowlingovej, Dana Browna, Jo Nesbøa, Davida Lagercrantza, ale, samozrejme, aj od slávnych slovenských spisovateľov, medzi ktorých patria Táňa Keleová-Vasilková, Jozef Karika, Jozef Banáš, Veronika Homolová-Tóthová a mnohí iní.

Silnou stránkou značky Príroda je široké spektrum non-fiction literatúry pre celú rodinu: populárno-náučné knihy, encyklopédie, obrazové publikácie, ale i odborné tituly a učebnice pre základné a stredné školy. Top zastúpenie majú populárne žánre, ako je zdravie a životný štýl, kulinárstvo, príroda, vzdelanie a hobby literatúra.

Crème de la crème súčasnej i klasickej svetovej prózy. Značka ODEON predstavuje špičkovú tvorbu od súčasných a klasických velikánov svetovej literatúry. V edícii ODEON Svetová klasika vychádzajú diela od F. M. Dostojevského, Ernesta Hemingwaya, L. N. Tolstého či Williama Shakespeara. Edícia ODEON Súčasná svetová literatúra na Slovensko prináša aktuálne diela svetových talentov ako napríklad Harper Leeová, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Kazuo Ishiguro, držiteľ Man Bookerovej ceny Paul Beatty, Celeste Ng, Eka Kurniawan a ďalší.

Stonožka je knižná kamarátka detí od 0 do 12 rokov. Symbol stonohého zvieratka vyjadruje tematickú a žánrovú pestrosť literatúry pre deti. Detským čitateľom ponúka beletriu, poéziu aj populárno-náučnú literatúru našich aj zahraničných autorov. Dobre naladená a vytrvalá Stonožka zavedie deti krok za krokom, rok za rokom, z krajiny Písmenkovo do knižného sveta plného fantázie, poznania a storakých zážitkov, ktoré si uchovajú po celý život. Stonožka sníva o tom, že každé dieťa prečíta aspoň 100 kníh!

YOLi sa zameriava na literatúru v žánroch young adult a new adult, teda prevažne pre „mladých dospelých“ vo veku približne 13 - 21 rokov. Ponúka široké spektrum prekladov súčasnej tvorby, od dystopie či fantasy až po romance. Priestor tu dostáva veľa svetoznámych autorov a autoriek, medzi inými aj John Green, Jamie McGuirová, Lauren Kateová, Erica Johansenová či Rainbow Rowellová.

Najnovším prírastkom do portfólia vydavateľského domu IKAR je značka Ajna. Prináša knihy o self-help a ezoterike. Potešia najmä čitateľov, ktorí túžia po šťastí a neustálom sebazdokonaľovaní a ktorých fascinujú záhady a tajomstvá medzi nebom a zemou. Ajna prináša svetoznáme autorky a autorov, ako je Lorna Byrneová, Rhonda Byrneová alebo Neale Donald Walsh.

Za svoju 27-ročnú existenciu IKAR získal množstvo odborných aj čitateľských ocenení, ako napríklad Vydavateľ roka, Najkrajšia kniha roka, Najkrajšia kniha Slovenska či ocenenia za umelecké preklady.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Budúcnosť - Dmitry Glukhovsky
Silo - Hugh Howey
33,92 €
Ušetríte 0,88 €

„Básnici majú byť ľudia ako ostatní. Ani bohovia, ani predavači kníh.“

Horatius